אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"המון רבנים בציונות הדתית חיים מתחת לקו העוני"

בימים האחרונים עלתה לדיון סוגיית מצבם הכלכלי של רבנים בציונות הדתית בעקבות המשכורות הנמוכות המשולמות להן. אמנם לקהילות ולישיבות יש חלק גדול בכך, אך נראה שגם הרבנים צריכים להתחיל ללמוד לדרוש שכר הוגן

"המון רבנים בציונות הדתית חיים מתחת לקו העוני"
  (צילום: יעקב נחומי/ פלאש90)

טור של הרב חיים נבון באתר 'מקור ראשון' אודות מצבם הכלכלי של רבנים בציונות הדתית, העלה לדיון את סוגיית המשכורות של רבנים סרוגים בקהילות, יישובים ובישיבות.

הרב נבון כתב, בין היתר: "כיוון שמוקד העיסוק של הרב הוא לעשות מצוות, השירות שלו אמור להיות בחינם. מה לעשות, ועם הזמן התגלה שגם ילדים של רבנים צריכים לאכול, ולכן בכל זאת משלמים להם משכורת. אבל המתח הבסיסי הזה נותר, והוא מביא רבנים לעבוד בשמחה בשכר נמוך. יתרת השכר מחכה להם בעולם הבא".

הרב נבון הוסיף: "כל המערכת הזו בנויה על רבנים עניים. אני בסדר גמור, תודה, בין היתר כי אני לא מספיק צדיק כדי לבחור בחיי עוני. יש מוסדות תורניים שמקפידים לשלם כראוי, אבל יש ישיבות שלא משלמות לרבנים משכורת אלא מלגה, כדי לעקוף את הצורך בזכויות סוציאליות ובשכר מינימום. מקובל להתלונן על שכרם הנמוך של המורים במערכת החינוך, אבל רבנים אלה משֹתכרים כמו חצי מורה".

בסוף דבריו הוא כתב: "משבר הקורונה רק זירז את הקריסה הכלכלית של עולם הרבנות הציוני, שהייתה צפויה ממילא. השורש של הקריסה הזו הוא חוסר אחריות כלכלי, שלא בא מעיניים גדולות מדי, אלא להפך, מהתחושה שלא נעים לדבר על כסף. אבל כסף הוא חלק מהחיים, ואם המשכורת שמוכנים לשלם לך כרב לא מאפשרת לך לפרנס את ילדיך – לך לחפש עבודה אחרת. רק חשיבה כזו תביא את הרבנים ואת מעסיקיהם לאיזון כלכלי סביר. חז"ל לא הכירו הרבה משוואות כלכליות, אבל את המשוואה החשובה ביותר הם ניסחו בבהירות: אם אין קמח – אין תורה".

הרב עצמו אינו תופס את עצמו כאיש מקצוע

בעקבות הטור של הרב נבון, גם הרב אילעאי עופרן, רב קבוצת ישנה, כתב דברים דומים והוסיף: "אחת הסיבות לתשלום הזעום או להיעדר התשלום על שירותים רבניים, קשורה בכך שהרב עצמו אינו תופס את עצמו כאיש מקצוע, והציבור בכללותו אינו רואה את הרבנות כפרופסיה. ערכתי לא מזמן סקר קצר בקרב חבריי הרבנים (מכמה וכמה זרמים, מגזרים והשקפות) מה אתם עונים לשאלה – "מה המקצוע שלך?" כמעט אף אחד מהם לא ענה בפשטות "רב", וכמדומני שזה לא רק בגלל שהמציאות מאלצת אותם להחזיק מקצוע נוסף".

עוד באותו נושא

"רב קהילה שעושה זאת עובר על איסורים רבים"

בחירה במסלול רבני היא כמעט התאבדות כלכלית

גם העיתונאי יהודה יפרח, ששימש בעברו כר"מ התייחס לסוגייה וכתב: "אף אחד לא בוחר במסלול רבני כדי לצבור כוח או להתעשר (ואני שם בצד את השחקנים הבודדים ברמות הגבוהות של הפוליטיקה הרבנית הממסדית), אבל יש הבדל בין חיים בצניעות לבין עוני. צריך לומר ביושר: בציונות הדתית יש היום הרבה יותר מידי רבנים שחיים מתחת לקו העוני".

יפרח סיפר: "לפני כמה ימים פגשתי קרוב משפחה המכהן בתפקיד רבני 'רך'. הוא מנהל פעילות של גרעין תורני, והופתעתי לשמוע שהוא משקיע קרוב ל-15 שעות שבועיות בשליחות שלו בכמעט התנדבות. בשאר הזמן הוא מכהן כר"מ בשכר נמוך הרבה יותר מהשכר הממוצע במשק".

על עצמו מעיד יפרח: "בשנים בהם אני עבדתי כר"מ קיבלתי משכורת של 5500 ₪ ברוטו, שכללה עבודה מצאת החמה ועד אחרון השחנ"שים + שבתות + ערב ולילה מידי שבוע בקמפוס + הכנת שיעורים כלליים בבית".

עוד באותו נושא

מכירים? עשרות רבנים סרוגים הוסמכו היום לרבנות

"בשורה התחתונה", כותב יפרח, "אם אין לך הורים מאוד עשירים, או לחילופין אם אתה לא מספיק גאון ומוכשר כדי להיות תלמיד חכם רציני רק על בסיס שעות הפנאי הפנויות שלך – בחירה במסלול רבני היא כמעט התאבדות כלכלית. בישיבות ההסדר ובישיבות הגבוהות אף אחד לא מגלה את הסוד העגום הזה לאברכים".

על החברה החרדית כותב יפרח: "גם בחברה החרדית יש רבנים עניים, אבל ישנם הבדלים דרמטיים בין המגזרים: כמות הרבנים ל-1000 איש בציונות הדתית קטנה משמעותית מבמגזר החרדי, ורמות ההשתכרות הממוצעת של שאר האוכלוסיה גבוהה הרבה יותר".

"מה יכול להיות ההסבר לתופעה העגומה הזו? האם העובדה שאין מנגנון מתפקד של "יששכר וזבולון" מלמדת שהתורה לא מספיק חשובה לבני הציונות הדתית?".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
19 תגובות - 15 דיונים מיין לפי
1
כל אדם בוחר...
Dude | 19-07-2020 16:45
כל אדם בוחר את דרכו בחיים. זו בחירה שלהם. תמיד יש להם אפשרות לעזוב את משרותיהם ולהפוך לאנשי מכירות בחברות תקשורת , ביטוח וכו' ולהרוויח פי כמה וכמה.
אתה צודק אבל
יצחק | 19-07-2020 17:09
אתה צודק ולהם אני באמת לא דואג. אבל הציבור והקהילות והצרכים הרוחניים, מה יהיה עליהם? למה תהא כהנת כפונדקית?
2
גם לוקחים סכומים...
שלם עם עצמי | 19-07-2020 16:46
גם לוקחים סכומים שערוריתיים מההורים וגם לא משלמים.... מפתיע
3
זה נכון מאוד . אני חמישה ימים בשבוע מנהח בכיר
אריק | 19-07-2020 16:47
ובששי שבת עוסק בהעברת שעורים וכן מקדיש שעתיים בכל ערב אחר יום עבודה עמוס. כן גם לי יש תעודת רב עיר... מזה אין פרנסה אלא הוראת הלכה במאור פנים
4
שוק חופשי. לא...
שוק חופשי | 19-07-2020 16:52
שוק חופשי. לא טוב לך? תחליף מקצוע. תחרות זה מצויין לכולם. מה אתה מציע? שלטון בולשיביקי?
לעורר את הציבור
מגיד שיעור | 20-07-2020 10:23
הבעיה לא ברב אלא בציבור שלא מוכן לשלם לרב. בשכונה שלי יש שיעורים לקשישים בנושאים שונים, ברור לכולם שלהרצאה בהיסטוריה משלמים ולשיעור תורה לא
5
עושר רוחני ועוני פיננסי זו בחירה...
ירון בראון | 19-07-2020 16:53
אדם מחליט ללמוד תורה ... הוא מתעמק ואף הופך לגדול בתורה ופוסק הלכות ... אחלה ... תורתו אמנותו ושניהם נתונים להחלטתו ..... אגב להיפך עדם שבוחר לעשות כסף אף על פי שמבחינה רוחנית עיסוקו ריקני עושה זאת מבחיר .... אל לנו להתערב בבחירתם של אחרים, אסור לנו לממנם ו/או לשדלם להפוך את בחירתם
יש כאן בעיה רוחבית, לא בבחירות פרטיות
גילעד | 20-07-2020 12:08
מי ששומר תורה ומצוות חייב רבנים לסוגיו השונים, החל מרבנים במוסדות חינוך, ועד לרבני יישובים או למעבירי שיעורים, שלא נדבר על רבנות ראשית וכשרות כו, כמו שאדם בכלל צריך אנשי מקצוע שונים. אם אפשר להשוות קצת אותם למורים - הרי שארגונים המורים כמעט כל שנה שובתים מחמת משכורתם, האם ראית פעם רבנים ששובתים?!. ועוד שאנשים נזקקים לרבנים מספר פעמים ביום, בעיקר כאלו שלא מקבלים כסף וקלים להשגה. אך ברגע שיש איזה רב שהוא יודע שהוא בעל ערך ויקח כסף, אעפ שכל מה שיעשה יהיה לפי התורה, מיד יגידו לו פסוקים ומאמרי חזל. מצד האידיאל - ודאי שהתורה היא מעל הכסף, אך בלי כסף לא תהיה תורה, ומי שמוקיר תורה ובנים ישלם כסף למשכורתם ולמילגות גדולות לאברכים צדיקים ושקדנים שהם דור הרבנים הבא.
6
הבדל קטן
גלעד | 19-07-2020 17:10
ההבדל הוא א)משכב זכר הינו הפך הטבע,בניגוד לחילול שבת שזה מחיייב רק את היהודים(גוי ששבת חייב מיתה וכו'.)לכן ההיתנגדות הגודלה וחוסר ההכלה.ב)אני גם לא יחיה בשלום עם אדם שחורת על דיגלו את חילול השבת,והופך את מהותו וחיבורו עם עם קבבוצת אנשים שהמכנה המשותף היחיד בנהים הוא חילול שבת,אכילת חזיר וכדו',לכן המלחמה הגדולה נגד הקבוצה הזו.
7
שנא את הרבנות
יצחק | 19-07-2020 17:23
כל התגובות שקראתי עד כתיבתי: שיבחרו להם את המקצוע, בעיה שלהם וכו' רק מראים את עצמת הבעיה. כל הכותבים הם צרכני שירותי רבנות בכל מיני מובנים, אבל לא ברור להם בכלל שלאנשים שעוסקים בכך במסירות נפש, מגיע להתפרנס בכבוד. נכון שכל רב בפני עצמו יכול לבחור לו מקצוע אחר, ולכן זו בעיה שלו, אבל ההתייחסות הזו, היא הבעיה שלנו. (נגיד ששכרם של הרופאים היה נמוך, והייחס שלנו היה שרופא שיש לו בעיה, שיחפש מקצוע אחר, הם בוודאי היו מסתדרים במקצועות רווחיים יותר, אבל אנחנו היינו מפסידים. אם איננו מתייחסים כך לעולם הרבנות, זה מציב בפנינו מראה ליחס שלנו למקצוע הזה.)
8
ביום שיפסיקו עם השקר של ה"אתחלתא דגאולה"
גלעד קליינר | 19-07-2020 17:26
