אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לזכר מרן: הוכרזו הזוכים בפרסי "הראשון לציון"

ביוזמת ראש העיר ירושלים משה לאון, הוכרזו הזוכים בפרסי "הראשון לציון" ליצירה תורנית ברוח מורשתו ההלכתית, "הקשר בין מרן לירושלים היה קשר איתן שנמשך לאורך כל חייו"

לזכר מרן: הוכרזו הזוכים בפרסי "הראשון לציון"
  (צילום: יעקב כהן)

במעמד מכובד, בראשות יו"ר מועצת החכמים חכם רבי שלום כהן, הראשון לציון הגר"י יוסף, בהשתתפות שר הפנים הרב אריה דרעי, ראש עיריית ירושלים משה ליאון, סגן ומ"מ ראש עיריית ירושלים הרב צביקה כהן, חברי מועצת חכמי התורה, נבחרי ציבור ובני משפחה, הוכרזו הזוכים ב'פרסי הראשון לציון' לכתיבה ויצירה הלכתית ברוח מורשתו ההלכתית של מרן הראשון לציון הגאון רבי עובדיה יוסף זיע"א.

בשלושת הפרסים הראשונים זכו תלמידי חכמים העוסקים בתורת מרן: הרב עמיאל ארבה שליט"א; הרב נריה גפרי שליט"א; והרב יעקב ישראל לסרי שליט"א. בנוסף להם שמונה אברכים ובני ישיבות שעמלו בתורת מרן, זכו בפרסי משנה.

הזוכים הנרגשים הודו לכלל העוסקים במלאכה, על הזכות הגדולה שניתנה להם לפרסם בכתובים את דברי תורתו של מרן זיע"א ועל היוזמה לכבד את לומדי התורה בפרס לעידוד העיון והעמקה בתורת מרן. את האירוע הנעימו לכבודה של תורה, בעל המנגן הרב שלמה כהן והזמר משה דוויק.

מיזם 'פרסי הראשון לציון' יצא לדרך ביוזמת ראש העיר משה ליאון וסגן ומ"מ ראש העיר הרב צביקה כהן, שביקשו להקים פרויקט לעידוד הלימוד והעמקה וכתיבת חידושי תורה, במשנתו של מרן הגר"ע יוסף זיע"א. מטרת הפרויקט לעודד תלמידי חכמים ותלמידי ישיבות, לכתוב את חידושי התורה שלהם שעלו להם מתוך עיון בפסקי הלכותיו ובמשנתו של מרן.

(צילום: יעקב כהן)

יוזמי הפרויקט מציינים כי "מרן בחייו היה מרבה לדבר ולשבח את לומדי התורה המעלים את דברי תורתם על הכתב, ואמר שיש בזה מעלה גדולה גם לכותב בעצמו שהדברים מתבררים ונזכרים על ידי הכתיבה וגם זוכה על ידי זה להפצת התורה ומקיים בזה גם את החלק של ללמוד תורה וגם את החלק של לימדו לאחרים.

נשיא מועצת חכמי התורה, חכם שלום כהן, אמר בדבריו: "מרן היה האבא של כולנו ומורה דרכינו. אנחנו מתפללים שהוא יעמוד ויבקש בשמים להפסיק את המגיפה מעל עם ישראל". נשיא מועצת חכמי התורה בירך את עמלי התורה שייגעו ועמלו בתורתו של מרן וזכו לחדש בדברי תורה כשאיפת ליבו הטהורה של מרן זיע"א. אני מודה לעיריית ירושלים ומשה ליאון על היוזמה הברוכה ליסוד פרס הראשון לציון ליצירה תורנית".

(צילום: יעקב כהן)

בנו של הרב עובדיה, הראשון לציון רבי יצחק יוסף, העלה על נס את יוזמתו הברוכה של ראש עיריית ירושלים מ לקבוע פרס שנתי לעידוד לומדי התורה לחדש בדברי תורתו של מרן. "זוכר אני כמה מרן אבא זיע"א, חיבב את מר משה ליאון" אמר. בהמשך דבריו בירך את הזוכים ואת כל מי שנטל חלק שהשתתף בכתיבת מאמרים הלכתיים ברוח מרן וזכה לחדש בדברי התורה בעומק העיון הלכה למעשה.

"'אם מרן היה חי והיה רואה את המאמרים שכתבו האברכים היה שמח מאוד והכל מבוסס על דברי תורתו" הוסיף וסיפר. "עוד לפני חמישים שנה היה מעודד את האברכים לכתוב וכבר בגיל צעיר הגיה לי מאמרים שכתבתי והיה אכפת לו שאנו, בניו, נכתוב את חידושי התורה".

(צילום: יעקב כהן)

עוד ציין כי גדלותו התורנית של אביו היתה "מקובלת ומוערכת ע"י גדולי התורה מכל העדות והחוגים שהעריצו את שליטתו בכל מכמני התורה. "מרן סיפר לי שבעת שיצא לאור ספרו 'יביע אומר', הוא פגש בירושלים את הרב מבריסק זצ"ל ונתן לו את הספר" סיפר. "הגאון מטשיבין זצ"ל, שפגש את מרן אחרי כמה שבועות אמר לו, שהרב מבריסק שעבר על הספר יצא מגדרו ואמר: 'לא האמנתי שאצל אחינו הספרדים יש כזה עמל ועיון וכוח הפלפול'".

ראש עיריית ירושלים משה ליאון: "שבועות ספורים לפני הסתלקותו לגנזי מרומים, עם כניסתי לעשייה הפוליטית בירושלים, הייתה לי הזכות המיוחדת לקבל את ברכת הדרך של מרן. מרן אמר לי אז, משפט שלא אשכח כל חיי: "ירושלים" הוא אמר לי "זה לא האבנים שלה, זה לא פוליטיקה, זה לא תקציבים – ירושלים זה נשמה".

"את המשפט הזה לקחתי עמי לכל אורך דרכי הציבורית בירושלים, וזה גם מה שהנחה אותי בהחלטה להוביל את מיזם 'פרס הראשון לציון' – פרס שכולו נשמה" המשיך. "הקשר בין מרן לירושלים היה קשר איתן שנמשך לאורך כל חייו. אני רוצה להודות באופן מיוחד, לבנו ממשיך דרכו הראשון לציון הגאון רבי יצחק יוסף שליט"א, שעמד בראש ועדת הפרס. אני מברך אתכם, תלמידי החכמים שבירושלים, שנזכה להמשיך וללמוד את תורתו הרחבה מִנִּי ים, ללמוד וללמד, לכתוב ולחדש, ולהמשיך ולהחזיר עטרה ליושנה!"

סגן ומ"מ ראש עיריית ירושלים, הרב צביקה כהן: "זכינו שמאות בני תורה עמלי תורה, עמלו וייגעו בתורתו של מרן והעלו חידושים נפלאים. אני מברך את ראש העיר ידידי משה ליאון, על התמיכה החשובה בפרויקט ויהי רצון שיהפוך למסורת עבור העיר ירושלים, שמכבדת בפרסים את לומדי התורה ממשיכי השלשלת של תורת מרן".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו