אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

צפו: קצר על הפרשה | הפן הרוחני של הסכם אברהם

אני לא יודע מה עבר לנתניהו בראש, אני לא יודע אם הוא מכיר את הגמרא הזו, אבל ההסכם הזה מבחינה רוחנית הוא אמירה שאנחנו צריכים להתחיל להיות אברהם, הרב יששכר היימן בסרטון קצרצר על פרשת השבוע. צפו:

צפו: קצר על הפרשה | הפן הרוחני של הסכם אברהם
  הסכם השלום עם האמירויות ובחריין (צילום: אבי אוחיון / לע"מ)

פרשת לך לך: לפני החגים מדינת ישראל חתמה על הסכם אברהם עם מדינות ערביות, בחריין והאמירויות.

מה המשמעות הרוחנית של ההסכם הזה? בסןף פרשת השבוע אנחנו קוראים שהקב"ה מחליף את שמו של אברם אבינו לאברהם, אב המון גוים נתתיך, מה משמעות ההבדל הזה?

אומרת הגמרא במסכת ברכות "אברם הוא אברהם, בתחילת נעשה אב לארם, ולבסוף נעשה אב לכל העולם כולו", אברם אבינו זה אב-רם, אב של הארמים, אבל אברהם זה אב המון גויים נתתיך, במילים אחרות, אברם זה המימד הלאומי המצומצם של אברהם אבינו, להסתכל על עם ישראל כעם ששקוע בעצמו ודואג לעצמו, כמו שהיה רוב ההיסטוריה מאז אברהם אבינו עד היום.

עוד באותו נושא

זמני כניסת ויציאת שבת פרשת לך- לך תשפ"א

אבל, אומר הקב"ה לאברם, אתה לא רק אברם, ולפני שנולד לך יצחק שייצור את ההמשך, תדע לך שהייעוד שלך הוא לא אב-רם אב רק לארם, אלא אב המון גוים נתתיך, אתה צריך להיות אב לאומה שהיא קשורה לכל אומות העולם.

ממשיכה הגמרא ואומרת: "תני בר קפרא, כל הקורא לאברהם אברם – עובר בעשה" בהמשך אומר רבי אליעזר שעובר גם בלא תעשה. יש גם עשה וגם לא תעשה שאסור לקרוא אברם, וחייבים לקרוא אברהם. מה הגמרא רוצה להגיד לנו? – שאנחנו צריכים להסתכל על עם ישראל לא כעם ששקוע בעצמו, שרי ושרה, שרי זה שרה לאומתה, ושרה זו שרה לכל העולם כולו, עוד החלפת שמות המופיעה בפרשה.

השינוי לפני שנולד יצחק, לפני שמתחיל השלב של עם ישראל, הוא להפסיק לחשוב בצורה מצומצמת, אברם ושרי, ולחשוב בראייה העולמית, אברהם ושרה, אב המון גוים ושרה לכל העולם כולו.

השינוי הזה, שהוא לא תעשה, וגם עשה (מוני המצוות לא מונים את זה בתוך התרי"ג מצוות, כי מדובר בציוויים לפני מתן תורה) נוהג עד היום, ואנחנו אומרים אברהם אבינו ושרה אמנו, ולא אברם ושרי. זהו שינוי שאנחנו צריכים לזכור. אמנם במשך אלפי שנים היינו שקועים בתוך עצמנו מכל מיני נסיבות, אבל בסופו של יום המטרה שלנו זה אב המון גוים נתתיך.

מדינת ישראל, ערב החגים, חתמה על הסכם אברהם. אני לא יודע מה עבר לנתניהו בראש, אני לא יודע אם הוא מכיר את הגמרא הזו, אבל ההסכם הזה מבחינה רוחנית הוא אמירה שאנחנו צריכים להתחיל להיות אברהם, או יותר נכון, להמשיך להיות אברהם, להיות אב המון גוים, לפתוח את העיניים לאומות העולם, בהסכמי שלום, בעניינים כלכליים, בעניינים דתיים, תרבותיים וכו', לשנות את תפיסת עולמנו, מתפיסת עולם שמצומצמת באברם ושרי, למה שמופיע בפרשה שלנו, לאברהם ושרה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
אל תמהר להתפעל מורשת אברהם : "צדקה ומשפט"
משה אהרון | 01-11-2020 12:52
גאולה זו כגאולת הקץ היא במהותה סנרגיטית כלומר גאולה משולבת רוחבית לכלל האדם והאנושות . אנו מקרטעים בגאולה מפני שנוצר דיסוננס שלא מאפשר לגלגלים לנוע כי אין התאמה של שיניים בסרן העגלה משל רק גלגל אחד נוסע . אנו רצים קדימה אנוכית ואנכית ולא אופקית רוחבית אנו לא מתחשבים בגויים כחלק בלתי נפרד מהגאולה ביום שנתפקח להבין זאת ולהחליף דיסקט כפי שגם אתה מרמז במאמרך תרתם סוף סוף העגלה לחמור ויאלה יחל המסע האמיתי לגאולה השלמה. הסכמי אברהם הם סנונית על יבש והם נועדו לכישלון שאברהם ניצטווה על צדקה ומשפט ואלה שהביאו לנו את ההסכמים הללו רחוקים מכך ובלשון המעטה.