אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מנדלבליט לבג"ץ: הגבלת ההפגנות בסגר – חוקתית

בתגובה לעתירה נגד תיקון החוק שמאפשר להגביל את ההפגנות במצב החירום המיוחד כשהמדינה כולה תחת סגר כללי, היועמ"ש הודיע כי ההגבלה היא חוקתית, וכי לפגיעה בזכויות יסוד יש תכלית ראויה

מנדלבליט לבג"ץ: הגבלת ההפגנות בסגר - חוקתית
  חיים גולדברג/סרוגים

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הגיב הלילה (רביעי) לעתירה נגד תיקון החוק שמאפשר להגביל את ההפגנות במצב החירום המיוחד כשהמדינה כולה תחת סגר כללי.

לדברי היועמ"ש, התועלת הפוטנציאלית מהצלת חיים ושמירה על בריאות הציבור ושלומו, גוברת על פני הפגיעה הזמנית בחופש ההפגנה, ומדגיש: "כל זאת מבלי לגרוע כמלוא הנימה מחשיבותה וממעמדה הרם של הזכות להפגין – הקשורה בטבורה לחופש הביטוי – במיוחד בעת חירום חסרת תקדים זו".

עוד באותו נושא

עתירה לבג"ץ: האם הפגנות ההמונים יחזרו למרות החוק?

בעמדה נכתב כי: "בהיעדר חיסון או דרכי מניעה אחרות, הדרך המוכחת היחידה למניעת הדבקה והתפשטות הנגיף היא קטיעת שרשראות הדבקה, וזאת על ידי שימוש במגוון כלים לרבות שמירה על "ריחוק חברתי", שמשמעו צמצום מגע בקרב האוכלוסייה הכללית, ובכלל זה הגבלת התקהלויות מתוך הבנה כי חלק מהאוכלוסייה כולל חולים שטרם אותרו".

מהנכתב בעמדה ניתן ללמוד על חומרת מצבה של ישראל בעולם מבחינת ההתמודדות עם נגיף קורונה: "מדינת ישראל נמצאת במקום ה-6 בעולם ביחס לסה"כ מקרים מאובחנים ל-מיליון תושבים; ישראל נמצאת במקום ה-15 בעולם ביחס למספר מוחלט של חולים פעילים במצב קשה/קריטי; במקום ה-44 בעולם בשיעור התמותה ביחס למיליון תושבים ובמקום ה-6 בעולם ביחס לבדיקות שבוצעו למיליון תושבים".

עוד נכתב כי: "עמדת גורמי המקצוע של משרד הבריאות, היא כי הפגנה, כמו כל התקהלות, עלולה גם היא להביא להדבקות במהלכה. כך, על פי העמדה, ככל שמספר המשתתפים בהתקהלות גבוה יותר הסיכון להדבקה גובר, לא כל שכן אם המשתתפים בה לא מקפידים על חובת עטיית מסכה ושמירה על מרחק של שני מטרים בין אדם לאדם".

מבחינה חוקית, כותב מנדלבליט כי: "חקיקה ראשית של הכנסת נהנית מחזקת חוקתיות, אשר בהתאם לה נקודת ההנחה היא שהחוק לא נועד לפגוע בעקרונות חוקתיים", ומוסיף כי "כפי שכבר נקבע בפסיקת בית המשפט הנכבד, הזכות להפגין אינה זכות מוחלטת, וניתן להגבילה במקרים בהם היא מתנגשת עם עקרונות, אינטרסים וזכויות אחרים ובתוכם, כמובן, הזכות לחיים".

היועמ"ש מוסיף כי "התכלית העומדת ביסוד התיקון לחוק היא תכלית ראויה וחשובה. תכלית החקיקה היא מתן אפשרות וסמכות לנקיטה בצעדים לבלימת התחלואה וצמצום התפשטות הנגיף, במקרה שבו צעדים קודמים שננקטו לא הובילו לבלימת התחלואה במידה הנדרשת, וזאת באמצעות מניעת התקהלויות וצמצום מגעים חברתיים בכל שטח המדינה".

"ברי כי מניעת התפשטות המחלה ושמירה על בריאות הציבור ועל שלמות חייו, כמו גם שמירה על מערכת רפואית מתפקדת, הן תכליות ראויות ביותר".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
זה לא אתה...
מישפטן | 08-10-2020 12:44
זה לא אתה כתבתה,זה מישהו מחוץ לפרקליטות,אתה עים דם על ידך ועל ידי גנץ,ניסנקורונה,ולפיד,ואבודרעה,ודוברמן,וכל המפיצים של המחלה מפגיני השמאל המטונף והמסריח,יום הדין שלכם קרוב אוכלי נבלות וטרפות,