אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פולמוס האוננות | בלי הפחדות בלי הקלות

הרב יוני לביא מתייחס לפולמוס האוננות ואומר כי ראשית יש לדעת שאין פתרון קסם: לא מדובר בבעיה בטריגונומטריה אלא בחיים שלנו. לא מדובר בנגיף הקורונה שהטוב ביותר היה למצוא לו תרופה ולחסל אותו

פולמוס האוננות | בלי הפחדות בלי הקלות
  (צילום: ללא קרדיט; תמונה קטנה: ללא קרדיט)

1. עבור הגברים שבינינו, הרווקים אך גם הנשואים, מדובר באחד הניסיונות הקשים ביותר אם לא הקשה מכולם.

2. למה זה כל-כך קשה? כי יצר המין הוא העוצמתי והסוחף מבין היצרים וההתמודדות איתו מאז ומעולם הייתה קשה.

המציאות המודרנית באה והעצימה את הקושי בשלושה דברים:

א. התאחרות גיל הנישואין יצרה פער של כעשר שנים ויותר בין התעוררות היצר המיני (גיל 11 בערך) לבין היכולת לממש אותו כדת משה וישראל (גילאי 20+). ב. נגישות לתכני זימה ברמה מטורפת מאז שנכנס לחיינו האינטרנט, ועוד יותר מהרגע בו התפתחה הנורמה ההזויה שכל נער ממוצע בן 13 מחזיק בכיסו סמארטפון. ג. גישה ליבראלית הדוגלת בחופש מיני ובלגיטימציה לאוננות ואף ממליצה עליה כחלק מההתפתחות המינית.

עוד באותו נושא

לא להתמכר למאבק באוננות


194

3. התוצאה: רבים מאוד נופלים שוב ושוב, ונשאבים למעגל קסמים של תסכולים ורגשות אשם קשים שמערערים אצלם את היציבות הרוחנית ומקרבים את הנפילה הבאה.

4. אז מה הפתרון? קודם כל להבין שאין פתרון. למה? כי לא מדובר בבעיה בטריגונומטריה אלא בחיים שלנו. לא מדובר בנגיף הקורונה שהטוב ביותר היה למצוא לו תרופה ולחסל אותו. ריבונו של עולם הציב לפנינו ניסיון גדול שאיננו יכולים ואיננו צריכים להעלים אותו. תפקידנו להתמודד איתו, בנחישות ובחוכמה כמיטב יכולתינו.

מהן הדרכים הפחות מוצלחות להתמודד?

א. הפחדות – ניתן להביא שפע מקורות תורניים ובעיקר קבליים על חומרת העוון והעונשים עליו. אליהם מצטרפים רסיסי מידע על הנזקים בהוצאת זרע לבטלה (חלקם שגויים לגמרי – כילוי הזרע, גורם סרטן ועוד).

החיסרון: גם אם יש כאלו שפחד מונע מהם מליפול, הנתונים מראים שלרוב הבנים זה לא עוזר והם נכשלים בשמירת הברית. מאותו רגע ההפחדות הופכות לחרב פיפיות. הן דוקרות בלב, מחלישות ומתסכלות ומובילות למפולת רוחנית ולייאוש טוטאלי.

ב. להקל בחומרת החטא – לטעון שהאיסור 'רק' מדרבנן, לטעון שכשמדובר ברווק שבכל מקרה כרגע זרעו אינו מביא לפיריון השחתתו היא 'עבירה קלה יחסית', וכדו'.

החיסרון: הגמרא, הזוהר, הרמב"ם, השו"ע ואיתם פוסקים רבים, מתייחסים לעוון הזה בחומרה רבה מאוד (לשון השו"ע: "חמור מכל עוונות שבתורה"). נכון, האיסור עצמו לא התפרש באופן ישיר בתורה ובנביאים, וזו הסיבה שיש מבין הפוסקים מי שסובר שהוא רק מדברי חכמים וחשוב לדעת שיש גם דעה כזו.

