אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

98.5% מתיקי בירור יהדות בבתי הדין – יצאו חיוביים

סיכום שנת 2019 בבתי הדין הרבניים מציג עלייה קלה במספר המתגרשים, 180 תיקי עגונות שנסגרו. רק 1.5% מתוך 4,449 בירורי היהדות - התבררו כלא יהודים, וכמעט כל העתירות נגד בית הדין הרבני נדחו

98.5% מתיקי בירור יהדות בבתי הדין - יצאו חיוביים
  צילום: דוברות בתי הדין הרבניים

הנהלת בתי הדין הרבניים מפרסמת את סיכום הפעילות לשנת 2019, לפיה יש עלייה במספר הגירושין בישראל, אך מאידך נסגרו יותר תיקי עגינות. 98.5% מתוך 4,449 בירורי היהדות – התבררו כי הם יהודים, וכמעט כל העתירות נגד בית הדין הרבני נדחו.

התגרשו – 300 זוגות יותר

בשנת 2019 המשיכה מגמת העליה בגירושין כאשר מספר הזוגות שהתגרשו עלה ב-3% לעומת השנה שקדמה לה. בסך הכל התגרשו בבתי הדין הרבניים ברחבי הארץ 11,465 זוגות לעומת 11,127 בשנה שעברה.

עוד באותו נושא

בגלל אות אחת: אלפי הסכמי ממון בסכנת ביטול

על פי נתוני מערכת בתי הדין בשנת 2019, 57% מתיקי הגירושין החלו בהסכמה הדדית ורק 42% מהגירושין החלו בסכסוך. מנהל בתי הדין הרבניים הדיין הרב דוד מלכא אמר כי "יש לראות נתון זה בחיוב שכן הוא עשוי ללמד על כך שבני זוג למדו להעדיף הליך בהסכמה על פני ניהול תביעות".

מסתבר כי 2,262 תביעות לגירושין בסכסוך הוגשו בשנה זו ביוזמת האישה ורק 1,496 ביוזמת הבעל. 5,699 תיקי גירושין נפתחו בהסכמה הדדית על ידי שני בני הזוג.

180 תיקי עגינות נסגרו

היחידה המיוחדת של הנהלת בתי הדין  לטיפול בנושא העגינות הצליחה להשיג גט ל-180 נשים שבעליהן נעלמו בישראל ובחו"ל, לעומת 149 אשתקד.

בשנת 2019 ניתנו בבתי הדין הרבניים 154 החלטות לסנקציות על סרבני וסרבניות גט. 149 מהן היו החלטות כנגד סרבני גט ו-5 החלטות היו כנגד סרבניות גט. הסנקציות כוללות: צו עיכוב יציאה מהארץ, מניעת ניהול חשבון בנק, מניעת רישיון נהיגה, מניעת מינוי למשרה ציבורית ומניעת תנאים מאסירים פליליים שהם גם סרבני גט. כמו כן בשנת 2019 פסקו בתי הדין הרבניים שבעה צווי מאסר לסרבני גט לעומת שלושה צווים בשנה שקדמה לה.

1.5% מבירורי היהדות הסתיימו בתוצאה שלילית

בשנת 2019 נקבעו החלטות סופיות ב-4,449 תיקים שהופנו לבית הדין בנושא ברור יהדות. יש לציין שאחוז התשובות השליליות בהליך עמד על 1.5%, דהיינו אושרה יהדותם של 98.5% מהתיקים שהטיפול בהם הסתיים.

בשנה זו הוגשו לבית המשפט העליון 58 עתירות נגד בתי הדין הרבניים. 57 מהן נדחו על ידי שופטי בג"ץ בהרכבים השונים ועתירה אחת ובודדת התקבלה.

בדברי הקדמתו לפרסום הנתונים הדגיש מנהל בתי הדין הרבניים, הדיין הרב דוד מלכא כי ישנה חשיבות לריכוז הנתונים של פעילות בתי הדין ברחבי הארץ. עם זאת, מדגיש מנהל בתי הדין הרבניים, כי ניתוח הנתונים חייב להיעשות באופן מקצועי ותוך התחשבות בכלל הגורמים המשפיעים על יצירת הנתון המספרי המוצג בסופו של דבר בטבלת הנתונים. קריאה שטחית של הנתונים המספריים כשלעצמם עלולה להביא לידי מסקנות מוטעות, וליצור את הרושם בדבר קיומם של תהליכים ומגמות חברתיות, אשר לאמיתו של דבר אינן קיימות, או שאינן קיימות באותו אופן ובאותו היקף כפי שהן מוצגות.

לדברי מנהל בתי הדין, הנתונים מצביעים על היקף עבודתם המסורה והמאומצת של בתי הדין הרבניים, על העומס המוטל עליהם, ועל היקפו של השירות הניתן בנושאים מאוד חיוניים לאזרח, כמו גירושין, מעמד אישי, בירורי יהדות, אישור צוואות וירושות ועוד.

אורית להב, מנכ"לית "מבוי סתום"- המסייע לנשים מסורבות גט ועגונות, עונה בתגובה לנתונים שהוציאו בתי הדין הרבניים בנוגע לתיקי הגירושין בהם טיפלו בשנת 2019: "בית הדין מתהדר בנתונים שמראים עלייה במספר תיקי העגינות שנסגרו, אבל את הנתונים החשובים באמת, כמה נשים עגונות עדיין מחכות לגט וכמה שנים הנשים שהתיקים שלהן נסגרו המתינו לגט, הוא לא מוסר. מנסיוננו ארוך השנים אנחנו יודעים שהנתונים שבתי הדין מפרסמים הם לא אמינים ולא ניתן לסמוך עליהם. חלק מהנשים שמגיעות אלינו אחרי מספר שנים של סרבנות או עגינות אפילו לא נחשבות עגונות לפי הספירה של בית הדין, כי בית הדין לא השתכנע שמגיע להן להתגרש, או שהוא מנסה לדחוף אותן לקנות את הגט שלהן כדי להימנע מפסיקה. קל וחומר שהתיקים שלהן לא עוברים לטיפול אגף העגונות. חשוב שהציבור שנחשף לנתונים ידע שמדובר בטיפה בים, ושלמרות המספרים שמפרסמים בתי הדין, עבור אלפי נשים עגונות ומסורבות הגט המציאות הזו רחוקה מלהסתיים".

הרב שאול פרבר, יו"ר ארגון 'עתים':"הנתונים מלמדים אותנו שנפתחות חקירות יהדות נגד אלפי אזרחים ללא שיהיה בכך שום תכלית. מדובר בחקירות של אזרחים שנמצאים בארץ לפעמים עשרות שנים, צאצאי עולים שהוכיחו יהדותם בעבר, וכרעם ביום בהיר הממסד הדתי מטיל ספק ביהדותם ללא מתן הסברים. גם כאשר התהליך מסתיים בחיוב, הוא יוצר ריחוק וניכור מהיהדות. לא בכדי הרב עובדיה יוסף זצ"ל פסק שאין בחקירות הללו צורך. זה נכון על אחת כמה וכמה לגבי אזרחים רבים שבית הדין משאיר במצב של "ספק" – ואינו מוכן לאשר את יהדותם. הם אינם נספרים באלו שיהדותם נדחתה, אך יחד עם זאת אינם רשאים להינשא בישראל. יש לשנות את הליך פתיחת תיקי היהדות ולהפסיק את מגמת החשדנות והבדלנות אשר פוגעת בלכידות העם היהודי".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו