אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סלמנדרה פוליטית / הרב יצחק זאגא

אסור לנו להסכים לקיצורי דרך מזויפים. אל לנו להתפתות לפוליטיקאים שנוצרו בכשפי היח"צ. מוכרחים לעבוד על בניין אמיתי מחודש של התנועה האידאולוגית, אולי החשובה ביותר במדינת ישראל, ובפרט לעת הזאת

סלמנדרה פוליטית | מצבה הפוליטי של הציונות הדתית
  מפלגת 'ימינה' (צילום: יונתן זינדל/ פלאש90; תמונה קטנה: עמנואל מימון)

משל הסלמנדרה, מתאים אולי יותר מכל, להסביר את מצבנו הפוליטי.

הראי"ה קוק, מתאר שני סוגי חכמים – חכם אמתי שבנה עצמו על ידי עבודה קשה רבת שנים, וחכם מזויף שלמד שורה פה שורה שם, אך יודע להציג עצמו לציבור, כאילו הוא איש אשכולות. את החכם המזויף, מכנה הרב קוק בשם סלמנדרה, יצור שעל פי המסורת התלמודית, אין לו אבא ואמא, והוא נוצר על ידי כשפים.

הרשו לי להשליך את המשל הזה על המציאות הפוליטית בה אנו חיים.

קרדיט: ערוץ הכנסת)

יש פוליטיקאים, שבנו בניין יסודי ערכי אמתי, של אידיאולוגיה ועשיה, שורשים גזע וענפים. אך יש גם פוליטיקאים, שנוצרו ב"כשפיהם" של אנשי יח"צ מוכשרים. אנשים אלה ממציאים את עצמם שוב ושוב, עולים על גל כזה או אחר, מתוך מגמה להקסים את הצבור. מייצרים סקרים מחמיאים, ראיונות מלטפים, כתבות מוזמנות, תמונות ופרגונים ממומנים. אך כל אלה לא ישנו את האמת, כי הם היו ונותרו לא יותר מאשר – סלמנדרה.

גלי האהדה שמלווים אותם כשהם על ספסלי האופוזיציה, נעלמים כלא היו מיד כשהם עומדים למבחן המציאות. לפני הבחירות, כשהכל רק בתאוריה, הם משיגים סקרים מדהימים. אומרים לציבור את מה שהוא רוצה לשמוע, ומייצרים סקרים שמנבאים הצלחה של מפלגת שלטון. אבל כשמגיע מבחן האמת, הם מקבלים כולם ביחד, לא יותר משישה שבעה מנדטים, ולפעמים אף לא עוברים את אחוז החסימה.

עוד באותו נושא

שולי מועלם באולפן: בנט ושקד צריכים לבוא לליכוד


27

הציונות הדתית, כבר למעלה מעשור, מתפתה לתת את עצמה בידי פוליטיקאים מתוקשרים. מודל של קיצורי דרך מזויפים, חלקם שכירי חרב פוליטיים, כוכבי תקשורת מבוססי יח"צ נמרץ, שלעתים אף אינם שומרי שבת, אך מוצגים כמו סיפור הצלחה מסחרר.

וקיצורי דרך כמו קיצורי דרך, רק מאריכים ומסבכים את הדרך. לא רק במבחן המנדטים. גם במבחן האידאולוגי, פועלים אנשים אלה, לא אחת, בניגוד לאידיאולוגיה של שולחיהם. בנושאי חינוך, קדושת המשפחה, קדושת הצבא, ועוד.

באחד המקרים, טענו תומכי אחד מהם: "אם רק תעמידו אותו בראש, הוא יביא ים של מנדטים, הוא יהיה ראש ממשלה". כאילו את כל ערכינו עלינו למכור, בעבור חופן מנדטים. אך לבסוף, חזר כמו ריטואל קבוע, מבחן המציאות הכואב, וטפח על פניה המבולבלות של הציונות הדתית. כי אם אין נאמנות לערכים, אין כלום.

בדרך הזו, מוצאת היום הציונות הדתית את עצמה, עם רסיסי מפלגות, שבורה חבוטה וחבולה, חסרת השפעה פוליטית. היינו מצפים לחישוב דרך מחדש. ובכל זאת, שיטת קיצורי הדרך השרלטנית, רק הולכת ומחריפה.

כך יש המתפתים להצטרף למפלגת השלטון, הליכוד, כחסרי בית עלובים, זרוקים עלי דרך, מוכנים לבלוע כל צפרדע אידיאולוגית, ובלבד שיאספו אותם מהרחוב.

עוד באותו נושא

כך ימינה הפריכה את הטענה המרכזית נגד עוצמה יהודית


26

אך הגרוע מכל הוא, ששוב מנופפים לנו בסקרים "מכושפים". בחגיגיות גדולה הם מכריזים: "ראו את הפוליטיקאי המזהיר שצובר 18 מנדטים, ואף יתמודד הפעם על ראשות הממשלה". כנגד החגיגה המזוייפת הזו, עומד מי שזכרונו עוד לא בגד בו, ולוחש מבויש – הרי כבר היינו בסרט הזה. סקרים מרקיעי שחקים שהסתיימו בלא לעבור את אחוז החסימה.

יתירה מכך, אפילו כשנשאו במשרות כמעט הכי רמות במדינת ישראל, היו להם סקרים של לא יותר משישה מנדטים. אז אולי תסבירו לי למה תמיד לפני הבחירות הסקרים מדהימים, אך כשהם נושאים תפקיד בפועל, ומתמודדים עם מבחן המציאות, הסקרים צוללים שוב ושוב למטה? האם לא ברור לכם עדיין, כי מדובר בפוליטיקאים שנישאים על גלי יח"צ, שבמבחן האמת מתברר תמיד, שאין להם תמיכה אמתית בציבור.

