שר הדתות באולפן: הציונות הדתית תמצא את הבית שלה בש"ס

שר הדתות באולפן: הציונות הדתית תמצא את הבית שלה בש"ס

שר הדתות הרב יעקב אביטן, באולפן סרוגים: "נילחם שיהיה רב לירושלים, הרב שטרן מוצר מוגמר", לא מקבל בחינות נשים, מבטיח שלציונות הדתית אין מה לדאוג ומספר על הזעזוע מגוש קטיף

author-image
שר הדתות: הציונות הדתית תמצא את הבית שלה בש"ס
  (צילום: זאב רוזנברג, עריכה אריאל ליבא)

שר הדתות הרב יעקב אביטן, בראיון ראשון למגזר, מבהיר באולפן סרוגים: "אנחנו נילחם שיהיה רב לירושלים, הרב שטרן היה מוצר מוגמר". לא מקבל בחינות נשים: "זה בדרך להסדר בצורה מקובלת על ההלכה ועל הרבנים". מבטיח שלציונות הדתית אין מה לדאוג במינוי דיינים ורבני קהילות; ומספר על הזעזוע הקשה ביותר מהגירוש בגוש קטיף.

על סאגת המשך כהונת הרב אריה שטרן בירושלים: "אנחנו רוצים שיהיה עוד רב עיר לירושלים, הדבר הגיע לפתחי איך שנכנסתי לתפקיד. זה לא תלוי בשר, זה עמדת היועצים המשפטיים. אני אעשה הכל כמי שבא מעולם הרבני כדי שיהיו כמה שיותר רבנים ערים, מושבים אזוריים מכל המינים והסוגים בלי להתבלבל ובלי להתבייש".

"אנחנו נילחם שיהיה רב לירושלים, אני קיבלתי מוצר מוגמר. יש עוד רבנים עקב הגיל שיוצאים לפנסיה, אני הצעתי שלא נוציא את הרבנים, להשאיר אותם לשם כבוד, כדמות תורנית. אני מקווה שתהיה איזו תזוזה והם יקבלו משכורת של פנסיה. כל עיר תבחר את הרב שלה, אני לא בוחר את הרבנים. בסוף הקהילה, המושב, העיר או המועצה המקומית בוחרת את שלה".

עושה הכל שלקריית ארבע יהיה רב

יש בעיה במינוי רבני ערים, חסר הרבה מאד תקנים גם במועצות המקומיות: "הספקתי לחתום ולהוציא לרשומות את כל הערים שצריך רבנים (30 סה"כ, ע"ג) אני עושה הכל שלקריית ארבע יהיה רב- אנשי חברון וקרית ארבע הם נהדרים ונפלאים, יש לי איתם קשר אדוק לאחר ביקור פורה. מקווה שיהיה להם רב כמו שלכל הערים ובהתיישבות אני דואג". אביטן מציין את בעיית הכספים: "אנחנו גם בלי תקציב, שהוא ישוחרר זה יפתור לי בעיות".

אביטן דוחה בחינות נשים ברבנות: "עמדתי היא עמדת הרב יצחק יוסף, בסוף יש לנו תורה והלכה, אני כפוף לעמדת הרבנים. אני שליח שלהם, זה מקובל על הרבנים מכל המגזרים וכל הקצוות. לא צריך לדבר, זה בדרך להסדר בעזרת השם בצורה שמקובלת על ההלכה, על הרבנים והרב יצחק יוסף שיודעים לטפל בדברים ונקווה להביא בשורות טובות".

אתה מקבל את זה שיש היום מגזרים ומגדרים שאין להם ייצוג בתוך הרבנות?

"אני לא מסכים עם זה. כולם מקבלים ייצוג, לכולם יש מעמדות. צריך לזכור – יש הלכה, אנחנו פועלים על פי ההלכה. אפשר להיות המקלים הכי גדולים אבל בסוף יש הלכה ומה שיגידו הרבנות זה מה שנעשה, לשמוע לרבנים. אני לא מתבלבל ולא מתבייש – אנחנו רוצים להיות פתוחים, להביא יהדות יפה בלי לפרוץ את גדרי ההלכה".

בעוד שנתיים יגיע מינוי הרבנים הראשיים לישראל, "דיה לשמחה בעתה", סותם אביטן.

החלוקה ממשיכה להיות 1/3 במינוי דיינים, אביטן באולפן

הוועדה למינוי דיינים נשארה בעצם בלי אף נציגות דתית, מצד שני ראש הממשלה הבטיח שיישמר ה-1/3 ששייך להם, איך אתה יכול להבטיח את זה?

"שר הפנים אריה דרעי אמר, שהחלוקה ממשיכה להיות 1/3, 1/3, 1/3 ואין לאיש מה לדאוג. אני לא יודע מה זה ציונות דתית? מה שאני עשיתי בעיר אשקלון לציונות הדתית, עוד הרבה מהציונות הדתית לא יעשו: הקמתי את ישיבת צביה, האולפנה, אני נאבקתי על ישיבות ההסדר כשהנציגים שלהם ניסו לפגוע, אני פועל בסניפי בני עקיבא ומגיע להרצות, הם ידידים בשר מבשרינו".