עוד באותו נושא

מה הרב אברהם סתיו לא מבין? / תגובה


69

יחד עם זאת לא ניתן להתעלם מהקול המרכזי העולה ממקורות רבים שמתייחסים אליו בחומרה רבה. נוסיף לכך את העובדה שכמעט תמיד אוננות כרוכה בצפייה ומחשבה על תכנים לא צנועים ובימינו גם בחשיפה לעולם המתועב של הפורנוגרפיה. כל אלו כרוכים באיסור תורה של "לא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם" וביצירת תפיסה מיניות מעוותת וזו תהיה טעות להקל בכך ראש.

אם ניקח דוגמא מתחום אחר: הפתרון לקורונה אינו בלומר "עזוב אותך משטויות, הנגיף הזה לא באמת מזיק", אלא בלמצוא לו חיסון ותרופה.

5. נעצור רגע ונעיר בסוגריים שכל הדיון שלנו עוסק בהוצאת זרע לבטלה במזיד (אוננות). חשוב להבחין בינה לתופעה אחרת המכונה 'קרי לילה' (ולא מעט בני נוער מתבלבלים ביניהן). במסגרת חילוף החומרים של הגוף נפלט לעיתים זרע במהלך השינה. זוהי תופעה טבעית מצויה ומי שהדבר קורה לו, ללא קשר לגירוי מיני, אין בידו כל עוון.

6. ומה כל-כך נורא אם אדם עושה זאת מיוזמתו ומוציא זרע במזיד? מנקודת מבט יהודית המיניות היא כוח נפלא שנועד להעצמת ההתקשרות הזוגית. השימוש באנרגיה העוצמתית ובחוויה המענגת שנועדו לחבר בין איש ואישה ולכונן ביניהם אהבה, אחווה, שלום ורעות, ו'לבזבז' אותן על סיפוק אישי אגואיסטי שרק מעצים את ההתרכזות בעצמי ואת הבדידות – היא החמצה עצומה.

בפרט שבקלות היא הופכת להרגל ממכר. בפרט שפעמים רבות היא כרוכה בחשיפה לפורנוגרפיה על כל נוראיותה. כל הנ"ל הוא מבלי שנכנסנו לנזק הרוחני שבהשחתת כוח החיים של הזרע כפי המבואר בתורת הקבלה.

עוד באותו נושא

לא לזנוח את האחר: על חינוך מיני בציבור הדתי

אלו דברים כן יכולים לעזור באתגר שמירת הברית?

א. להאמין שהדבר אפשרי. כן, גם בדור כזה אפשר להיות נאמן להלכה ולשמירת הצניעות.

ב. להאמין שהקב"ה אוהב אותנו ושהתורה שנתן לנו היא מתנה מופלאה שנועדה להדריך אותנו לחיות נכון וטוב יותר.

ג. לזכור שהמאבק עם היצר אינו עונש. הוא טעם החיים והזדמנות לקדש את שם ה' בעולם.

ד. לזכור שהניצחון אינו תלוי במיגור מוחלט של היצר, דבר שלא יקרה כל עוד אנחנו חיים. כל התגברות עליו ואפילו קטנה, מקומית וזמנית היא סוג של ניצחון.

ה. "שבע ייפול צדיק וקם" (משלי כד') – לדעת שגם צדיקים נופלים, ולא רק פעם אחת אלא שבע, ואפילו שבעים ושבע. ההבדל בינם לרשעים הוא שהצדיקים מסרבים להתייאש ולהישאר נפולים אלא מתעקשים לקום ולנסות שוב.

ו. חשוב להאמין שהמשקל של הטוב גדול בהרבה משל הרע. זאת בניגוד לתחושה הנפוצה אך המוטעית שנפילה אחת מכריעה במשקלה עשר התגברויות. האמת, כך מלמדים חז"ל, הפוכה: נקודה אחת של טוב שוקלת לאין שיעור יותר מעשרות חטאים ונפילות.

ז. להאמין בכוח העצום של התשובה למחוק לגמרי את החטאים. חכמינו קבעו: אין דבר בעולם העומד בפני התשובה ובעלי תשובה גדולים מצדיקים גמורים.

7. הסעיף הזה הוא המשך הקודם אבל בגלל חשיבותו קיבל מקום לעצמו: לא ליפול למלכודת שטומן היצר הרע כאילו ההצלחה או הכשלון בשמירת הברית הם חזות הכול והם שמגדירים את ערכנו ואת יחסו של ה' אלינו. זו טעות. העולם הרוחני רחב בלי גבול. יש בו תורה ותפילה, אמונה וחסד. יש בו יישוב הארץ וכיבוד הורים, שמירת הלשון ועבודת המידות ועוד ועוד.

