אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב יוסף זייני: תורתו של 'מניטו' לא מתאימה לימינו

הרב אשכנזי זצ"ל, בעמלו העצום, זיכה אותנו, ורבים מספוגי התרבות המערבית, להכיר בגודל משמעות התרבות הישראלית המקורית. יהיה זה צחוק מצידנו אם נדע לדקלם את שעוריו הנפלאים, אבל לא נשלוט בכל המקורות שהביאו את הרב אשכנזי זצ"ל להיות את מי שהיה

הרב יוסף זייני: תורתו של 'מניטו' לא מתאימה לימינו
  באדיבות ישיבת אדר היקר

הרב יוסף זייני, רב שכונה ד' באשדוד, מתייחס ללימוד כתביו של הרב יהודה ליאון אשכנזי, לרגל יום פטירתו שחל השבוע.

הרב יהודה ליאון אשכנזי זצ"ל (מניטו) היה אמצעי, שאין כדוגמתו להעביר את שארית היהדות המערב אירופאית לארץ ישראל. בלעדיו רבים מאתנו לא היו היום בארץ או חלק מעם ישראל. זכותו עצומה לאין שעור לכל בעל שכל.

ובלי למעט בכהוא זה בתרומתו לעליית רבבות, אי אפשר להתעלם שחינוכו דומה לפעולת הבולדוזר המיישר את השטח לפני אפשרות בנייה בהר. אבל על מנת לבנות בתים נאמנים ויציבים זקוקים לסוג נוסף של פועלים שכמובן נהנים מעבודת הבולדוזר.

עוד באותו נושא

תבינו עד כמה תורת 'מניטו' רלוונטית להיום

כעת אנחנו זקוקים לבנאים גדולים ומקצועיים על מנת לבנות באווירא ארץ ישראלית מובהקת. בזכות הרב אשכנזי זצ סיימנו את פרק גלות צרפת המאוד מסובך.

עתה אנחנו ובנינו חייבים להיות כל כולנו תוצרת ארץ ישראל נטו, ברוחנו, בגישתנו לכל אוצרות התורה, בדרכם של חכמי הארץ ובדרך של התורה הגואלת, לגדל גדולי תורה בהלכה ובאגדה, מלאי מסירות לאומה כולה.

שאלה: לא הצלחתי להבין, נראה כאילו הרב רומז שהלימוד של מניטו לא מתאים לדורנו. לא מצליח להבין למה. אני מוצא הרבה עומק אצל מניטו שאני לא רואה אצל רבנים ארצישראלים תלמידי מרכז הרב והר המור?

הייתי שמח אם הרב היה מפרט.

תשובה: אני לא רומז, כתבתי מפורש שמי שחי היום בארץ, ואינו רוצה לברוח לעולמות העליונים הגדולים מאד עליו, ומעוניין לבנות את החברה הישראלית על הקרקע הברוכה של מדינתנו, כפי המשך דברי נביאינו וחכמינו, יבחן בזה שבניו יהיו מעמיקים ובקיאים בכל התנ"ך, והתלמוד, וגם אחרי כן בכל מכמני האגדה, כפי שהתורה וההלכה מחייבות (כפי שלימד זאת גם הרב אשכנזי זצ"ל).

הרב אשכנזי זצ"ל, בעמלו העצום, זיכה אותנו, ורבים מספוגי התרבות המערבית, להכיר בגודל משמעות התרבות הישראלית המקורית. יהיה זה צחוק מצידנו אם נדע לדקלם את שעוריו הנפלאים, אבל לא נשלוט בכל המקורות שהביאו את הרב אשכנזי זצ"ל להיות את מי שהיה.

לכן, ליושבים עדיין בחוץ לארץ, או לחיים גופנית כאן כאילו הם בהרצאותיו הנפלאות בסורבון, להם, נחוצה עדיין השקידה במאמריו ושיעוריו…. אבל, לא למי שחי כבר את עידן הגאולה ועבר את תקופת ציפיית הגאולה.

עוד באותו נושא

תום הנבואה: החורבן בהגותו של הרב אשכנזי

משל למה הדבר דומה? לתלמיד חכם ענק, שירצה בפני תלמידי ישיבות חרדיות על גודל מצוות השירות בצה"ל, ויביא לשם כך את כל ההוכחות, ההלכתיות והרעיוניות, על חשיבות מצוות ההגנה על המדינה. והשומעים יחזרו היטב על הרצאותיו החיוביות בדיוק רב. וזה דבר נפלא. .. אבל יסרבו להתגייס !!!

ספק אם משחזרי השעורים הללו בדייקנות נפלאה יוכלו לשכנע אחרים מכיוון שדבריו הנפלאים של התלמיד חכם הזה לא הצליחו לפעול ממש עליהם.

הרב אשכנזי זצ"ל היה ענק הענקים בצרפת. שבמשך שנים חי בדוחק עצום ולימד ללא הפסק וללא תמורה לכל מי שאפשר. והציל מאות או אלפים מהתבוללות מוחלטת. ומכיוון שעם ידיעותיו המדהימות היה ראש האינטלקטואלים נטורי קרתא של אירופה, ובמפגש עם רבינו הרב צבי יהודה זצ"ל הפך את כל מושגיו הפילוסופיים והמעשיים. וכאשר הגיע לארץ ניהל בענווה יתירה פנימית תיכון בנתניה ואחרי כן בירושלים עד שזכה להקים את מוסד "מעיינות" ולא פסק מלהתקדם בהבנת התורה והפצתה. מן הראוי, שהרוצים להדמות לו, גם הם יתקדמו בכיוון של תורה גדולה הכל כך נחוצה לכלל ישראל כולו ולא רק לחוגם המוגבל.

