אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

היועמ"ש: לא לאפשר מכירה של פנקס העגונות מהשואה

היועץ המשפטי לממשלה פנה לבית משפט העליון בדרישה לעצור את מכירתו של פנקס התרת העגונות של בית הדין במחנה העקורים ברגן-בלזן, ולהגדיר אותו כהקדש ציבורי שיופקד ביד ושם

היועמ"ש: לא לאפשר מכירה של פנקס העגונות מהשואה
  חיים גולדברג/סרוגים

היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר אביחי מנדלבליט, פנה היום (רביעי) לבית משפט המחוזי בירושלים בבקשה להפקיד בנאמנות בידי מוסד "יד ושם" את "פנקס התרת העגונות של בית הדין במחנה העקורים ברגן-בלזן", שאמור היה להימכר במכירה פומבית ע"י בית המכירות "קדם" בדצמבר 2019.

היועמ"ש מבקש מבית המשפט להגדיר את הפנקס כהקדש ציבורי שהנאמן שלו יהיה "יד ושם", בהיותו המוסד הציבורי המתאים ביותר. בנוסף, מבקש היועמ"ש צו מניעה זמני שיאסור על מכירת הפנקס ועל הוצאתו מגבולות המדינה.

עוד באותו נושא

יאיר נתניהו פנה ליועמ"ש: חושש לחיי, דמי מותר


8

הבקשה, המדוברת נוגעת לאחד הפנקסים אשר שימשו את בית הדין הרבני שפעל במחנה העקורים ברגן-בלזן שבגרמניה, בימים שלאחר שחרור מחנה הריכוז בתום מלחמת העולם השנייה.

במחנה העקורים, שהיה הגדול ביותר באירופה, התקיימו כ-3,000 חתונות. אלא שלפני התקומה המחודשת של הקהילה באמצעות נישואי הניצולים והקמת משפחות חדשות עמדה בעיה הלכתית של עגינות, שמנעה מנשים רבות בקהילה להינשא בשל היעדר עדויות מספיקות על מות בעליהן.

"עדות ראשונה ואותנטית"

רשויות המחנה הקימו בית דין רבני להתרת עגונות עבור הקהילה, וניהלו פרוטוקולים סדורים המתעדים את עבודתם ואת החלטותיהם, והם מכונים "פנקסי התרת העגונות". הפנקסים מהווים עדות ראשונה ואותנטית, בסמיכות לאירועים, בדבר גורלם של קורבנות השואה וסיפורם של הניצולים, בימים בהם תיעוד ואיסוף מידע מסוג זה רק החל.

הפנקס עליו הוגשה הבקשה מהווה כרך אחד מתוך כמה, אשר מעטים ביותר מהם השתמרו, והמשכו של כרך זה נתרם ב-2019 לאוסף "יד ושם". בדצמבר 2019, בעקבות פרסום בעיתונות על מציאת הפנקס ועל כוונת בית המכירות "קדם" להעמידו למכירה במחיר התחלתי של 4,000 דולר, הגיש "ארגון שארית הפליטה ברגן בלזן בישראל" לבית משפט השלום בתל אביב תביעה בה ביקש להורות על מסירת הפנקס למוסד ציבורי כלשהו בישראל.

בית המשפט הוציא צו מניעה זמני, וטרם הוגשו בעניין זה כתבי הגנה בשל התפרצות נגיף הקורונה. כתוצאה מהליך זה נודע למשרד המשפטים על הפנקס והכוונה למוכרו. כעת החליט היועץ המשפטי לממשלה לעמוד בחזית התביעה כמייצג האינטרס הציבורי, ולבקש להכריז על הפנקס כהקדש ציבורי.

עוד באותו נושא

היועמ"ש: נתניהו לא יוכל להתערב במערכת המשפט


12

בבקשה נאמר, כי היועמ"ש סבור כי הפנקס הוא נכס ציבורי מובהק, שערכו נולד לו מעצם היותו מסמך ציבורי, וכי אין ספק כי היה נכס מנכסי בית הדין, שהיה במהותו ובאופיו מוסד ציבורי שפעל לטובת ציבור העקורים בברגן בלזן וממילא לטובת הלאום היהודי בכלל.

"פרי עבודה משותפת של בית הדין ושל נותני העדויות"

הפנקס הוא נכס אשר יצירתו היא פרי עבודה משותפת של בית הדין ושל נותני העדויות, והוא שימש כהקדש למספר מטרות. האחת, מטרה משפטית-הלכתית-פונקציונלית, של התרת עגונות; והאחרת, תיעוד והנצחה של זוועות השואה לצד תקומתו של העם היהודי.

המטרות נשזרו האחת בשנייה, ולא ניתן להפרידן באופן מלאכותי. כך, שגם אם ייטען שהיום חדל ההקדש מלשמש למטרה המשפטית-פונקציונלית, עדיין המטרה התיעודית עומדת בעינה. בנסיבות אלה סבור היועמ"ש כי אין לסחור בפנקס כנכס עובר לסוחר.

בנוסף, לפנקס מעמד של נכס-תרבות חסר תחליף עבור הלאום היהודי והאנושות כולה – עובדה המעצימה באופן ניכר את ההכרח בהכרזה עליו כעל הקדש ציבורי אשר ינוהל על ידי מוסד ציבורי ראוי, ומצדיקה עוד יותר את מניעת מכירתו במכירה פומבית לכל המרבה במחיר, בהתאם לדוקטרינת הקניין התרבותי.

מהיועמ"ש נמסר כי הבקשה, שהוגשה על דעתו של רשם ההקדשות, היא נדבך נוסף בתפיסה כוללת שמוביל היועץ המשפטי לממשלה, בפעולה משולבת של ייעוץ וחקיקה ושל פרקליטות המדינה, להגנה ולשימור על נכסי התרבות הלאומיים של מדינת ישראל.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
איזה פרצוף מגעיל אכזרי יש להמנדלבליט שועל זקן
שועל זקן מטונף | 16-07-2020 8:23
100 אחוז שאין לו להמנדלבליט פרצוף שך אדם רגיל
2
צעד נכון
ארגון ברגן-בלזן ישרא | 17-07-2020 0:07
ארגון שארית הפליטה ברגן-בלזן בישראל מברך את היועץ המשפטי לממשלה על הצעד הנכון בדרך להסדר הנושא הכאוב, ומקווה כי הפריט החשוב הזה ימצא בקרוב את מקומו הנכון מבחינה היסטורית ביד ושם, כדרישתנו.
3
איזו טעות! מעכשיו ימכרו את המציאות בשחור
איתן | 19-07-2020 4:07
אדם שמצא פריט יקר ערך, לא ימסור אותו מעכשיו ליד ושם, אלא ימכור אותו לאספנים בפניה פרטית וללא פירסום, וכך שארה עולם לא יידע על זה. בניגוד לעכשיו, שאפשר ללמוד הרבה מהקטלוגים של בתי המכירות