אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פרשת מסעי: חובה לנחול את ארץ ישראל

שתי הפרשיות האחרונות עוסקים בהתנחלות בארץ, אך בעוד פרשת פנחס מדברת על החיוב לתת קרקע לכל יהודי, מדברת הפרשה שלנו על החובה לנחול את הארץ

פרשת מסעי: חובה לנחול את ארץ ישראל
  ארץ ישראל צריכה להנחל. (פלאש90)

בשתי הפרשיות האחרונות עולה ענין ההתנחלות והצווי לחלק את הארץ בנחלה בגורל, להרבות לרב ולהמעיט למעט, כמו גם סוגיית נחלת בנות צלפחד. אך בכל זאת נראה שיש הבדל ביחס שבין שתי הפרשות.

פרשת פינחס עוסקת בנוחלים. היא מונה את הנוחלים כדי לחלק את הארץ ע"פ הרב והמעט, והיא מזכירה את הלויים כמי שלא נוחל כי תפקידו אחר. היא מזכירה את בנות צלפחד כמי שבאות לדאוג לנוחל שישמר שמו על נחלה. לעמתה פרשת מסעי עוסקת בארץ ולא באנשים.

פרשת מסעי מאנישה את הארץ. העקרון שבו עוסקת פרשת מסעי הוא הארץ. הארץ היא ישות שצריכה חלוקה והורשה. התנחלות בפרשת מסעי היא לא רק נתינת נחלה לכל נוחל אלא בעקר גאולת הארץ, למען הארץ ולא למען הנוחל. הפרשה מלמדת אותנו שלא רק שכל נוחל צריך נחלה, גם כל נחלה צריכה נוחל. יש מצוה לנחול את הארץ.

גאולת הארץ היא אי הנחת הארץ בידי העמים זולתנו או לשממה. פרשת מסעי לא עוסקת בשאלה אם יש לכל הנוחלים נחלות אלא בהורשת הארץ היא אבוד ע"ז מן הארץ. השאלה שם היא לא האם יש עובדי ע"ז אלא אם יש ע"ז בארץ. ראשי האבות למשפחת בני גלעד בן מכיר, באים שם לדאוג לנחלתם שלא תהיה בידי זרים. גם ענין הרוצח מוזכר שם ברוח זאת. וגם ערי המקלט שם באות לא כדי להציל את הרוצח בשגגה כמו בפרשת שפטים ובמדה מסוימת גם אצלנו, אלא כדי לשמור על הארץ. ולא תחניפו את הארץ… כי הדם הוא יחניף את הארץ, ולארץ לא יכֻפָּר וכו'.

● מצטרפים לדף הפייסבוק של סרוגים ונשארים מעודכנים כל הזמן

הנוחלים מול ההתנחלויות

הנושא בפרשת פינחס הוא הנוחלים, ואילו הנושא של פרשת מסעי הוא הארץ. בפרשת פינחס יש התיחסות לנוחלים, לעם, העם נמנה שם ובנות צלפחד באות בדרישה להתחשבות בנוחל הפרטי שלא יגרע שמו. תפקיד המנהיג שם הוא להיות איש על העדה. לעמת זאת הנושא של פרשת מסעי הוא הארץ, במקום מנין העם יש שם פירוט של גבולות הארץ, בני יוסף תובעים שם את עלבונה של הנחלה שלא תהיה בידי מי שאינו בעליה בגורל. נזכרת שם חלוקת הארץ מצד הארץ, נזכרים שם נשיאי השבטים שתפקידם להנחיל את הארץ, וגם מצוות של בני אדם אסורות שם מטעם שלא להחניף את הארץ.

ולעניננו: שם נזכר החיוב לתת לכל נוחל נחלה, וכאן נזכר החיוב לתת לכל נחלה נוחל. ענינה של פרשת מסעי הוא  הארץ ויש בה חיוב על הארץ, ענינה של פרשת פינחס הוא העם. למצוה זו יש שתי פנים. יש חשיבות בכך שתהיה נחלה לכל אחד מישראל ויש חשיבות לכך שארץ ישראל תִּנָּחֵל.