מעבר לכל האמור, הציונות הדתית היא לפני הכל – תנועה אידיאולוגית ערכית, בעלת שורשים איתנים. תנועה של אנשי אמונה וערכים, הרבה לפני כל חשבון פוליטי קטן או גדול. ארץ ישראל וצבא, תורה ואהבה, סבלנות והכלה, התנדבות ומסירות, הם רק חלק מהמאפיינים היפים של הציבור הזה. לא יעלה על הדעת, להקטין דווקא את התנועה הערכית הזו, להתנהלות פוליטית קטנונית ומלאכותית, שעובדת אך ורק על פי שיקולי יח"צ צרים, חסרי כל יסוד ערכי, שמתמוטטים יום או יומיים לאחר הבחירות.

עוד באותו נושא

סקר מנדטים דרמטי: בנט בשיא של כל הזמנים


104

הציונות הדתית, שרוצה, ואף חייבת לחזור לחיים, חייבת לדבוק ראשית לכל, באידיאולוגיה האמיתית שלה. אמנם, לכל הערכיות הנפלאה הזו, חסר היום כלי פוליטי מייצג, הרבה בגלל ההתנהלות שתוארה לעיל. אך הפתרון אינו מונח בשום אופן, בנהייה אחר הזיוף החדש, אלא בחזרה לעצמנו, לערכינו. קודם כל להיות אנחנו כמו שאנחנו באמת, ודווקא מתוך כך, להצמיח מנהיגים אמתיים. אנשי אמונה ועשיה, נאמנים לדרך. רק כך תבוא לבסוף גם הצלחה פוליטית אמתית.

אסור לנו להסכים לקיצורי דרך מזויפים. אל לנו להתפתות לפוליטיקאים שנוצרו בכשפי היח"צ. מוכרחים לעבוד על בניין אמיתי מחודש של התנועה האידאולוגית, אולי החשובה ביותר במדינת ישראל, ובפרט לעת הזאת.

=======

הרב יצחק זאגא הוא יו"ר תנועת 'רוח ירושלמית', תנועה יהודית – חברתית

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
חסר גילוי נאות של הכותב שהפסיד מול בנט
חי | 08-09-2020 19:11
הכותב התמודד לראשות הבית היהודי מול בנט וקיבל...7.5% מהקולות. זהו. אין לו אף אחד מאחוריו והוא מרשה לעצמו לכתוב טורים, להטיף מי צריך להנהיג את הציונות הדתית ולטעון שבנט סלמנדרה שאין בו כלום. בנט עשה לא מעט דברים בחייו, בתחום הביטחוני, העסקי וגם הפוליטי - היה שר ביטחון וחינוך עד לא מזמן. הרב זאגא מה עשה? לא הצליח לסחוב אחריו כמה עשרות מצביעים והוא ילמד את כולם מי צריך להיות מנהיג. עד כמה אפשר להיות מנותק וממורמר? הקנאה והתאווה והכבוד מוציאים את האדם מן העולם...
הבעיה של הציונות הדתית הפוכה
אחינעם סויסה | 09-09-2020 20:15
הבעיה שלנו היא הפוכה. אנחנו מחפשים רבנים ולא פוליטיקאים. מודדים את גודל הכיפה של נבחרי הציבור שלנו במקום את ההישגים שלהם, זו הטעות. פוליטיקה זו לפוליטיקאים!!!! לא לרבנים!!!! אנחנו צריכים למדוד פוליטיקאים לפי מה שהם עשו ולא לפי מה שהם אמרו! בנט עשה פי מליון מהרב רפי פרץ לטובת הצינות הדתית, מדינת ישראל, וכו וכו ובכל זו יש שמעדיפים אותו. זו הבעיה.
2
כל כך הרבה מילים בלי להגיד כלום
יעקב דינור | 08-09-2020 19:13
מה רצית להגיד?
אוי לתנועה שאחד מראשיה רימה את הצבא.ביזיון
אבא של חייל קרבי | 09-09-2020 8:20
זה לא יורד בכביסה
3
תנועה אידאולוגית חשובה.......
אידאולוג נפוח | 08-09-2020 19:33
תנועה אידאולוגית חשובה.... לציונות הדתית עמדה אידאולוגית אחת, הפיכת שטחי יהודה ושומרון לחלק ממדינת ישראל על יושביהם הערבים. חוץ מזה לציונות הדתית אין אמירה חשובה אחת באף נושא כלכלי, חברתי, מדיניות חוץ, פנים, ספורט או אפילו דוקים. שום דבר בפיתה...
4
אוי חלאס נו....
מיכל | 08-09-2020 20:30
אוי חלאס נו. במקום לירות בנגמש תבוא ותתייצב מאחורי מי שבאמת מצליח. יש רבנות ויש פוליטיקה והם קשורים, אך לא צריך להיות רב על מנת להיות פוליטיקאי.
5
זעקו כותרות בעיתון ושר...
דצמבר המר | 08-09-2020 22:56
זעקו כותרות בעיתון ושר האוצר נתן במבט ראיון הציבור מטומטם ולכן הציבור משלם מה שבא בקלות באותה הקלות יעלם
6
חזון הגאולה שלך...
יובל | 09-09-2020 9:18
חזון הגאולה שלך רחוק משלי. חזון המצוות היבשות
7
ניכרים דברי אמת!...
ישע | 09-09-2020 20:17
ניכרים דברי אמת!
8
דברי אמת!
דביר | 09-09-2020 21:54
אבל אין מי שמתאים לתפקיד מבחינה מציאותית, כי כל ירא שמים עם קצת זקן לא יבחר בציבור הדתי לאומי.