אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

התרופה לייאוש של הרב עידו פכטר / תגובה

קריאתה של מלכה פיוטרקובסקי להרהר מחדש באיסור נגיעה בין בעל לאישה בימי שבעה נקיים, הביאה את הרב עידו פכטר לכתוב כי הבהלה מדבריה נובעים מ"אופק של כת דתית". יואל מאייר סבור שדבריו של הרב פכטר נובעים מייאוש

התרופה לייאוש של הרב עידו פכטר / תגובה
  הרב עידו פכטר (צילום: יוטיוב/ יוסי פרחי)

הרב עידו פכטר בחר לשתף את הקוראים בייאוש שלו. הוא מיואש מהדתיים, 'החיים בסרט', כלשונו, וחושבים שההלכה עדיין רלבנטית לימינו.

ולא רק מהדתיים הוא מיואש. הוא מיואש מעם ישראל, שלדעתו לא שומר הלכה, מיואש מהתורה שנתפסת כלא משמעותית לעולם המודרני, מיואש מההלכה שבעיניו מונחת בקרן זווית ומכוסה בקורי עכביש, שאיש לא מתעניין בה מלבד אנשי "הכת הדתית".

קראתי את דבריו בצער, צער שיש בו תקווה. נזכרתי במכתבו של ה"פחד יצחק" (הרב יצחק הוטנר זצ"ל) שמשיב לתלמידו המיואש: "אילו היה מכתבך מספר לי אודות המצוות והמעשים הטובים שלך, הייתי אומר שקיבלתי ממך מכתב טוב. עכשיו שמכתבך מספר על דבר ירידות ונפילות ומכשולים, הנני אומר שקיבלתי ממך מכתב טוב מאוד".

שהרי אם היה הוא מיואש לחלוטין, היה שומר זאת לעצמו. בבחירתו לשתף את הקוראים בייאוש שלו, אני רואה קריאה לעזרה הבוקעת מניצוץ קטן של תקווה שעדיין נמצא בו, המאמין שאולי יש מרפא לייאוש הזה.

אז אני שמח לומר לך, הרב פכטר, יש מרפא לייאוש.

המציאות המשתקפת לעיניך, כפי שאתה מתאר אותה, נובעת רק ממבט של ייאוש. הנה דוגמא מתוך דבריך שאולי תמחיש את כוונתי. אתה כותב: "כמה אנשים מעם ישראל שומרים נידה?… אינני יודע את התשובה המדויקת, אבל ברור שנשים רבות מאד בחברה הישראלית לא שומרות נידה".

"כמה שומרים", אתה שואל. "אינני יודע", אתה עונה. אבל מה אתה יודע? "ברור שנשים רבות מאוד לא שומרות". ומהי מסקנתך? "האישה (איזו אישה? כל אישה?) טובלת פעם ראשונה ואחרונה במקווה לפני החתונה, וזהו".

עוד באותו נושא

סערת מלכה פיוטרקובסקי | אופק מחשבה של כת דתית


112

לא חקרת, לא ניגשת לבלנית הקרובה למקום מגוריך לברר מי מגיעות לטבול ולאלו מגזרים הן משתייכות, לא שאלת את הרב המקומי מי האנשים המתייעצים איתו בהלכות אלו, ומה המגמה בשנים האחרונות, ובכל זאת החלטת לקבוע קביעה, שבעיניי היא חמורה מאוד, ש"האישה" הישראלית אינה טובלת.

הסר דאגה וייאוש מליבך. לכולנו יש רגעים בהם הכול נראה חשוך ואבוד, לכול אחד יש רגעים בהם נראה לו שאין בו את הכוחות הנדרשים לעמוד במשימות העומדות בפניו.

עבור אותם הרגעים של ייאוש וראיית המציאות במשקפיים שחורות, כדאי להכין "ערכת הצלה", שתכיל את הדברים המחזקים והמעודדים אותנו. יש כאלו ששיר טוב מחזיר להם את האמון במציאות, יש הזקוקים לשיחת עידוד או אמירות מעוררות השראה.

אני רוצה להציע לך ערכה שכזו, שתוכל לשמש אותך אם חלילה ישובו המחשבות המייאשות הללו לתקוף אותך. ביום חמישי הקרוב ימלאו עשרים שנים לפטירתו של תלמיד חכם מופלא, רבי משה לוי זצ"ל. רבים לא שמעו את שמו, ועוד פחות שמעו את קולו או ראו את תמונתו, שכן הוא נפטר בגיל שלושים ותשע, ובשנותיו המעטות ברח מפירסום ומכבוד, והשקיע את כל כוחותיו בלימוד ההלכה.