גם אם כרגע יש לאדם חולשה בתחום מסוים, ואפילו אינו מצליח כרגע להיחלץ מהנפילות שלו – חייו עדיין יכולים להיות מלאים ברוחניות ובהתקדמות, בשמחה ובהצלחה בכל החזיתות האחרות. יום יבוא ובע"ה הוא יצליח להתרומם גם בתחום הזה.

עצות פרקטיות

א. לעקוף את שדות המוקשים – להיות חכם ולהגן על עצמך בעזרת אינטרנט מסונן ביעילות ולהתרחק ממקומות המוּעַדים לחשיפה למראות לא צנועים.

ב. להיות עסוק ופרודוקטיבי – לימודים, עבודה, תחביבים, חברים, ספורט, קריאה, לא משנה מה. העיקר, לא להיות משועמם. האנרגיות החיוביות מעצימות את החוסן ואת הדימוי העצמי ושומרות על האדם מהמקומות העצובים והריקניים שם אורב לו החטא.

יצר המין הוא יצר החיים. גם מי שכרגע אינו במערכת זוגית יכול לתעל את כוח החיים הגדול שבו לחיים איכותיים מלאי נתינה, יצירה והתקדמות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
34 תגובות - 13 דיונים מיין לפי
1
שוב, גם אתה...
שמעון | 20-08-2020 10:50
שוב, גם אתה יוצא מנקודת הנחה שגויה כאילו שספר הזוהר הוא ספרו של רשבי או של חזל. אז הגיע הזמן שתפנים. הספר הזה הוא זיוף שנכתב במאה ה13. אלף שנים ויותר לאחר פטירת רשבי. אף אחד לא הכיר אותו עד אז. על ידי תעמולה ואלימות הוא התפשט, ולאחר אותה תעמולה ואלימות כבר נולדו דורות חדשים שגדלו על כך שהספר הוא לרשבי. אחד מאותם אלה שהוטעו הוא רבי יוסף קארו זצל, שעל בסיס דברי הזוהר הוא כתב שזו העברה הכי חמורה בתורה. בקיצור, תאונה היסטורית ותופעה היסטרית.
כותב תגובה 1, אתה
אביתר יעקב מיכלשוילי | 01-12-2020 18:39
אדם אחד שמגיב לכל המאמרים בנושא עם אותה תגובה שכביכול הזוהר הקדוש מזוייף. לא לבלבל את המוח
כופר ואפיקורס...
אברהם | 27-08-2020 2:31
כופר ואפיקורס
מאיפה החוצפה...
שמעון | 21-08-2020 0:43
מאיפה החוצפה שלך לדחוף לתוך תורת ישראל ספר ללא מסורת? איפה יראת ה' שלך? מה תגיד לרבונו של עולם שככה חונכת? גם הגוי חונך להאמין בשקר שלו. מה תתרץ לרבונו של עולם?? מה תאמר לרשבי כאשר אתה מייחס לו ספר שלם שהוא כלל לא כתב? באיזו עזות מצח שינית את תורת ה'?? אתה לא מבין שכל החסידויות ואדמוריהם נרצחו בשואה???#
חוצפן וגס רוח שלא למד תורת ה' מימיו
אחד | 20-08-2020 22:16
אני מוחה מחאה חריפה על הזלזול בקדמונים עי אנשי דלא מעלי תתבייש לך מאיפה העוז ווהגאוה המטופשת הזו???????
אף אחד...
שמעון | 20-08-2020 13:24
אף אחד לא מתיר. אבל אסור לאבד פרופורציה בגלל הזוהר והקבלה ותנועת החסידות שעשו מזה העוון הגדול ביותר בתורה!! אתה קולט את העיוות?? זה מכניס את הנוער לתיסכול וייאוש. צריך להתרחק מהזוהר המזוייף ומתנועת החסידות. אין להם השקפה יהודית אלא השקפה אלילית!! ובכלל, כל יהודי ירא שמים באמת, בורח מספר חדש שנדחף לתוך היהדות, כמו שבורחים מאש.
