אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

תושב יצהר הורשע בהסתה לאלימות נגד חיילי צה"ל

בית משפט המחוזי בלוד קיבל את ערעור המדינה והרשיע את נחום שלום אריאל, תושב יצהר, בהסתה לאלמות נגד חיילי צה"ל, וכן בהעלבת עובד ציבור: "הצגת הנמקה הלכתית כמקור המתיר הרג חייל"

תושב יצהר הורשע בהסתה לאלימות נגד חיילי צה"ל
  חיילים. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: Wisam Hashlamoun/Flash90)

בית המשפט המחוזי בלוד קיבל היום (רביעי) את ערעור המדינה והרשיע את נחום שלום אריאל, תושב יצהר, בהסתה לאלימות נגד חיילי צה"ל וכוחות הביטחון ובהעלבת עובד ציבור נגד שוטר יס"מ ש"י.

כזכור, נגד הנאשם הוגש לבית משפט השלום בפתח תקווה כתב אישום המייחס לו 2 אישומים. על פי האישום הראשון, בו הואשם בהסתה לאלימות, בתגובה לפינוי והריסת מבנים בלתי חוקיים ביצהר, כאשר על פי כתב האישום בשנת 2014 נקטו מתיישבים יהודים מקומיים בפעולות אלימות כלפי אנשי כוחות הביטחון ורכושם, לרבות יידוי אבנים.

עוד באותו נושא

נציב התלונות: עילת סגירת תיק היועמ"ש – חוסר אשמה


11

פעולות אלו גרמו נזק רב לכלי רכב ולפציעת אנשי כוחות הביטחון. במסגרת דיון רב משתתפים שהתקיים על רקע זה בפורום באינטרנט בשם "יצהרניקים", בו היו חברים כמאתיים תושבי יצהר, בדבר לגיטימיות פעולה אלימה כזו של יידוי אבנים על כוחות הביטחון, ושעה שפגיעה אלימה בכוחות הביטחון בדרך זו הייתה תרחיש ממשי ונפוץ שהתקיים בפועל באותם ימים.

באפריל 2014 פרסמה תושבת יצהר, אלירז פיין, בקרב יתר חברי הפורום: "…אני בעד זריקת אבנים (על יהודים, כמובן שעל ערבים אין שאלה) בסיטואציות מסוימות- גם אם האבן תביא למותו של חייל!!! אגבה מול כל גוף חיצוני את זורקי האבנים, גם במקרים שבהם לא היו נחוצים בעיני!".

בתמיכה ובחיזוק  לדברי ההסתה, הנאשם פרסם מיד בקרב חברי הפורום: "אומר יותר מזה בפשטות אין שום בעיה הלכתית להרוג חייל בפינוי לילי. אני ממש לא מצאתי מישהו שיכול להסביר למה אין דין של גנב הבא במחתרת". בשל תוכנו ואופיו הקיצוניים והחריגים גרר פרסומו של הנאשם בפורום תגובות תמיכה והזדהות, אל מול תגובות זעזוע והוקעה. שעות ספורות לאחר הפרסום יודו פעם נוספת אבנים על כוח יס"מ שנכח בישוב.

"שוטר 'נבל', 'כלב דתי'"

על פי האישום השני, בו הואשם הנאשם בהעלבת עובד ציבור, ביוני 2016 לפנות בוקר, כוח יס"מ ש"י עיכב תושבת יצהר מתוך ביתה. בשלב מסוים הגיע הנאשם למקום והחל להתווכח עם השוטרים. תוך כדי כך, צילם המשיב באמצעות מצלמת הטלפון הנייד שלו שוטר שהיה במקום, אשר חבש לראשון כיפה, וענד על מדיו תג שם שחשף את זהות, אף שלמשיב לא הייתה כל תקשורת עם השוטר.

זמן קצר לאחר מכן, אך בשל עצם השתתפותו של השוטר בפעילות המדוברת, העלה הנאשם לחשבון הפייסבוק שלו את תמונת השוטר ולצידה סטטוס עם שמו המלא ודברי גנאי ועלבון בוטים כלפיו, במסגרתם כינה את השוטר "נבל", "כלב דתי" ומי שעוסק ב"התעללות" בציבור המתיישבים, וקרא לנחשפים לפוסט להמשיך לשתף את תמונתו ברבים כדי שרבים ככל הניתן "יוכלו לראות מה באמת הוא עושה".

בית משפט השלום בפתח תקווה זיכה את הנאשם משני האישומים נגדו, לאחר שקבע כי בכל אחד מהאישומים לא התקיימו כל יסודות העבירה שיוחסה לו, ובנוסף אף קמה לנאשם הגנה מן הצדק אכיפה בררנית שננקטה נגדו בהחלטה להגיש כתב אישום נגדו.

