אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

מהפכת הסלבס במגזר: מחשבות בעקבות חתונת ציפי חוטובלי

הסיקור התקשורתי המוגזם סביב חתונתה של סגנית השר ציפי חוטובלי כולל הדשדוש בין הקינוחים למוזמנים, מלמד כי גם בציבור הדתי התפתחה תרבות סלבס. העלונים מרפדים את דרכם של הנצפים והנצפות וכל אחד רוצה להופיע מול הזרקורים. האם לא מוביל לרדידות תכנים והעצמת ההבל?

מהפכת הסלבס במגזר: מחשבות בעקבות חתונת ציפי חוטובלי
  לא הגזמנו? ציפי חוטובלי בחתונתה (פלאש90)

"חתונת המגזר", הוגדרה חתונתה של סגנית השר ציפי חוטובלי. וכולנו דשדשנו יחד בין הקינוחים למוזמנים.

ציפי, זאת שנדמה לנו שעד לא מזמן שרה אתנו שירי פזמונסניף, נישאה לבחיר ליבה. ובאוויר ישנה תחושה שהיא יצאה ממש מהסדרה 'סרוגים' והעיפה באחת את בעיות הרווקות המאוחרת של "המגזר". הד חתונתה של חוטובלי היא חלק מהמהפכה השקטה שעוברת על הציונות הדתית. מהפכה שעוברת במלוא עוצמתה. מהפכת הסלבס.

פשששש סלבס. קורה לפעמים שמישהו משמיע לעבר מן דהו. אחד שבמקרה נראה, או נשמע, קצת מעבר לנראות היומיומית. ויכול הדבר להיות אפילו מבעד הטלוויזיה, או הרדיו המקומי. סלבס, מילה שכבשה לאחרונה את השיח שלנו. שנכנסה חזק לתרבות סביבנו.

תרבות היא דבר מופלא, יצירה של האנושות. היא שמה את נושאי הדיון החשובים לחברה בחזית, ומתעסקת בערכים שמלכדים את החברה סביבה. התרבות על גווניה השונים, מלכדת את החברה תחת אותן דגלים, ובשל כך היא מעוררת הרבה פעמים וויכוח סוער, בשל חשיבות הערכים שנצפים דרכה. היא מוקרנת מהשפה, תוכניות הבידור, סמלי החברה, סרטים, ספרים ומחזות וכן ההיררכיה בניהם.

מה נחשב יותר בהיררכיה התרבותית, תיאטרון או ריאליטי? מה נצפה יותר? ומה מקומו של כל אחד בתרבות? שאלות חשובות שמראות שמבנה התרבות הוא לאו דווקא אחיד.

התרבות מקיפה את מרבית חיינו במכלול מובנים. היא זו שקובעת מה חשוב לנו, מה מאחד אותנו, מה אנחנו אוהבים, ובעיקר מה אנחנו מעריכים. היא קובעת סדר יום ליחיד ולחברה כולה. בשנים האחרונות התרבות שלנו מובלת על ידי מילים כמו, חתיך, הורס, סלבס, נצפה, וכדומה. כשלרובן נלווה סימן הקריאה, או קריאה מקדימה של פששש סלבס… איזה חתיך!! וכן הלאה. האמור כמובן נהגה גם בלשון נקבה, רק ששם אוצר המילים לפעמים מרחיק לכת יותר.

זה לא סוד שהחברה המערבית שמה בגאון את המיניות והיופי בחזית. הדבר נכתש ונדרש במאות סמינריוני הדרכה ופאנלים של זהות ותרבות המערב. ובתרבות הסלבס, זהו מקום מרכזי, אך לאו דווקא. נדמה כיום שהעיקר הוא, שאתה נצפה.

הסלבס הגיעו גם אלינו

לאחרונה תרבות הסלבס כובשת גם את ספסלי בית הכנסת. מגזיני החברה הדתית לאומית, דפי פרשת השבוע, שהפכו עלונים לכל דבר, מרפדים את דרכם של הנצפים והנצפות. בואו נודה על האמת מאז ומעולם החברה האנושית חייה על היררכיה. הקריאה לשוויון עומדת אל מול הערצתנו לדמויות מרוממות מהציבור. נסיכים ונסיכות חסרים לנו בחברה שחרתה על דגלה חירות ושוויון, מאז המהפכות הצרפתית והאמריקאית.

ולראיה ניתן רק לראות את עיניהם הכלות של מיליוני הצופים בחתונת הפאר של נסיך הכתר הבריטי שהייתה לא מכבר (ומאז  כבר הספיקו לעדכן אותנו על הריון, פרטי לבוש ודיאטה). געגועים אולי לעולם שהיה ונשאר רק באגדות ובבריטניה (בגרסה מעט מגושמת). והנה גם לנו נסיכה תוצרת בית! לא, לא רק שהיא ישראלית, אלא דתית, אחת שניתן להזדהות איתה בנקל. ערכית, חכמה ויפה. אך חוטובלי היא ממש לא העניין כאן. במקרה שלה לפחות התוכן הוא זה שהוביל אותה במסדרונות החברה הישראלית, עד לתפקיד הבכיר של סגנית שר. (ולא אכנס לדוגמאות אחרות של נצפים ונצפות למיניהם, מתוכניות ריאליטי, כאלו ואחרות).

