שבוע של מהומות והמלכוד החרדי | סיכום פוליטי - סרוגים

שבוע של מהומות והמלכוד החרדי | סיכום פוליטי

במסמך שהופץ בממשלה, הוצגו הנתונים לגבי השכונות האדומות. דרעי וליצמן שתמכו בסגר בגל הראשון, גם הפעם היו בעד. זה קרה לפני השבוע הקשוח שהיה לחרדים: איך ישפיעו ההפגנות?

author-image
שבוע של מהומות והמלכוד החרדי | סיכום פוליטי
  (צילום: אוליביה פיטוסי/ פלאש 90)

ימים מאד מאד דרמטיים עברו על כיכר רבין, כיכר פריז או קרית בעלז, השטח מתעורר, זה לגמרי לא סלוגן, זו המציאות. כל ערב השבוע התחיל בהפגנה ונגמר במהומה, כל מי שליבו חשק למחות נגד הממסד או להוציא עצבים יכל למצוא את עצמו מול שוטרים, פרשים ומחסומים.

שעה בהפגנה השבוע ברוממה-שמגר הספיקה כדי להבין את מאזן האימה. הנערים מפחדים מהשוטרים, השוטרים מפחדים מהצלמים והשכנים משתגעים מהרעשים, וכולם מאשימים את אלו שמחליטים מלמעלה. אבל שום דבר דבר מזה לא יסיר את הסגר ולא ימנע את התפשטות הקורונה.

הפוליטיקאים החרדים גם אחרי שבוע זה נצמדים לנהלים שקבע ראש הממשלה בניהול משבר הקורונה: דרעי שמחמיר עוד יותר מנתניהו בהלכות קורונה דרש מהציבור להתנהג בהתאם להנחיות תחת פיקוח נפש, וזהו זה. ליצמן נעלם מהעולם (בהערת סוגריים מצחיק פתאום לראות לא מעט צייצנים שכתבו "אנחנו מתגעגעים לליצמן", מי שהפך לשק חבטות וחטף מבול של ירידות בגל הקודם נשאל כעת איפה הוא כדי שינהל את המשבר. זה מסר בעיקר איך צריך להעריך נבחרי ציבור בעודם בתפקידם)

אבל משה גפני התפרץ: "יש בליבנו על ראש הממשלה. למה הוא היה צריך ללכת לעשות את זה עם סמוטריץ' ברביעי שעבר? למה היה צריך לעשות דברים שגם פוגעים בנו?" הזדעק בישיבת סיעת יהדות התורה סביב אותה וועדת חקירה שהשאירה אותם להצביע בעד ונתניהו בעצמו ברח עם עוד בכירי הליכוד. "אנחנו רואים את התמיכה בו בציבור החרדי – זה לא בטוח ימשיך עם מה שקורה עכשיו. הוא צריך להתעסק בנושא הבריאותי והכלכלי, והיה צריך להתחשב גם בנו בדברים האלה", הוא הזהיר.

האסימון נפל

באופן כללי החרדים זרמו עם נתניהו כמו שקרה עד היום בניהול המשבר, אז מי גרר את מי? לדרעי, ליצמן, גפני, מרגי, מקלב, פרוש, מלכיאלי, אשר, בן צור, חסיד, נהרי, אייכלר לקח זמן ארוך להתעורר. ח"כ ישראל אייכלר כאופוזיציה מעוד ברורה בתוך יהדות התורה ונציג חסידות בעאלז שבעצמה לא מכירה בקורונה התחבר למצוקה החרדית וביום שישי, ערב שבת, הוא מוציא הודעה חריפה לפרוש מהממשלה במחאה על הסגר. רק מה לעשות שכולנו יודעים שאם היה מקבל את אותה וועדה לפניות הציבור שנלחם עליה נגד יעקב טסלר הוויז'ניצר הקולות היו רגועים בהרבה, אם בכלל.

