אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אליהו לרבי מלובביץ': אמרתי שצריך לבנות בית כנסת אבל מחוץ להר הבית

הקלטה ממפגש של הרב מרדכי אליהו זצ"ל עם הרבי מלובביץ' בשנת תשמ"ו מסביר הראשון לציון על יוזמתו לבנות בית כנסת בהר הבית: "יעמדו בצד המזרחי במקום גבוה ומשם יוכלו להשקיף על הר הבית"

הרב אליהו לרבי מלובביץ': לבנות בי"כ מחוץ להר הבית
  (צילום: יוסי זמיר/פלאש90)

עשור לפטירתו של הראשון לציון הרב מרדכי אליהו זצ"ל, והדיון על דעתו בנוגע לעלייה להר הבית נמשך.

לפני שנתיים הבאנו בסרוגים הקלטה בקולו בה הוא אוסר במפורש עלייה להר הבית, בעקבותיה התומכים בעלייה להר פרסמו מכתבים שכתב הרב בשנים תש"מ-תשמ"ב, בהיותו דיין בבית הדין הגדול, בהם תמך הרב בהקמת בית כנסת על ההר.

עוד באותו נושא

הרב מרדכי אליהו זצ"ל בקולו אוסר עלייה להר הבית


21

באחד המכתבים שהתפרסמו בסרוגים, כותב הרב אליהו זצ"ל: "רצוי לחשוב על בנין בית כנסת במקום המותר לכל הדעות כדי שיתאספו בו ראשי עם ועדה בתפילה ותחינה כמו שהיה בזמן הרמב"ם."


וכעת נמצאה הקלטה מעניינת מביקורם של הרבנים הראשיים – הרב אברהם שפירא זצ"ל והראשון לציון הרב מרדכי אליהו זצ"ל – אצל הרבי מליובאוויטש זצ"ל בכו אדר ב' תשמ"ו.

הרב אליהו על בית הכנסת בהר הבית

בשיחה בין הרבנים אומר הרב אליהו זצ"ל בצורה ברורה שכוונתו לבית כנסת דווקא מחוץ להר הבית, ליד שערי הרחמים, בשביל למנוע כניסת יהודים לתוך הר הבית.

עוד נשמע הרב אליהו אומר בהקלטה: "אנחנו אמרנו שהר הבית קדוש ומקודש לעם ישראל, ואסור לשום אדם, אפילו גוי, להיכנס שמה. מתוך קדושתו, מתוך חומרתו, אנחנו לא נכנסים".

על דבריו של הרב שניאורסון על בית הכנסת בהר הבית, אומר הרב אליהו: "אני אמרתי שלבנות מחוץ לגבולות בית המקדש היום, כדי למנוע מיהודים להיכנס להר הבית. יעמדו בצד המזרחי במקום גבוה ומשם יוכלו להשקיף על הר הבית. לא להיכנס ממש להר הבית. זה יהיה מצד מזרח במקום גבוה"

לשאלת הרבי מלבוביץ', האם זה מקום המותר בלי מחלוקת, עונה הרב אליהו כי מדובר במקום על החומה. "בלי אורך ואמיתך – אליהו הנביא והמשיח – אי אפשר לדעת בדיוק את המקומות המדויקים של המזבח!"

ועל התנהגות היהודים בפועל בהר הבית אומר הרב אליהו: "בפועל עושים מה שרוצים. הפקר! נכנסים יהודים, נכנסים גויים, ועוברים הכל! אנחנו שמנו שם מודעה שאסור להיכנס, אך לא שומעים בקולנו, נכנסים".

(ההקלטות של הרב אליהו באדיבות 'בית המדרש דרכי הוראה לרבנים')

עוד באותו נושא

המכתבים חושפים: זו שיטתו של הרב אליהו על הר הבית


35

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
כדאי להזכיר מה אמר רב מרדכי אליהו
משה | 17-06-2020 13:23
בזמן גירוש גוש קטיף אמר שזה לא יקרה ואמר לנשים לקנות שמלות חדשות לחגוג ביטול הגזירה. הגירוש אכן קרה. בסוף נהרס החיים של מגורשי גוש קטיף. הוא גם פסק שבית המקדש יבוא מן השמים. ממש פסק . לכן אין מה ללמוד ממנו בעניין הר הבית . אני לא אשכח ולא אסלח הנזק האדיר שגרם בזמן הגירוש. נשארים דור יתום בלי מנהיגים ראויים.
ל-1, לך ללמוד תורה..
רם | 29-07-2020 11:45
כך מובא בקבלה ובמדרש שהמקדש יבוא מהשמיים כיוון שהוא בית ראשון שנגנז עי ה' ויבוא לעתיד לבוא. אבל אתם שלא יודעים תורה מוציאים דיבה על רבנים שמלומדים מכם.
תמיד תוקפים כשמראים שהרב גם בן אדם וטועה
ל א. | 17-06-2020 17:14
מי שמאמין שבית המקדש ממש ירד מן השמים : א) טפש וחמור בלי דעת ב) כופר בתרי''ג מצוות ג) כופר ברבי יהושע שאמר לאו בשמים היא. מי שאינו יודע ללמוד חושב שרש''י כאילו פסק הלכה. תחשוב מה שתרצה אבל זה לא דרך התורה . (להסתכל ביכין בועז תחלית מדות) רק אלו שרוצים לדחות מצוות המקדש אומרים דבר מטורף כזה. פחות חמור אבל עדיין חמור אלו רבנים שדוחים מצוות עד משיח. שנית: לו מקום המקדש היה איכפת להרב מדוע לא כתב שום מאמר על קדשים? מדוע לא מצא פתרונות לעולי ההר במקום לאסור העלייה? זה שהרב ממש חשב שירד מן השמים מבייש. איפה השכל הישר? איפה ההלכה? ניסים ונפלאות יותר גדולות מקריעת ים סוף שלא נכתבו באף מקום . איתמהה תמיהה גדולה ועצומה. זה גם מעורר ספיקות על שאר פסקי הלכה של הרב. כן תגידו מה שתגידו אבל עולי ההר רק מקבלים דברי השם ולא דעות בני אדם שסותרות גמרות מפורשות ויסודות הדת.
תתבישו לכם איך אתם מדבר על צדיק הדור האחרון.
א | 17-06-2020 15:45
אוי לי שזה מה שאני קורא פשוט אתם אנשים טיפשים. א. לגבי שבית המקדש השלישי ירד מהשמים זה לא פסק שלו כדי שתלמדו קצת יורתר לפני שאתם מדברים על צדיק הדור. רש''י (סוכה מא ע''א) ותוספות (שבועות טו ע''ב) סברו שבית המקדש השלישי ירד מהשמיים, וכן מופיע במדרש תנחומא (כי תשא, יג). גם הזוהר (למשל בראשית כח) צעד בדרך זו, וכך הסביר את ההבדל בין המקדש הראשון והשני שנחרבו, לבית המקדש השלישי שלא ייחרב. בניגוד אליהם הוא ייבנה בידי הקב''ה - ומה שנבנה בידו קיים לנצח, ובלשונו: ''ובגין דא בטורא דא אתבני בי מקדשא על ידא דקודשא בריך הוא יהא קיימא לדרי דרין (= על כן בהר הזה שייבנה בית המקדש על ידי הקב''ה הוא יתקיים לעולם). ועליו איתמר (חגי ב, ט) 'גדול יהיה כבוד הבית הזה האחרון מן הראשון', דקדמאה אתבני על ידא דבר נש והאי על ידא דקודשא בריך הוא (= בתי המקדש הראשונים נבנו בידי אדם, והשלישי ייבנה בידי הקב''ה לכן הוא גדול מהם).'' וכן המהר''ם שיק כתב (יו''ד סי' ריג) תירץ, שאין סתירה בין הירושלמי לתנחומא, וכל מקור מדבר על אפשרות שונה לגאולה, כאשר למעשה קיימות שתי אפשרויות: א. אפשרות של 'בעיתה' (= בזמנה), ב. אפשרות של 'אחישנה' (= במהירות). כפי שכותבת הגמרא בסהנדרין (צח ע''א) גאולה של 'בעיתה' היא שהקב''ה קבע זמן, שגם אם מצבו של עם ישראל מבחינה רוחנית יהיה ירוד, בכל זאת ייגאל. באופן זה, שהגאולה פחות טובה (שהרי עם ישראל לא חזר בתשובה) בית המקדש ייבנה בידי אדם. לעומת זאת, אם עם ישראל יעשה תשובה ויהיה ברמה רוחנית גבוהה, הקב''ה יזרז את הגאולה ובית המקדש ירד מהשמיים. ג. בהערות לערוך לנר (הערה 362) הביא תירוץ נוסף בשם המהרי''ל דיסקין. לשיטתו, רוב בית המקדש אכן יירד מהשמיים ועל כך דיבר המדרש תנחומא, אך הדלתות של בית המקדש ייבנו בידי אדם, ועל כך דיבר הירושלמי, וכן כתב ליישב גם הרבי מלובאויטש (אור לחושך עמ' 82). בקיצור תלמדו יותר תשמרו את הלשון שלכם כי מוות בחיים ביד הלשון. ב. בעניין גוש גטיף מרן הרב אליהו קיבל מכתב מהרב ברוך שפירא 16 שנים לפני הגירוש והוא כתב לו שיהיה את הגרוש והרב אליהו בראיון לעלון מעייני הישועה ששאלו אותו מה כוונות שהוא אומר היו לא תיהיה אז הוא אמר שזה תפילה לה' יש לי את העלון הזה עד היום. אז תתחילו קצת להאמין בה' ולהבין שהגירוש הוא מה' בדיוק כמו השואה...(דרך אגב הזה היו אדמור שאמרו ממש שהשואה לא תגיע להונגריה וכו' אין מה לעשות לפעמים ה' רוצה שגם הצדיק לא ידע)... כדי קצת ללמוד ןלעמיק ולא לטנף את הפה גם אם לא מסכים.
2
ירבעם בן נבט היה גדול הדור
אמת | 17-06-2020 13:59
אבל למרות זאת טעה והחטיא את הרבים. מי שקורה הפסוקים בתנ''ך יודע שהשם רוצה שנבנה לו מקדש. מי שמחפש תירוצים מדוע לא לבנות שיפנה לרבנים הראשיים ושאר גדולי הדור.
3
מחוץ למקדש והכניסה דרך מבחוץ להר הבית,
יהודי | 17-06-2020 16:46
כמו שהרב זלמן קורן מספר (סיפר גם לי ומכתבי הרב מרדכי אליהו בעניין מפורסמים וידועים) הרב מרדכי רצה שיהיה בית כנסת הממוקם בתוך מחנה לוויה בהר הבית ורק הכניסה לבית הכנסת תהיה מבחוץ להר הבית, כאשר קיר בית הכנסת ישמש חומה מבדילה ולא יהיה ניתן מתוך בית כנסת זה למחנה שכינה. כיום שהמשטרה מונעת כניסה של יהודים למקומות האסורים נראה שמבחינה עקרונית גם הרב מרדכי אליהו היה מתיר!