אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"מנסים להפוך אותי לגיבורה אבל אני לא"

ההצלחה במלחמה בקורונה, מנהיגות נשית, ישראל הראשונה והשנייה, ההצעות שקיבלה כמעט מכל המפלגות ומתי היא תעבור לפוליטיקה הארצית; ראש העיר ירוחם, טל אוחנה, בראיון מיוחד לסרוגים

"מנסים להפוך אותי לגיבורה אבל אני לא"
  (צילום: מועצה מקומית ירוחם)

בזמן שמדינת ישראל כולה נמצאת תחת סגר עם ממונה קורונה וקבינט מיוחד, העיניים של לא רבים מראשי הערים בארץ מופנות בכלל למקום אחר. לירוחם. עיר קטנה בדרום שהצליחה לבלום את התפשטות הנגיף, ולהפוך מעיר אדומה לירוקה תוך 12 ימים בלבד.

כעת, אחרי יום הכיפורים, התחלואה בעיר שוב נמצאת במגמת עלייה בשל מניינים שפעלו בניגוד להנחיות, אך ראש העיר טל אוחנה, שראשי ערים ותיקים מדרימים כדי ללמוד איך לנהל עיר בהצלחה גם תחת משבר, לא מודאגת ויודעת כי בעוד עשרה ימים הצבע של העיר שוב ישתנה.

האישה הראשונה בראשות העיר ירוחם

אוחנה, בת ה-36 בסך הכל, נולדה וגדלה בירוחם להורים ילידי מרוקו. את שירותה הצבאי בצה"ל, עשתה כמפקדת צוות בבסיס חוות השומר. לאחר תום שירותה הצבאי למדה לתואר ראשון בסוציולוגיה ארגונית במכללת עמק יזרעאל. לאחר שחברת ההסעות של אביה נסגרה ופרנסת המשפחה נפגעה קשות, נאלצה לשוב לבית הוריה על מנת לסייע להם בפרנסתם.

בהמשך למדה לתואר שני במדיניות ציבורית במרכז הבינתחומי הרצליה. בשנת 2010 החלה בקריירה פוליטית  כשנבחרה לכהן כחברת מועצת העיר ירוחם. במהלך הקדנציה שימשה סגנית ראש המועצה מיכאל ביטון, וכמחזיקת תיק החינוך המקומי.

בבחירות למועצת העיר בשנת 2018, התמודדה מטעם רשימה משותפת של סיעות הבית היהודי וכולנו על ראשות המועצה וניצחה בבחירות. בכך הייתה לאישה הראשונה העומדת בראשות המועצה המקומית ירוחם.

עוד באותו נושא

משרד הבריאות מעדכן את רשימת הערים האדומות


25

מנסים להפוך אותי לגיבורה אבל אני לא

יש תחושה של כאוס. שכל קבוצה מנסה לשפר עמדות בכל הנוגע למגבלות. איך מצליחים לחבר את כולם ולתת להם תחושה שכולם אחראים לכולם כמו שעשית בירוחם?

זה לא משהו שקרה עכשיו. זה אמנם מאוד התעצם מהגל הראשון, אבל ראשיתו הוא באמת יחסים מאוד טובים בין הקהילות כבר שנים. המד הכי אובייקטיבי שלי להגיד לך את זה, הוא שמגיע כתב של חדשות 11, ושואל תושב חרדי שבדיוק הגיע מהישיבה ושואל אותו 'מה זה ירוחם בשבילך?'. והצעיר החרדי עונה לו: 'בירוחם אוהבים את החרדים, במקומות אחרים חושבים שאני מצורע'. מכל הכתבה שעשו עלינו זה היה המשפט הכי מרגש עבורי.

מנסים להפוך אותי לגיבורה אבל אני ממש לא הגיבורה. בלעדי רב עיר כזה נחוש (הרב יצחק שליו; ג"ע) כזה אמיץ, זה לא היה קורה. ובלעדי עשרות עובדים סביב השעון, חלקם בהתנדבות, היינו רואים תוצאות אחרות, כי כולנו בסוף נהיה בכל מיני התפרצויות. בסוף המבחן של כמנהיגה הוא לראות מה היקף הימים המינימלי שאני מצליחה לשלוט בשרשרת ההדבקה ולגרום לשיטוח הפירמידה, הדברים האחרים הם פחות נשלטים. אז יש פה המון אחווה בין הקהילות, ואני תמיד נותנת מקום לכל הזהויות".

