אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

קצר על הפרשה | מה גדול; לימוד תורה או שירות בצבא?

השאלה שמקטבת חלקים רבים בציבור הישראלי, מה גדול ממה- לימוד תורה או שירות בצבא, נידונה בפרשת השבוע. קצר על הפרשה - הרב יששכר היימן בסרטון קצרצר על פרשת השבוע. צפו

קצר על הפרשה | מה גדול; לימוד תורה או שירות בצבא?
  (צילום: דוד כהן/ פלאש 90)

מה גדול ממה? לימוד תורה או שירות בצבא. השאלה הזו מסעירה את החברה הישראלית כבר עשרות שנים, נראה מה יש לפרשת השבוע לגלות לנו – דברים מאוד מעניינים שלא כולם יאהבו לשמוע.

בסוף הפרשה מסופר על כיבוש עבר הירדן המזרחי, ולפני המלחמה עם עוג מלך הבשן הקב"ה אומר למשה "אל תירא אותו, כי בידך נתתי אותו ואת כל עמו…" אל תפחד מעוג מלך הבשן. מה הסיפור פה?

נחזור לתחילת ארבעים השנה, למלחמת עמלק. משה אומר ליהושע "צא הילחם בעמלק", אתה תלך להילחם בפועל, ומה אני, משה, אעשה? – אעלה לגבעה ואתפלל. אומרת התורה "וידי משה כבדים", למרות שמשה היה מאוד חזק פיזית היה קשה לו להרים את ידיו, למה? – מסביר רש"י "בשביל שנתעצל במצווה ומינה אחר תחתיו – נתייקרו ידיו".

הייתה מצווה להילחם בעמלק, ומשה התעצל בה, ולא הלך בעצמו עם חרב ביד להילחם בעמלק, אלא שלח את יהושע לקרב, והוא עצמו נשאר להתפלל, לכן הוא נענש והיה קשה לו להרים את ידיו.

בעוד שבועיים, בפרשת פנחס, רש"י יספר לנו שבפרשה שלנו משה רבינו חוזר בתשובה. במלחמת סיחון ועוג משה רבינו לוקח חרב ביד ה' אומר לו "אל תירא אותו כי בידך נתתי אותו, אתה משה לובש מדים, שם קסדה ומסתער על האויב".

