אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

117 שנים אחרי: מסמכים נדירים מחברון נחשפים

פיצוץ צינור מים בעליית גג הוביל לחשיפת ארגזים בהם מסמכים נדירים משנת 1903, הקשורים לרב שלמה יהודה ליב אליעזרוב, רבה האשכנזי של חברון וצאצא של האדמו"ר הזקן

117 שנים אחרי: מסמכים נדירים מחברון נחשפים

בכסלו התרס"ג, 1903, זכה הרב שלמה יהודה ליב אליעזרוב, צאצא של האדמו"ר הזקן וידידו של הרב חיים חזקיהו מדיני הידוע בשם ספרו – 'שדי חמד', להיות מוכתר כרבה האשכנזי של העיר חברון והיהודים הגרים בה. 117 שנים לאחר מכן התגלו במקרה מסמכים נדירים של כתב ההסכמה שקיבל לתפקיד לצד מסמכים נוספים הקשורים בכהונתו.

מחזירים אהבה לחברון – בואו לתרום ולחבק מרחוק>>

המסמכים נמצאו בארכיון של הרב משה שפירא אביהם של הרב יהושע שפירא ומתניה שפירא סמנכ"ל מועצת יש"ע. "אבא שלי עשה לפני עשרות שנים עבודת מאסטר על היישוב היהודי החב"די בחברון ובמסגרת העבודה עבר על הרבה מאוד מסמכים", מספר מתניה שפירא, "לפני כמה שבועות היה פיצוץ צינור מים בעליית הגג של אמא שלי ונמצאו ארגזים עם כל מיני מסמכים וכל מיני חומרים שכתב ועבד עליהם ובין השאר מצאנו גם את המסמכים האלה".

"בין המכתבים שנמצאו יש גם מכתבים של האדמו"ר הרש"ב מחב"ד שנשלחו לרב אליעזרוב. הוא כתב כל מיני תשובות והצאצאים שלו אף עשו מזה ספר. הוא נשלח ליהדות בוכרה כדי לגייס כספים לטובת היישוב היהודי בחברון ונשאר שם לבקשתם במשך שנתיים כדי לשמש כרב. הוא עצמו היה נין של הרבנית מנוחה רחל סלונים, נכדתו של האדמו"ר הזקן. אבא שלי ביחד עם הרב שטיינזלץ היו קשורים לנכדו של הרב אליעזרוב, כך כנראה השיג אבי את המסמכים הנדירים".

מחזירים אהבה לחברון – בואו לתרום ולחבק מרחוק>>

עוד באותו נושא

שעות אחרונות: תורמים לבית של אבא ואמא בחברון

נעם ארנון דובר היישוב היהודי בחברון אמר כי "חברון היא הבסיס של ההיסטוריה היהודית. ההיסטוריה היהודית העתיקה ביותר נמצאת בחברון ומאז ועד היום אנחנו כותבים פה כל יום נוסף דף חדש לספר. חברון לא מפסיקה להפתיע בממצאים היסטוריים וארכיאולוגיים בסיפור שהולך ונפתח כל הזמן. התפעלנו לאחרונה לקבל את העותקים של מסמכי ההכתרה של הרב אליעזרוב שהיה אישיות מיוחדת וחוט השדרה של ההנהגה בחברון ובארץ ישראל. המסמכים האלה יצורפו ויעשירו את הארכיון ההיסטורי והתודעה של העיר חברון".

"כעת עם קמפיין ההתרמה לחברון יש הזמנות לכל עם ישראל להוסיף את הדף שלו להיסטוריה הזאת על ידי השתתפות בבניין חברון. בעתיד כל מי שישתתף במבצע ירשם לעד עם האבות והאמהות וגדולי חברון לדורותיהם בספר הזהב של חברון".

מחזירים אהבה לחברון – בואו לתרום ולחבק מרחוק>>

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו