הרב חיים נבון: "כבר נשכחה הבהלה? הלוואי שהחרדים יתעשתו"

הרב חיים נבון: "כבר נשכחה הבהלה? הלוואי שהחרדים יתעשתו"

בתגובה למתקפות החרדים נגד פרויקטור הקורונה, מזדעק הרב חיים נבון: "האם נשכחו אדר-ניסן האחרונים? נשכחו התמונות של משאיות קירור עמוסות בגופות? נשכחו העיתונים החרדיים עם תמונות הנפטרים? הלוואי שהחרדים יתעשתו"

author-image
הרב חיים נבון: "הלוואי שהחרדים יתעשתו"
  (צילום: הדס פרוש/ פלאש 90)

הרב חיים נבון מזדעק הערב (רביעי) לקול המתקפות מצד החרדים נגד רוני גמזו, פרויקטור הקורונה. הוא מפציר בהם: "שוב חלק מהחרדים חוזרים על אותה טעות, שוב אחוז החולים החרדים מטפס".

בפוסט בחשבון הפייסבוק שלו כתב נבון כי ב"תחילת הגל הראשון של הקורונה, היה אחוז גבוה מאוד של חולים חרדיים, והחברה החרדית הותקפה על כך בחריפות. כתבתי אז כמה פעמים להגנתם, שהחרדים בסך הכול הפנימו את המצב שבועיים אחרי כולם, ומרגע זה הקפידו על הכללים לא פחות מאחרים. ואכן כך היה: מרגע שהחרדים הבינו במה מדובר, התחלואה היתרה אצלם הייתה רק תוצאה של הצפיפות בדירות, והיא הצטמצמה במהירות".

עם זאת, הוא מתריע: "נראה לכאורה ששוב חלק מהחרדים חוזרים על אותה טעות: חסידים מחצר פלונית מתקהלים בחתונות, חסידים אחרים נוסעים בהמוניהם לאוקראינה, ואצל הליטאים יש קריאה לבחורי ישיבה לא להיבדק. ושוב אחוז החולים החרדים מטפס".

עוד באותו נושא

גמזו: "הודעת הרב קנייבסקי מסכנת את הציבור החרדי"


11

הרב נבון יוצא נגד ההקלות של החרדים על הקורונה. "זה מפתיע, כי כלומדי תורה אנחנו נוהגים לחשוב שיש לנו זיכרון ארוך; אך חלק מהחרדים מגלים כאן זיכרון קצר למדי. האם כבר נשכחו אדר-ניסן האחרונים? האם נשכחו השבועיים של "אנחנו החרדים יודעים יותר טוב", ואחריהם החודש של הקטסטרופה? האם כבר נשכחה הבהלה? נשכחו התמונות של משאיות קירור עמוסות בגופות מתים בניו יורק? נשכחו העיתונים החרדיים מאמריקה עם תמונותיהם של תריסרי הנפטרים החרדים?

האם כבר שכחו איך אחרי שבועיים של זלזול מיהרו להזעיק שורה של אלופים במיל. לנהל את הערים החרדיות (מתברר שיש דברים שבכל זאת הציונים יודעים לעשות)? האם נשכחה העובדה שבחודש ניסן הייתה בני ברק למעשה תחת ממשל צבאי? ואם חלילה וחס יחריף הזלזול בהנחיות, מה חושבים שיקרה עכשיו? האם קשה לשער איך תיראה בני ברק בעוד שבועיים? כמה ביטול תורה מצב כזה עלול חלילה לגרום? ואיזה אלוף במיל' תגייסו הפעם? הרי הממשל הצבאי הפעם עלול חלילה להיות מחמיר הרבה יותר".

ומסיים בתקווה ש"הלוואי שהסיפורים החדשים מוגזמים, והלוואי שהחרדים יתעשתו ולא יחזרו שוב על אותה טעות", הפציר בהם. "לחברה החרדית יש מעלות רבות שראויות להערצה, והיא צריכה להתמודד גם עם נקודות החולשה שלה. לטעות זה אנושי, ועל טעויות אפשר ללמד זכות. הרבה יותר קשה ללמד זכות על מי שחלילה יחזור פעמיים ברצף על אותה טעות".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
33 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
עתה נודע. הסרוגים אינם חרדים. זון החרדה
רב אחד | 03-09-2020 0:10
האם ''נבון'' שם משפחה מעוברת. או שייך למשפחת ''נבון'' הידועה. למה אני חוכך בדעתי? כי ר' חיים נבון אינו נבון. תמיד כשהוא תוחב אפו בתחום שבו עוסקים גדולי תורה זקנים ונבונים. הוא נופל בפח יקוש. לפי הפרצוף, הוא צעיר לימים שלא היה אפילו סיפק בידו לעבור על כל חלקי השו''ע. תחיבת האף הלזו אינה אלא חוצפה ועזות
דעתי כדעתך על תבונתו
מהנדס חרדי | 03-09-2020 10:43
לגופו של ענין: רק בליל ה' שהיתי בבני ברק נכנסתי להתפלל ערבית ונכנס בחור/אברך צעיר להתפלל ללא מסיכה. משהוברר שאין לו, סולק..... אז נא לא לבלבל במוח! ובאשר לאמירתו של הגרחק, נא לברר למה התיחס ולא להגרר לכותרות בתשקורת. ממתי יש בה אמון?
2
הדיוט
יאיר | 03-09-2020 0:38
לא שווה התיחסות אבל מחייב מחאה...אפס....
3
תודה הרב נבון!!!צדק בכל מילה.
עמיחי | 03-09-2020 0:56
להתעלם מהטרולים עם שפת הרחוב בתגובות.
ל"ילד טוב חיפה":הרב נבון לא זקוק לציונים ממך
עמיחי | 03-09-2020 15:34
בכל הכבוד.
לאו דווקא. כל 3 מלים. אבל המלה ה-4 פוייה איכס
ילד טוב חיפה | 03-09-2020 10:28
הוא נראה ילד טוב ירושלים. גם טוב
4
גם כן רב
ליברמן | 03-09-2020 1:07
משהו בקש ממך להתערב
5
סליחה מי אתה...
יולי | 03-09-2020 2:25
סליחה מי אתה בכלל? שהציונות הדתית תעשה בדק בית אצלה לפני שהיא מתחילה ללכלך על ציבורים אחרים
6
התנשאות שאין לתאר....
החרדים הם עוכרי ישראל. | 03-09-2020 4:40
התנשאות שאין לתאר. חושבים שהשמש זורחת להם מ.הי.ש.ב.ן. ציבור של אפסים משתמטים , מפונקים,עצלנים ונצלנים. לכו לאופוזיציה או לעזה אהובתכם. תורה יש לכם ? מנדבושקס יש לכם. מנגב עם התורה שלכם את האחוריים השכולות שלי. כן. כן. תמותו קצת בצבא כמו כולם. אחר כך תחכו 72 שנה ואז אולי תדברו. בינתיים תתאמנו על לעשות קולות של דג . חחחחחח... ציבור קדוש עאלק. ציבור של ק.ק.ו.ת. אפילו בגרות בתלמוד לא עושים. כנראה שמפחדים להראות את הבורות שלהם . רוכנים כמו לולבים על הכלום שלהם. רובכם אנאלפבתים בכלל. פעם נתקלתי באיזה חרדי ( לצערי אני נתקל בהרבה חרדים. אבל בסיטואציה המיוחדת הזאת נתקלתי רק פעם אחת ). הוא אמר לי שישי שליסל צדיק. עמי פופר צדיק. יגאל עמיר צדיק. יונה מצגר צדיק. הוא סיפר לי על שלושה סוחרי סמים חרדים שיושבים ביפן. צדיקים. איך לא ? על נכד סוחר סמים של חכל מוזס מויז'ניץ. צדיק. ועוד ועוד סיפורי צדיקים. לא היה סוף לסיפורי הצדיקים. שאלתי אותו מה דעתו באופן כללי על הציבור הישראלי. אמר לי שהישראלי הממוצע הוא כופר. אמרתי לו שהוא צודק. ( צדיקים בדרך כלל צודקים לא ? ). הישראלי הממוצע אם עיניו בראשו הוא כופר בכם. כופר במונופול שלקחתם ללא שום סיבה על הקדוש ברוך הוא שמעולם לא מינה אתכם לשליחיו. כופר בהתנשאות שלכם ללא שום סיבה. כופר בסקטוריאליות שלכם. כופר בתורה הלא קיימת שלכם. כופר ביעילות ובנחיצות של המגזר שלכם. אתם כמו הפיל והנמלה במדבר. הנמלה אומרת לפיל : תראה כמה אבק עשינו . אתם השונאים ,עוכרי ישראל ומחרחרי הריב והמדון הגדולים ביותר בעמנו בדור הנוכחי. רק לשמוע בקטנה איך שאוליקו אלתר מדבר על יענקל'ה אריה אלתר. איך אמנון איציק מדבר על רובי אלבז. איך בפוניבז' מדברים וזורקים ביצים על רבנים קשישים. ועוד ועוד. וזה כלום. היחס שלכם לחילוניים הוא תת רמה ומחפיר באופן מיוחד. היחס ליד שמאכילה אתכם. אתם מגעילים באופן מיוחד. אסור שיהיה לכם חלק ונחלה בעמנו. ציבור קדוש עאלק. ציבור של ק.ק.ו.ת. לא . אני לא מכליל. כל דיבור גרוע עליכם הוא מעט מדי. מתועבים. מזוהמים. נאלחים . אלימים. סותמי פיות. בריונים. ועוד ועוד. תודה רבה על הבמה שניתנה לי. מקוללים תהיו לעד. אמן ואמן. ( למדתי לקלל מעובדיה ,אמנון איציק והגריל שטינמן). בעצם ממי לא. רק לקלל אתם יודעים.
תגובה פח...
מוחנ | 08-09-2020 7:15
תגובה פח תורידו את זה
אנטישמי מובהק
אנטישמי מובהק | 03-09-2020 16:27
אנטישמי מובהק
, ...
יוסי | 03-09-2020 9:50
, נתת להם בראש. כה לחי. אהבתי.
, ...
החרדים הם עוכרי ישראל | 03-09-2020 9:33
, אתמול בבוקר במרתף של ישיבה חסידית בלב בני ברק נתפסה מעבדת סמים ענקית. פורסם בחדרי חרדים. יש שם גם כל מיני תירוצים מפגרים.
רמת הכתיבה...
אורי | 03-09-2020 9:06
רמת הכתיבה וכנראה של הכותב נמוכה, זולה ופרימיטיבית. מסכן.
אתם לא תלמידי...
החרדים הם עוכרי ישראל | 03-09-2020 8:49
אתם לא תלמידי חכמים. אתם תלמידי כספים ותקציבים. שקרנים מתועבים.
בבלי, פסחים, מט ע"ב
בבלי, פסחים, מט ע"ב | 03-09-2020 7:52
בבלי, פסחים, מט עב
7
יש לו בלורית יפה על זה אפשר לשבח אותו
אריה | 03-09-2020 8:43
יש לו בלורית יפה על זה אפשר לשבח אותו
8
נישמע קצת כהתנשאות...
אורי | 03-09-2020 9:23
נישמע קצת כהתנשאות והטפת מוסר. כולם תמיד יודעים מה טוב לחרדים ואיך עליהם להתנהג והם עצמם לא יודעים מחייהם כלום. לא צריך להביע ערכה מלמעלה והטפת מוסר עם אף גבוה. חרדים הם ציבור גדול,מגוון, מתפתח, עוצמתי שיסתדר טוב בלי עצות של ידענים. כן לשיטוף פעילה מתוך כבוד הדדי,לא להטפת מוסר מגבוהה.
לא שניתי ולא...
החרדים הם עוכרי ישראל | 09-09-2020 12:19
לא שניתי ולא פירשתי.
שנה...
אהרן | 08-09-2020 15:30
שנה ופירש קשה מכולם
, ...
שימי | 04-09-2020 8:46
, שכחת את משרדי השיכון והבריאות. מועצות ועיריות חילוניות יתחילו בקרוב לקבל תמריצים כספיים מהממשלה לקליטת משפחות חרדיות בערים חילוניות . כל הזמן מתעסקים רק איתם.
אורי, אתם...
החרדים הם עוכרי ישראל | 03-09-2020 15:38
אורי, אתם 8 אחוזים מהמדינה וכל הזמן מתעסקים רק איתכם. כמה כסף עוד לתת לכם וכמה לפטור אתכם מהצבא עוד יותר. וכמה כוללים נוספים לפתוח שבהם יתפרנסו אנשים בריאים שלא רוצים לעבוד. אתם לא מסתפקים בכשרות של רבנות ומכריחים אותי לקנות בדץ העדה החרדית בשעה שהם תומכים באיראנים . אני רוצה לקנות תנובה או אסם אני חייב להשתתף בפרנסתם של הנטורי קרתא בירושלים ואין לי ברירה אחרת. אני וילדיי חייבים לשרת בסדיר ובמילואים ואתם לא . אני חייב לשלם ארנונה והאברכים הבריאים לא. אני חייב לעבוד כמו חמור והאברכים לא. לנשות אברכים מקימים מקומות תעסוקה ולחיילות משוחררות לא. על איזה שיתוף פעולה אתה מדבר ? אנחנו החוטבי עצים והשואבי מים שלכם. אחרי רבים להטות והתורה לא בשמיים היא. כבר היו זמנים של התרופפות דת בעם ישראל בזמן עזרא הסופר. ( לפני 2,500 שנה ). הוא הנהיג מלקות כמעט לכל חוטא. אתם רוצים להרביץ לנו ? ב 2020 שנת התשפא אתם רוצים להרביץ לנו אם נחטא ? אתה לא מבין שאנחנו הרוב ? אתה לא מבין שאחרי רבים להטות ? אתה לא מבין שאף אחד לא ירביץ לנו אם נחטא ? אתה לא מבין שאנחנו נשפיע על כל היהדות ? נגמרו הימים שישנו ונרדמנו. דבר ראשון נבטל את ההפרדה המגדרית בבתי הכנסת ונבטל את ההלכות נגד נשים. כל היהודים הבריאים והצעירים ישרתו בסדיר ובמילואים. כל אדם בריא שלא רוצה לעבוד לא יקבל כלום. יבוטל סעיף 46 לפקודת מס הכנסה. מי שרוצה לתת צדקה יתן 100 אחוז צדקה ולא 65 אחוזים. 92 אחוזים מהמדפים בסופרמרקט יהיו בכשרות רק של רבנות ללא תוספות. יהיו למודי ליבה סבירים בתלמודי התורה או שהם יסגרו. העובד הפשוט שמניע את גלגלי המדינה יהיה במרכז ההוויה הישראלית ולא האברך. אורי, אתם 8 אחוזים מהאוכלוסיה. שבו בלול . אם המדינה לא חשובה לכם אז ברוקלין ועזה מאוד נאות בימים אלו. לא ראיתי שאתם עושים משהו עבור המדינה. איך שאל פלאטו שרון ? מה עשיתם בשביל מדינה ? זה מוזר. אתם כל כך שונאים את המדינה וכל זה בשעה שהיא כל הזמן עוזרת כמעט אך ורק לכם. כל משרדי הממשלה עוזרים לכם ב 40 אחוזים לפחות וכל זה בשעה שאתם רק 8 אחוזים. הדתות, הרווחה, הפנים, הכלכלה,החינוך ועוד ועוד. החילוני הממוצע לא מקבל כלום. בשבת אין תחצ במקומות חילוניים מובהקים. בכל הארץ מוכרים בסופרמרקטים בדץ העדה החרדית באופן המוני וחסר פרופורציה. כמה רבנים יש . כמה משגיחי כשרות. רב אל על ? מה צריך רב לאל על ? רב לתנובה ? אין בתנובה משגיח כשרות מהרבנות ? בקיצור, אורי מספיק עם הניצול. כל הרבנים עשירים כמו קורח שיעזרו לכל עם ישראל . למה אתם צריכים לקבץ נדבות עבור העמותות המיותרות שלכם ? הרבנים מיליארדרים. שהם יתנו. ונמאס מהעמותות. תנו למשרד הרווחה לטפל בנדכאי ארצנו. בבקשה אל תפריעו. ( למה קלמן שרייבר הנהג של פירר צריך להרוויח 100 אלף שקל בחודש ? לכל הרוחות למה ? ).
חרדים לא...
אורי | 03-09-2020 11:58
חרדים לא מתערבים בחיים של חילונים.לא בלימודים שלהם ולא כופים עליהם לימודי יהדות, לא באורך חיים ובילוים שאגב גורמים להרבה בעיות כמו אלימות, סמים, אונס, בעיות במשפחה שהקף שלהם בציבור חרדי הרבה הרבה פחות. חילונים דרך מוסדות המדינה מראשיתה ניסו להשליט ערכים שאינם יהודיים, וחרדים הקימו מערכת חינוך ואורח חיים מתבדל. חרדים לא זקוקים להבעת הערכה מחילונים ויש להם מספיק ערכה עצמית. גם בציבור חרדי יש בעיות שדרושים פטרון אבל לא זקוקים מעצות מבחוץ מאנשים שלא חיים את אורח חיים החרדי. אני לא בודק איזה ציבור יותר טוב ומגוון ועוצמתי, בגלל שאלו ציבורים שונים. חרדים לא מקדמים שום חוקים דתיים שחודרים לחיים פרטיים של אדם או קשורים לשינוי אורח חיים חילוני או למערכת החינוך חילונית חוץ מחוקים שנועדו לשמור את האיזון באופי היהודי של המדינה שנקבעו מאז היווסדה. וודאי שיש ניגוד או אפילו עימות בין אורח חיים חרדי וחילוני. וודאי שגם אצל חרדים יש הרבה שמתייחסים לחילונים בזילזול או יותר ברחמנות, אבל אין את השינאה ותיעוב העצום שקיים אצל חילונים. וודאי שכל חרדי מצוי רוצה שכל יהודי ישמור את התורה כזו האמת היחידה מבחינתו אבל אין שום פעילות שכופה על חילוני לשמור את התורה. ציבור חרדי מספיק מתחשב בחילוני כאדם פרטי ודאוג שלמדינה כן יהיה אופי יהודי שאגב גם דתיים לאומים ניראה שחפצים בזה ואולי אפילו יותר. המאמרים כאלה משני צדדים לא גורמים לכבוד הדדי ושיתוף פעולה. אפשר בלי סוף לחפש את החסרונות של השני ולהתנפח מגאווה כמה שאני טוב והשני שפל ופרימיטיבי. זו היא דרך ללא מוצא ולא גורם לכבוד הדדי ושתוף פעולה.
אורי, זאת...
החרדים הם עוכרי ישראל | 03-09-2020 10:31
אורי, זאת ממשלה חרדית. על מה אתה מלין בדיוק ?
, ...
החרדים הם עוכרי ישראל | 03-09-2020 9:48
