אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

חברה לשיווק ביצים סרבה למכור לאדם – כי הוא חרדי

חברה לשיווק ביצים סרבה למכור תבניות לאדם לכאורה רק בכיוון שהוא חרדי. הסיוע המשפטי במשרד המשפטים הגיש תביעה בשם החרדי, בה נדרשת החברה לשלם לחרדי 50,000 שקלים על אפלייתו

חברה לשיווק ביצים סרבה למכור לאדם - כי הוא חרדי
  אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לכתבה (Liba Farkash/ Flash 90)

הסיוע המשפטי במשרד המשפטים הגיש היום (חמישי) תביעה נגד חברת מ. לסר לפי חוק איסור הפליה במוצרים, בשירותים ובכניסה למקומות ציבוריים, לאחר שנציגי החברה סירבו למכור תבניות ביצים לאדם המשתייך למגזר החרדי במתחם שיועד לכך במהלך תקופת סגר הקורונה הראשון, וזאת לכאורה, אך ורק בשל השתייכותו הדתית. במסגרת התביעה נדרשת החברה לשלם לתובע פיצוי בסך 50,000 שקל בשל העוול שנגרם לו כתוצאה מההתנהלות המפלה, לכאורה, של עובדי החברה.

האירוע המתואר בתביעה התרחש סמוך לערב פסח האחרון, כאשר התובע, תושב בני ברק בן 34, בעלים-שותף בקרן הון סיכון המשתייך למגזר החרדי, הגיע למרכז מכירה של חברת מ.לסר בכפר סבא על מנת לקנות תבניות ביצים למשפחתו, בכמות שתספיק עד לאחר חופשת הפסח. אולם, על פי כתב התביעה, משנכנס התובע למתחם המכירה זיהו אותו המוכרים כמי שמשתייך למגזר החרדי, והוא זכה ליחס משפיל ומפלה כשנאמר לו מספר פעמים 'לך מפה', 'אל תגיע לכאן', ומששאל את המוכרים מדוע הם נוהגים כך כלפיו, נענה באמירה 'שאינם מוכרים לחרדים'.

עוד באותו נושא

משרד המשפטים הקפיא את הרחצה הנפרדת


6

לאחר דין ודברים וכשהיה ברור שאנשים ששהו במקום מצלמים את המתרחש במכשירים הניידים שלהם, הסכימה החברה למכור לתובע – ולחרדים האחרים שהיו במקום – תבנית ביצים אחת בלבד לכל אחד מהם. זאת, בשעה שלאחרים אשר לא זוהו כמשתייכים לחברה החרדית, הסכימה החברה למכור מספר תבניות לפי בקשת הקונים.

בעקבות המקרה פנה התובע ליחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים, וזו עירבה את הסיוע המשפטי במטרה לבחון הגשת תביעה בשל הפרת חוק איסור הפליה במוצרים, שירותים וכניסה למקומות ציבוריים. במכתב ששלחה בשמו עו"ד בריהאן אבו קאעוד מהסיוע המשפטי במשרד המשפטים לחברת מ. לסר היא ביקשה את התייחסותם לטענות הקשות שהועלו כלפי החברה, אולם החברה דחתה את הטענות וציינה כי סירבה למכור לתובע מה שתואר על ידה כ'כמות מסחרית' של ביצים. זאת, על אף שבאותו מעמד החברה לא הגבילה את כמות הביצים שנמכרו ללקוחות חילוניים.

כאמור, הסיוע המשפטי במשרד המשפטים הגיש את התביעה נגד החברה לפי חוק איסור הפליה במוצרים ובשירותים ובכניסה למקומות ציבור ולמקומות ציבוריים בשמו של התובע. דיון בתביעה צפוי להתקיים במהלך חודש פברואר הקרוב בבית משפט השלום בתל אביב.

עו"ד בריהאן אבו קאעוד, מרכזת תחום עבודה ואפליה במחוז ת"א של הסיוע המשפטי במשרד המשפטים מסרה: "הסיוע המשפטי במשרד המשפטים רואה חשיבות עליונה במיגור תופעת האפליה בהתנהלות גופי ציבור וגופים מסחריים, ומעניק ייצוג משפטי למי שנפלו קורבן לאפליה במתן שירות ציבורי, בכניסה למקומות ציבוריים או באספקת מוצר, מחמת גזע, דת, לאום, מין, גיל או מעמד אישי ועוד. יש לציין שבעקבות המלצות ועדת פלמור למיגור הגזענות, הסיוע המשפטי בתחום זה ניתן ללא צורך בבדיקת זכאות כלכלית".

עו"ד אווקה זנה, ראש היחידה הממשלתית לתיאום המאבק בגזענות במשרד המשפטים מסרה: "היחידה מהווה כתובת מרכזית לתלונות מכלל הציבור בישראל בנושא גזענות ואפליה בשירות הציבורי ובקרב נותני שירות ציבורי. אפליה במתן שירות ציבורי על רקע השתייכות קבוצתית פסולה ומנוגדת לחוק איסור הפליה. נמשיך לפעול בנחישות ובעקביות לביעור הגזענות וכל צורות אפליה בישראל ללא הבדל דת, מוצא, לאום ומין".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
אפלייה
בנימין | 12-11-2020 11:53
כבר אין במה לעשוק ולהעסיק את בתי המשפט פעם זה ספרדי ועשיוחרדי מחר אתיופי או רוסי איפו קיבוץ גלויות? גן ילדים ...אני מתבייש לעסוק בזה
משכורות עתק...
בוסי | 12-11-2020 15:03
משכורות עתק לוקחים השופטים אים עובדים ואים לא, וחוץ מיזה למה צריך להפריע לך ההעסקה,זאת גזענות מספר אחד שעובד,או בעל עסק שאומר בפה מלאשהוא לא מוכר לחרדים,או לאתיופי, או למיזרחי,זה החוק שנועד למגר את המישתמשים בגזענות כדי לטפל בהם חוקית
2
קודם כל לפי...
דודו | 12-11-2020 16:36
קודם כל לפי משרד המשרד והתעשיה זו עבירה פלילית.אסור לסרב למכור מוצרי יסוד לאדם כלשהו
3
אבל 50 רבנים...
אדם כהן | 12-11-2020 20:46
אבל 50 רבנים שפרסמו איסור למכור או להשכיר דירות לערבים זה בסדר נכון? הקוזאקים הניגזלים.
אים היתה...
בוני | 15-11-2020 8:34
אים היתה יהודי ,ולא כהן לעבודה זרה,הייתה מבין שהתורה של היהודים היא נר לרגלינו,ומישם אנו מקבלים הוראות להיתנהגות,וחיים בריאים,לכן זר לא יבין למה כתוב ולא תחונם, אז אתה בטוח לא תבין,עליך אמר החפץ חיים זיכרונו ליברכה מי שמאמין אין לו שאלות ומי שלא מאמין כל התשובות לא יעזרו,
כן מתוק, יש הלכה לעם ישראל
שלמה | 13-11-2020 15:29
ויהודי צריך לנהוג לפי ההלכה .גם אם הגננת לא לימדה אותך את זה -זה עדין נכון ומחייב