אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

קפה "קאלו", נישואין ומה שביניהם / הרב אהרון ליבוביץ'

זוגות רבים מבינים שרק אם תיוולד תנועה רחבה בחברה האזרחית ותתבע את הזכות לבחור כיצד להתחתן, נראה פה שינוי אמיתי, מהפכה של הפרדת ההלכה מהחוק. על הזוגות האלה נאמר "החכם עיניו בראשו"

קפה "קאלו", נישואין ומה שביניהם / הרב אהרון ליבוביץ'
  (צילום: מנדי הכטמן/ פלאש90)

"החכם עיניו בראשו" אמר קהלת. היכולת להישיר מבט קדימה ולזהות מכשולים בדרך היא יכולת בסיסית בהתנהלות מושכלת ונבונה.

ישראלים רבים יודעים שהמונופול של הרבנות הראשית על שירותי דת בישראל היא פוגענית ומזיקה, אבל רובם לא יפעלו בנושא עד שזה לא פוגש אותם באופן אישי, ואז לעיתים קרובות זה מאוחר מדי. ראו את הדוגמא האחרונה בהסרת הכשרות מבית הקפה 'קאלו' בירושלים, שהשבוע התבשרנו כי חתם על חוזה פיקוח עם ארגון כשרות אלטרנטיבי.

הוויכוח בין המסעדה לבין הרבנות כנראה נגע בסוגיה הלכתית וטכנולוגית מוכרת ונפוצה (בישול על ידי מי שאינו יהודי וכירת אינדוקציה). האתגר הזה מוכר מאוד בענף הכשרות וניתן לפתרון בכלים הלכתיים או טכנולוגיים, אבל כנראה שבמקרה הזה הצדדים לא הצליחו להגיע לעמק השווה.

והארץ רעשה סביב אותו המקרה של קפה קאלו, המונופול של הרבנות ומחיריה. מה שלא הוזכר, הוא ששתי דלתות ממסעדת קאלו בדרך בית לחם, קיים בית קפה נוסף בשם "המקום של איציק".

"המקום של איציק" היה אחד משלוש המסעדות החלוצות שהשיקו את מיזם השגחה פרטית איתי לפני שבע שנים, ומאז הוא נאבק במונופול של הרבנות, "המקום של איציק" סלל את הדרך עבור מסעדות ובתי אוכל אחרים ושילם לא פעם מחיר יקר.

הלב כואב על כל מסעדה שנפגעת ממונופול הרבנות, הלב כואב על כך שבעלי מסעדות וצרכני הכשרות בארץ הם בני ערובה של חוק איסור הונאה בכשרות, שהופך את כולנו לשפוטים של מערך כשרות ממלכתית בינונית, בעייתית, ולפעמים אף מושחתת.

ברוך ה', מצאנו דרך להתחרות ברבנות במסגרת החוק, אבל הכשרות הפרטית יכולה להצליח בשטח רק אם מסעדות רבות יעברו לצרוך את הכשרות הזו ויעזרו לה להתרומם. לכן מוטב היה אילו מסעדות היו עוברות אליה היום, ולא ממתינות לפיצוץ הבא שלהן עם הרבנות, כפי שקרה ל"קאלו". כך השינוי היה מגיע יותר מהר והייתה נמנעת מרבים ההתנהלות מול הרבנות, הפועלת לעתים בכוחנות. החכם עיניו בראשו.

הדברים דומים בתחום הנישואין, התחום בו אנו עוסקים היום במסגרת מיזם "חופות". במסגרת "חופות" אנחנו מציעים חופה כדת משה וישראל למי שאינם יכולים או אינם רוצים להתחתן ברבנות. רוב הישראלים אינם מבינים את המשמעות של המונופול של הרבנות על המעמד האישי בישראל עד שהם נתקלים בבעיה בעצמם.

זה יכול להיות גירושין וסרבנות גט, זה יכול להיות בירור יהדות או שיעורי כלה, לפעמים קשיים קלים ולפעמים קשים ביותר. רק אז, אל מול המשבר, הזוגות פונים אלינו ולארגונים אחרים בחברה האזרחית, ואנחנו עושים כמיטב יכולתנו לסייע לזוגות במסגרת ההלכה.

אבל יש זוגות אחרים שבאופן אקטיבי ויזום בוחרים להינשא באופן פרטי. הם מאמינים בכוח הבחירה, בחשיבות החופש, וחפצים במסגרת הלכתית. הזוגות האלה הם החלוצים ההולכים לפני המחנה. הם מבינים שרק אם תיוולד תנועה רחבה בחברה האזרחית ותתבע את הזכות לבחור כיצד להתחתן, נראה פה שינוי אמיתי, מהפכה של הפרדת ההלכה מהחוק. על הזוגות האלה נאמר "החכם עיניו בראשו". נקווה שגם הם, כמו "המקום של איציק" יסללו את הדרך לבאים אחריהם.

=======

הרב אהרון ליבוביץ' הוא ראש מיזם 'חופות' מבית השגחה פרטית

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
רב
ש.ש | 09-07-2020 19:16
ישנם הרבה אנשים שמכנים עצמם רבנים, ומרשים לעצמם לערער על סמכות הרבנות שהוסמכה עי ממשלת ישראל לאורך כל הדורות, בוודאי שאנשים אלה לא רבנים, ולא מוסמכים לתת כשרות לשום מקום שצריך כשרות, עדיף לכל אלה שלא רוצים כשרות של הרבנות, לא לשלם כסף לכל מיני כפרים שמתחזים לרבנים, יהודים לא יאכלו אצלכם, תודה
2
אתם אתר דתי?
נפתלי | 11-07-2020 22:43
נותנים במה למי שמסית בצורה אנטישמית נגד הרבנות ומשתף פעולה עם רפורמים?