אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פטירת הרב זקס: אוי לנו כי נותרנו בלעדיו

הרב יובל שרלו, ראש ישיבת 'אורות שאול' בתל אביב, סופד לרב יונתן זקס שנפטר אמש בגיל 72 אחרי מאבק ממושך במחלת הסרטן: "אוי לנו כי נותרנו בלעדיו"

פטירת הרב זקס: אוי לנו כי נותרנו בלעדיו
  (צילום: יגאל סיידלר; תמונה קטנה: אריה כץ)

איך קרא הרב זקס זצ"ל את הפתיחה לפרשת השבוע הקרובה? מה למד הרב זקס זצ"ל בפרשת השבוע שלנו ממעשיו של אברהם אבינו ע"ה עם פטירת שרה אמנו ע"ה?

את היסודות הוא נעץ בפסוקים. ובבניין הרעיון הוא הפנה את תשומת הלב לאנושיותו של אברהם אבינו ע"ה,לקשר העמוק בינו ובין שרה אימנו ע"ה, לכאב ולשבר, לתחושת הבדידות והאבלות על המשבר שאירע בחייו.

הוא הפנה את תשומת לבנו לכך שאברהם אבינו לא נלכד באבלות ולא קרס, לא השתעבד לה ולא איבד את טעם חייו. התורה מלמדת כי מתוך כך "ויקם אברהם" – אברהם אבינו מתנער למשא ומתן קשוח, לקנייה ראשונה של קרקע בארץ ישראל, לדאגה לנישואי בנו, ולענייני המשך החיים.

וכדרכו, הרב זקס זצ"ל לא נעצר כאן. הוא קשר את דרכו של אברהם אבינו למבט על דיני האבלות שבהלכה, על הבשורה שבהם; הוא הרחיב את הדברים לניצולי השואה האיומה, ויכולתם להתמודד עם הצלקות הנוראיות שהם נושאים בגופם ובנפשם; הוא חשף בפני הלומדים את דבריו, את משנת הפסיכולוגיה המיוחדת מבית המדרש של ויקטור פרנקל, ובישר לעולם כולו את התנועה הנפשית מהאבלות אל הבנייה.

עוד באותו נושא

עמית סגל סופד: גאון וידען שלא קמו רבים כמוהו


13

כזה היה הרב זקס זצ"ל: אחד מהיחידים שבעולם הרבני שהיה קשור לכל מעגלי הקיום האנושי – מהיהודי המתאבל אל הבשורה לעולם כולו; אחד המיוחדים שעסק בכל ההיקף הגדול של מהותנו – למן החיים האנושיים הפשוטים ועד לתנועות חובקות עולם, ולמן כאבו של היחיד ועד לנבוכות המין האנושי כולו, בסוגיות הגלובליות המשפיעות על גורל העולם: האקולוגיה ושמירת הסביבה, ההגירה והפליטים, מדעי המוח והגנטיקה, מלחמה ושלום.

ואת כל אלה, בהרכבה מיוחדת של ידע-רחב-אופק של התרבות העולמית ויניקה עמוקה מאוד ממקורות התורה, חז"ל והפרשנות; במבט מקורי ייחודי על שתי המשמעויות של המילה "מקורי" – מחד גיסא יונק מן המקורות, ומאידך גיסא יוצר יצירה רוחנית שלא הופיעה לפניו.

עוד באותו נושא

"הרב זקס הותיר חלל עצום של חכמה, עומק ותורה"


3

יסוד עיקרי במשנתו היה המקום החיוני והמרכזי של עולם המוסר וההתנהגות האתית הראויה, כחלק בלתי נפרד משמירת דרך ה' לעשות צדקה ומשפט. כל זאת מתוך עמדה המתייצבת באומץ, בישרות ובכנות, בתקיפות ונעימות, כדורש טוב לעמו, כמייצג נאמנה את עם ישראל מול שבעים האומות הסובבים אותו, כקשור קשר בל יינתק לארץ ישראל ולטובתה של מדינת ישראל, כמי שאינו פוחד להיאבק למען אחיו ורעיו ולדבר שלום, כמקדש שם שמיים ברבים, ומעצים את ההכרה ב"אשרי זה שלמד תורה".

אוי לנו כי נותרנו בלעדיו.

=======

ההספד פורסם בקבוצת 'זיקים' בה מפרסם הרב יובל שרלו מדי יום מאמר קצר בענייני היום

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
רק לציונים הוא חסר
רוני | 09-11-2020 6:36
לציבור החרדי בארץ ובעולם לא ידע ולא שמע עליו כלום יש תלמידי חכמים יותר גדולים בעולם התורה הרב פינשטין באמריקה הוא אבדה עולמית שכל שומר תורה ומצוות ידע ושמע ממנו
רק מי...
יאיר כהן | 09-11-2020 13:30
רק מי ששמעת עליו נחשב למישהו? אני לא שמעתי על הרב דוד פיינשטיין וזה לא מוריד ממנו אפ' קצת. חברה קצת פרופורציות.
נכון.הוא היה משכיל ,להבדיל מעמי הארצות החרדים
רובין | 09-11-2020 7:16
הוא השאיר אותם הרחק מאחור,מתבוססים במי אפסיים של חומרות מגוחכות
2
אפשר לחשוב בתי...
רמי דנוך | 09-11-2020 9:10
אפשר לחשוב בתי הקברות מלאים בגדולים ממנו והעולם ממשיך להתקיים
3
תגובה ל 1 ו 2
ענת | 09-11-2020 13:53
חרדי יקר, על סמך פסק הלכה של איזה גדול הדור (ששמענו או לא שמענו עליו) אתה גולש באינטרנט?
דע מה תשיב לאפיקורס
רחמים | 10-11-2020 6:38
יש אפשרות לגלוש באופן כשר עדיף שלא אבל....
4
יהי זכרו ברוך,...
בני | 09-11-2020 14:07
יהי זכרו ברוך, חבל על דאבדין. רב גדול, חכם, רחב אופקים, הראה לעולם את הצד הטוב שביהדות. אבידה גדולה ליהדות בכלל וליהדות הרציונלית בכלל.
5
עולם כמנהגו נוהג
גידעון | 10-11-2020 6:36
גם למשה רבנו היה מחליף ובני ישראל המשיך לארץ לא נכבה נרו של אחד בלי שנולד נר חדש עם ישראל לא אלמן