אחרי ההפגנה במוצאי שבת האסימון נפל לכולם – אף אחד לא מסוגל לראות שבתל אביב יש הפגנות ואנשים יושבים בברים ואילו השכונה שלהם סגורה, זה לא מעניין אותם. כל חרדי שלא שאלתי הצביע על כך שרואים בהתנהלות של הקורונה אפלייה כלפיהם, בתקשורת מלמעלה מגדירים את זה במילה אחת "סגר", אבל הם קורסים לתוך עצמם, זו מצוקה אדירה.

ההפגנות התרחשו בביתר עילית וירושלים, הארדקורד, ערים מלאות צעירים וחרדים מכל הקשת שלא מצליחים להכיל את החלטות הממשלה לסגור אותם בבתים שלהם. זה הוביל לכך שגם אצל דרעי שלא רצה לשמוע, מוציאים אנשיו תדרוך שהוא דפק על שולחן הממשלה בטענה שהוא לא יכול להמשיך ככה שמתייחסים אל "הציבור שלו" בצורה מכוערת כזו. בשלב הזה, נתניהו גם מבין שמתרחש משהו וקורא לנציגי הסיעות לסשן שיחות. זה היה שבוע קשוח, גם ביחס של המצביע החרדי כלפי נתניהו שראה בו מנהיג וגם כלפי הנציגים החרדים בכנסת שהבינו את זה, קרסו תחת הלחץ, ותיארו איך הם שומעים לראשונה את קולות המחאה והזעם מהציבור.

פורום הקורונה המצומצם, עם דרעי (צילום: חיים צח לע"מ)

המסמך שהכניס את השרים החרדים למלכוד

בכיר בממשלה הציג לי ביום רביעי באחרון מסמך מאד מעניין שהופץ לשרים על ידי המל"ל, לקראת ישיבת הממשלה שהטילה את הסגרים ביום חמישי שעבר ומסיבה מסויימת לא "זכה" לפרסומים רבים. הובאו בו פירוט של הנתונים על תחלואה תחת התירוץ כי מדובר ב"הכרח בנקיטת ההגבלות המוצעות, והיעדר יכולת להסתפק באמצעים חלופיים". שם נטען כי "ההחלטה מאזנת בין הצורך המיידי וההכרחי להגן על בריאות הציבור לבין מימוש זכויות כמו חופש התנועה וחופש העיסוק". עוד נחשף במסמך כי בטרם הוטלו הסגרים נעשו התייעצויות עם ראשי המועצות, זאת בהתאם ללקח שקיבלו מהתרעומת על הסגרים הקודמים, אך "על אף התנגדות חלק מראשי הערים, הוחלט כי יש לנקוט במלוא ההגבלות מכוח התקנות".

בנוסף, הוצגו במסמך הנתונים לגבי השכונות והאדומות והמספרים שהפכו אותן למשוחות בצבע המכריז על אזור בעל אחוז חולים גבוה במיוחד. דרעי וליצמן שתמכו מאד בסגר בסבב הראשון, הצביעו בממשלה גם הפעם בעד. זאת אומרת, האם יכול להיות פה מסלול הפוך – הפוליטיקאים החרדים מבינים את הסגרים על הערים אבל מבחינתם זה הצעדים שנחוץ לעשות? כי הרחוב החרדי לא מקבל את זה בשום צורה. אותם מצביעים  של ש"ס ודגל ואגודה לא ראו את גפני וליצמן בביתר ואלעד או את דרעי בירושלים והח"כים לא ירדו לשטח, גם שהמפגינים זעקו במשך ימים, לקח הרבה זמן לשמוע. כשהם רואים נתונים יבשים אבל אומרים 'יכול להיות שהסגר מוצדק', מול הציבור זה לא עובר.

מה משרד הבריאות צריך לעשות?