בלי קשר לקבלה
אבי | 20-08-2020 13:14
בלי קשר לקבלה האיסור מוזכר בחומרה גם בגמרא אבל כשהלב רוצה להתיר אז הכל פתוח
לא צריך...
יעקב | 20-08-2020 12:57
לא צריך להיות גאון כדי לדעת שספר הזוהר מזוייף. כולם מודים שהספר הזה התגלה רק לאחר למעלה מאלף שנה מפטירת הרשבי. זהו ספר מזוייף. ולצערינו הרב, המקובלים התמימים לא ידעו היסטוריה.
ואתה גאון גדול
יוסי | 20-08-2020 12:25
יותר גאון מכל הגאונים שכבר עמדו על הטענה הדבילית שכתבת שמדובר בספר מזוייף, והסיקו שאין זה נכון. ובעצם אין שום גדול בישראל שמסכים אם הדברים כלל ועיקר. עיין מטפחת ספרים להיעבץ, אמונת חכם לרבי אביעד שר שלום, ועוד ועוד. חוץ מזה שאתה כלי ריק ולכן אתה לא מבין בכלל מהי תורת הקבלה, מה העומק שלה, ושהעוסק בה מבין היטב שמדובר באמיתה של תורה. מלבד מה שמוזכר כבר בגמרא ובמדרשים. ותמשיך להפיץ את הטינופת שלך, כי אתה מלא טומאה של השחתת זרע שאתה נגוע בה, והיא שמעבירה אותך על דעתך ונוסכת רוח טומאה על כל דבריך.
2
אף אחד ממוני...
יעקב | 20-08-2020 11:01
אף אחד ממוני המצוות כמו הרמבם והחינוך ועוד לא מנו את זה מתריג מצוות. הרמבם כותב מפורשות שזה דרבנן. רק מאז שהזייפן משה די לאון גילה את הזוהר, זה נהפך לעוון הכי גדול בתורה. הזוהר עיוות את היהדות, ואחר כך באו החסידים והתפשטו בעולם והכריחו אותנו להאמין בזוהר שהוא לרשבי ושמי שלא יאמין לו יורחק מעם ישראל לעד ולעולמי עולמים. חסידים מנוולים
הזוהר זה...
אברהם | 27-08-2020 2:29
הזוהר זה רשבי רבי משה דלאון הוא העורך. כל גדולי ישראל הסכימו על הזוהר. אתה כופר ואפיקורס
אין חולק...
ישראל | 21-08-2020 0:01
אין חולק על כך שזה אסור. השאלה היא האם זה איסור דרבנן ואז לא צריכים לעשות מזה מלחמת עולם, או שזה איסור דאורייתא או יותר נכון הכי חמור בדאורייתא. זו השאלה. והתשובה היא שהזוהר לקח את זה רחוק מדי ואין לסמוך עליו כי אין עליו מסורת. החסידות הפיצה את התפישה המזוייפת של הזוהר
מה זה...
כהן | 20-08-2020 14:16
מה זה משנה? זיוף או לא זיוף? דרבנן או לא דרבנן? שו״ע מכיר? רמב״ם מכיר? הם פסקו להלכה שזה עוון חמור ביותר. ולא לפי הזוהר. הרמב״ם לא פסק הלכה לפי הזוהר. זהו. סוף דיון. תקשיב למה שהרב לביא כותב פה בכתבה. אלה דברים נכוחים ונכונים ותתמודד. אל תספר לעצמך סיפורי סבתא. ״זה רק דרבנן אפשר להקל״ זהו עצת היצר. חז״ל מלמדים אותנו ש״אם פגע בך מנוול זה (הכוונה ליצר הרע שרוצה להפיל אותך) משכהו לבית המדרש. שים לב לא אמרו תמחק אותו אלא אמרו תתמודד משכהו לבית המדרש. זה ההתמודדות הכי מוצלחת. להוסיף תורה. להוסיף מצוות. להוסיף צדקה וחסד. להוסיף קדושה. זאת הדרך שחז״ל הורו לנו להתמודד. זה עובד בעם ישראל אלפי שנים. וזה ימשיך לעבוד עוד אלפי שנים ויותר כי זה תורת נצח. ואם קרה שנפלת ל״ע. תמיד יש תשובה. בטח ראוי לזכור עכשיו שאני בר״ח אלול חודש הרחמים והסליחות שאנחנו מתכוננים ליום המלכת ה׳ על העולם כולו ומתמלאים בדעת ה׳ ועוד יותר לקראת יום הכיפורים שהקב״ה בעצמו ייחד לנו לכפר על עוונותינו לנקות אותנו מכל החטאים שלנו. שנוכל להתחיל עם דף חדש. ולהמשיך את מגמת ראש השנה של המלכת ה׳ ולהתמלא בדעת ה׳ באהבה ובאמונה.