שעתיים לפני כיפור התקשרתי לרב הליטאי שלנו והוא נרתם, על אף דוחק השעה, והתקשר לכל מי שחששנו שיפר בידוד. הוא חידד את ההנחיות. אני רוצה לשקף לקהילות השונות את מסירות הנפש את קידוש השם גם כשהשיח הרווח הוא להאשים את החרדים שבגללם לא נצא מהמקום הזה".

(צילום: מועצה מקומית ירוחם)

כשזה מגיע לתושבים שלי, אני לא מנומסת

 אנחנו רואים ערים נוספות שהצליחו לשטח את העקומה ולעצור את התפשטות הנגיף, וזאת במקביל למצב הקשה במדינה. גם את רואה בזה הוכחה שאת המלחמה בקורונה צריך להוציא לידי הממשלה ולהעביר לראשי הערים?

אני חושבת שמה שקרה בכפר קאסם ובטלז סטון (קריית יערים), קרה גם כאן, והוא בעצם לקיחת אחריות מוחלטת. אמנם עשינו הכל בשיתוף פעולה מלא עם משרדי הממשלה, אבל הקמנו לעצמנו מערכים נפרדים שיש בהם הרבה מאוד "חכמת מקום". כדי שנוכל להצליח והצלחנו לרתום את כולם מתוך הערכה למה שקורה כאן. הצלחנו לרתום את כל הגופים והמשרדים הרלבנטיים מתוך זה שהם ראו שלקחנו אחריות מוחלטת על כל חולה ועל כל מבודד. התקשרו אליי מאחת הערים השכנות ואמרו לי שאין אצלם בדיקות. מה זה הדבר הזה? זה הדבר הבסיסי ביותר. שמישהו יעיז להגיד לי שהוא לא בודק מישהו מסיבה מסויימת. אני הופכת עליו שולחן בשנייה. אני לא מנומסת. עד התושבים שלי. וזה השיח".

עוד 10 ימים נהיה שוב ירוקים

"יש פה אהבה גדולה שמתחזקת עוד מהגל הראשון. הרבה יוזמות הדדיות ומחברות. כשנפטר האברך בן ה-35 אספנו המון כסף למען המשפחה. יש פה משהו אחר, ואני באמת אומרת לך, התראיינתי לעשרות תכניות ואני אומרת לכולם את אותו דבר: בלי מנהיגות רוחנית כזאת רתומה וכזאת אחראית לא היה קורה כאן כלום. ואל מול זה הישמרות של הציבור והיכולת שלהם להבין את גודל האירוע ולהישמע להנחיות. והכל שברירי, כי הנה אני עכשיו שוב אדומה אבל אני יודעת שבעוד 10 ימים שוב אהיה ירוקה כי אנחנו פועלים באופן שוטף".

לפני חודשיים עלתה טענה, שאולי לא נלקחה ברצינות בהתחלה, שבמקומות שמונהגים על ידי נשים הצליחו להשיג הצלחה כבירה במלחמה בנגיף. ההקשר של ירוחם וטל אוחנה דורש התייחסות לטענה הזאת. את חושבת שיש קשר?

ממש קשה לי לומר את זה. אני רואה מה קרה בכפר קאסם. ואני רואה מה קרה בקריית יערים. נכון שלנו כנשים יש איזה רגש יותר אימהי כזה, שנמצא בפרטים הקטנים ונותן את התחושה הפסיכולוגית שאנחנו זמינות עבורן בכל עת ובכל שעה לכל מה שהם צריכים, בתכונה הנשית יש המון יתרונות לניהול במצב הזה, אבל תראה מה קרה בכפר קאסם ובקריית יערים".

עוד באותו נושא

ניצחון ציוני-דתי: הרב יצחק שלו נבחר לרבה של ירוחם


7

רואה את מה שקורה והלב נחמץ

את רואה את מה שקורה בחברה, הפגנות, תפילות, כן ביבי ולא ביבי. איך מוצאים את הדרך להכיל את המורכבות הזאת ולנסות לגשר על הפער?

אני מסתכלת על מה שקורה בחברה הישראלית והלב שלי נחמץ. אני מרגישה שהחיסון הכי טוב למצב האנומלי שאנחנו נמצאים בו הוא האחדות. כמו שקרה בצוק איתן ובמלחמות אחרות, שנינו כתושבי הנגב חווינו את זה מקרוב, זו הייתה הבשורה הכי טובה שנדרשנו לה באותה העת. וכשאני רואה את כל המריבות היום אני אומרת 'חברים, זה מיותר'.

