אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פנימיות בקטנה: למה המבול נקרא על שמו של נח?

הרב מיכה בלוך מסביר בדבר תורה קצר לפרשת נח מדוע המבול נקרא על שמו למרות שהוא נחשב לצדיק ומה הקשר לכך שהייתה לו ענווה פסולה, ומה הקשר בין מידת השמחה ועבודת ה' של נח

פנימיות בקטנה: למה המבול נקרא על שמו של נח?
  אילוסטרציה (שאטרסטוק)

בפרשת השבוע כתוב "נח איש צדיק היה בדורותיו". הנביא ישעיהו קורא למי המבול "מי נח", ונשאלת השאלה, למה המבול נקרא על שמו של נח, שהרי הוא היה צדיק?

האר"י הקדוש בליקוטי תורה אומר שנח נענש בגלל שלא הוכיח את הרשעים, ויתכן שזאת הסיבה לכך שהמבול נקרא "מי נח".

עוד באותו נושא

פנימיות בקטנה: כך נלמד למגר את המידות הרעות


3

רש"י כותב שנח היה מקטני אמנה, והדבר קשה: איך הדבר יכול להיות כשהכתוב מעיד עליו 'ונח איש צדיק' היה בדורותיו? ועוד קשה: למה נח לא התפלל כדי לבטל את הגזרה?

ה'קדושת לוי' כותב שיש שני סוגים של צדיקים: יש צדיק שעובד את ה' בהתלהבות אבל אינו מקרב את הרחוקים לעבוד את ה', ויש צדיק שהוא עובד את ה' ומחזיר גם כן את הרשעים להיותם עובדי הבורא, כמו אברהם אבינו.

כמו כן, יש צדיק שהוא יודע שהוא יכול לפעול בעולמות העליונים, כמו שנאמר 'צדיק מושל ביראת אלוקים', בבחינת הקדוש ברוך הוא גוזר והצדיק מבטלה לטובה – ויש צדיק שעובד את הבורא והוא שפל בעיני עצמו מאוד מאוד, וחושב בליבו מי אני שאוכל לבטל הגזרה.

נח וענווה פסולה

נח, גם שהיה צדיק גדול ותמים, היה קטן בעיניו ולא היה לו אמונה בעצמו שהוא צדיק שיכול לבטל את הגזרה. אדרבא, הוא היה חשוב בעיניו כשאר הדור וחשב: 'אם אני אנצל בתיבה, ואני לא יותר טוב מאחרים, גם האחרים ינצלו' – ולכן הוא לא התפלל עליהם.

הענווה של נח הייתה פסולה ולכן אף על פי שהוא היה צדיק, המבול נקרא על שמו.

דוגמא לענווה פסולה בימינו היא כאשר מבקשים מאדם ברכה והוא מסרב לברך באומרו 'מי אני שאברך?' זאת ענוה פסולה, כי אולי כרגע השמים פתוחים והברכה שאתה תברך תביא למבקש הברכה ישועה. הענווה הפסולה מנעה ברכה וישועה.

עוד באותו נושא

פנימיות בקטנה: איך להזדכך כדי להמליך את הקב"ה?


13

הקשר בין מידת השמחה ועבודת ה' של נח

המאור ושמש שואל למה כתוב "היה בדורותיו", והיה נראה המיותר. אלא שעיקר עבודת ה' היא שהאדם יהיה תמיד בשמחה, כי מידת העצבות מזיקה מאד לעבודת ה'.

מטבע הדברים, האדם הרוצה לעבוד את ה' באמת יש לו עצבות מכיוון שמעשיו אינם ישרים בעיניו, כיוון שהוא חושב על עצמו, שהוא ממעט בעבודתו ה'. על כן צריך האדם לחזק את עצמו נגד מידה זו ולהיות תמיד בשמחה.

גם כשאדם רואה שבני דורו מכעיסים את ה' הוא נעצב, וצריך התחזקות יותר ויותר כדי לעבוד את ה' בשמחה, בכדי שלא ייפול במידת העצבות חס ושלום.

וזה פירוש הפסוק איש צדיק תמים היה 'בדורותיו', שהיו הרשעים מכעיסים נגד רצונו של הקב"ה, והוא היה מתחזק בצדקתו לעבוד את ה' בשמחה. הדבר נרמז במילה "היה" כמו שכתוב במדרש שכל מקום שנאמר היה הוא לשון שמחה.

יהי רצון שלא מתבייש ונברך כל אדם ונהיה בשמחה תמיד.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
דברים נפלאים ומחכימים....
דניאל ברקוביץ | 22-10-2020 8:51
דברים נפלאים ומחכימים.
דברים מומצאים...
משה | 30-10-2020 15:38
דברים מומצאים של חסידים שוטים
2
די לפרשנות שאין...
משה | 22-10-2020 19:33
די לפרשנות שאין כל קשר בינה לבין חזל. די עם ההמצאות!!
אם אתה...
חנן הלוי | 24-10-2020 23:31
אם אתה כותב שבעל הקדושת לוי רבי לוי יצחק מברדיצב ובעל המאור ישמש שהרב בלוך מביא מהם זה המצאות צריך לבדוק אם אתה יהודי...
3
צריך לבדוק אם...
משה | 30-10-2020 15:36
צריך לבדוק אם הם יהודים. אין קשר בינם לבין חזל. החסידות אינה ממשיכה את חזל אלא את הקבלה שצצה באירופה בשלהי ימי הביניים. מי שלא קשור לחזל, לא קשור ליהדות ואפילו תעשה ממנו צדיק וקדוש. תורת ה' לא תשתנה לפי הגחמות שלך וכיוצא בך