אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עתירה לבג"ץ: האם הפגנות ההמונים יחזרו למרות החוק?

בעקבות אישור החוק המגביל את זכות המחאה במהלך מצב החירום המיוחד, התנועה לאיכות השלטון עתרה לבג"ץ בדרישה לבטל את המגבלה שמביאה ל"איבוד האלמנט הפומבי בקיום ההפגנה"

עתירה לבג"ץ: האם הפגנות ההמונים יחזרו למרות החוק?
  נועם רבקין פנטון/פלאש 90

התנועה לאיכות השלטון עתרה היום (רביעי) לבג"ץ בעקבות אישור החוק המגביל במהלך מצב החירום המיוחד את הפגנות ההמונים, בין היתר מול מעון ראש הממשלה, מה שלדבריהם פוגע קשות ובצורה לא מידתית בזכות היסוד להפגין ובחופש הביטוי.

בעתירה נכתב: "החוק מרוקן מתוכן את אחת מזכויות היסוד המובהקות ביותר במשטר הדמוקרטי, אשר אינה רק זכות אזרח אלא גם מהווה את התשתית לבנייה של משטר דמוקרטי. העתירה מציגה תמונה עגומה של פגיעה חמורה וקשה בזכות יסודית המגדירה למעשה דמוקרטיה מהי".

עוד באותו נושא

הכנסת אישרה להגביל הפגנות המוניות בזמן הסגר


7

"התיקון לחוק מכפיף את חופש ההפגנה למגבלת התנועה אשר נקבעות בתקנות מכוח חוק הקורונה, כך שדה-פקטו, לא יוכל אזרח לצאת להפגין במקום שבו מתקיימת 'הפגנה אפקטיבית', אלא רק למקום הפגנה שנקבע באופן שרירותי במרחק של עד קילומטר ממקום מגוריו. תנאי זה פוגע בזכות ההפגנה באופן ניכר ומרוקן אותה מתוכן"

לדברי התנועה: "הגבלת המיקום של ההפגנות למרחק ממקום מגוריו של המפגין, כוללת בתוכה את ביטול ההפגנות מול מעון ראש הממשלה הרשמי, ובכך – לביטול המסר של ההפגנה אשר ממוענת במידה רבה לעומד בראשות הממשלה, הנאשם בעבירות מתחום טהור המידות".

"איבוד האלמנט בקיום הפגנה"

"הגבלת ההפגנות למיקום המתייחס רק למרחק ממקום מגוריו של המפגין, תוביל לאיבוד האלמנט הפומבי בקיום ההפגנה – ולמעשה תפגע אנושות בהדהוד הפומבי המתבקש בעת קיום הפגנות. בשל כך, ניתן להניח כי הדבר יפגע באופן דרמטי בהפגנות ויוביל, הלכה למעשה, לביטולן כמעט לחלוטין".

בעתירה צויין כי: ״ועדת חוקה, חוק ומשפט דנה בהסתייגות להחריג מחאות באמצעות שיירות רכבים, ללא התקהלות כלל – והסתייגות זו נדחתה. זו הוכחה לכך שמניעים בריאותיים או אפידמיולוגיים אינם עומדים בבסיס תיקון זה, אלא איסור גורף על מחאה נגד הממשלה והעומד בראשה, שההליך הפלילי בעניינו תלוי ועומד בבית המשפט".

"התקנות שאושרו מנוגדות חזיתית לחקיקה ולפסיקה, המבכרות את הזכות להפגין כזכות עילאית במשטר החוקתי בישראל, אשר לה זכות קיום במרחב הציבורי – ובשל כך אין התיקון עומד בדרישת פסקת ההגבלה לערכיה של מדינת ישראל כמדינה 'יהודית ודמוקרטית'. התיקון לחוק אינו עומד במבחני המידתיות הקבועים בפסקת ההגבלה, ועל כן הדבר מהווה עילה להתערבות שיפוטית".

"לבטל את הגבלות המרחק וכמות המפגינים"

בנוסף, טוענת התנועה כי "על פי הדיווחים, ההחלטה על הסגר ההדוק במתכונתו הנוכחית התקבלה בניגוד לכל הגורמים המקצועיים. השר יזהר שי, שנכח בדיוני קבינט הקורונה אף סיפר כי "עניין ההפגנות הוא שעמד במרכז ועיקר החלטתם של כמה מן השרים בממשלה, ללא קשר לחסרונה של תשתית עובדתית אפידמיולוגית שהונחה לפניהם, הייתה להביא לסיום ההפגנות נגד ראש הממשלה החשוד בפליליים חמורים"."

בשל זאת, ביקשה התנועה מבג"ץ לבטל את הסעיפים המגבילים קיומן של הפגנות למרחק המתבסס על מקום המגורים, ובמתכונת של קבוצות המונות עד 20 איש. בנוסף, התנועה מבקשת בעתירה צו המורה לפרסם את הנתונים העדכניים אשר שימשו בסיס לחקיקת התיקון ובנוסף, צו ביניים שיעכב את כניסת התיקון לתוקף.

עד להכרעה בעתירה, מבקשת התנועה כי בג"ץ יוציא צו ביניים שיאפשר לקיים הפגנות ברכבים פרטיים ובשיירות רכבים.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
ובינתיים למדנו ששר...
רון | 30-09-2020 16:19
ובינתיים למדנו ששר הקסמים - קנייבסקי הפר חובת בידוד מול מצלמות ועדיין המשטרה לא טורחת להגיע ולקנוס אותו כי החשוד בפלילים מבלפור משתמש במשטרה בתור צעצוע פרטי לדכא את המחאה נגדו
2
תודה לעותרים! העובדה...
אזרחית | 30-09-2020 23:45
תודה לעותרים! העובדה שממשלה שמפגינים נגדה יכולה לחוקק נגד המפגינים תמוהה כשלעצמה ומזכירה התנהלות של משטרים רודניים.