אם המשבר כולו היה מנוהל בצורה נכונה, אז גם הציבור החרדי היה מרגיש את הסדר ומקבל את הטיפול הנכון, המדינה בקריסה והם סובלים ומצטרפים לתמונה הכללית. הקורונה משתוללת ואף אחד לא מצליח להשתלט עליה, יש כאוס, זה מגובה בטענה שאין שקיפות, אף אחד לא יודע מה הנתון שעליו שרי הממשלה מתבססים, הדברים לא מספיק שקופים לציבור, אבל לפוליטיקאים כאמור כן. הם במלכוד, מצד אחד המספרים ידועים לנציגים החרדים ומצד שני בגלל הלחץ הציבורי הכבד והבלתי נמנע הם לא מצליחים לקבל החלטות. יש פה שני קווים מקבילים – לחץ עמוק מהרחוב החרדי כלפי נתניהו והפוליטיקאים החרדים שיעשו משהו ונתונים שאי אפשר להתמודד איתם.

משרד הבריאות, בכירי הממשלה צריכים להעתיק את מודל ההסברה הכללי והחרדי מהגל הראשון, זה שראש הממשלה פעם ביומיים יחד עם שר הבריאות עמדו מול המצלמות, אולי בשלב מסויים זה נמאס והלחיץ את האנשים, אבל נתן מסגרת והיה חיובי. אנשים מבקשים לדעת מה קורה איתם, מה הולך להיות ומה רוצים מהם. זה שיש המון, המון המון תלונות נגד משרד הבריאות, הגבלות לא ברורות, הנחיות מבלבלות, כן בידוד, לא בידוד, מי וכמה ימים – זה דברים שניתנים לפתרון בצורה מאד קלה, יעילה ופשוטה רק ברמה ההסברתית, בלי קשר להחלטות הממשלה.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 6 דיונים מיין לפי
1
בגדול תרבות הבטלנות...
קריאת השכמה | 17-07-2020 13:26
בגדול תרבות הבטלנות והשנור של החרדים התנגשה עם המציאות. מי שחי כמו קבצן, לא עובד ונסמך על קצבאות ועל ההקבה, שיפנה בעת משבר לקבה ולא לממשלה.
הזוי אתה... ...
משה | 19-07-2020 1:14
הזוי אתה...
הלואי ואינשאללה שהמנדלבליט יקפוץ ממגדל
אחד, שתים קפוץ!! | 17-07-2020 15:16
כולם יהנו. הממשלה, הימין, החרדים, הדתיים וכל עם ישראל הכשר בתפוצות
2
הלוואי שתתארגן הפגנה של 200 אלף איש נגד אביחי
הטבעה ברוק מפגינים | 17-07-2020 15:19
וכולם ירקו 90 פעם על ביתו עד שיטבע ברוק [כך כבר היה בעבר] רמז ''דניאל''
3
העבודה
נועם | 18-07-2020 16:31
העבודה עם נועם שמואלי ויצחק רבין
4
החרדים בגדו בציבור שלהם
עובדיה | 19-07-2020 6:14
אין שום סיבה לסגור ציבור בריא עם ציבור חולה ואם החילונים בריאים רק הדתיים חולים אז למה ליסגור מסעדות בשבת ששם יש רק חילונים או בברכות מעורבות ששם יש רק חילונים למה ליסגור. הכל שינאת חינם הדתיים לא עובדים ואין למדינה מהם הרבה
5
לחרדים בכנסת אין מה לדעוג
אבינועם | 20-07-2020 6:26
ביום הבחירות הם יביאו את הגדולים שהם עשו ויתנו לנו חוב קדוש ללכת לבחירות וזריזים מקדימים לברית מילה הם לא הולכים לקבל פני אליהו הנביא שהוא יבוא אלהים אבל לבחירות הם הולכים עם תמונות ופרסומת עולמית
6
החרדים המורדים
מיכל | 21-10-2020 17:11
צריך להפקיר אותם. לא לאשפז אותם. לשלול מהם זכות בחירה. לבטל קצבאות לבטלנים חסרי התועלת האלה. מה להם ולנו?