אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

משרד המשפטים הכניס את צה"ל ל'רשימה השחורה'

משרד המשפטים החליט להכניס את הצבא ל'רשימה שחורה' של גופים אשר מפרים את חוק חופש המידע, זאת לאחר פנייה בנוגע לדרך בה מתקבלת החלטה לזימון מלש"ב למבדקים שלא נענתה

משרד המשפטים הכניס את צה"ל ל'רשימה השחורה'
  דובר צה"ל

בעקבות סירוב מתמשך של צה"ל לענות לבקשת חופש מידע שהוגשה אליו בנוגע לקריטריונים לקביעת מתן התאמות למלש"בים עם צרכים מיוחדים בעת מבחני הצו הראשון, היחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים קבעה כי צה"ל אינו מיישם את חוק חופש המידע, והוא נכנס ל'רשימה שחורה' של הגופים המפרים את חוק חופש המידע.

עוד באותו נושא

משרד המשפטים נגד המִנהָל האזרחי: הפרת חופש המידע


3

הטיפול במקרה זה החל לפני כשנה, כששני תאומים מועמדים לשירות צבאי, בן ובת המאובחנים עם הפרעות קשב וריכוז, קיבלו זימון למבדקים לקראת הגיוס. מסיבה שעדיין לא ברורה, הבת קיבלה את ההתאמות למבחנים, אך הבן לא.

אביהם ניסה לפנות לצבא בכדי להבין מדוע לאחד מהם התאפשר לקבל התאמות למבחנים ולשנייה לא, וכיצד מודדים למעשה את הקריטריונים לביצוע ההתאמות, אולם לא קיבל מענה מהצבא.

לאחר שגם פניות מהיחידה הממשלתית לחופש המידע בנושא זה נותרו ללא מענה, ובהתאם לנוהל של היחידה הממשלתית לחופש המידע, הוחלט להכניס את הצבא לרשימת הגופים המפרים את חוק חופש המידע.

עו"ד שלומי בילבסקי, מ"מ ראש היחידה הממשלתית לחופש המידע במשרד המשפטים: "מדובר במקרה בו העניין הציבורי מובהק, חשיבות חשיפת המידע גדולה ועל צה"ל היה לעשות הכל על מנת למסור את המידע באופן מידי. יתרה מכך, היינו מצפים שמידע מסוג זה יתפרסם לאזרחים באופן יזום. למרות פניות חוזרות ונשנות לגורמים הרלוונטיים בצה"ל, המידע עדיין לא נמסר".

בעקבות פנייה מגלי צה"ל לממונה על חופש המידע בצה"ל בנושא זה, נמסר כי "הלקחים ממקרה זה יופקו, על מנת למנוע הישנות של מקרים דומים. אנו מתנצלים על העיכוב שנוצר ואנו עושים את מרב המאמצים להשלים את הטיפול בבקשה בהקדם האפשרי. המענה לפונה יימסר בעת הקרובה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
5 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
בנות פשוט טובות...
א | 25-06-2020 22:04
בנות פשוט טובות יותר
2
מתי הם יכניסו את עצמם לרשימה השחורה?
שפוי | 25-06-2020 23:12
המערכת המשפטית היא הגוף הגדול ביותר שמסתיר מידע מהציבור ומסרב לקבל על עצמו גופי ביקורת.
3
משרד המשפטים=קים ג'ונג און
אני | 26-06-2020 12:30
דיקטטורים שמתחבאים מאחורי משרד עאלק הצבא לא חייב לכם כלום
4
כל הכבוד לצה"ל
בצדק | 26-06-2020 16:47
ערכי משמעת ויושרה בצבא זה אלף בית נקודה... צהל מתוקף אחריותו על אדמת ישראל ותושביה חייב לבחור בטובים ביותר עבור בנייה מ צוות עד אוגדות של חיילי צבא ההגנה לישראל בכבודם ובעצמם אשר מוכרחים להיות ישרים ממושמעים כנים אמינים בעלי אחווה ורעות! וכן רוח צהל הניצחית תלווה אותם גם לאחר שירותם , צהל בונה אנשים טובים.
5
ביבי פורע חוק,...
???? | 26-06-2020 19:37
ביבי פורע חוק, נתן אישור וחתך קופון לכאורה בענין הצוללות למצרים, למה הוא לא ברשימה השחורה שלכם?