אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מה עושים עם סוכה, הקפות ומקווה? הנחיות הרב הראשי

בתי הכנסת יישארו סגורים, לבנות סוכות גדולות ורחבות, לסגור את כל מקוואות הגברים, שמחת בית השואבה במסגרת המשפחה ואיסור לקיים הקפות המוניות בשמחת תורה: הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף, בהוראות הלכתיות לרגל החגים

מה עושים עם סוכה, הקפות ומקווה? הנחיות הרב הראשי
  הרבנים הראשיים, ערב יום כיפור בכותל (צילום: חיים גולדברג/ סרוגים)

עם התקרבות חג הסוכות בצל הקורונה והסגר, כתב הרב הראשי לישראל, הרב יצחק יוסף, מכתב הוראות והנחיות הלכתיות לרגל החגים המתקרבים. בין היתר: "בתי הכנסת יהיו סגורים, לבנות סוכות גדולות ורחבות. פוסק לסגור את כל מקוואות הגברים, ואוסר לקיים הקפות המוניות בשמחת תורה".

בפתח מכתבו מציין הרב יוסף את הצורך החשוב שבשמירה על כללי משרד הבריאות: "ראשית הנני להבהיר, כי יש להקפיד על שמירת מרחק של כמה מטרים בין האחד לרעהו, ולעטות מסכה, או צעיף שיכסה את החוטם והפה. תורתנו היא תורת חיים, ומצוה אותנו ונשמרתם מאד לנפשותיכם, ופיקוח נפש דוחה את כל התורה כולה".

הוא פוסק כי "כל מי שמרגיש תסמינים או שהוא חולה מאומת, חובה עליו מן התורה לבודד את עצמו ולא לבוא במגע עם איש, ואותם המתעלמים מהנחייה זו, חשש רציחה יש בידם.

ח"כ בוסו על ארגון שווקי ארבעת המינים (קרדיט: ערוץ כנסת)

שוק דוכנים של ארבעת המינים: בעלי פוטנציאל הדבקה גבוהה ויש לקיימם אך ורק במקומות פתוחים ובהתאם להנחיות משרד הבריאות.

מצוות סוכה

• קיום מנייני תפילה – בתי כנסת יהיו סגורים בחג הסוכות, ומן הראוי לבנות סוכות גדולות ורחבות ידיים עם מחיצות בגובה עשרה טפחים באופן שמלמעלה מעשרה טפחים ועד הסכך לא תהיה מחיצה* וכך ניתן יהיה להתפלל בסוכה באוויר הפתוח ובאופן שיתיישב עם הנחיות משרד הבריאות, דהיינו שמירת מרחק בין אדם לאדם 2-3 מטר והתקהלות מצומצמת כפי המותר.*

• בכדי לא לשהות זמן רב עם ציבור יש לקצר במנגינות ובפיוטים, וידלגו על אמירת דרשות ומוסר כפי מה שרגילים בכל שנה ויעודדו את הציבור לקבוע להם סדר לימוד בביתם בימים אלה.

• אכילה, שהייה ולינה בסוכה תהיה כפי הנחיות משרד הבריאות בהשתתפות המשפחת הגרעינית בלבד.

• מי שיש לו תסמינים קלים, אף שיש לו סוכה מבודדת בביתו, או שנמצא במלונית ויש שם סוכה כשרה, דינו כמצטער ופטור משינה בסוכה. לעניין אכילה בסוכה, אם על ידי השהייה בסוכה יש חשש שתתגבר הצינה ויכבד עליו חוליו פטור אף מאכילה.

• מי שיש לו תסמינים קשים כגון: חום, שיעול וקשיי נשימה, פטור מסוכה לגמרי.

ארבעת המינים בסוכות בכותל (צילום: יעקב לדרמן/ פלאש 90)

ברכת כהנים

• השנה יש להימנע מהתקהלות המונית בכותל המערבי לקיום ברכת כהנים כמו שנהגו עשרות בשנים.

התפילה תועבר בכלי התקשורת ועל פי ההלכה ניתן להצטרף לגבי עניית אמן בשידור ישיר, ויש בזה מעלה שרבבות אלפי בני ישראל מצטרפים כל אחד ממקום מושבו ומתפללים יחד בשעה שהציבור מתפללים.

אין שמחת בית השואבה, הקפות מצומצמות

שמחת בית השואבה:  יש לקיים את השמחה בחוגי המשפחה הגרעינית ולקיים מצוות "ושמחת בחגך".

הקבלת פני רבו ברגל: השנה יש לקיים מנהג הקבלת פני רבו באמצעות הטלפון או באמצעים דיגיטליים אחרים, ובוודאי שאין לקיים מפגש פיזי וכינוסים לצורך כך.

הושענא רבה: מצוה ללמוד כל הלילה לפי סדר הלימוד כפי שתיקנו לנו גדולי הדורות, והשנה עקב המצב ילמד כל איש בסוכתו עד עלות השחר, וילך להתפלל עם הנץ החמה כפי הכללים וכמפורט לעיל.

שמחת תורה: חל איסור לקיים הקפות המוניות בשמחת תורה ויעשו מניינים מצומצמים ויאמרו את נוסח ההקפות בשטח פתוח ובהתנהלות מצומצמת לפי ההנחיות ולקצר ככל האפשר את משך זמן ההקפות.

יש לסגור את כל המקוואות לגברים

מקוואות טהרה

• טבילת גברים במקווה – נכון להיום, יש לסגור את כל המקוואות לגברים. כי הטבילה לגברים בערב יום טוב אינה חיוב מצד הדין, אלא מנהג טוב וחשוב, ולכן בזמן כזה חייבים להימנע מכך, בפרט לאור ההתקהלויות במקום והיעדר פיקוח. וחמירא סכנתא מאיסורא.

• טבילת נשים במקווה – בכל הנוגע למקוואות הטהרה לנשים אשר ממילא נמצאים תחת פיקוח מחמיר בכל מה שקשור לחיטוי וניקיון, על כן אין כל חשש מטבילה בהן. ויש לתאם מועד הטבילה עם הבלניות.

• על נשות ישראל לידע, שעל פי ההלכה הטבילה היא אך ורק במקווה טהרה, ולא בבריכה או ג'קוזי. וחלילה להקל באיסור כרת החמור.

מכתבו של הרב יוסף מסתיים בתפילה לבורא עולם "שישלח רפואה שלימה לכל החולים, ויעצור המגפה והמשחית מעלינו ומעל כל ישראל, ומעל כל יושבי תבל, ונשמע בשורות טובות ישועות ונחמות, ונזכה לעלות לרגל בשמחה בגאולה השלימה בקרוב".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
הלוואי ולתקשורת האיומה...
דורי | 29-09-2020 23:23
הלוואי ולתקשורת האיומה בעולם, לשמאל ולאנרכיסטים היה קמצוץ מהאכפתיות והדאגה של הרב הראשי והרבנים הגדולים. תראו באיזה תקנות מדובר- לציבור הדתי זה קשה מאוד! האם גם המפגינים והשמאל בעידוד התקשורת גם מקבלים עליהם תקנות דומות או קרובות?! ובסוף מאשימים את הדתיים... אה ואת ביבי כמובן! למערנו איבדו לגמרי את הצפון.
2
זו התוצאה של...
נילי | 30-09-2020 6:53
זו התוצאה של החינגות חסרות האחריות של החרדים שהביאו את המדינה למצב הזה. סוף סוף הרבנים הפנימו ולקחו אחריות, אחרי 1500 מתים, רובם מהמגזר.
הרבנים הראשיים תמיד...
ישראל | 30-09-2020 7:36
הרבנים הראשיים תמיד היו בכיוון הזה. מי שמפר את ההנחיות הם מיעוט שבמיעוט
3
אולי גם תפרסמו...
עופר | 30-09-2020 9:43
אולי גם תפרסמו את המכתב המקורי על הדרך?