אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היהודים בורחים- תגובה לאור יזרעאלי

תוכנית שהמסר שלה הוא שאין שום דבר קדוש ושום דבר שיש לו ערך, מעבר לסילוף דמויות המופת של עם ישראל, הסדרה הזו יוצרת עיקור היכולת שלנו להיות חלק מהשלשלת הגדולה של עם ישראל

היהודים בורחים- תגובה לאור יזרעאלי
  צילומסך, כאן 11

האמת היא שאין צורך להגיב על דבריו של אור, מכיוון שאנשים מכל קצוות הקשת- החל מאברי גלעד ועד הרבנים הראשיים- הסבירו את הנזק והבעייתיות שיש בסדרה "היהודים באים". אבל, מכיוון שהועלתה טענה כאילו סדרה זו יכולה לקרב (????) אנשים לתנ"ך, יש צורך להזכיר לעצמנו כמה אמיתות שכנראה נשכחו.

צודק אור יזרעאלי בטענה שעלינו לקרב את אוצרות היהדות לציבור הישראלי. הדרישה הזו, אגב, מגיעה בעוצמה רבה דווקא מהציבור המכונה "חילוני" יותר מאשר צורך של הציבור המכונה "דתי". יתרה מכך, התורה, המשנה והגמרא שייכים לכל עם ישראל, וכל הרוצה ליטול יבוא ויטול.

עוד באותו נושא

סערת היהודים באים: זה עדיף מיהודים הולכים


200

אבל, בין צורך זה לבין הסדרה "היהודים באים" אין שום קשר. הסדרה הזו לא מחברת את עם ישראל לתורה מכיוון שהיא לא מייצגת את התורה, הן מבחינת העובדות והן מבחינת המסר העולה ממנה.

מבחינת העובדות- נעזוב לרגע את המסר- האם הצגה של דוד כנואף ח"ו, או את משה רבינו כדמות קנטרנית וממורמרת, זו הצגה נכונה של אבות האומה? האם זה האופן שבו אנו רוצים שעם ישראל יזכור את הדמויות האלה?

אור יזרעאלי מצטט את יעקב חזן שדאג מעמי הארצות. אדם שמכיר את דוד המלך כפי שהוא מוצג בסדרה לא מכיר את דוד המלך. נקודה. באותה מידה היה אפשר לקרוא לסדרה "הצרפתים באים" או לשים שם של כל עם אחר. אין קשר, עובדתי, בין הסדרה הזו לבין אוצרות העם היהודי. רוצים להנגיש את התורה- בבקשה. אבל לא על חשבון האמת.

מבחינת המסר- מעבר לבעיה הפשוטה של סילוף ועיוות דמויות המופת של עם ישראל, הסדרה הזו יוצרת עיוות מסוכן הרבה יותר- עיקור היכולת שלנו להיות חלק מהשלשלת הגדולה של עם ישראל.

כאשר העולים הראשונים הגיעו לארץ ישראל, ייבשו בה את הביצות והקימו בה ישובים, הם ידעו שהם שליחים של אברהם, יצחק, יעקב, דוד המלך, הרמב"ם והרמב"ן שכולם חינכו ושאפו ליישוב ארץ ישראל.  וגם כיום, הלגיטימציה שלנו להילחם על הארץ הזאת היא שאנו לא פועלים בשם עצמנו אלא בשם כל הדורות של עם ישראל שהיו, וגם אלה שיהיו.

תוכנית שהמסר שלה הוא שאין שום דבר קדוש ושום דבר שיש לו ערך, ושהכל רק אוסף של תאוות ותככים, לא פוגעת רק ביחס לאבותינו. היא פוגעת ביכולת שלנו לקדם את מדינת ישראל למקום אמיתי ועמוק יותר, והיא פוגעת בכל ערך שמקודש לנו גם היום. לא בכדי המערכונים בתוכנית העוסקים בהיסטוריה הקרובה אלינו צבועים בגוון פוליטי מאוד מאוד ברור. הכל מגיע ממקום אחד- אין שום ערך, אין שום קודש.

במובן הזה, "היהודים באים" לא מקרבת יהודים לתורה. אולי היה עדיף לקרוא לה "היהודים בורחים".

בועז גרינווד הוא ר"מ בישיבה התיכונית במודיעין. מתגורר בנריה

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
שמישהו יסביר לי
אני | 17-08-2020 9:25
מה מקרב בזה שאומרים שבית המקדש הוא בעצם בית ז***ת. ושדוד המלך משתין על כולם. כשמתקרבים אל משהו, זה בגלל שהוא חיובי. אי אפשר להתקרב לשום דבר שהוא לא רק שלילי אלא דוחה.
2
מדויק
יוני | 17-08-2020 11:10
עדיף שיישארו בורים ותהיה להם הערכה כללית וכבוד למסורת ולקודש, מאשר שזה מה שהם יכירו
3
הרב
נועם | 17-08-2020 12:31
הרב נועם בן ישראל (הרבי מלובביץ' שלום ארוש)
4
זה שדויד המלך...
רון | 17-08-2020 12:48
זה שדויד המלך חטא עם בת שבע המציאו בטלוויזיה? כדאי שתקרא את ספר שמואל - יש שם אחד שמאלני עוכר ישראל בשם נתן הנביא שמעז להוכיח את דויד המלך ...
נתן הנביא הוכיח
לרון | 17-08-2020 14:13
איך אתה מדמיין את הסיפור שהזכרת? כמו סצינה מהתוכנית הלועגת ונלעגת הזו, או שהוא נכנס אל דוד בכבוד ויראה, נעמד לפני מלך ישראל, שחיבר את ספר תהילים? אתה חושב שיש מקום להשוואה בכלל? והנה אתה מדבר על נביא ישראל בזילזול, זה מה שהתוכנית רוצה
5
פיגוע אחד עדיף מפאקה פאקה
דני | 17-08-2020 16:16
ללמוד מבני דודינו הישמעאלים
6
לכרות לשחקנים את...
דנה | 18-08-2020 20:48
לכרות לשחקנים את הראש ולשחק כדורגל.. זה סטירה