הקשר עם הציונות הדתית: "אנחנו נפעל למענם ובסוף הם ימצאו את הבית שלהם אצלנו. אני אומר שהם יכולים לבוא ולשאול מכרים שלי באשקלון, אשדוד וניצן- מי הקים מוסדות לצונות הדתית? מי עוזר ופועל למענם? אני בחרתי ממגורשיי גוש קטיף לבאר גנים וניצן את הרבנים שהם רצו, הכיפות שהם רצו, הם אנשים צדיקים, יראי השם".

לוויה שנייה זה דבר איום ונורא לכל בית

לפני 15 שנה היה הרב אביטן מי שקיבל את המגורשים מגוש קטיף במועצה אזורית חוף אשקלון שעמד בראשה. "את מחזירה אותי לאחד הרגעים הכי קשים שלי שאני נזכר בגירוש. אנחנו מקבלים טלפון בבוקר לטפל במפונים ומקבלים באהבה את המגורשים. אני תמיד אומר מגורשים, עקורים, מפונים כדי שאני לא אפגע באף אחד מהם, אני מכיר את המונחים".

"הייתי מגיע לניצן ב-6 בבוקר ועד 2 לפנות בוקר נמצא באתר, אבל כל הגירוש היה קל עד לאחד הדברים הכי קשים – הקבורה השנייה שאת זה אף אחד לא אמר לי לעשות. אני לא יכול לשכוח את אותו יום שאומרים לי 'הרב מחפשים אותך'. אני אומר 'מה?', קצין צה"ל אומר לי 'אתה צריך לעשות את הלוויות השניות', זה דבר איום ונורא לכל בית.

"אלו היו הרגעים הקשים ביותר שלא ישנתי בלילות, דמעתי איתם וליוויתי את המשפחות שישבו שוב שבעה, הקשר עם האנשים הללו הוא קשר חם ולא מתנתק, הם באים לאירועים שלי, היו בשבתות חתן של הילדים שלי, גם עם הרבנים הקשר אדוק. אני לא רואה אותם עוד ציונות דתית, רואה אותם כיהודים שחיים ביחד יודעים לכבד ולאהוב אחד את השני ועד היום אני חושב שהם יודעים להוקיר את מה שעשיתי באותה תקופה לפני 15 שנה"

מה עם הישארות בממשלה? יש יומרות פוליטיות?

"אם את מחזירה אותי עכשיו לעולם הרבנות – אני הולך".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
9 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
רבנו, הצחקתני
שי | 29-07-2020 11:10
כן, בטח. הציונות הדתית ממש, אבל ממש תמצא את עצמה בשורותיה של מפלגה עדתית ששונאת סרוגים עם סיר לילה על הראש כדברי קודשו של הגרש כהן, ודואגת בעיקר לקצבאות של המצביעים החרדים שלה.
2
אתה לא חייב להתחמק אתה יכול לומר לאא . זה לגט
מרדכי | 29-07-2020 11:12
יותר לגטימי
3
שר הדתות
ירושלמית | 29-07-2020 11:33
מטומטם
4
מה לעשות שהבית...
דתי ל | 29-07-2020 11:38
מה לעשות שהבית היהודי רצו להוביל ושמו עיניהם על משרד המשפטים והבטחון (נשארו בלי שניהם בסוף). ובמשרד הדתות לא ראו עניין גדול. כדבריהם: אנחנו לא משק דת. אז שס נלחמו עליו כי הם כן רואים בו דבר גדול.
5
כשהסקרים מראים נסיגה של ש"ס,הערמומיות בפעולה.
שר האגדות..לא הדתות! | 29-07-2020 11:45
גם אם הכיפה סרוגה(או כדברי הרב כהן,ראשס:כי יד על כס יה..מלחמה ..בעמלק.הכיפה הסרוגה היא עמלק.ממתי אתם נותנים הכשר לעמלקים להצטרף אליכם?! אם הרב פרץ יסכים להיבלע בתוככם קחו אותו.כך גם הוא יינצל.ימינה היא הכח החדש של הציונות הדתית. נזיד עדשים לא אצלנו!!!
6
לדעתי יש מקום...
דוד.א | 29-07-2020 11:46
לדעתי יש מקום לחיבור הזה אבל צריך להכין את השטח ואת הלבבות של המנהיגים ושל הבוחרים
7
לא ממש ...
עמיחי | 29-07-2020 12:21
לא ממש
8
שקרן זרק את...
ימני | 29-07-2020 13:49
שקרן זרק את ימינה המיתית אתה נוכל ונך יותר שקרן לא אצביע יותר ליכוד רק בנט המלך החדש ואתה לכלא
9
אנחנו דווקא העברנו את הקולות לאגודה
ת. | 29-07-2020 13:58
.