אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ראש הישיבה מסביר: למה איני רוצה ר"מים מהר המור

אחרי הפרסום כי ישיבת הסדר מבקשת לפסול בוגרי ישיבת הר המור כי "אינה רוצה להסתכן". ראש הישיבה מסביר: "אני חושש להעסיק רב, שכשמשהו לא יתאים בדיוק לקו שלו, יעשה סקנדל"

ראש הישיבה מסביר: למה איני רוצה ר"מים מהר המור
  ישיבת ההסדר חולון. ארכיון (צילום: ישיבת ההסדר חולון)

לאחר הפרסום הבוקר (חמישי) בסרוגים על ישיבת הסדר שמחפשת ר"מים לשנה הבאה אך כאלה שלא למדו בישיבת 'הר המור', לסרוגים נודע כי מדובר בישיבת ההסדר בחולון.

השאלון המלא למועמדים שהגיע לידי סרוגים מגביר את התמיהה אודות השאלה, שכן אחת השאלות בשאלון היא "באילו ישיבות למדת?", שאלה שמייתרת את השאלה על ישיבת הר המור, עם זאת בישיבה בחרו לשאול את המועמדים אם הם בוגרי הישיבה החרד"לית.

(צילום מסך מתוך שאלון המועמדות)

בנוסף, בשאלון מופיעות שאלות נוספות כדוגמת "מי הם רבותיך?", "האם אתה מעריך שתהיה יציב בתפקיד לאורך שנים?", "אלו מקצועות בתורה מתאים לך ללמד?".

שאלות נוספות המופיעות בשאלות דורשות להשיב ב"כן" או "לא" עם זאת, בשאלה "האם אתה בוגר ישיבת הר המור", ישנה אפשרות להשיב רק "לא".

כפי שדווח מוקדם יותר, בתחתית השאלה נכתב ההסבר בגינו ראשי הישיבה מעוניינים לדעת האם יש למועמד עבר בישיבת הר המור. "אין לנו שום דבר נגד ישיבת הר המור, להיפך", נכתב בהערה סמוכה לשאלה, עם זאת מיד לאחר מכן נכתב כי בוגרי הישיבה אינם יודעים להשתלב במוסדות השונים מאלו שאליה מחנכת ישיבת בר המור: "הניסיון מורה שבוגרי ישיבה זו פעמים רבות לא משתלבים בשלום וביציבות בישיבות שונות ואיננו רוצים להסתכן", נכתב.

השאלה המוזרה (צילום מסך מתוך פייסבוק)

אחד המועמדים שנחשף לשאלה פרסם צילום מסך מהשאלון וכתב: "כחלק מהמאמצים שלי למצוא עבודה (כמו רבע מאזרחי ישראל) בתחום לימוד התורה העל תיכוני, הגיע אליי שאלון של ישיבה שמחפשת רמי"ם, ולהפתעתי אף השאלה הזו הוצגה שם ללא כחל ושרק. מה הייתם עונים במקומי? גילוי נאות מעולם לא למדתי בהר המור (למעט כמה סדרי בוקר, והקפות שניות)".

תגובת הרב אביב זגלמן, ראש ישיבת ההסדר בחולון

במשך יובל שנים יוצאת מבית המדרש, שהיום נקרא הר המור, פסילה של ישיבות. לפי הסדר: חרדיות, הר עציון 'הגוש', בית אל וקרית ארבע, מרכז הרב, מעלות, עתניאל, אורות שאול, עולי הר הבית, אקדמיה, ועוד.

רבנים מישיבות אלו מוחרמים כר"מים, כרבנים בכל תפקיד, אסור לשתף איתם פעולה. השייכים לזרמים רוחניים אלו נפסלים מלהתחתן בהם, ואף לא ללמוד איתם חברותא. למדתי הרבה שנים בבית מדרש זה, ופגשתי כתלמיד את הרוח הזו, בשיעורים, כתבים, פשקווילים, ובאמצעי התקשורת.

למדתי במרכז הרב בפיצול המפורסם, וחוויתי את הורתה של 'הר המור' במחלוקת. במשך עשרות שנים פגשתי הרבה מאוד רבנים ואנשים שנפגעו אישית כשהוחרמו. עד היום האמנתי, כרוב הציבור, שהתגובה הראויה לכך היא הבלגה, הכלה. הנעלבים ואינם עולבים, שומעים חרפתם ואינם משיבים. למען השלום, למעט במחלוקת.

שיניתי את דעתי.

שמתי לב שבעצם שתקתי כי היה נוח לי. נוח לי להחשיב את עצמי עניו ושוחר שלום, נוח לי להתרחק ממחלוקת כמפני אש, ונוח לי שלא להכניס את עצמי לחזית שלהם. אך יש לשתיקה שני מחירים יקרים: אישית – רבים נפגעים, והשתיקה היא על חשבון הנפגעים שמופקרים. ציבורית – הפירוד בין הרבנים הוא אבן נגף בתהליך הגאולה, ושורש לרבות מצרותינו.

שתיקה היא כאותם חכמים שראו את מעשה 'קמצא ובר קמצא', ולא מיחו. חז"ל מבקרים את החכם ששתק באותו מעמד: "והיה שם ר' זכריה בן אבקולס והייתה ספק בידו למחות ולא מיחה… אמר ר' יוסי: ענוותנותו של ר' זכריה בן אבקולס שרפה את ההיכל" (איכה רבה ד ג).

ר' יוסי חושף את ההצדקה המוטעית של ר' זכריה: מחלוקת לא מגרשים במחלוקת אלא בענווה. חז"ל מלמדים שגדול השלום, עם כל חולק. חוץ מאחד: בעל מחלוקת.