לך תילמד,...
יעקב | 20-08-2020 12:55
לך תילמד, לך תחקור. ספר הזוהר זוייף במאה ה13. כולי עלמא מודים שעד אז במשך למעלה מאלף שנה לא היה עליו מסורת. אסור לסמוך על הספר הזה. כמו שלא תאכל בשר שנתעלם מן העין. המקובלים התמימים לא יודעים היסטוריה. עובדה. שטפו לך את המוח מגיל קטן עליהם ולכן המוח שלך לא מסוגל לעכל את העובדה ההיסטורית הידועה כי ספר הזוהר מזוייף!!
חזור בך
מאיר | 20-08-2020 12:32
איך אתה מעיז לדבר ככה??? הרי אתה יודע שזה שטויות ואתה ואלף שכמותך לא טובים יותר מהאריזל ור' חיים ויטאל ור' יוסף קארו שהתייחסו לזוהר בחרדת קודש!!! וגם אם החלטת להטיל ספק לפחות תתיחס לזה כספק.... הרי יש תאוריות שהאין קורונה נו.. אז את לא נשמר באמת??? מקווה שלא... אבל המסר ברור גם אם יש ספק במשהו לוקחים אותו בחשבון במחיוחד שזה רוחניות תורה ואיסורי כרת!!! ל]חות כמו שישנו איזה ספק בריאותי מסויים אנו לא לוקחים סיכון גם אם אנו נוטים לומר שאין סיכון!!! אבל הכי קל לבעוט באמת כידי לא להתחייב אליה... רק היזהר והישמר לבעוט בתורת ישראל והיקר לה ובכללה תורת הרשבי....
3
בנושא
אברהם טל | 20-08-2020 11:11
הרב יוני אני יודע שזה הבייס שלך ..אך אנו בעולם שונה ..כפי שציינתה גיל נישאין מאוחרים ..אתה מביא להם הלכות לפני 1000 שנה ..ונותן הרגשה מאוד לא טובה לכל הנוער של היום ..זה טבעי וזה אנושי ..ויש עוד הרבה דברים טובים בנוער המדהים הזה אז שחר אחי ..חזק אותם קרב אותם ..ואל תתן להם להרגיש שהם אפסים ..
4
סוף סוף רב...
חיפאי | 20-08-2020 12:22
סוף סוף רב שפוי. מכיר בכוח הטומאה ויאבק עמו עד עלות השחר. ולא כמו הסתיו החולף המביא חורף על האנשים ללא סיכוי לאביב. זה ההבדל בין תלמיד חכמים לעם הארץ גמור שיודע רק לקרוא ספרים ולא אנשים
5
צודק מאוד
זאב | 20-08-2020 12:48
רק חבל שלא אומרים מה שרבותינו אמרו אם פגע בך מנובל זה משכהו לבית המדרש ללמוד ספרי מוסר וחסידות להיות בשמחה וידים למעלה ולא לישון על הגב או הבטן ואם רקרה אפשר לתקן והעיקר להיות בשמחה
תזהר בלשונך....
אברהם | 27-08-2020 2:26
תזהר בלשונך.
צר לי...
פלוני | 23-08-2020 13:05
צר לי עלייך יהודי שאומר לא ללמוד חסידות וואוו איזה אומץ ועזות
אין לך...
יהודה | 23-08-2020 8:59