"נימוק המתיר להרוג חייל"

בעקבות זאת, הוגש ערעור על ידי הפרקליטות. באשר לאישום הראשון, הסתה לאלימות, קבע בית המשפט המחוזי כי פרסומו של הנאשם מהווה עבירת הסתה לאלימות מובהקת. בכלל זאת נקבע כי לא רק שהנאשם תומך בפרסום ההסתה של אלירז פיין שקדם לו, אלא גם: "מוסיף נימוק לחיזוק קריאתה לזריקת אבנים על חיילים, אין מדובר בהבעת דעה גרידא אלא בהוספת נימוק המתיר להרוג חייל".

"דברים אלה, על רקע התקופה בה מבוצע פינוי ביצהר, כשברקע זריקת אבנים אל עבר החיילים, ובשים לב לקבוצה בה מפורסמים הדברים, לא יכולים להתפרש אלא כקריאה לאלימות ו"האפשרות הממשית" שהקריאה תביא לאלימות, מובהקת. אין מדובר בהחלפת דעות תיאורטית אלא עידוד למעשים המבוצעים בזמן התרחשותם".

בית המשפט הדגיש כי "הצגת הנמקה הלכתית כמקור המתיר הרג חייל, עלולה לשמש צידוק בידי מאן דהוא לביצוע מעשה נפשע של הריגת חייל….תמיכת הדברים החמורים ביסודות הלכתיים, עלולה אפוא לדרבן לביצוע המעשה והיא מחזקת את האפשרות הממשית כי הדבר יתרחש. איננו סבורים כי ניתן להקל בכגון זה".

"הפוסט המעליב פורסם רק משום שהשוטר השתייך לציבור הדתי"

באשר לאישום השני, העלבת עובד ציבור, קבע בית המשפט כי פרסומו של הנאשם מהווה עבירת העלבת עובד ציבור מובהקת, וקבע כי "ביטויים כמו "נבל" "כלב דתי" ובפרט "התעללות ביהודים" המופנים כלפי שוטר בכלל  ושוטר דתי בפרט, במסגרת מילוי תפקידו, בצרוף תמונתו וקריאה להמשיך ולהפיץ את הפוסט נוגעים לליבת כבודו של השוטר".

"מדובר בשוטר שמילא את תפקידו והפוסט המעליב  בעניינו פורסם אל בעקבות מעשה קונקרטי אלא משום שהיה במקום לצורך מילוי תפקידו ושמו היה גלוי לעין. תפקידו של השוטר הוא לשמור על בטחון הציבור, לרבות היהודי, והפוסט המעליב בצרוף תמונתו פורסם רק משום שהשתייך לציבור הדתי". עוד קבע בית המשפט כי בדברים מסוג זה יש כדי להביא ברמת וודאות קרובה לפגיעה של ממש בתפקודו הציבורי של שוטר מסוג זה.

באשר לאכיפה בררנית קבע ביהמ"ש כי לא התקיימה בתיק זה כל אכיפה בררנית כלפי הנאשם, ובכלל זאת הפנה לכך שהפרקליטות הפנתה ל"קלסר עמוס במקרים דומים בהם הועמדו אנשים לדין במקרים דומים".

בהתאם לפסק דינו, בית המשפט המחוזי החזיר את התיק לבית משפט השלום על מנת שיקבע מועד לשמיעת טיעוני הצדדים לעונש ויגזור את דינו של המשיב. כזכור גם הנאשמת הנוספת, אלירז פיין, הורשעה בהסתה לאלימות בבימ"ש השלום בפתח תקווה ונגזרו עליה 5 חודשי עבודות שירות, 10 חודשי מאסר על תנאי וקנס בגובה 2000 ש"ח.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
אנשים מטורפים. ממש...
צדק ילין בה | 01-07-2020 14:11
אנשים מטורפים. ממש עולם הזוי שהתרגלנו לחיות בו. קוראים לרצח של חיילים ושוטרים ישראלים שבאים להרוס על פי חוק מבנה לא חוקי. הבעיה היא שבתי המשפט לא מודעים עד כמה אנשים אלה שטופי מוח ועד כמה הם מסוכנים ולכן לא מענישים אותם כפי שהיה ראוי.
מיד בתחילת המשפט צעקתי לשופט. אתה תאשים!!
דוד תדהר בן 14 | 02-07-2020 9:22
בכניסה ללשכת השופט, צעקתי לו ''חבל על הזמן, הרי אנו יודעים שתאשימו את בן דודי. אחרת ''כבודו'' יפוטר''. השופט ימ''ש צחק צחוק של פרה אדומה
2
יצהר - מאורת צפעונים של שונאי המדינה והצבא.
קצין במיל. | 01-07-2020 15:01
להעבירם מיידית לפלסטינים.הם יודעים איך לטפל בטיפוסים שכאלה.
פשוט להכניס לכלא....
ועתה מרצחים | 01-07-2020 17:18
פשוט להכניס לכלא. שום דבר לא יעזור. מתירים את דמ של ילדינו ונכדינו בשם רצון לשמור בידם נדלן שגזלו. פשוט טירוריסטים . לכלא ודי.
3
גם
נועם | 25-12-2020 9:47
גם היהודים מתפללים למכה