יש חשיבות מצד הארץ שלא תהיה בידים זרות. וכפי שמובא בתנחומא (בהר) נאמר: "לא תמכרו את הארץ לחלוטין שנאמר והארץ לא תמכר לצמיתות, חביבה עלי ארץ ישראל שקדשתי אותה מכל הארצות שבעולם תדע לך כשהיתה ארץ ישראל מתחלקת לשבטים לא היתה נחלה עוברת משבט לשבט אלא נחלת כל שבט ושבט בפני עצמו, תדע לך וראה כמה דינין דנו בנות צלפחד שלא תתעבר נחלתן משבט לשבט אחר והודה הקב"ה לדבריהן". כלומר: זאת מצוה בארץ, ולא רק בנוחלים. כמו שהנוחל צריך נחלה, כך הנחלה צריכה נוחל, והמצוה היא להוריש את הארץ ולשמור אותה בקדושתה, בשביל הארץ.

לכן מדגישה פרשת ההתנחלות שבמסעי את מה שלא נאמר בפרשת פינחס: אֶל אֲשֶׁר יֵצֵא לוֹ שָׁמָּה הַגּוֹרָל לוֹ יִהְיֶה. אל תחשוב שהנחלה היא זכות שלך, תרצה יהיה לא תרצה לא יהיה. אתה מחוייב לנחלתך שבארץ ישראל.

לכן גם מדגישה הפרשה: וְלֹא תִסֹּב נַחֲלָה לִבְנֵי יִשְׂרָאֵל מִמַּטֶּה אֶל מַטֶּה כִּי אִישׁ בְּנַחֲלַת מַטֵּה אֲבֹתָיו יִדְבְּקוּ בְּנֵי יִשְׂרָאֵל:  …וְלֹא תִסֹּב נַחֲלָה מִמַּטֶּה לְמַטֶּה אַחֵר כִּי אִישׁ בְּנַחֲלָתוֹ יִדְבְּקוּ מַטּוֹת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל

ונגרעה נחלתן, יגרע נחלתן

בנות צלפחד אומרות "למה יגרע שם אבינו מתוך משפחתו". מסתבר שלא לחנם הן נסחו כך את שאלתן. כבר היו בספר במדבר אנשים שפנו אל משה ואהרן בטענה "למה נגרע", וזכו בדין. גם בנות צלפחד, שלמדו כנראה ממשה על חומרת מחית שם אדם, טוענות בלשון זו. בעקבותיהן, באים בסוף ספר במדבר ראשי האבות למשפחת בני גלעד. לשון הפרשיה שם מקבילה מאד ללשון הפרשיה בשאלת בנות צלפחד, והם מזכירים ארבע פעמים את השרש גרע.

ואולם, בעוד שהאנשים שבקשו להקריב פסח שני טענו שהם נגרעים מתוך בני ישראל, טוענות בנות צלפחד ששם אביהן יגרע מתוך משפחתו. הדבר עדין אינו נורא כל כך, שהרי שמו נגרע מתוך הקהל. אבל ראשי האבות כבר מדברים על גריעה מגורל נחלתם. אעפ"כ מקבל ה' גם את דברי בנות צלפחד ואת דברי ראשי האבות. נחלה בארץ ישראל אינה נגרעת. היא נשארת במקומה, בדיוק כמו שאדם מישראל לא יגרע.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
מכול התריג מצוות בחרתם רק את ישוב הארץ
ד"ל גאה | 08-07-2013 0:17
כול היום אתם מתעסקים במצווה אחת בלבד,
2
ל-1 שאר המצוות לא רלוונטיות היום רק ישוב הארץ
דתלש | 08-07-2013 15:43