משה רבינו, גדול תלמידי החכמים בהיסטוריה, יצא בעצמו להילחם ולא נשאר בישיבה. כך התנהג אברהם אבינו עם ארבעת המלכים, כך עשה יהושע, כך עשה דוד, וכך נעשה אנחנו.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
13 תגובות - 12 דיונים מיין לפי
1
ג' עיקרים - השתמטות,בטלנות וקבצנות.
השילוש היהודי הקדוש | 26-06-2020 9:09
והכל - בשם שמים
2
יותר ממיליארד מוסלמים רוצים לכלותינו
חיים | 26-06-2020 16:48
המעצמה בבל,המעצמה פרס ,המעצמה רומי,שכולן עם רבים אחרים ,רצו להשמידינו במהלך כל ההיסטוריה,ולא שרדו ואנו היהודים,ללא צבא ללא מדינה שרדנו.עם כל הערכה לצהל ולוחמיו,אפילו נגד אירגוני הטרור כמו חמאס וחיזבולה הוא לא מצליח להכניעם.בלי תורה ומקרבי החיים עליה ,יום ולילה ,לא תהיה תקומה למדינת ישראל.הבעיה כיום,שרבים מתכחשים אפילו לזהותם היהודית.
סלח לי הרב היימן, אבל גדולי הציונות הדתית
דתי לאומי בנשמה | 29-06-2020 20:32
אמרו אחרת !!! פשוט וברור שלימוד תורה גדול משירות צבאי , כך נכתב במפורש על ידי מרן הרציה, זו דעתם של כל מעתיקי המסורת של תורת הרב קוק זיעא .
3
ארגון "קדוש וטהור"= רפורמים
יפיתי | 27-06-2020 22:11
ארגון רבני צהר, בראשו עומד רב העיר שוהם דוד סתיו, מעניק בשנים האחרונות תעודות פיקוח למסעדות שונות, מתוך מטרה ברורה להתחרות ברבנות הראשית לישראל.לארגון, אתר אינטרנט עם אפשרות לבצע חיפוש לפי מיקום, כדי למצוא באזור מסעדה הנמצאת תחת פיקוחם. לקוח שביצע חיפוש באתר של צהר, הופתע למראה עיניו.צהר מדווחים כי ג'ויס, ברחוב הוותיקים במושב ביצרון, נמצא תחת רשימת המסעדות הכשרות תחת פיקוח הארגון. את המסעדה הם מציינים תחת הקטגוריה חלבי.הלקוח, נכנס לאתר של המסעדה על מנת לבצע הזמנה, אך לתדהמתו גילה כי הם מוכרים גם מוצרים בשריים. כאשר בחר בקטגוריה של הפיצות, הופתע.  מתברר כי במקום, שנמצא תחת הפיקוח של צהר, מוכרים פיצות עם גבינות מוצרלה ופפרוני, או עם פסטרמה. כלומר: בשר בחלב יחדיו. איסור דאורייתא
4
לפעמים שיא החיוב הוא כבר שלילה
משה אהרון | 27-06-2020 22:39
. האם הלימוד השתכלל לכלל עבודת אלילים -וחור שחור (משה אהרון ) לימוד התורה השתכלל לדיוטא התחתונה השלילית ביותר של - עבודת אלילים 24/06/2020 22:12:34 בסד.. לימוד התורה השתכלל לדיוטא התחתונה השלילית ביותר . של - עבודת אלילים ממש לימוד התורה הוא דבר נעלה שהלימוד סם החיים . אך בפירוש לא החיים - כולם. הפכו את הלימוד לחור שחור הבולע הכל ואשר מאפיל ואף מבטל ערכים אחרים . במקרה זה גם אושיותיה הבסיסיות של הבריאה . וכך במקום לקיים וחי בהם במצוות - חיים של מעשה. מקיימים יסוד של מוות - שימות באוהל במקום לחלק את הזמן גם לפרנסה של : בזיעת אפך תאכל לחם. אלה מקדשים כאמור מוות מסוג מיוחד - מתים ספונים אך באוהל של התלמוד. יעקב אבינו שהיה תם - שלם . חילק זמנו בין שני אוהלים שנאמר : איש תם יושב אוהלים. אוהל התלמוד ואוהל הרועים שרועה היה לפרנסתו . זאת ועוד יעקב אבינו שהיו לו שתי רגליים. הקדיש רגל אחת לילדים - לטיפול בהם . והרגל האחרת למלאכה.[שכך במפורש אמר לעשיו] בין לבין היו התפנויות של לימוד. ואני יודע שרבים מהקוראים בסתר ליבם יסכימו עם אלה הדברים אך אין את האומץ . לערער על מוסכמות ועל מורשת בטון יצוקה . כך או כך להשקפתי ואמונתי ביום שהמשיח יגיע כל התלמוד העודף שמקורו בעיוות של סדרי הבריאה כאמור . ימוג כלוא היה משל ינשור כשרח עודף ותהא זו התחלה אחרת של עולם חדש - יותר שלם ויותר מואר. עולם של גאולה.
5
עוד על לימוד תורה
משה אהרון | 27-06-2020 22:40
