אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בג"ץ: היישוב מצפה כרמים יפונה תוך שלוש שנים

בג"ץ מפרסם היום פסק דין בעניין מצפה כרמים, זאת לאחר עשור של עינוי דין, במהלכן הדיון עבר לבית המשפט המחוזי שפסק לטובת היישוב, אך הדיון חזר לבג"ץ שהכריע רק היום

בג"ץ: היישוב מצפה כרמים יפונה תוך שלוש שנים
  מצפה כרמים. באדיבות המצלם

לאחר כעשור של עינוי דין, בג"ץ מפרסם היום (חמישי) את פסק הדין בעניין ביישוב מצפה כרמים, בו הוחלט כי היישוב יפונה בתוך שלוש שנים. פסק הדין ניתן ברוב קולות של שיאת בית המשפט העליון אסתר חיות וסגן הנשיאה חנן מלצר, תוך התנגדותו של השופט ניל הנדל.

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, כתבה בפסק הדין: "יינתן על ידינו צו מוחלט המורה כי תופסק כל פעילות בנייה והכשרת הקרקע בחלקות 13 ו-23 בגוש מס' 19 באדמות הכפר דיר ג'ריר ותימנע הקמתם של מבנים בלתי חוקיים במקום".

עוד באותו נושא

בנט: רק לב מאבן ואיבה יכולים להוביל לפסיקה כזו


81

"כמו כן יינתן צו מוחלט המורה שהמבנים המצויים בחלקות האמורות שנבנו שלא כדין יפונו, אך זאת לאחר שיימצא למחזיקים בתוך 36 חודשים מיום מתן פסק הדין מענה חלופי ראוי והולם בדרך של הקצאת קרקע חלופית ומבנים חליפיים או העתקת המבנים הקיימים אליה".

האשמים: המדינה וההסתדרות הציונית

הנשיאה כתבה כי: "אין להקל ראש במשמעות הקשה והכואבת של החלטה זו עבור התושבים שהשתקעו במצפה כרמים והקימו בו בית, משפחה וקהילה"

בהמשך, הפנתה חיות אצבע מאשימה למדינה ולהסתדרות הציונית: "במידה רבה, מצב הדברים שנוצר במקרה זה רובץ לפתחה של המדינה ושל ההסתדרות הציונית, ובהינתן המסקנה כי לא ניתן להחיל במקרה זה את הוראות סעיף 5 לצו בדבר רכוש ממשלתי, אין מנוס מן התוצאה שאליה הגענו".

חיות הדגישה כי "גם כעת לא נתבררה עד תום השתלשלות האירועים המדויקת שהובילה למיקומו של מצפה כרמים בחלקות שבהן הוא הוקם לבסוף בשנת 2000. מה שעולה בבירור מהחומר המצוי בפנינו הוא שהייתה כוונה מפורשת להעביר את מצפה כרמים לאדמות מדינה או לקרקעות תפוסות שיהיו בתחום התוכנית המאושרת של היישוב כוכב השחר".

עם זאת, "בעת שמצפה כרמים הועתק למיקומו החדש היו הגורמים המוסמכים במנהל האזרחי מודעים לכך שיש אי דיוקים במפות הקיימות. ניתן היה לצפות שרשויות האזור ינקטו משנה זהירות כדי להבטיח שהמיקום שאליו מועבר המאחז אכן מאפשר את הסדרתו".

השופט חנן מלצר כתב: "בשים לב לכך שמשיבי הממשלה גרסו כי מצפה כרמים איננו נכלל בשטח צו התפיסה ולפיכך הממונה לא יכול היה להקצות את חלקות 13 ו-23 להסתדרות הציונית, והיא מצידה ממילא לא הייתה יכולה לאפשר התקשרות עם המתיישבים בהסכמי בר-רשות ביחס לחלקות אלו".

דעת מיעוט: להסדיר את היישוב

השופט ניל הנדל הדגיש: "הקושי בתיק זה לא נובע ממחלוקת בין הצדדים להסכם, אלא מטענתו של גורם שלישי – בעלי המקרקעין – כי עמדת הצדדים כיום ועמדת העדים שפעלו מטעמם בעבר אינה משקפת את העסקה שנערכה בזמן אמת".

הנדל גלל את העדויות שהיו לטובת המתיישבים בבית משפט המחוזי, והסביר מדוע אין לקבל את הערעור על פסק הדין של בית המשפט המחוזי, ולפיכך לא לקבל את העתירה שהוגשה לבג"ץ, וקבע כי להסדיר את היישוב מצפה כרמים תחת תקנת השוק.

"מצפה כרמים – תוצאה של גזל ונישול"

מהאגודה לזכויות האזרח ויש דין שהגישו את העתירה נמסר: "פסק הדין של בית המשפט העליון שניתן היום מוכיח את שטענו מלכתחילה: המאחז מצפה כרמים, כמו מאחזים רבים אחרים והתנחלויות רבות בגדה המערבית, הינו תוצאה של גזל ונישול. בין אם נעשו על ידי תושבים ישראלים ובדיעבד נפרשה חסותן של רשויות המדינה על פלישה וגזל זה, ובין אם הליך הנישול היה מכוון מלכתחילה, התוצאה זהה ואינה יכולה לעמוד בעינה".

"בית המשפט העליון קיבל את טענות ארגוני "יש דין" ו-"האגודה לזכויות האזרח", אשר ביקשו להצטרף כידידי בית משפט להליכים בעניין מצפה כרמים וקבע כי כי בחינת פעולות המנהל האזרחי והרשויות אמורות להבחן ראשית לכל מנקודת המבט של חובות הכוח הכובש כלפי האוכלוסיה האזרחית המוגנת וקניינה הפרטי. בית המשפט דחה את הטענות בדבר קיומה של "עסקה" ובוודאי את הטענות המלאכותיות של המדינה בדבר "תום הלב" של התושבים הישראלים באזור".

"ביקורת נרחבת נמתחה על עמדות המנהל האזרחי והיועץ המשפטי לממשלה אשר יצאו מגדרם על מנת להתכחש לטענות ממשפטיות ועובדתיות שטענו קודם לכן, הכל בשל לחץ פוליטי פסול שהופעל עליהם. העובדה שהיועץ המשפטי לממשלה ושאר רשויות המדינה החליטו להתנער מתפקידם כשומרי סף ולנסות להכשיר בכל אמצעי ודרך את ההשתלטות והבינוי הבלתי חוקי של המאחז, מחייבת בדק בית וחשבון נפש ציבורי, מוסדי ואישי של העומדים מאחורי התנהלות זו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
20 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
ימח שמם של שופטי בג''צ ימח שמם של שופטי בג'צ
ימח שמם של שופטי בגץ | 27-08-2020 19:04
ימח שמם של שופטי בג''צ ימח שמם של שופטי בג''צ ימח שמם של שופטי בג''צ ימח שמם של שופטי בג'צ ימח שמם של שופטי בג''צ ימח שמם של שופטי בג''צ ימח שמם של שופטי בג''צ ימח שמם של שופטי בג''צ
, אין...
משה הראשון | 28-08-2020 8:07
, אין כאן שאלה למי שייכת הקרקע אבל שאלתך לגברת יש לה תשובה בחוק המקרקעין או התקנת השוק מותאמת ולפיהן איש לא היה משיב לגברת את הקרקע אחרי הבניה אלא מכשיר הבניה ומעניק פיצוי לגברת. שמחתי לעזור.
זה לא...
יהודי | 27-08-2020 21:00
זה לא אדמה של הערבים, ימח שמו של הבגץ הזה הוא מחפש אש, לא ירחק היום שבגץ יעלה באש. לערבים לפי בורא עולם אין בעלות לערבים על ארץ ישראל, וכל המוסר ומגרש ישוב יהודי בארץ ישראל או יהודי בארץ ישראל, הקדוש ברוך הוא יגרש אותו ואת משפחתו מהעולם הזה אמן
זה לא שייך...
יהודי | 27-08-2020 20:54
זה לא שייך לשום בעלות, לערבים אין שום בעלות על הארץ שלנו, זו אדמת אבותינו על פי בורא עולם, וכל העוקר ישוב ויהודי מארץ ישראל, הבורא יעקור אותו ואת כל משפחתו מהעולם הזה. הממשלה הבאה תסדיר את הישוב הזה על אפו וחמתו של הבגץ שיעלה באש בקרוב מאוד. חוק ההסדרה יובא שוב פעם לחקיקה, בממשלה הבאה יהיה לימין רוב גדול, והוא יוכל לחוקק חוק הפרדת רשויות בהם בגץ יוגבל מאוד להתעסק בעניני פוליטיקה ביהודה ושומרון
גברת עצבנית, אני...
בת אל | 27-08-2020 19:56
גברת עצבנית, אני מניח שמבחינתך אפשר לבנות על קרקע פרטית ששיכת למישהו אחר? נראה אם היו באים אלייך ולוקחים את רכושך.
2
בגצ הם מחבלים...
ירון שאול | 27-08-2020 19:35
בגצ הם מחבלים ותומכי טרור!!! הם יכולים להיות שופטים של חמאס או של חזבאללה הם בטח לא השופטים שלנו ואני בספק רב אם הם בכלל יהודים.ערב רב שיצא איתנו ממצרים.ימח שמם ושם זכרם של בגצ הרשעים לעולמי עד.זרע עמלק.אין לי אפילו חצי אחוז אמון במערכת המשפט והשופטים בארץ כולם רשעים ארורים שמאלנים קיצוניים שתומכים ונתמכים בקרן להשמדת ישראל וקרן וקסנר הבזויים והבוגדים והמושחתים והשקרנים והגזענים ויש כבר עשרות הוכחות מוצקות לכך שאין אפשרות לערער עליהן או להתווכח איתם.
טמבל אתה!...
זזז | 29-08-2020 10:41
טמבל אתה!
בקצב הזה,בגץ...
איכפתית | 29-08-2020 7:28
בקצב הזה,בגץ יורה על זכות השיבה לפלשתיניים לבתיהם בתא, חיפה ובכל הארץ. שמאלנים יגעו בביתכם ויגרשו אתכם משם... אולי חזרה לגולה??? ראו הוזהרתם...
יש קרקעות...
כנה | 28-08-2020 8:41
יש קרקעות פרטיות שרוצים להפשיר למכירה, זה נכון, בג''ץ מונע את הבניה גם עליהן... גם כשהמוכר רוצה, גם שהמדינה מסכימה. וכן, בתוך הקו הירוק, בג''ץ מונע בניה....מעניין למה מחירי הדירות מטורפים
מי האדיוט שבונה...
חננאל | 27-08-2020 19:54
מי האדיוט שבונה על קרקע פרטית כל פעם. חסרה קרקע ציבורית? למה נכנסים לפינה הזאת של גזל קרקע פרטית?
3
מי אמר שאין...
גבעת שמואל | 27-08-2020 19:36
מי אמר שאין חדשות טובות בסרוגים.
4
בגץ= בית גרמנים...
קרן אור | 27-08-2020 19:51
בגץ= בית גרמנים צוררים,אין חדש תחת השמש,שונאי ישראל גדולים
5
בגלל ההתייפפות שלו...
מי שאשם זה בנט, אח של לפיד | 27-08-2020 20:30
בגלל ההתייפפות שלו הימין מפולג ואי אפשר לבצע שינויים במערכת המשפט
@מי שאשם זה...
ידעני | 28-08-2020 7:11
@מי שאשם זה ביבי שכבר שנים הוא מוביל אותנו באף , להחליף מיד כמו בחנות , מוצר מקולקל מחליפים ! !
נתאחד ?
אפשר ! | 27-08-2020 20:50
: )
6
חיות זה מינוי של שקד
גלגל | 28-08-2020 11:46
תוך שלוש שנים, אפשר להפוך את הקערה על פיה והבגץ ילך לעולמו - בגהינום.
7
איך הגענו למצב...
רון | 29-08-2020 21:29
איך הגענו למצב שבו ביהמש העליון של מדינת ישראל הוא מוסד שנחטף בידי חונטת שמאל קיצוני מטורפת, גוף הבוחר את עצמו = גוף לא דמוקרטי = אין לתושבי המדינה שום יכולת להשפיע על זהות השופטים, חונטת שמאל קיצוני המנהלת את המדינה בלי שאף אחד בחר בה ובוחרת כממשיכיה רק קיצוני שמאל אחרים, זה מטורף! השמאל יצר דרך עוקפת מסביב לדמוקרטיה כדי להמשיך ולשלוט בנו שתבינו כמה שופטי בגץ של היום הם קליקה מתנשאת ומושחתת שדרך אגב גם מרוויחה שכר של מליונים עבור לא לייצג את האינטרסים של ישראל, השופט מלצר קרץ! לנציג השמאל בדיון וממשיך לכהן בתפקידו! הכל אצלם משחק מכור ואנחנו הקבוצה התמימה שלא יודעת שהמשחק מכור והשופט כבר החליט! הם אפילו כבר לא מנסים להסתיר את זה כי הם כה בטוחים בכוחם ובחסינותם! תוך זמן קצר המטורפים האלו קבעו שאין להרוס את בית הפלסטיני רוצח החייל מטעמים הומניטריים ומאידך שיש להרוס שכונה שלמה של מאות משפחות יהודיות שלא עשו רע לאף אחד בגלל ענין בירוקרטי, כמה שנאה יש בשופטים האלו! השנאה מעבירה אותם על דעתם! הגיע הזמן שישראל תסלק מהעליון את החונטה הקיצונית והמסוכנת שהשתלטה עליו ותחזיר את בגץ למה שהוא צריך להיות.
, איך...
וועדה למינוי שופטים - עובדות מול המצאות | 30-08-2020 22:34
, איך החלטת שזה גוף שבוחר את עצמו ? יודע איך שופטים נבחרים ? אמלא לך את החסר : יש וועדה למינוי שופטים ובה 9 חברים. 3 שופטים, 2 שרים, 2 חברי כנסת, 2 חברי לשכת עורכי הדין. ב 12 השנים האחרונות היה בוועדה רוב לימין. כל שופט שמונה או קודם בשנים אלו - על דעת הימין. כל היתר שטויות והמצאות.
8
לפנות את בגץ...
D9 | 30-08-2020 10:53
לפנות את בגץ
9
הממשלה לא צריכה לקיים את פס"ד הלא חוקי בעליל
ג.כ. | 30-08-2020 13:32
הממשלה קובעת, לא השופטים המושחתים.