אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"עיקר לימוד התורה צריך להיות כיצד לפסוק הלכה"

בעיצומו של העיסוק בנושא מדדי החזרה בשאלה בציבור הדתי לאומי, הרב דב ליאור נפגש עם דיין בית הדין הרבני בצפת ודיבר על החשיבות בעיסוק בפסיקת הלכה: "קביעת עיתים לתורה היא חשובה מאוד, אך עיקר הלימוד צירך להיות כיצד לפסוק"

"עיקר לימוד התורה צריך להיות כיצד לפסוק הלכה"
  צילום: גילי יערי\פלאש 90

בפגישה שהתקיימה ביום חמישי האחרון בביתו של הרב דב ליאור יחד עם דיין בית הדין הרבני בצפת ונשיא תוכנית הדר חכמים, הרב איתן זן בר, הרב ליאור אמר כי חשוב מאוד בתקופה הזו שיש נשירה בקרב ציבור שומרי התורה והמצוות לחזק את האווירה ביתית של לימוד התורה ויראת השמיים.

"קביעת עיתים לתורה היא חשובה מאוד, אבל יש נדבך חשוב ללימוד שצריך להוסיף אותו אליבא דהילכתא" אמר הרב ליאור. "הש"ך פוסק שעיקר הלימוד צריך להיות איך לפסוק. התורה היא לא רק משהו אבסטרקטי, היא הדרכה איך לנהוג בשבת, אם זה בענייני כשרות, אם זה בענייני משפחה, אם זה בענייני ממון איך לנהוג בפועל. ולכן כל אלו שזוכים לקבוע עיתים לתורה, זה חשוב גם הנדבך הזה".

הרב ליאור אף ציין כי: "אשרי מי שזוכה בתקופה שלנו להיות מחובשי בית המדרש. זה הרבה יותר קשה מהדורות הקודמים. אז אנשים היו הולכים הביתה ולא היה להם כל המכשירים האלה שעכשיו חודרים לתוך הבית ומפתים את הציבור בכל מיני דברים של מה בכך. אבל אין בזה קדושה, אין בזה תורה".

עוד באותו נושא

'כתבו לכם את השירה הזאת' | על תופעת הדתל"שים בציונות הדתית


6

לסיום, הרב ליאור ציין כי כל מי שיכול להיות קשור לעולמה של תורה צריך לדעת שמלבד זה שהוא בונה את עצמו ונותן דוגמא למשפחה שלו, הוא דואג לביטחון עם ישראל. אלו שלומדים תורה מחזקים את העומדים על משמר ארצינו נגד כל האויבים שרוצים להתנכל אלינו כל יום, ואם יש יום אחד שהם לא הצליחו, זה ברור שזה משמיים. לכן הלימוד חשוב הן ללומד, הן למשפחתו, הן לכלל ישראל והן לביטחון עם ישראל.

הפגישה התקיימה לצורך חשיפת הרב דב ליאור לתוכנית הדר חכמים שבמסגרתה, אנשים שהחלו ללמוד לבחינות הרבנות באיזשהו שלב בחייהם והפסיקו בגלל סיבה כזו או אחרת, חוזרים לספסלי בית המדרש גם לאחר עשור על מנת לקבל הסמכה לרבנות. הרב ליאור הביע תמיכה מלאה בתוכנית ואף ציין כי תוכנית זו היא תשובה מצויינת לעניין מגמת החזרה בשאלה בקרב הציבור הדתי לאומי.

הרב איתן זן בר, נשיא תוכנית הדר חכמים אמר: "אני מעריך מאוד שהרב ליאור הכיר בחשיבות של לומדי התורה ובלמידה יסודית של ההלכה המשפיעה על האווירה של החינוך בבית. דווקא בעת הזו חשוב ללמוד וללמד, לשמור ולעשות ולהשקיע בלימוד התורה ששומר על הדורות שלנו מחוברים אל המסורת, ההלכות ואהבת הלימוד".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
דברים ריקים מתוכן
גלגל | 14-09-2020 13:26
אין תחום הלכתי אחד שאין בו פילוגים. אין פוסק אחד שסמכותו מוסכמת על כולם. אין הלכה אלא כתות כתות. אי אפשר לפסוק הלכה!
2
על זה אמר הרב קוק "עזבנו את נשמת התורה"
שיעור א' | 14-09-2020 14:49
יעויין גם באגרת מג'
3
תורה ללא הלכה כאדם שאין לו בנים ובנות
מרא דאתרא | 14-09-2020 15:25
מה הטעם להתפלפל סתם?
4
בשיטה הישיבתית המקובלת כיום אי אפשר לפסוק הלכ
מאיר | 14-09-2020 16:07
דברו על כך רבות ויש להדגיש שאין הכוונה שכל לימוד בגמרא צריך להגיע להלכה. אלא בדרך הלימוד בגמ', תהא אותה הדרך שאפשר לפסוק הלכה דבר שלא קיים היום