עוד על לימוד התורה - מה בין החזקת התורה לתפישתה (משה אהרון ) עוד על לימוד התורה 25/06/2020 07:04:02 בסד המשך לרשימה קודמת : כשהאדם בחר לאכול מעץ הדעת . שלא יהא כמי שההשגחה מאכילה אותו אך דעה אפויה ואך מצוות אנשים מלומדה. מיהר הקבה לגרשו מגן העדן להרחיקו מעץ החיים. כאכט סמלי להבדילו לפחות בכך מאלוהים. שחיי עולם לא יהיו נחלתו ושהידע האנושי הנרכש יהא נערם אט אט מדור לדור. כך שאין לך דור שאין בו חידוש של ידע גם בתורה . הנה כי כן האדם גורש מגן העדן האלוקי לארץ רבה לנסות ולבנות לו גן עדן אנושי חליפי - מעשי ידיו . ומשהאדם לא השכיל סנרגטית לשלב : מדע וערכיות יחדיו נאלץ הקבה לסייע בידו בתלם ברור ובמתכונת נורמטיבית מגובשת וברורה - התורה הקדושה. וכך עץ החיים האבוד שאמור להשפיע אופקית [אישית] עד אין סוף הומר בעץ חיים אחר היא התורה שאמורה להשפיע אנכית ורוחבית בגיבוש הקולקטיב האנושי להיותו לבסוף - אחד אל מול האלוהים האחד. התורה אם כן היא עץ חיים למחזיקים בה. - דגש לביטוי הפיזי - מחזיקים עץ חיים אם כן,איננו גוף פיזי סטטי אלא הוא מערבל את כל יסודות החיים לצמיחה בלתי פוסקת החיים על פי התורה חייבים להיות ספקטרום שלם של כל הפנים של החיים . הפרשנות הנכונה של לעובדה ולשומרה [ ששיעבדו אמרה זו אך לעבודת ה' בלימוד.] היא שהיסוד הראשוני ביותר הוא העבודה .העבודה הפזית ממש אשר אמורה להחזיק ולשמור על העולם. לא בכדי הביטוי למחזיקים בה להחזיק בתורה אינו ללמוד אותה כל היום וכל הלילה משל לימוד של מלאכים.. צריך להותיר הרבה זמן וזמן משמעותי יותר למעשה לקיום וביצוע של מצוות התורה בפועל . לעניות דעתי נתפשנו למכלול של סטיות לוויין שהסיטו מאתנו את מעיקר זה . כך למשל ההערצה הדי מוצדקת לעצמה ,לרבי עקיבא . סימאה את עינינו מלראות. שלמעשה בעיני ההשגחה 24 השנים שנטש את אשתו הניבו תורה שנדונה לכיליון. וכך כנגד 24 השנים אבדו לו כל תלמידיו - 24 אלף במספר. אלף לשנה [משהו כעין העונש על המרגלים יום בשנה] להחזיק בתורה משמע להחזיק כל הזמן את דף ההוראות. כמראה מול העיניים לוודא שכל צעד פיזי שלך בחיים הינו על פי המתכונת הטוויה והמחייבת של התורה. כך גם והגית בו יומם ולילה - זה להגות בספר התורה כמכלול של קודקס מחייב והמאיר את הדרך בשביל לעשות כל צעד פיזי - לפי מצוות התורה . אתה צריך במקביל לביצוע המעשה להגות באותן המצוות הרלוונטיות והגית בו זה לעשות כל מעשה בחיים תוך הגייה מקבילה בהוראות התורה. אותן ההוראות הרלוונטיות לגביו סוף דבר לא בכדי הביטוי למחזיקים בה ביטוי פיזי מובהק. להחזיק בתורה אינו ללמוד אותה יום ולילה.. לימים הנביא יאשים ויעשה שימוש שלילי מובהק של של המרת הביטוי להחזיק בביטוי השלילי : לתפוש בתורה. אותם התופשים בתורה חזק חזק[משל קפוצי אצבעות] לתועלתם בלבד. ולהוותינו יש לא מעט כאלה גם היום כשם ש והגית בו [בספר] יומם ולילה לעולם לא יכול להיות לימוד רצוף יום ולילה כל הזמן. גן העדן האמיתי הוא מדרש ומעשה . מדרש לשם המעשה. וכעיקר רוב החיים ורוב האנשים שרויים רוב הזמן - במעשה . זו גם הסיבה שמצוות ההקהל של קריאת התורה לעם כולו נערכה פעם בשבע שנים ודווקא בסוכות ובירושלים..................... זאת ועוד חלק גדול ממכמניה של התורה מתגלים לו לאדם רק תוך כדי חינון עפרה ואבניה של ארץ ישראל בעבודה של בניית הארץ ממש................. שרק כך גם מתקיים : וכיפר אדמתו עמו ....................
6
אין שאלה בכלל.
משה אהרון | 27-06-2020 22:45
לכו לעזרת ה' בגיבורים. כל מתי השואה היו מתים לרגע נוסף של חיים ללבוש מדים של זית ולהלחם לקימום ישראל
7
להתעצם זה הדבר...
ירא אדם | 28-06-2020 9:29
להתעצם זה הדבר הכי חשוב או עי מלחמה או עי שיעבוד. הקושי הוא בלשכנע אחרים להלחם עבורך. זאת עושים עי מניפולציה אמונית. בודים הסטוריה, ממצאים תורה, בוראים אל. לכן לימוד תורה כנגד כולם.
8
קשקוש
יששכר | 28-06-2020 13:19
כמה שטחי אפשר להיות?
9
קצר ולעניין
שלמה | 29-06-2020 10:56
יפה מאוד
10
אין כאן שאלה
גלגל | 29-06-2020 13:17
סייפה וספרא , הא בלא הא לא סגיה.
11
דיוק חשוב
אביעד | 30-06-2020 16:13
יש הבדל תהומי בין - מה נדחה מפני מה, לבין מה גדול ממה. לא מכיר שום מקום שבו כתוב ששקולה מלחמה כנגד כל המצוות שבתורה וכיוצא בזה. דייק במילותיך.
12
אז למה בני המגזר הדתי לאומי לא משרתים רק 17
חם או יפת | 05-07-2020 17:59
ובנט עוד מאיים שצהל יקרוס עקב קיצור השירות ל 30 חודש כי הלוחמים לא יהיו מספיק מוכשרים. אבל בני הציונות הדתית משרתים רק 17? איך הם מוכנים צבאית ב 17 חודש? למה השאר לא מספיק להם גם 17 חודש? מתי למען השם ישא המגזר הדתית את עצמו וישת כמו כולם?