אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

אלישיב רייכנר: שכחתם מה תרם מסלול ההסדר למדינה?

העיתונאי הדתי, אלישיב רייכנר כותב היום כי אי אפשר להפריד בין מסלול ההסדר ובין התוצרים שלו: החלפת המחנכים החרדים בישיבות התיכוניות, הקמת גרעינים תורניים ואפילו השירות הצבאי שנעשה בצורה יותר רצינית. "אפשר לשנות מעט את המסלול אבל שהשינוי ייעשה בהסכמה ולא בכיפוף ידיים."

אלישיב רייכנר: שכחתם מה תרם מסלול ההסדר למדינה?
  בעד ישיבות ההסדר. רייכנר

על רקע הדיון סביב הארכת מסלול ההסדר, כותב הבוקר (ד') העיתונאי הדתי אלישיב רייכנר בדף הפייסבוק שלו כי "כשמדברים על סוגיית ישיבות ההסדר, יש משהו לא הוגן בהעמדת הדיון רק על מספר חודשי השירות במדים."

רייכנר עצמו בוגר ישיבת ההסדר בירוחם, הוסיף כי "זמן השירות הצבאי הפעיל של בחורי ישיבות ההסדר אינו קודש" וניתן להוסיף לו מספר חודשים, אך שהדיון יתנהל בצורה עניינית.

"ישיבות ההסדר הן לא סתם פתרון טכני שמשלב צבא וישיבה אלא מפעל תורני, חברתי וחינוכי שהצמיח דור של רבנים, מאות מחנכים, עשרות יישובים וגרעינים חברתיים."

על פי רייכנר, "בזכות מכוני ההוראה של ישיבות ההסדר הוחלפו המחנכים החרדים בישיבות התיכוניות במחנכים בעלי השקפה ציונית דתית."  וכן התבססו והוקמו ישובים חשובים ביו"ש כמו אלון שבות, עתניאל והר ברכה. וגרעיני התיישבות חברתיים בקריית שמונה, מעלות, עכו, שדרות, אילת וירוחם.

"אי אפשר להפריד בין הישיבות לתוצרים הרבים שלהן. הנוסחה הכאילו טכנית של שילוב שירות צבאי עם לימוד תורה משמעותי, נתנה את אותותיה בכל שדות העשייה."

גם הצבא מרוויח

מול הטיעון על כך שבני הישיבות משרתים פחות, משיב רייכנר כי "גם הצבא מרוויח לא מעט ממסגרת ההסדר. הגיבוש המוקדם של הבחורים בישיבות בתקופת לימודם לפני הפרק הצבאי, והחינוך שהם מקבלים בתקופה זו, מעלה באופן משמעותי את אחוז הקרביים בתוכם. אלעזר שטרן, אחד ממבקריו של ההסדר, כותב בספרו 'משא כומתה' שיותר משמונים אחוזים מבני ישיבות ההסדר משרתים כלוחמים, ושגם התייצבותם לשירות מילואים גבוהה יותר מהממוצע."

את דבריו מסיים רייכנר, בכך ש"אפשר לשנות מעט את המסלול ולהאריך במספר חודשים את השירות הצבאי כשם שהשירות במחלקות מעורבות ולא הומוגניות הוא שינוי מבורך, אבל שהשינוי ייעשה בהסכמה ולא בכיפוף ידיים."

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
8 תגובות - 8 דיונים מיין לפי
1
צביעות ... כשמדובר בחרדים אפשר לכופף ידיים ...
שוקי | 29-05-2013 9:44
ובוודאי ישנה חשיבות רבה לישיבות החרדיות לשמירה על עם ישראל . אתה פונה לחילונים בשפה שלהם ומנסה להסביר מדוע אתה צודק - אל תדאג , זה לא מרשים אותם ... גם החרדים מנסים להסביר את דרכם ואף אחד לא מקשיב - גם במגזר הדתי לאומי . בקיצר , בנט יצר ברית עם הרב יהיר ואלו תוצרי הברית
2
הרב חיים נבון נתן התייחסות הרבה יותר עניינית ונכונה
| 29-05-2013 9:55
ישיבות ההסדר צריכות לקבל התייחסות בהשוואה לעילויים החרדים שמקבלים פטור מלא ולא ביחס לחרדים שאינם לומדים וישרתו שנתיים.
3
בתור אחד שראה כיצד נעשה המו"מ עם ראשי ההסדר
אבי | 29-05-2013 9:57
הייתי במקרה באחד המו"מים בין הצבא לבין איגוד ישיבות ההסדר. האחרונים פשוט הבהירו לצבא שאין על מה לדבר ובכך נסגר הסיפור. אני זוכר שאצלנו בישיבה אמרו שההסדר עושים שנה וארבע אבל מדברים על זה שלוש שנים..שום דבר לא השתנה, רוממות אל בגרונינו ושירות מקוצרר בידינו. איכה נוליך את הבושה כשבאוהל לידינו משרת החילוני אליפלט הבור שלוש שנים בלי לדעת מדוע ולמה
4
הם לא שכחו, מר רייכנר, הם זוכרים היטב שישיבות ההסדר
סתם אני | 29-05-2013 10:23
הם החיילים הטובים ביותר וזה לא נסבל מבחינתם. הם גאות המגזר, והם אלה שעוד עלולים חלילה לנצח את הטרור, אז למה לא לקעקע אותם, ולמרר להם את החיים. וכן, גם להוריד להם את המוטיבציה.
5
חיילי ישיבות ההסדר מוכשרים, בעיקר בשביל שרות המילואים
בעל שם | 29-05-2013 12:03
מי שיודע מה הולך בגיוס המילואים יודע. חיילי ישיבות ההסדר מוכשרים , בעיקר בשביל המילואים. הם אלה שבעיקר נשארים, כלוחמים חפש"ים, כחיילים פשוטים עד גיל 40 בשרות המילואים.
6
כמו ששכחו בהתנתקות אז גם לפיד האבא והבן
| 29-05-2013 19:08
7
הציונות הדתית בשלה להקיא מתוכה כל השפעה חרדית
ירון | 29-05-2013 22:44
בגרנו ובשלנו לקחת אחריות על התורה ועל העבודה ולא להכיר בחרדיות חשכת הגולה . שילמנו מחיר יקר בשנות השבעים בהעסקת רבני תלמוד מסיונרים חרדים בישיבות שלנו ונבראו החרדלים . די אין לנו צורך במשגה הזה יותר ויש לנו מספיק בני תורה לרבנות ולהוראה שיש להקיא מתוכנו כל סממן חרדי אנטי וכל מתחזה חרדי לציוני כי נפשו חשקה במשרה . העת הגיעה לומר בקול כי הציונות הדתית היא הדרך הנבחרת ביהדות ולה ורק לה יש לחזור בתשובה הן החרדים והן החילונים .
8
אכן, ישיבות ההסדר הצמיחו גדולים טובים, לדוגמא:
אשר | 30-05-2013 2:55
יגאל עמיר, רוצח ראש הממשלה יהודה עציון וזאב (זמביש) חפר, ממחבלי המחתרת היהודית ועוד רבים וטובים...