עוד באותו נושא

נגיעה בשבעה נקיים / הרב אבינר מגיב למלכה פיוטרקובסקי


54

ספרו על הלכות שבת, "מנוחת אהבה", בו הוא עמל לברר ולבאר את פרטיה ודקדוקיה של מצוות השבת זכה לתפוצה רבה, וכבר בחייו זכה הוא לראות כיצד יהודים רבים מאוד זוכים לשמור שבת כהלכתה בזכות ספריו.

בסרטון היחיד בו נראה הרב דורש בפני ציבור, שצולם כשלושה שבועות לפני פטירתו, הוא אומר משפט שניתן לשאוב ממנו השראה רבה לרגעים של חולשה.

בסרטון מתאר הרב כיצד במשך שנים רבות סבל ממחלה במעיים, ולפעמים סבל כאבים כה עזים, ש"אדם רגיל" כלשונו, לא היה חושב לצאת מהבית. הוא חשב לא פעם לבטל את שיעורי ההלכה הקבועים שמסר, אך הוא מתאר שם שמה שחיזק אותו באותם הזמנים היו מאמרי חז"ל שעמדו למול עיניו על מעלת לימוד התורה וההלכה, על הפעולה הגדולה והחשובה שיש לתורתו בחיזוק שמירת ההלכה אצל קהל שומעיו, וזה נתן לו כוחות להמשיך ולהרביץ תורה והלכה.

הוא לא מפרט שם מה היו אותם מאמרים, אבל אני בטוח שברגעים של 'מוחין דגדלות' תוכל לאסוף מאמרים ש'נוגעים בך' על מעלת התורה, ועל מעלתם של ישראל המוסרים את נפשם אלפי שנים על שמירת המצוות גם מול ניסיונות קשים, שיעזרו לך 'להחליף משקפיים' ולהצליח לראות איך גם בדורנו מתרבה והולכת שמירת ההלכה, ועוד תוסיף ותרבה. אל תתייאש, חזק ונתחזק.