או אז כל צינורות השפע הכלכלי ייפתחו להם ללא שום מניעות ועיכובים. נסו ותראו.
9
צריך לפרנס את הרבנים בכבוד
יעקב | 19-07-2020 18:43
באמת הם עובדים קשה ותפקידינו לדאוג להם
10
כאחד הנמצא בנושא למעלה משלשים שנה
מאיר | 19-07-2020 19:19
לצערינו עיקר הכסף נמצא אצל רבני ערים שמי שיבדוק את עבודתם, יראה שהיא ממש מזערית ביחס למשכורת הגבוהה. ובפועל זה מתפקידו של רב העיר, ולא כל בית כנסת יכול לממן לעצמו רב אישי, זה הרבה כסף
11
לשלב. תורה ועבודה...
רבי ישמעאל | 19-07-2020 22:46
לשלב. תורה ועבודה
12
אין עניות מן האומנות
דוד | 20-07-2020 8:44
בל נשכח כי הפרנסה היא מאת השם, ללא קשר למקצוע. המשנה במסכת קידושין אומרת שאין עניות מן האומנות ואין עשירות מן האומנות. כלומר המקצוע הוא לא הגורם לפרנסה בשפע או בצמצום. אדם יכול להיות רמ בישיבת תיכונית ויהיה אמיד כלכלית, ואדם אחר בתפקיד מקביל עשוי להיות דל. אדם ששוקל להחליף מקצוע על מנת להרוויח יותר – לא למד את המשנה הזו. כך גם אומר רבינו בחיי אומר בחובות הלבבות [שער הבטחון]. הלוואי והיה חלקי והייתי זוכה להיות רמ בישיבה
13
אני חושב
אביח | 20-07-2020 10:58
שזה בא לעורר אותנו כחברה, ולשאול את עצמינו איפה התורה שלנו מונחת האם היא מונחת בקרן זווית או במרכז?
14
בגלל שמצביעים לבנט ושקד שזה לא עניינם
בארי | 20-07-2020 14:39
אם כולם היו מצביעים למפלגת הציונות הדתית ולא פוזלים לכל מי שמפיח בסקרים שהוא מביא דו ספרתי, גם ההתייחסות לרבני המגזר היתה שונה. אז מצביעים לישראבלוף ביבי או ישראבלוף דתי ואין מי שמייצג את עם ישראל בראי הציונות הדתית. זה התחיל עןד מימי אהרן אבוחצירא, דניאלה ויס ובכל דור קמים עלינו לכלותנו
15
לרבנים יש פחות הוצאות - כנסו
איפכא מסתברא | 26-07-2020 2:02
מגורים: רבים מהשכירים (בעיקר הייטק) נאלצים לגור במרכז. אברך/רב יכול באופן עקרוני לגור בחור נידח. או לקבל דירה מהקהילה. רכב: זוג שכירים *חייב* רכב אחד או שניים. בשביל להגיע לעבודה. הוצאות חינוך: השעות גמישות ולכן ניתן לוותר על צהרונים וקייטנות יקרים. מכיר לא מעט אברכים עם דירה בבעלותם ואל תאמר גאוני הדור. וכבר משפצים בשעה שרוב השכירים נאבקים לסיים את לימודיהם האקדמיים ולהשתלב במקצוע. בעבר הרבנים עסקו במלאכה. לרוב במסחר או בעבודות פשוטת שהיו יכולים ללמוד תוך כדי. נראה לי שעל ריש לקיש אמרו שהיה שומר פרדסים לפרנסתו.
הם מתלבשים...
ככה יש להתנהג בבית | 17-02-2022 0:31
הם מתלבשים מתנהגים ומשחקים את האדונים בביתם ובקהילה. יש להם שפחה שעובדת לפרנס אותם להוליד את הילדים שלהם. לנקות את ביתם לפסח ואז הם באים לפקח על עבודת הניקיון של השיפחה. השפחה גם בסוף היום צריכה להתקלח ולהיטהר קודם לפני שהיא באה לענג את גופם. והיא נקראת אישה טובה אם היא עושה רצון בעלה. אפילו שהיא דוקטור בפיזיקה גרעינית ולבהמה הזה אין שום השכלה חוץ מהמדים של פינגווין המגבעת ועיסוק באבראקדאברא גימטריה אגדות על אברהם הבדואי. לפני הפסח האחרון אצלנו בבית לא עשינו שום ניקיונות וכשבא בן הזוג לעשות מה שהרב שלו לימד אותו להדליק נר לחפש חמץ הוא קיבל מאשתו בעיטה כסו חזקה בין הרגליים שהוא התקפל ולא הצליח להספיק ולברוח לפני שהיא גפקה לו את הבעיטה השניה והשלישית תוך שהיא מודיעה לו שהוא כבר עלה לה על העצבים ואם הוא יופיע שוב בבית היא תחתוך לו את הביצים ואחכ גם תחתוך לרב שלו. מאותו ערב לא רואים את שניהם בשכונה. שתי הנשים חברו יחד לחגוג את חג החירות ושתיהן החליטו שלהבא ילמדו את הגברים איך להתנהל בביתן. בינתיים שני הזכרים הומלסים אחד בבגדי פינגווין מלוכלכים והשני סרוואנטס המשרת שלו ואף על פי כן ולמרות הכל לרב במקום שפחה יש בכז עבד (האנס שלה). שמתגעגע לשפחתו לשעבר איך היתה הולכת למיקווה ומטהרת מטומאתה לכבוד הזובי של מעלתו בסוף הוא חזר הביתה בתנאים שלה מעתה הוא חוזר יום יום מהעבודה וגם עושה את כל עבודות משק הבית שלא ניגמרות ותחת פיקוחה