, נחש מה ? החילוניים הם ציבור הרבה יותר מגוון ועוצמתי מכם. מגיע שיתחשבו בנו והרבה. הרבה מאוד.
,גם החילוניים...
החרדים הם עוכרי ישראל | 03-09-2020 9:46
,גם החילוניים רוצים שיתוף פעולה מתוך כבוד הדדי ולא להטפת מוסר מגבוה. אגב, יש לך מלא טעויות כתיב.
9
ביבי בוגד במדינה...
שמואל בן שבת | 03-09-2020 11:26
ביבי בוגד במדינה כי הוא הסתיר מטוסים וצוללות הוא משקר לגבי זה. על אותו משקל הקשר שלו עם העבריין דרעי, חורבן בית שלישי מסכנים החרידים קהילה שבויה.
10
שכל הנוער רואה פורנו בלי הפסקה.
אולי תכתוב בבקשה | 03-09-2020 13:02
בסד בתור רב אולי מספיק לדבר על הפוסט מודרניזם ועל הדכאנות מול המדכאים. אוליח בבקשה תתחברו לכדור הארץ הרבנים ותצא נגד הפורנו באינטרנט באמצע שיעור. אף אחד לא מדבר כולם מפחדים מהאניקווזיציה של החילונים.- אל תשכח לפני הכל- אתה גם רב-ודי עם הפלפול הגושניקי אם זה לא יעזור אין טעם- כשכואב צועקים ומי יודע מה כוחו של האינדדודואל- כשיש לו סייעתא דשמיא.
לפני ביטול הפורנו...
החרדים הם עוכרי ישראל | 03-09-2020 15:49
לפני ביטול הפורנו אולי כדאי לטפל קודם כל בכל הרבנים שמשחקים באיברי מין של נשים וגברים במחשכים . אתם האבא והאמא של הפורנו. כל האזור סביב אומן מלא בזונות אוקראיניות יפות מראה. אומן זאת תיירות מין.
כל הכבוד לו שהוא מדבר על הפוסטמודרנה-הרס העם
ל | 03-09-2020 15:36
גם אם לא נראה ולא מתאים לשמאלנים שידבר על זה.
11
צריך לעשות לחרדים...
יוסי | 03-09-2020 15:53
צריך לעשות לחרדים שחוזרים מאומן בדיקת איידס. לא קורונה.
12
כמי שמקפיד על...
ישראלי | 06-09-2020 18:53
כמי שמקפיד על כל הכללים ויותר, אני מבין לגמרי את החרדים. לא יכול להיות שהפגנות שמאל מותרות, שהחופים מלאים, המלונות עמוסים באדם, מחנה יהודה פקוקה מרוב מבקרים וכמובן שחלק גדול שם ללא מסכות ,ורק לחרדים אסור . אם יוחלט על אכיפה רצינית על כל המגזרים, כפי שצריך להיות, אני בטוח שגם החרדים יהיו שותפים כפי שראינו בפעם הקודמת.
, לא...
משה | 07-09-2020 8:46
, לא אתווכח אתך על דבריך. אפילו אסכים איתם. לי מפריע שאדם חילוני בשם גנץ שבא מהציבור החילוני וששירת בצבא שברובו הוא חילוני ושלח עשרות חילוניים אל מותם הספיק מאז שנכנס לפוליטיקה להיות בעיריית בני ברק כבר שלוש פעמים ואילו בעיריית תל אביב הוא לא היה אפילו פעם אחת. החילוניים לא קיימים ? התאדו ? קורונה ? שיעור התמותה בציבור החרדי מהקורונה הוא נמוך יחסית. זה הנתון שחשוב. היה טוב אם פוליטיקאי חילוני רמטכל לשעבר היה מתעסק עם ציבור מצביעיו ולא עם מצביעים משתמטים של מפלגות אחרות. אגב, שיעור התמותה מקורונה בציבור הכללי הוא גם נמוך יחסית. מחלקות האונקולוגיה והקרדיולוגיה חצי ריקות.