=======

יואל מאייר הוא איש הייטק

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
חזק ואמץ!!
חזק ואמץ!! | 28-10-2020 9:36
ישר כח ר יואל!!
2
גם המאמר הזה מייאש
מוטי | 28-10-2020 9:45
יואל מאייר מציג עצמו כאיש הייטק ומן הסתם נדרש ממנו לחקור ולברר נושאים שאינם בתחום עיסוקו לפני שהוא כותב מאמרים. לעומת זאת, הרב עידו פכטר הוא רב קהילה בת מאות אנשים. לכן, זה די אידיוטי (שלא לומר אבסורדי) להציע לו לשאול את הרב המקומי מי האנשים המתייעצים איתו בהלכות נידה ומה המגמה בתחום טבילת הנשים.
אם זהו...
הזויייייי | 30-10-2020 1:41
אם זהו הרב של קהילה בת מאות אנשים, כנראה שגם קהילתו אינה נמנית על אותם הזויים שחיים בסרט מהכת של הדתיים ולכן סביר באמת ששמירת הנידה בקהילתו זהה לדעותיו ההזויות! אז כן, שילך לשאול רבנים אמיתיים ולא דוקטורים שעל הדרך הוציאו תואר רב כאילו זה תואר שני באוניברסיטה
? ...
יואב | 28-10-2020 16:22
?
עידו פכטר חלק מכת הmodern orthodox בארהב
דביר | 28-10-2020 10:41
הוא בכלל לא רב אורתודוקסי
3
יישר כח!
תודה רבה על הדברים | 28-10-2020 10:09
תודה רבה על הדברים המחזקים
4
הבעיה מתחילה בזה...
רועי | 28-10-2020 10:21
הבעיה מתחילה בזה שמתייחסים בכלל לרבנים/רבניות האלה. תזכירו לי מי זה עידו ומה ההכשרה של הרבנית מלכה? נו באמת... לא אלמן ישראל. יש תלמידי חכמים אמיתיים. לא צריך להתייחס לכל גרעפס של כל ליצן.
5
עזוב אותו. לא...
. | 28-10-2020 11:37
עזוב אותו. לא אתפלא אם הוא מאונן
6
אסור לקרוא לכומר פכטר בתואר "רב" !!!!!!!!!!!!
א | 28-10-2020 11:49
גם דבריה של איזו אישה משועממת (כאילו שהיא איזה מאן דאמר) מעניינים את הסבתא. במילים אחרות - לפיוטרקובסקי ופכטר יש יצר רע גדול ולכן הם בכלל לא רוצים להלחם בו. אני באמת לא מבין למה עושים מזה דיון. למי אכפת מה 2 אנשים ריקים אומרים... בגלל שהם גדולים בפייסבוק?
לא מבין...
דינה | 30-10-2020 10:44
לא מבין מה הבעייה של פיוטרקובסקי ופכטר, מצידי שיקיימו יחסי מין תוך כדי הנידה ועם הדם שזורם החוצה ,מעניין את הסבתא שלי, יצא לך להריח בין רגלי אישה בזמן נידה ? להקיא. אבל לקבל הכשר רבני לכך בטח ובטח שלא. השלב הבא ,אולי יבקשו היתר נישואין עם כלב או חתול , למה לא?
זכויותיה רבות?...
אתה רציני?? | 30-10-2020 1:46
זכויותיה רבות? ייתכן. יש גם רשעים גמורים שיש להם גם זכויות. גדולה וחשובה? ממש לא! במה בדיוק מתבטאת חשיבותה הגדולה? בזה שיש לה עדת מעריצים? ובאשר לרב הדגול הנל, כבר אמרו חזל שמומר גם לדבר אחד וכו'. אישית, לא הייתי מצרפו למניין, וודאי שלא הייתי לוקח אותו להיות עד בחופתי. לעניות דעתי, מדובר באפיקורס גמור לפי כל כללי ההלכה (שאותה הוא מנסה לעדכן עבור ישראל 2020.)
בכל זאת...
דני | 28-10-2020 18:50
בכל זאת הרבנית פיוטרקובסקי היא גדולה וחשובה. וזכויותיה רבות. וגדולתה בתורה ידועה. את הרב פכטר איני מכיר. אך אני מניח שגם הוא גדול וחשוב. לא צריך לזלזל בהם ולא באף אדם אחר. קטנים כגדולים. ודאי שבנקודה זו הם טועים. ונקווה שלא יגרמו לאחרים לטעות. אך עדיין כבודם במקומם מונח.
צודק!! הכומר פכטר והנזירה פיוטרקובסקי !!!!!!
מתתיהו | 28-10-2020 16:27
:)
7
"לא שאלת את הרב המקומי "- הוא בעצמו רב מקומי!
"לא חקרת"... | 28-10-2020 13:27
...
8
מי שתמיד מבולבל אלו כל מיני רבנים אשכנזים....
ש.א | 28-10-2020 14:41
שאוהבים להתפלסף ולהתחכם... פכטר....פיוטרקובסקי ....לאו.....ועוד כל מיני כאלה
9
מה מתרגשים מהרב פכטר?
דוד | 28-10-2020 16:41
עם כל הכבוד, הוא הוסמך לרבנות וזהו. עשה שישה מבחנים ולכן הוא כבר נקרא רב. לפי איך שאני מבין, עיקר יומו הוא עסוק באקדמיה ולא בלימוד תורה ובטח שלא בהפצת תורה. למה מתרגשים מכל מה שהוא מוציא מתחת ידו? מי הוא שדבריו ייחשבו? מי הם רבותיו? מי סמך את ידיו עליו?
10
לא MODERN ORTODOX
אביחי | 28-10-2020 20:24
פשוט אולטרא רפורמי ישראלי. יואיל נא לשחרר את דפי הנייר ואזני השומעים מהגיגי הרפורמות שלו.
11
מה הלחץ ,גם...
מאיר | 28-10-2020 23:58
מה הלחץ ,גם אלישע בן אבויה היה תלמיד חכם גדול וכולנו יודעים את ההמשך.
12
אילו הוא היה...
בלנית | 30-10-2020 9:24
אילו הוא היה חוקר, אותו רב גוגל...היה מגלה את עוצמות עם ישראל, בנות ישראל , שלכאורה לא שומרות מצוות, (חילוניות, אני לא אוהבת להשתמש במילה זו, ועמך כולם צדיקים) שומרות נידה, ומקפידות על מצווה יקרה זאת, קלה כחמורה, כולל שבעה נקיים, הרחקות, הכל ממש...עד לטבילה בטהרה. אני בלנית, ושומעת ורואה את הקולות...בנות שאומרות לי...תודה לה שנתן לנו את מצוות הטהרה. ועוד הרבה מאוד אמירות, מרגשות...ומדובר בבנות ' חילוניות'..אשריכם ישראל..בזכות נשים, אלו...נזכה לגאולה.