אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

גם אבות רוצים להיות הורים טובים

כסף הוא הכרה בַּמקום שאנו כחברה מעניקים לבית ולהורות. חוקי המדינה מעצבים מציאות שבה רק לאישה יש זכות להיות בבית ולהישאר בו, בזמן שהגבר נדחף באופן ברור אל עולם התעסוקה

גם אבות רוצים להיות הורים טובים
  אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: גרשון אליסון/ פלאש 90)

בדרכו של עולם, משפחה וילדים הם מהדברים החשובים ביותר בחיים של גברים ונשים. ילדים מעניקים משמעות אדירה להוריהם ולמשפחתם. במדינת ישראל, החשיבות של ילדים ברורה ויציבה למדי, וטבעי שמי שצומח כאן ירצה להיות שותף בפלא שנקרא הורות.

בדרכו של עולם, הדרך להורות מתחלקת בצורה שונה בין גברים לנשים. אין מה להשוות בין נשיאת העובר, החישה שלו בתוך הגוף, הלידה וההנקה, לתפקיד של בן הזוג המלווה את התהליך. אפשר גם להבין מדוע בעשורים הראשונים של הפסיכולוגיה, התייחסו אל האימא כדמות המטפלת ברך הנולד. האישה עומדת במרכז תהליך הבאת הילד לעולם, והילד מתפתח במרכז גופה וניזון ממנו, בעוד הגבר צופה מהצד ומלווה.

עוד באותו נושא

בוא אבא. יש משהו פתטי בהורות המתבכיינת שלכם


25

 

בדרכה של מדינת ישראל, בבית יש הורה מרכזי והורה שולי, אימא צוֹדֶקֶת ואבא פָּגוּם. ההורות של האֵם זוכה לתמיכת המדינה והחברה ואילו האב נשלח אל מחוץ לבית, לענייני הפרנסה. המדינה מספקת לאישה חופשת לידה, שעת הנקה, משרת אֵם, נקודות זיכוי בביטוח לאומי, שילוו אותה בשנים הראשונות של האימהות ויסמנו את ההורות כמרכיב מהותי בזהות שלה.

לעומת זאת, הגבר זכאי לשלושה ימי חופשת מחלה בשבוע של הלידה, שיצטרפו אל שלושה ימי חופש שהוא ייקח על חשבונו. שעת הנקה, ובשמה העדכני, שעת הורות, אינה נתפסת כקשורה אליו וכמובן שלא מִשְׂרת "אֵם". בכך מספרת לנו המדינה כי מבחינתה, המקום הראוי לגבר הוא מחוץ לבית. לכן גם עקרת בית לא תשלם דמי ביטוח לאומי אם בעלה עובד, כאשר לָאיש אין אפשרות להיות עקר בית ולזכות בפטור מהתשלום.

מציאות שמרחיקה את הגבר ממשפחתו (צילום: שאטרסטוק)

כסף הוא לא רק כסף. כסף הוא הכרה בַּמקום שאנו כחברה מעניקים לבית ולהורות. חוקי המדינה מעצבים מציאות שבה רק לאישה יש זכות להיות בבית ולהישאר בו, בזמן שהגבר נדחף באופן ברור אל עולם התעסוקה. כסף מייצר מציאות חברתית ומשדר ערכים. כרגע הגברים שומעים שלא רוצים אותם בבית אלא בעבודה, והנשים שומעות שיש להן אפשרות נוחה יותר להישאר בבית.

במקרים עדינים יותר, כאשר בני זוג שרוצים להיות עם ילדיהם, חושבים מי עדיף שיצמצם באחוזי המשרה כדי שהילדים יראו את הוריהם, טבעי, מתבקש והגיוני שהאימא תהיה זו שתישאר בבית. אינני חושב שיש צורך שאוסיף מילים על ההשלכות הכלכליות שיש לבחירות הללו על נשים, הצד שברצוני להאיר הוא המסר שאנו מעבירים לגברים שהם "אבות", כלומר הורים שוליים.