אין לך מושג מה זו חסידות אמיתית ואיזה עומק יש בספרי החסידות! יעיין מור בספר התניא...בליקוטי מוהרן...ברבי אלימלך מליזנסק ועוד ועוד....מי שכותב כך הוא חמור נושא ספרים מלא גאווה סרוחה!! בא הבעשט ולקח לכם את הכתר אה? ככה מרגישים? עלוהי היהדות!!
אסור ללמוד...
יעקב | 20-08-2020 13:02
אסור ללמוד ספרי חסידות, כי החסידות מבוססת על שקר. אם אתה רוצה חיים של יראת שמים אמיתית, לך תילמד רמבם ובחרת בחיים.
6
יש לי שאלה...
אביחי זכריה | 21-08-2020 3:58
יש לי שאלה לרב יוני. אני לא גר בארץ, אז אם אני מאונן לגוי, זה מותר?
7
למגיבים שמעון ויעקב
יעקב שמעון ל. | 21-08-2020 9:21
שהם כנראה אותו אחד. אם תחזרו על השקר שוב ושוב, זה לא יכבה את המדורות של לג בעומר. לא ישתיק את הגרא והרמחל והרב קוק ושולחן ערוך. מתברר שמוציא דיבה אינו רק כסיל אלא בעיקר חסר חיים.
מתחתנים קודם...
לאה | 31-08-2020 15:12
מתחתנים קודם
אנחנו לא...
ישראל | 22-08-2020 20:38
אנחנו לא כל העולם, לנו יש תורת ה'.
הפתרון פשוט מאוד,...
אלחנן | 21-08-2020 17:38
הפתרון פשוט מאוד, מוצאים חברה ושוכבים איתה. זה מה שעושים בכל העולם. במקום להלחם בייצר המיני משמחים את בת הזוג.
חחחחח אתה...
ישראל | 21-08-2020 10:27
חחחחח אתה חושב שאתה מנהל את רבונו של עולם? וכי לך או לכל צדיק אחר יש רשות לשנות בפסיק את תורת ה'? האם יש למישהו רשות להמציא מועדים שלא היו ולא נבראו? אינך מתבונן איזה עונש חמור קיבל עם ישראל בשואה ובפרט החסידים וצדיקיהם? תתעורר! בעולם האמת לא תוכל להתחבא מאחורי אף צדיק, כי אין פרוטקציות (משוא פנים) אצל רבונו של עולם
8
לאף אחד לא...
מחנך | 23-08-2020 11:46
לאף אחד לא מפריע שהרב כותב כמו מוכר בבסטה? רמה מטורפת. איך אפשר לקחת ברצינות מישהו כזה.
9
כל הכבוד על...
אמא מורה | 26-08-2020 8:32
כל הכבוד על הדברים החכמים והנכוחים,הרב יוני
10
אני מודה...
לא מתיאש | 26-08-2020 12:57
אני מודה לרב על דבריו הלחץ והפחד שורש הנפילות
11
אשריך כל הנפילות...
אחד מהעם | 26-08-2020 12:59
אשריך כל הנפילות מהלחץ והפחד
12
תודה רבה רבה...
יהודי | 24-10-2020 21:37
תודה רבה רבה לרב יוני לביא שירבו כמותך בישראל
13
.
. | 11-09-2021 21:48
בשנת 2011 בעקבות פוסט תמים של נער שגילה את היתרונות שבשמירת זרע קמה תנועה בחול שנקראת NO FAP תנועה של למעלה ממליון צעירים מדתות שונות ששמו לעצמם מטרה לבדוק האם שמירת זרע תעזור להם במשהו, הממצאים כדלהלהן: לאחר 7 ימים עלייה של 145% בטסטוסטרון לאחר 30 יום עלייה בבטחון עצמי, העלמות חרדות בעיקר חברתיות מחשבה בהירה, כוח פיזי. לאחר 60 יום צמיחת שיער צפופה יותר, עור יפה יותר, כוח פיזי חזק מהרגיל במיוחד למתאמנים עינים בהירות יותר, שמחת חיים והנאה מהדברים הקטנים, יש עוד לפחות 20 יתרונות תבדקו בעצמכם באינטרנט על דיווחים של מיליוני אנשים בעולם בנושא ומכאן תסיקו מה קורה כשכן מאוננים ומה מסתירים מאיתנו