אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב מאיר מזוז: "חרדים שלא מוכנים לשמוע על הרב קוק עושים טעות"

הרב מאיר מזוז, ראש ישיבת כסא רחמים ומגדולי הדור, דיבר בשבחו של הרב קוק והביע צער על כך שהציבור החרדי אינו מוכן לשמוע על הרב ותורתו: "אתם עשים טעות. הרב קוק היה עניו, היה צדיק, היה מחמיר"

"חרדים שלא מוכנים לשמוע על הרב קוק עושים טעות"
  (צילום: אהרון קרון/ פלאש90)

הרב מאיר מזוז, ראש ישיבת כסא רחמים ומהפוסקים הגדולים שבדור, התייחס ליום פטירתו של הרב קוק זצ"ל שחל היום, ודיבר בשבחו. הרב מזוז הביע צער על כך שיש חרדים רבים שלא מוכנים לשמוע על הרב קוק ותורתו.

במסגרת שיעורו השבועי שנערך אמש, אמר הרב מזוז: "יש הרבה מהחרדים שלא רוצים לשמוע על הרב קוק. אתם עשים טעות. הרב קוק היה עניו, היה צדיק, היה מחמיר. הרב קוק לא היה מקל. אבל כשראה שיש דברים שאנשים נכשלים בהם – הוא תיקן את המכירה בשמיטה, אבל הוא לא היה הראשון שעשה את זה, לפניו היה הרב יצחק אלחנן ספקטור, אב"ד של קובנה. בזמנו היה גאון עולם. הוא הראשון שעשה והסכימו איתו רבנים ספרדים, וזה התמסד על ידי הרב קוק".

"יש חולקים על זה, ומי שיכול להחמיר, אדרבא, תבוא עליו הברכה. הרב קוק בעצמו ראה שיש אנשים שרוצים להחמיר, ורצה הברון רוטשילד להפסיק להם את האספקה שכל חודש הוא היה שולח להם, אז הוא כתב; תיזהרו, אם אתם תיגעו בהם אני אבטל את ההיתר".

הרב מזו המשיך וסיפר: "חותנו של הרב אלישיב, הרב אריה לוין היה מכבד את הרב קוק כבוד גדול. למה? פעם הגיע אחד מהמתנגדים של הרב קוק וביקש ממנו שיכתוב לו המלצה, הרב קוק כמובן כתב לו".

"אחרי שאותו אדם הלך, באו לרב קוק ואמרו לו; 'האדם הזה הוא מהמתנגדים שלך. הוא מלשין עליך, מדבר עליך'. הרב קוק שמע את הדברים וביקש שיקראו לאותו אדם אליו. כשהוא הגיע לרב קוק, הוא היה בטוח שהוא יקח ממנו את ההמלצה, אבל הרב קוק כתב לו המלצה יותר טובה ממנה".

הרב מזוז הוסיף ואמר: "הרב קוק היה אדם מיוחד. אחד מאנשי הקיבוצים, משה סנה קראו לו, נהיה חבר כנסת. והוא אמר: 'כשהרב קוק בא אלינו לקיבוץ הרגשתי גוש של אש נעקר מהר סיני ובא אלינו'. שניהם היו ידידים על אף שהדרכים שלהם היו שונות".

בסוף דבריו אמר הרב מזוז: "בזכות הענווה שלו, הרבה בחורים למדו בישיבות תיכוניות נהיו תלמידי חכמים, כתבו ספרים חשובים מאוד. לכן, אסור לדבר עליו".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
הבעיה שהציבור הדתי...
דתי לאומי | 23-08-2020 18:18
הבעיה שהציבור הדתי לאומי לא ממשיך את הרב קוק. הרב קוק היה חרדי-חסידי.
הרב לא היה...
כהן | 24-08-2020 13:29
הרב לא היה חרדי חסידי. הוא בא מבית ליטאי.וצמח אצל גדולי הרבנים הליטאיים. הוא היה בקי אמנם בתורת החסידות. אבל לא היה לו שום רבה. הוא לא היה ליטאי קלאסי וגם לא חסידי קלאסי. זה היופי שבדבריו שכל ענייניו זה להגיע אל האחדות והשלום. שיש הרבה כוחות שנראים לעיתים מתנגדים אחד לשני אבל בראיה פנימית הם לא מתנגדים אחד לשני אלא משלימים אחד את השני. זה כל התורה שלו על רגל אחד ואידך זיל גמור
2
התנגד שנשים יצביעו...
יאיר | 23-08-2020 18:48
לא מתאים לעולם של היום.
@דתי לאומי...
כהן | 24-08-2020 13:31
@דתי לאומי חחחח הרב קוק גדל בליטא. למד בוולוז׳ן. היה גאון שבמשך נדמה לי כשנתיים סיים 17 פעמים את הש״ס בוולוז׳ן. היה לומד 70 דף גמרא בזמנו בוולוז׳ן בשקידה עצומה. הוא ראה את רבו המובהק הנצי״ב מוולוז׳ן. והעריץ את הגאון. כשאני אומר ״הגאון״ סתם הכוונה לגר״א המכונה ה״גאון מוילנה״. סבא של הרב אלישיב זצ״ל היה הרב שלום אלישיב אחד מגדולי מקובלי ירושלים האשכנזית חיבר ספר בקבלה בשם הלשם שבו ואחלמה. הוא זכה ללמוד עם הרב קוק ואמר על הרב שהוא לא חושב שיש תלמיד חכם בימינו שכל כך מבין בסודות התורה כמו הרב קוק מאז האריז״ל. כל זה מצד אחד (הליטאי שורשי של הרב קוק) מצד שני הוא שרק בכל כתבי תורת החסידות שיצאה עד זמנו. בעל האמרי אמת שבא לבקר בארץ ישראל וניפגש עם הרב קוק אמר שאין היום אף חסיד גור ששורק בכתביו וחידושיו של בעל ״השפת אמת״ בנגלה ובנסתר כמו הרב קוק. מסופר על הרב הנזיר שנסע פעם עם הרב לחברון ודיברו על נושאים שכתובים במאמרי חסידות של בעל התניא האדמור הזקן מחב״ד. וכידוע מדובר בגאון בתורת הנסתר ותלמידו שכשלעצמו לא היה חסר בקיאות בתורת הנגלה והנסתר והרב הנזיר התפלא מהגילויים והחידושים שהיו לרב ללמד אותו בעומק דבריו של בעל התניא. בקיצור הרב היה גאון עולם בתורה ובמידות והיה רב מהפכן בצדדים הרוחנים/אמוניים/פנימיים של התורה. מה שהוא אמר היה קשה מאוד לעכל עד לכל שלומי אמוני ישראל שהיו בזמנו ועל זה נפלה עליו הקצף של הקנאיים שפשוט לא הבינו ולא ירדו לעמקותו עד הסוף למהלך שהוא רוצה לקומם. כי בצדק אם לא מבינים את דבריו לעומק זה יכול להביא לידי מכשולים גדולים. כפי שניתן לראות בימינו. דברי הרב כיום הרבה יותר רלוונטים ועדכנים וחשובים מבזמנו.... רק צריך ללמוד את דבריו וחידושיו (שדרך אגב עדיין לא פורסמו במלואן) לעומק לפני שכותבים שטויות במיץ עגבניות בטוקבק.
3
שכח להזכיר כיצד...
חיפאי | 23-08-2020 19:53
שכח להזכיר כיצד הרב כלפון כתב על הרב קוק ואף הביא מסיפוריו בספרו תורת חיים. חבל שיהדות ג'רבא הציונית הפכה להיות חרדית במובן הלאומי או דתית במובן של בני עקיבה ויצאו קרחים מכאן ומכאן
4
הרב קוק היה...
ישורון | 23-08-2020 23:25
הרב קוק היה חרדי כמו כל החרדים. קרוב לחרדים ולא לציונות הדתית של רבני צהר. אלא לחרדלים ולחרדים. בקיצור הרב קוק היה חרדי ציוני ולא ציונות דתית של היום כלל.
5
תענוג לשמוע את...
חדוי זנזור | 23-08-2020 23:52
תענוג לשמוע את הרב
6
12:20 והלאה (ל"ת)
י. צ. | 24-08-2020 1:04
לת
7
לעניות דעתי הרב...
מ.ו.ק. | 24-08-2020 8:37
לעניות דעתי הרב קוק לא היה חרדי ולא דתי לאומי אלא יהודי תלמיד חכם שהולך בדרך התורה. זהו. הרב חי את התורה והציר המרכזי של התורה הוא - ואהבת לרעך כמוך. גם על זה הרב הקפיד לפחות כמו על שבת וכשרות וכל השאר. בעה שנזכה גם אנו להקפיד על ואהבת .
8
כשהוא צודק הוא...
אמת. | 24-08-2020 12:32
כשהוא צודק הוא צודק.
9
אשרנו שיש בדורנו...
שמואל | 24-08-2020 13:37
אשרנו שיש בדורנו אנשי אמת כמרן ראש הישיבה הגאון הרב מאיר מזוז שליטא !! לא מפחד מאיש ואומר רק את האמת מתוך אהבת ישראל אמיתית!! ושצריך להגיד ביקורת לא מפחד גם מהמקורבים.. ביותר