אני נמצאת בתחושות מאוד קשות כלפי אותן חסידויות שבוחרות להפר את ההנחיות שוב ושוב למרות הבטחות שניתנות למנהיגים שלהם. וההשלכה של המעשים שלהם על כלל המדינה. ואני מבינה גם את הכעס על המפגינים בבלפור שמגיעים בכמויות בלתי סבירות מה שכמובן מונע מהם לשמור על בריאותם. ומה שנדרש כעת זה איזון. אני חושבת שהאיזון שהגיעו אליו לגבי יכולת להפגין ליד הבית הוא איזון ראוי.

אני חושבת שאנחנו צריכים למצוא את הדרך להגיע לראשי החסידויות ולגרום להם להבין שבאמת זה חיים או מוות. מדובר בסכנה שהיא חילול השם לשמו. אני רואה למשל את הליטאים. שכל ישר. מחמירים על ההנחיות. ההיפך ממה שקורה בחסידויות. אני מרגישה שכל החברה החרדית נמצאת היום באיזה שינוי מאוד קיצוני אבל יש להם אחריות כלפי עם ישראל והם צריכים לזכור את זה".

השיח על ישראל הראשונה והשנייה לא מקדם

את ערה לשיח של ישראל הראשונה וישראל השנייה, ונחל האסי וקיבוץ ניר דוד מול תושבי בין שאן. את תומכת בשיח הזה? את חושבת שבמדינת ישראל יש היום שתי מדינות?

אני מנסה להסתכל על זה בעיניים אחרות. אני חושבת שזה לא שיח מקדם. אני מרגישה שהפערים היום בתוך החברה הישראלית מושתתים על אופן חלוקת העושר ולא על עדתיות. למרות שאנחנו מוצאים מתאמים. אופן חלוקת העושר במדינה וזה שצריכה להיות צמיחה מכלילה ומתן שוויון הזדמנויות. הממשלה צריכה להפסיק להתעסק בתכניות הד-הוק, אלא באמת בהשקעה במנועי צמיחה. הפריפריה נכנסה למשבר הזה עם אחוז לא מועסקים גדול הרבה יותר מכל איזור בארץ, והיא תהיה האחרונה לצאת ממנו. ואל תגידו לי שאי אפשר להביא טכנולוגיה לפריפריה ושהיא צריכה להישאר במדינת תל אביב.

ירוחם (צילום: יעקב לדרמן/פלאש90)

אין כמעט מפלגה שלא פנתה אליי להצטרף אליה

יש אצלנו נטייה לייעד ראשי ערים מצליחים לפוליטיקה הארצית. אצלנו בדרום אלה למשל רוביק דנילוביץ' ואלון דוידי, ועכשיו גם טל אוחנה מירוחם. יש לך שאיפות ללכת לפוליטיקה הארצית? להיות שרה בממשלת ישראל?

