אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

פנימיות בקטנה: איך 'לקלוט' את הקב"ה?

הרב מיכה בלוך מסביר בדבר תורה קצר לפרשת שופטים איך אדם יכול 'לקלוט' את הקב"ה, למרות שמטבע היותנו מוגבלים בגוף - איננו יכולים להכיל את מלוא עוצמתו

פנימיות בקטנה: איך 'לקלוט' את הקב"ה?
  אילוסטרציה (שאטרסטוק)

בפרשת השבוע אנו לומדים איך האדם יכול 'לקלוט' את הקב"ה, למרות שכבני אדם, איננו יכולים להבין את מלוא עוצמתו של ה' כיוון שאנו מוגבלים.

למשל: אנו יודעים שאיננו יכולים להסתכל באור השמש באופן ישיר, אנו מוגבלים בכך. לכן כשרוצים להסתכל ישירות לשמש אנו משתמשים במסך כלשהו, כגון זכוכית שחורה, כדי לקלוט את אור השמש.

עוד באותו נושא

פנימיות בקטנה: איך לדעת מה התיקון שלי בעולם?

באותה מידה, האדם לא יכול לקלוט את האור האלוקי בגלל מוגבלותו. לכן, ברחמיו הרבים, הקב"ה האציל את הספירות, שהן כמו כלים כדי שהאדם יוכל לקלוט את האור האלוקי.

האלוקות מתלבשת בתוך הספירות, אך אינה משתנה

למרות זאת, אין שינוי באלוקות כאשר היא מתקבלת דרך ה'כלים'. כשם שאם נשים מים בתוך כלי שהגוון שלו לבן מה שיראה מחוץ לכלי זה הגוון הלבן, ואם יהיה הכלי בגוון אדום יראו את הגוון אדום, אבל אין שינוי במים עצמם, כך אין שינוי באור אינסוף המתלבש בספירות שהן כמו הכלים.

מאחר והאלוקות מתלבשת בתוך הספירות, האדם יכול לקלוט את האור האלוקי והספירה מאירה לאדם. אין שינוי אצל הקב"ה, והאצלת הספירות היא כדי שנוכל לקבל את השפע מאתו יתברך.

וכיצד יוכל האדם לקבל שפע זה? ישנן עשר ספירות: חכמה, בינה, דעת, חסד, גבורה, תפארת, נצח, הוד, יסוד ומלכות.

כנגד עשר הספירות יש עשרה איברים באדם: בראש האדם שלשה מוחין, מבחינה רוחנית כנגד שלוש ספירות: חכמה, בינה ודעת. נותרו לנו שבע ספירות שהן כנגד המידות.

שערי הגוף – כנגד הספירות

הספירות שהן מידות הן כנגד אברי הגוף: יד ימין, כנגד מידת החסד. יד שמאל, כנגד מידת הגבורה. מרכז הגוף, כנגד מידת התפארת. רגל ימין, כנגד מידת הנצח. רגל שמאל, כנגד מידת ההוד. בנוסף, יש גם את מידת היסוד ומידת המלכות.

באדם כידוע חמישה חושים המשמשים לנו כשערים: חוש הראיה שער הראות, חוש השמיעה שער השמע, חוש הריח שער הריח, חוש הדיבור שער הדיבור וחוש המישוש שער המישוש.

האר"י מסביר: "שופטים ושוטרים תתן לך בכל שעריך", כל השערים שיש לך בגופך – הם כנגד הספירות. לכן תשים לב שמעשיך יהיו בקדושה ובטהרה לכבודו יתברך, ועל ידי כך ימשך אליך שפע אלוקי ואור גדול הנמשך לאדם על ידי הספירות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
תגובה אחת מיין לפי
1
לקלוט? זו יהדות...
ישראל | 21-08-2020 10:30
לקלוט? זו יהדות או אלילות? הקבה נעלה למעלה מכל השגה