שאלה: לא כל כך הבנתי. אני כל מה שאני מכיר מהרב אשכנזי זה פרורים מהרב אבינר פה ושם. מהרב שרקי שמרבה לדבר בשמו. ומהערות שאחיך הרב אליהו העיר על ההוצאה לאור של כתביו.

תשובה: כל עבודתו הענקית של הרב אשכנזי זצ"ל הייתה לגמד את הפילוסופיה והספרות האירופאית לעומת תורתנו הקדושה בפני יהודים מכורים לתרבות הגויים. ולשם כך גם ערך סמינריונים מול גדולי נוכרים כולל כמרים מפורסמים עד שאפילו מלאך המוות הודה לאמיתיות תורתנו וגאולתנו הנוכחית.

עתה עלינו לחזק ולהבריא את כל עמנו המתקבץ לארצנו המיוחדת ולהשתחרר מכל כבלי התרבות הגלותית המופיעה בצורתה המשפילה אותנו דרך מערכת המשפט שכל כולו גוי וזר לנו.

לכן, הרוצה לסייע באמת בכל המובנים יעשה כמיטב יכולתו שיקומו לנו חכמים עצומים בחושן משפט. "ואשיבה שופטייך כבראשונה"

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
לא הצלחתי להבין. אשמח להסבר ממי שהבין
יעקב כהן | 29-10-2020 15:57
נדמה שתורת הרב שרקי, שהוא תלמידו, הכי רלוונטית היום, ורבים משחרים לפתחו כדי להבין משהו מהמציאות בימינו. אפילו בטבלה המוזרה של הסיווג תלמידי חכמים לפי מדד שמרנות-ליברליות, לא הצליחו למקם אותו באף רובריקה. זה אומר שהוא מעל כל ההגדרות הקטנטנות והמצמצמות האלו, וכך היא תורתו. אפשר לא להסכים אך אי אפשר להתכחש להנל
הרב אשכנזי זצ"ל
פלוני | 29-10-2020 16:06
גם אני לא הבנתי. אולי הכוונה שצריך על בסיס תורתו הנפלאה לערוך התאמות, ולעלות קומה נוספת. ולענד כך עושים רבני מרכז הרב והר המור שהיו גם תלמידיו
2
הרגע הרב גימד את תורתו של הרב אשכנזי (מניטו)
גד | 29-10-2020 17:19
במחילה - אבל כל מה שעשה הרב זייני היה להפוך את כל תורתו של מניטו שאיזו אנקדוטה והיא: תורת ישראל יותר טובה ונכונה מכל התורות משל כל התוכן הפנימי שהוא לימד היה למען מטרה חיצונית (הוכחה כנגד אומות העולם) ולא למען מטרה פנימית והיאלימוד עומק רעיונות התורה. בקיצור - רחוק מאוד מהמציאות
3
נראה שהוא רק...
אורי | 29-10-2020 19:41
נראה שהוא רק התכוון לומר שכמו שהרמבם של המורה נבוכים ספוג בהרבה התמודדות נגד התרבות החיצונית שזה נפלא וקדוש וחשוב מאוד וכו וכו. עדיין כדי לגדל תלמדי חכמים של תורת ארץ ישראל... לנבואה ושכינה ורוח הקודש צריך להתמקד בסגולה הישראלית וארץ ישראל.... ופחות בהתמודדות נגד כל שיטה נוצרית או פילוסופית כזו אי אחרת... כמובן שזה לא סותר בכלום את התורה הגדולה והמחכימה מאוד של מניטו ואת תרומתו העצומה לעולם הרוח היהודי...
4
לא מובן מה...
שאלת תם | 30-10-2020 1:40
לא מובן מה הטענה של כבוד הרב זייני: - ללמוד תורה מעבר למשנת מניטו - כולם מסכימים שזה נצרך וזה לא קשור לשאלה אם התורה הזו מתאימה לדורנו או לא. - תורת מניטו רק באה לגמד את תרבות המערב והפילוסופיה? רק מי שלא למד מניטו יכול לחשוב כך. מי שכן למד רואה שהיא מתייחסת לכל מרחבי החיים - לימוד חושן משפט? איך זה סותר את לימוד משנת מניטו? - מדוע מניח כבוד הרב זייני שתורת מניטו אינה 'תורת ארץ ישראל'? מה הקריטריונים לכך?
5
-ממש לא ידידי,הבנת...
שלומי | 30-10-2020 13:53
-ממש לא ידידי,הבנת הנקרא
6
משום מה לא...
שלומי | 30-10-2020 13:54
משום מה לא מזכירים את איש ההלכה שהיה הרב אשכנזי זצל-לאורך לרוחב ולעומק.
7
לא הבנתי: מלאך המוות הודה שתורת ישראל עדיפה
אחיתופל | 02-11-2020 21:44
על הפילוסופיות של הגויים? יואיל רבנו לציין מראה מקום, ואם אפשר - עדיף הקלטה או סרטון של ההודאה בקולו של מלאך המוות בעצמו.
למי שמעוניין לשמוע את ההודאה של מלאך המוות
מלאך המוות | 08-11-2020 9:53
מי שרוצה לשמוע את ההודאה צריך לבוא אלי כדי לשמוע רק צריך לזכור שלא כל מי שבא אלי חוזר