דרכו של עולם היא אירונית, וככל שגברים נמצאים יותר בעבודה ופחות בבית, כך הם יהיו חסרי כישורי בית ואבהות. וככל שהם ירגישו חסרי ביטחון כאבות ובנות זוגם יפקפקו בכישוריהם בבית, הם יעדיפו להישאר שעות ארוכות בעבודה, איפה שהם מרגישים מועילים ומוערכים. כך מתרחק הגבר ממשפחתו.

מעוניינים במעורבות בבית

מחקרים מורים כי גברים ונשים כאחד מעוניינים במעורבות של אבות בבית. גידול הילדים וניהול הבית הם מוקדים של זהות שגברים היו רוצים להציב במקום חשוב בחייהם. בנושא הזה אין כמעט מחלוקת, מי לא רוצֵה להיות קרוב לילדים שהוא כל כך אוהב, ומי לא רוצָה שבן זוגה יהיה קרוב לילדיהם האהובים ולכלים בכיור?

המחקרים גם מספרים כמה הרס זורָה אבהות נעדרת. כאשר האבות אינם נמצאים בסביבה, הסיכוי של ילדיהם להידרדר לפשע, להתמכרויות וכל רעה חברתית שאפשר לדמיין עולה פלאות. בית נטול אב מוּעד לפורענות וגם בכך אין ספק מחקרי. לדמות אב חיובית ונוכחת יש ערך רב והוא מסוגל לספק לילדיו איכויות שלא תמיד האם יכולה להעניק.

כדאי לראות כי הורות היא זכות. לא כל אחד הופך לאבא ופוגש בברכה העצומה הזו, ששלובה באחריות ובשינויים רבים כל כך. לא כל אחד מרגיש מקרוב צמיחה של נפשות קטנות לילדים מעוררי סקרנות, שיהפכו בתורם למבוגרים שעומדים בפני עצמם. לא כל אחד מצליח להיות שותף בבית שהוא עצמו חלק ממנו.

יש מצבי חיים שלא מאפשרים לשהות עם המשפחה והילדים ולאבות זו פריווילגיה לבלות אחרי הצהריים נינוח בבית. ומכיוון שזו פריווילגיה, אם יש צורך דוחק לפרנס, הגבר הוא זה שלרוב יישלח למלא אותו. כך שגם אם כל זוג יכול לבחור בדרך שבה תתחלק השהות בבית בין ההורים, כאשר מדברים על אוכלוסייה רחבה, לעידוד הממשלתי יש השפעה. חופש הפרט אינו מבטל השלכות של מדיניות עקבית.

חוקי המדינה מרופפים את החיבור בין אבות לילדים

הורות היא גם חובה. זה צד שאבות מכירים יותר טוב, וגם הוא חלק חשוב ממנה. החובה לפרנס, האחריות להגן ולדאוג תופסות מקום בנפש ובגוף הגבריים, וטוב שכך. אבהות היא הנכונות לטפל גם כשקשה ולנסות לסדר דברים שמסתבכים, להעניק תחושה של מוגנות ועוגן לילדים. מרגע שילד מגיח לעולם, מיתרי האחריות מקיפים את משפחתו וכורכים אותם במחויבות הדדית.

למרות הזכות והחובה שבאבהות, חוקי המדינה מתערבים ומרופפים את החיבורים בין האבות ולילדיהם. וכך על אף הרצון שלהם בקרבה לילדיהם, האתגרים הסביבתיים שהמדינה מעמידה בפניהם, מכריעים אבות רבים. וחבל.

חופשת לידה יכולה לשים את האבות במרכז, יוזמת חופשת הלידה של השר מירב כהן  (צילום: סרוגים)

ממש לאחרונה בחרה מירב כהן, השרה לשוויון חברתי, לקדם במלוא העוז את היוזמה להעניק גם לאבות חופשת לידה. זו "חופשה" שבה אבות יוכלו להתוודע לילדיהם וללמוד יחד אם האימהות איך מתמודדים ומכירים את העוללים שהצטרפו אל משפחתם. הבחירה שלה, לשים את האבות והמשפחה במרכז, רחוקה מלהיות מובנת מאליה והיא ראויה להערכה.

חופשת לידה לאבות מסוגלת לתרום לתחושת המסוגלות של גברים בנוגע לאבהות שלהם וגם לאמון של נשים ביכולת של גברים לטפל בילדים. בנוסף, זהו שדר חברתי ברור שקורא לחיבור בין אבות לבניהם ולבנותיהם, הזמנה שלהם הביתה, לבית שהם שייכים אליו. שינוי חברתי רחב הוא עניין מורכב וארוך, אך זה עשוי להיות צעד גדול בכיוון נהדר.

לצד התרומות החשובות שהשוויון בין ההורים יכול לתרום לנשים ולכלכלה, חשוב להכיר בכך שזו תהיה תרומה לא פחות גדולה לגברים ולילדים. קשר עם אבא הוא דבר יקר להפליא כאשר הוא קרוב, אוהב ותומך. יש כאן שרה שלא רק מזהה את המציאות הפשוטה הזו, אלא גם מוכנה לתת כתף ולעזור לכולנו לבנות עתיד משפחתי טוב יותר, שגם עשוי להגשים את דברי הנבואה "וְהֵשִׁיב לֵב אָבוֹת עַל בָּנִים וְלֵב בָּנִים עַל אֲבוֹתָם". בואו ננצל את ההזמנות ונתמוך בה. לא נתחרט על כך.

 

הרב חננאל רוס הוא פסיכולוג בהתמחות קלינית, חוקר גבריות ומיניות ומנהל עמוד הפייסבוק ״להיות גבר״

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
מאמר יפה אבל לא מספיק. אבא הוא לא
אני | 08-11-2020 19:27
הגירסה הגברית של אמא. אבא צריך להיות אבא. אבות לא מגדלים תינוקות, זה תפקיד האם. יש להם טבע להתרחק מזה ובצדק, גבר ממוצע לא מוצא את עצמו עם תינוק. זה טבעי וככה זה אמור להיות. תפקיד האבות הוא ללמד בנים להיות גברים. זה התפקיד הבלעדי של האב שאף אשה לא יכולה למלא. וכשלוקחים ממנו את התפקיד הזה, כמו שקורה פעמים רבות, הנפגע המרכזי זה הילד, שכל הגדילה שלו לעולם הגברים משובשת, וכשיגדל יצטרך פסיכולוגים להשיב לו את מה שנבצר מאביו לתת לו.
2
מטומטמים! כל הכתבה מדברת...
ב | 08-11-2020 21:15
מטומטמים! כל הכתבה מדברת נגד הטבע ונגד הצורה הטבעית שהקבה מנהיג בעולמו... כל הכתבה שטות אחת גדולה, מנסים להכניס לאנשים שטויות לראש! לכל יצור יש תפקיד שעליו למלא, אשה שהיא המפרנסת העיקרית בביתה, היא פוגעת בטבע שלה! ומנגד גבר שנשאר בבית ולא דואג לפרנסת ביתו פוגע בטבע הגברי שלו! אין פה מה לנסות לשנות! זה בדיוק כמו שתקימו מחאה בשם: למה האריה חייב להיות טורף? מהיום גם לאריה יש זכות להיות צמחוני! זו הרי מחאה טיפשית וחסרת תכלית! זה בניגוד לטבע!!! כל הנאמר פה בתגובה מופנה גם לשטות החדשה היום ששני גברים או שתי נשים מגדלים ילדים,זה הרי היפוך מהטבע! העולם משתגע וצריך לעצור את זה. לא לתת עוד כתבות שמכניסות שטויות לאנשים!
3
תורידו את כמות...
נייס | 09-11-2020 11:50
תורידו את כמות שעות התעסוקה אצל כולם , תחפשו פחות כסף, ככה יהיה לכם זמן ללמוד ופחות תהרסו את העולם וכדור הארץ, המרוץ אחרי החומרית עולה כפול לכולנו אפשר ומותר וחייבים לעצור. מי אמר שהאמת האקדמית מחייבת? המהפכה התעשייתית חייבת להעצר.