ניתן להגיד אפילו שמאמר זה עושה לה מעט עוול. כי לא בה מדובר, אלא בייחצון התקשורתי של חתונתה. שנלווה לכל תופעת הסלבס שהתפתחה סביב. השאלה היא מה אנחנו מעריצים? איזה תכונות אנחנו מהללים בבני אדם? ומי אלו גיבורי התרבות שלנו?

בעבר היה סדר עולמי היררכי ומובן, והוא נקבע עלי ידי גורמי האליטה, שאיש כמעט לא ערער על היותם מלכים, רוזנים וגבירים. הם נבחרו כך בחסד האל, בדמם הטהור, או בייחוס המשפחתי. מוביליות חברתית הייתה דבר נדיר. לשמחתנו גשר זה נפרץ. וניתן לכל אחד לפחות שוויון הזדמנויות.

אך בפרץ שנסדק ונשר צמחו אליטות חדשות. משום שאין באמת שוויון בין בני אדם. אנחנו צריכים גיבורי תרבות ובני אלים. אז תחילה היללו את האינטלקטואלים המרכזיים, לאחר שהמדע פרץ בעוז, אחר כך מנהיגים וגיבורים לאומיים, חלוצים ולוחמים עזי נפש. עד לתפיסת מקום נכבד, יותר ויותר של אנשי הצורה. אלה שצדודית נאה להם.

ובשבילנו זה מספיק

כיום אפילו מספיק לנו שמישהו נצפה. דיברו עליו, אור זרקורי האולפנים שזף את עורו, לא משנה אם אמר דברי חוכמה, או הבל, התנהג במוסריות, או להפך ואם אפשר אז שיהיה גם חתיך!

הכניסה של התרבות הזו בעוז, לחברה הדתית, מצביע על מגמת שינוי בחברה. יש חלק ניכר שמוציא את עצמו מהכפיפות ההיררכית הרמה תחת רבנים. הדבר מוביל אומנם להעצמה של הפרט, ומעיד על שינוי מבני עמוק, אך השאלה לאן הוא מוביל.

כנגד המהלך הזה יוצאים בחריפות האליטות הישנות של ההגמוניה של היהדות ואפשר למנות את כינויי ה"ניאו- רפורמים", או "מוצ"שניק" ככינוי גנאי לתהליך. רק צריך לבדוק האם שחרור בריא זה לא מוביל לרדידות תכנים והעצמת ההבל, כפי שמכונה היופי בפיו של שלמה המלך. הבל, הינו משב הרוח היוצא מן הפה, והוא חולף ונעלם מהר.

וכך גם גיבורי התרבות העכשוויים שלנו, אלה שהיום נראים ומחר כבר עוברים לקטגורית ה"תזכיר לי מי אתה?", כי בתרבות כזו חסרת עומק, מיד מחפשים את הבא בתור.

==

אור יזרעאלי הוא עיתונאי, סופר ופובליציסט

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
אני עושה עבודה סמינריונית על הרב שרלו
יונת | 30-05-2013 22:14
בין השאר שמתי לב שהוא לא מופיע באף אחד מהאירועים האלה ואני מחפשת את האזכורים שלו בכל הטורים האלה והוא בכלל לא מופיע שם. קראתי עכשיו את מה שכתבת בפוסט הזה ויש לי תחושה שהוא סולד מזה וזה דווקא מתאים לי לתזה עליו.
2
זו תופעה לא טובה ויש למנוע אותה
| 30-05-2013 22:39
3
שטויות. הכותב לא יודע מה זה לפרגן. זה הכל.
יוסי | 31-05-2013 14:32
הציבור חיבק את חתונת חוטובלי כי היא בחורה מוכשרת, דוברת רהוטה של הציבור שהצליחה להגיע למקום גבוה בפולוטיקה ולמרבה הצער היא הייתה רווקה עד גיל 34. טבעי לחלוטין שהציבור ישמח וירגיש שותף לשמחה כשהיא מתחתנת. את אף אחד לא עניין מה היה האוכל ולבוש בחתונה. חוץ מאולי לכמה עיתונאים שלא הבינו שזה לא קשור לציבור שלנו.
4
צודק! עלוב כשאנחנו מאמצים תרבות רדודה וחלולה כזאת
אני | 02-06-2013 9:06
גם אני חשתי זאת כשכל עיתון מהמגזר דווח באינטנסיביות לא אופינית כזו. דרך אגב, או לא דרך אגב, מזל טוב לזוג המאושר מכל הלב.
5
יש רבנים שעסוקים עם הסלבס במקום למלא תפקידם בעירם!
| 03-06-2013 23:06