אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

נתניהו לבג"ץ: אין לכם סמכות לדון בחוקי יסוד

במענה לעתירה נגד קיום מוסד ראש הממשלה החליפי, ראש הממשלה נתניהו השיב לבג"ץ כי אין לבית המשפט סמכות לדון בחוקי יסוד שמחוקקת הכנסת, בין היתר בשל עליונותה

נתניהו לבג"ץ: אין לכם סמכות לדון בחוקי יסוד
  יונתן זינדל/פלאש 90

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיש לבג"ץ את תגובתו לעתירה הדורשת לבטל את מוסד ראש הממשלה החליפי, בה נכתב כי לבג"ץ אין סמכות לדון בחוקי יסוד שמחוקקת הכנסת.

לעמדתו של ראש הממשלה יש שתי נקודות לדחיית העתירות על הסף: הראשונה, "הוא חוסר הסמכות המוביל דה פקטו להיעדר עילה. אין לבית המשפט הנכבד סמכות שיפוטית לדון בתוקפם של חוקי יסוד, בין היתר, מחמת עליונותה של הכנסת כרשות מכוננת, מכוח עקרון שלטון החוק, ומחמת עקרון הפרדת הרשויות", ובנוסף מכיוון ש"אין לבית המשפט סמכות לדון בתוקפם של חוקי יסוד, משום שבית המשפט לא יכול להיות עליון על מקור סמכותו".

עוד באותו נושא

בג"צ ידון: האם גנץ ימשיך לכהן כראש ממשלה חליפי?


22

הנקודה השנייה, היא "חוסר השפיטות. הסוגיה שבפנינו היא מן הסוגיות הפוליטיות המובהקות שישנן. עמדתם העיקרית של המשיבים בהקשר זה הינה, כי בית המשפט הנכבד אינו המוסד הראוי והנכון לשפוט סוגיה זו, כלומר מתקיימת בענייננו חוסר שפיטות מוסדית מובהקת".

בנוסף לכך, גורס ראש הממשלה כי דין העתירות להידחות גם לגופו של עניין כיוון ש"העותרים לא הראו כל עילה משפטית ולא הניחו כל תשתית, עובדתית או משפטית, להתערבותו החריגה והקיצונית, ביותר, של בית המשפט הנכבד במפעל חקיקת היסוד של הכנסת בכובעה כרשות מכוננת. זאת ועוד, יש לדחות את נסיונם של העותרים להפליג למחוזות זרים ולייבא דוקטרינות זרות ומוזרות ליישום על דיני החוקה בישראל.

"על פי המהפכה השיפוטית, אין לבג"ץ סמכות לדון בעתירה"

בעמדה נכתב כי מן הראוי שבית המשפט ידחה את העתירה על הסף: "עם כל הכבוד הראוי לבית המשפט הנכבד, אין לבית המשפט הנכבד סמכות להיעתר לצווים המבוקשים על ידי המשיבים, למצער לא בשלב זה של מפעל חקיקת היסוד בישראל. לחלופין, יש לקבוע כבר עתה ומבלי להיכנס לגופו של עניין, כי מדובר בסוגיה אשר כלל אינה שפיטה – בין אם מבחינה מוסדית או נורמטיבית – ואשר, שוב עם כל הכבוד לבית משפט נכבד זה, אינה אמורה להיות נתונה לביקורתו".

נתניהו התייחס למהפכה השיפוטית של השופט אהרן ברק: "לפי תאוריית הביקורת השיפוטית שאימץ בית המשפט הנכבד מאז פרשת בנק המזרחי, חוקי היסוד מעמדם כשל חוקה, והם עליונים על חוק; ולפיכך ניתן, לפי פרשנותו של בית המשפט, לבקר חוק אם הוא סותר את חוקי היסוד".

"אך אם בית המשפט הנכבד ירחיק לכת בהלכותיו ופרשנותו ויבקר אף את חוקי היסוד, מהם נזכיר כי הוא יונק את סמכותו, או אם ידון אותם לפי קריטריון חיצוני להם – הרי שאין הוא כפוף לכל חוק והדבר יהווה אפוא פגיעה אנושה בשלטון החוק".

"בלא סמכות עליונה לחוקי היסוד, אין סמכות לבית משפט או חובה לציית לו"

עוד נכתב כי: "סמכותו של בית המשפט, מקורה בחוק-יסוד: השפיטה אשר נחקק על ידי כנסת ישראל, בשבתה כאסיפה מכוננת. במהלך השנים הכנסת גם תיקנה אותו. האם ייתכן שבית משפט נכבד זה או בית משפט אחר יבקר סעיף מסעיפיו?"

"האם ייתכן שבית משפט נכבד זה יחליט, דרך משל, כי סעיף פלוני המקנה או מגביל את סמכותו-שלו, יש לבטל או לשנות? אם כן, נמצא בית המשפט זה מרים את עצמו בשערות ראשו. כשם שביקורת חוק-יסוד: השפיטה אינה אפשרית, כך ביקורת על כל חוק-יסוד אחר, ובוודאי חוק-יסוד משטרי, אינה אפשרית".

ראש הממשלה הוסיף, והזהיר: "בלא סמכות עליונה לחוקי היסוד שמחוקקת הכנסת, אין יסוד לסמכותו של בית משפט, אין יסוד לתוקפם של צווים מטעמו, ואין יסוד לחובה לציית להם. כאשר בית המשפט הנכבד מעמיד בסימן שאלה את חוק היסוד, הרי שהוא כורת את הענף שעליו נשענת סמכותו שלו".

"דיון בחוק היסוד ישמוט את הבסיס לביקורת חוקתית"

עוד נכתב, כי במידה ובג"ץ ידון בחוק היסוד, ישמט הבסיס לביקורת חוקתית של בית המשפט על חוקים 'רגילים': "היה זה בית המשפט הנכבד שקבע, כי חוקי היסוד עליונים על חוקי הכנסת, ומעצם עליונותם נובע מקור סמכותו של בית המשפט הנכבד לבקר חקיקה רגילה של הכנסת".

"שוב ושוב הדגיש בית משפט נכבד זה, כי לא הוא אשר גובר על חוקי הכנסת, כי אם חוקי היסוד הם אשר גוברים, ובית משפט נכבד זה רק משמש שליחו של הריבון-העם, רק ידו הארוכה ליישום ופרשנות הוראותיהם של חוקי היסוד כמגבילים את החקיקה הרגילה".

"על כך בנה בית המשפט את כל יסוד סמכותו לביקורת שיפוטית בישראל. אם יאמץ לעצמו בית משפט נכבד זה סמכות לבקר את חוקי היסוד, יישמט הבסיס שבנה הוא עצמו לביקורת חוקתית".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
18 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
ביבי מותר לו...
ימני | 15-10-2020 13:59
ביבי מותר לו הכול אפילו לקבל שוחד
ביבי מלך ישראל. אל דאגה בג''ץ יתפגר בקרוב
10.000 קללות על בגץ | 15-10-2020 22:41
עד עתה בי''ד 'צופר' קילל את הבג''צ 6000 קללות והמקובלים 4000 קללות.
לכנופיית צלאח...
מתנחל | 15-10-2020 14:48
לכנופיית צלאח א-דין מותר לשקר, להדליף, לסחוט באיומים ואפילו לאנוס את הבת שלך ואיןמי שיחקור אותם
2
אז למה בחירות...
לפסול את בגץ | 15-10-2020 14:10
אז למה בחירות אם בגץ קובע???לא נילך בגץ הוא תפס תחת במדינה בושה וחרפה ביבי צודק
צודק. והגיע...
גד | 17-10-2020 10:15
צודק. והגיע הזמן שהמחוקקים ישימו פס על הבגץ ויתעלמו מהם.
3
אם בגץ קובע...
בגץ קובע | 15-10-2020 14:26
אם בגץ קובע אז לא צריך בחירות
4
ביבי צודק!!! מי...
רינה | 15-10-2020 14:45
ביבי צודק!!! מי שלא יודע. בית המחוקקים הוא מעל בית משפט הכנסת מחוקקת חוק ובית המשפט דן לפי החוק. ראש ממשלה מאשר את מינוי יור בית המשפט העליון ואת היועץ משפטי לממשלה. יועץ משפטי מייעץ לפי חוקי הכנסת.אם הבקשה לא חוקית רק הכנסת רשאית לחוקק חוק ולא בית המשפט.גם רהמ פועל לפי חוקי הכנסת.
5
אחלה ראש ממשלה
יאיר המאיר | 15-10-2020 18:17
הגיע הזמן לפעול במעשים לקיום עקרון הפרדת הראשויות.
6
יימח שמם תפטר...
אבי | 15-10-2020 19:25
יימח שמם תפטר את כולם ושהכנסת תבחר אחרים רובם שונאי ישראל
7
ביבי
נילי לחובסקי | 15-10-2020 20:50
כל הכבוד לביבי! סוף סוף...להרות לבית אבות הזה מקום ...
8
בגץ עם אסתר...
במבי | 15-10-2020 22:07
בגץ עם אסתר והחיות שלה לא נתנו להרוס את בית המחבל שרצח את חייל גולני
טוב שיש...
משה | 16-10-2020 18:15
טוב שיש בגץ כדי להגין על חוקי הכנסת חסינות וחסינות.מושחתים נמאסתם.רק חוקי הכנסת.החזירו את דרעי בוגר מעשיהו הגינו בחסינות על כץ אז מספיק מה עשו לטובת העם כלום לא כלכלה לא רפואה סגר עכשיו ולפני הסגר 36 שרים להרוס את המדינה כשהשמאל הסתפק ב11 שרים לבנות אותה.
9
אני מברך את...
דוד | 16-10-2020 14:42
אני מברך את נתניהו על עמדתו בנושא,זה היה ונישאר בניגוד לכל הבנה או הגיון ש13 שופטים יפסלו חוק יסוד שחוקקו אותו לפחות 80 חברי כנסת, ושניבחרו על ידי 4,000,000 אזרחים ואזרחיות,זה אבסורד של קיים אפילו בחוקי סדום, לכן יש לחוקק מידית את חוק ההיתגברות,ושלא הכל שפיט,והחלפת של האנשים שם בצעירים, ולהוציא את האנטי דמוקרטים,ושטלטנים בכח החוק,
10
איזה חוקי הכנסת...
משה | 16-10-2020 18:08
איזה חוקי הכנסת חסינות אחרי החסינות כוח כסף בלי כבוד.
11
נתניהו ...
גלית | 16-10-2020 18:44
נתניהו צודק בהחלט
הגנב הגדול בהיסטוריה...
שאה | 22-10-2020 13:53
הגנב הגדול בהיסטוריה מסרס הממשלה מכפיש מרמה מסכן רק אל תגיעו לו בכסף שלנו
ביבי צודק אסור...
שרה | 22-10-2020 13:53
ביבי צודק אסור לאף אחד לחשוף השחיתות שלו. וזו השחיתות הנוראית בעולם. ביבי מוכר אותנו ראו הסכנה בדרך
12
שהחיינו וקיימנו והגיענו...
. | 17-10-2020 19:49
שהחיינו וקיימנו והגיענו לזמן הזה. משום ספיקא לא אומר בשם ומלכות.