מהיום שנבחרתי לראשות העיר ירוחם, אמרתי שכן, יש לי חלום להיות אם משפיע במדינה הזאת, כשאני אסיים את השליחות שלי בירוחם. אני יכולה לגלות לך שהגיעו אליי פניות כמעט מכל מפלגה שאין בה פריימריז, ולכולם אני אומרת; תודה על הכבוד והזכות, אני בירוחם, יש לי כל כך הרבה לעשות כאן. התהליכים שהתחלתי בהם עוד בראשיתם והקורונה האטה את הקצב. יש לי אחריות כלפי הקהילה שלי לפני הכל, ואם מתישהו בעתיד הרחוק הציבור יראה בי ראויה להוביל בתפקיד כלשהו אני אהיה שם. אני באמת אוהבת את מה שאני עושה ואני מרגישה זכות גדולה לעשות את מה שאני עושה היום".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
כן ירבו
רחל | 05-10-2020 13:14
מעוררת השראה, זה מה שצריך לעשות לתת את האחריות והכלים לראשי הערים והם כבר יפנו לתושבים, האמון צריך להתחיל מבפנים
לפעמים הביטוי...
ברי | 05-10-2020 18:18
לפעמים הביטוי האגרסיבי הוא הכי אצילי, למשל להציל מישהו. אז אם שמת לב היא מדברת על הצלת התושבים שלה וכל הכבוד לה גם על הביטוי הזה. אני מאמין שזה לא ביטוי שכיח אצלה לאור הענווה שהיא מפגינה
חוץ מהביטוי להפוך...
רונצו | 05-10-2020 16:44
חוץ מהביטוי להפוך שולחן.נהדרת
2
יש כאן ערכים...
שכן | 05-10-2020 17:09
יש כאן ערכים אחרים משם זה מתחיל והשמיים הם הגבול ,יישר כח
דווקא העובדה שאת...
אברהם תשח | 05-10-2020 17:59
דווקא העובדה שאת אומרת שאת לא גיבורה ממחישה שאת כן גיבורה! פועלת לגופו של עינין ומתייחסת לגופם של דברים. דוחה את השיח האלים המסית והמשסה על ישראל השניה וכו... אני נמנה על ישראל הראשונה בן להורים שהגיעו חסרי כל מהמקום האפל ביותר בתולדות היקום וראו את האור המופלא שנקרא מדינת ישראל, על כל העולים המתכנסים במפעל המדהים ביותר בתולדות האדם! ובשנים האחרונות רואה איך אופורטוניסטים שואפי כככ נוברים בכל פצע מגלידומעמיקים אותו. את כן גיבורה ואנא נצלי את גילך הצעיר והשתמשי בגבורתך להחזיר את המדינה לפסי האחווה והקדמה. אנא!!!
3
ראש עיר שעסוקה...
אבי אלבז | 05-10-2020 19:58
ראש עיר שעסוקה בשיווק ופרסום המצב בישוב מחפיר, משחקי כוח ונקמנות כתבה שיטחית
תתביש לך...
אוונגארד | 12-10-2020 3:36
תתביש לך קנאי.
חבל שאתה...
דנה ברזילאי | 10-10-2020 0:49
חבל שאתה לא רואה את החיובי והטוב
חסר פרגון...
המעורר | 06-10-2020 2:40
חסר פרגון שכמוך
4
כבוגרת ירוחם שגרה...
אנייי | 05-10-2020 21:48
כבוגרת ירוחם שגרה במרכז תאמין לי שאתה חי בגן עדן
5
את כן גיבורה...
כל הכבוד לטל אוחנה , במיוחד לאור העליבות של הממשלה המושחתת. | 06-10-2020 8:31
את כן גיבורה , את קרן אור בתוך כל החשיכה שהממשלה הרעה הזו מפילה עלינו . וכל הכבוד לך על היוזמה , כושר הניהול והדוגמא האישית .
6
ראש עיר הכי מדהימה שיש!!!!! הצליחה להתגבר על
ירוחמי | 08-10-2020 15:47
מכשולים שהפריפריה העמידה בפניה ( כן! כולם יודעים שאנשי הפריפריה הם אנשים יותר נחשלים וקשה להתנהל ומצד שני הם גם תורמים פחות לקהילה שלהם כי אין להם הרבה משאבים שישי לאנשי המרכז ומדינת תל אביב... ומי שחושב שהנגב והפריפריה כבר הספיקה להרים את עצמה הוא טועה בגדול!!!!!! ירוחם עדיין לא הרימה את עצמה, רוב האנשים שגרים בה הם אנשים עובדים , מעוטי יכולת והציפיות שלהם מראש העיר שונות ממה שטל מצפה מהם.... אבל מה שבטוח שטל אוחנה היא הגשר בין הפריפריה למרכז! רק ראש עיר כמוה תיתן ת'מס טלפון שלה לכל התושבים שלה ותהיה זמינה בו 724 כדי לשמוע ולעזור לכל התושבים באופן אישי!!!!! אלופה!
7
כל הכבוד אשת...
צבי | 09-10-2020 12:37
כל הכבוד אשת חיל
8
כשדוד הגיע לשדה...
צביה סביר | 11-10-2020 0:27
כשדוד הגיע לשדה המערכה מול גוליית הפלישתי, כל העם היה בפחד נורא. רק דוד התייחס למימד שגוליית מחרף מערכות א-לקים חיים, שהוא מחלל את ה'. אשרייך טל אוחנה, שאת הולכת יד ביד עם הקדוש ברוך הוא ופועלת לטובת עמו.שאת מתייחסת במלוא הרצינות לנושא של קידוש ה' או חלילה, חילול ה'.
9
לפחות גילה היא...
איתן | 12-10-2020 5:42
לפחות גילה היא נחמדה ויראת שמיים שמתפללת בבית כנסת ביום כיפור לעומת חברי כנסת אחרים מחורבנים שאוכלים חזיר ביום כיפור פשקרעף