"מותר לומר לשון הרע על בעל מחלוקת שכן נתן אומר לבת שבע ואני אבוא אחריך ומלאתי את דבריך" (דרך ארץ שלום ה). כשמכילים בעל מחלוקת סדרתי, לא מרבים שלום, אלא להפך, הוא הולך ומתעצם בחרחור מחלוקות.

בעבר סברתי שארץ ישראל תהפוך את תלמידי החכמים למנעימים זה לזה. בפועל אני רואה שמשרבו התלמידים רבו המחלוקות, ואצל התלמידים ההחרמה הולכת ומקצינה. ארץ ישראל תייצר נועם דרך בניה המוחים.

לא הכללתי כמובן, וישנם בוגרי הר המור שאינם בעלי מחלוקת. רק אני חושש להעסיק רב, שכשמשהו לא יתאים בדיוק לקו שלו, יעשה סקנדל, ויפסול את המוסד ורבניו. וכבר היו דברים מעולם. ואני רוצה לומר בקול את החשש הזה, עם כל המחיר האישי, ולא – אשא באחריות לשריפת ההיכל.

כמובן שאני שותה בצמא את תורתם ומרגיש שייכות עמוקה לבית מדרש זה, אך נחוש למחות נגד חרמות ופסילות.

==

מאיגוד ישיבת ההסדר לא התקבלה תגובה. את תגובת ישיבת הר המור לא הצלחנו להשיג.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
115 תגובות - 65 דיונים מיין לפי
1
החרמת רבני הר המור
אלי | 11-06-2020 11:57
כתבה כול כך מצחיקה חבל הרי היום גם מרכז הרב מצליחה וגם הר המור וזה לא סותר אחד את השני רוב הישיבות המצליחות כיום הם שייכים להר המור כגון עלי ושבי חברון... חבל שכול הזמן מפחדים מאנשי הר המור והמון פעמים הם צודקים לכן כול הרבנים שמכפישים אותם רואים שבסוף הם צודקים
כל הפוסל במומו פוסל. הרב עושה סקנדל על הר
ליאת פרידמן | 11-06-2020 19:24
כל הפוסל, במומו פוסל. פוסלים ישיבות עושים סקנדל תורה בוכה על הצורה המבזה שבה מחרימים פוסלים.
מוצלחות?הסתכלחרונה על כמות הרבנים בוגרי הגוש?
י | 11-06-2020 17:55
לא יודע איך אתה מודד מוצלחות, כמותית ודאי שזה לא נכון. כל שיקול אחר זה עניין סובייקטיבי. מוצלחות בהוצאת רבנים בהשקפת עולמך.
הרעיון להחרים את המחרימים הדבר היחיד שעובד נ
יגאל | 11-06-2020 15:06
גד תופעת ההחרמות. השתכנעתי מטענת ר' יוסי שאסור להיות ענוותנים במקרה הזה וחייבים להילחם בחרמות לפחות באותה העוצמה של החרמות האלה. אחרת הם ימשיכו לזרוע מחלוקת ושנאת חינם בעם ישראל.
מצליחות?לפי מה?
יואב | 11-06-2020 12:26
לא משפיעות מאומה ולא מוציאות כתבים. רק שוטפות מוח.ורמתם ירודה
2
ידיעה חשובה
מוטי | 11-06-2020 11:59
עכשיו אפשר לדעת שאסור לשלוח את הבנים ללמוד בישיבת חולון
לשלוח רק לחולון, אוי לנו מהפילוג של הר המור
יעקב דינור | 11-06-2020 13:24
הצבועים מהר המור שמחרימים כל מי שחושב שונה מהם מתעוררים כשמחרימים אותם
הפוך גוטה
ליאור | 11-06-2020 12:25
אפשר לשלוח לשם ולהיות רגוע
3
אי אפשר למחות נגד חרמות באמצעות חרם - - -
אקדמאית | 11-06-2020 12:00
יש לך טענות - בוא להידבר. אל תפסול את כל בוגרי הישיבה בגלל טענות שיש לך כלפי התנהלותה.
למנשה: יש הבדל בין אי-הסכמה לבין החרמה
אקדמאית | 11-06-2020 15:03
בלי קשר להר המור בכלל: בודאי שכשאתה רואה בעלי מחלוקת אתה יכול לפעול ככל יכולתך להפסיק את המחלוקת. ולהתדיין ובמידת הצורך אף להתעמת איתם, או לערב את מי שצריך, כדי להפסיק את המחלוקת. אבל למען השם, מה כל זה קשור להחרמה של כל מי שיצא מישיבת הר המור? האם כל מי שלמד בהר המור זה אומר שהוא פסול רק בגלל מקום הלימוד שלו? לא מתנהגים ככה.
טעות בידך
מנשה | 11-06-2020 14:39
ר' יוסי חושף את ההצדקה המוטעית של ר' זכריה: מחלוקת לא מגרשים במחלוקת אלא בענווה. חזל מלמדים שגדול השלום, עם כל חולק. חוץ מאחד: בעל מחלוקת. מותר לומר לשון הרע על בעל מחלוקת שכן נתן אומר לבת שבע ואני אבוא אחריך ומלאתי את דבריך (דרך ארץ שלום ה). כשמכילים בעל מחלוקת סדרתי, לא מרבים שלום, אלא להפך, הוא הולך ומתעצם בחרחור מחלוקות. מסתבר שגדולים ממך חשבו אחרת . חשבו שאי אפשר לתת לגיטימציה למי ששולל אותה מכל אחד שלא בדיוק כמוהו.
כן, בודאי שדיברתי איתם
אקדמית | 11-06-2020 14:32
וגם יש לי במשפחה בוגר הר המור, וגם חברה שבעלה תלמיד של הרב טאו שליטא. אפשר בודאי לדבר איתם, והם אנשים הוגנים וסבירים, וגם אם יש בינינו חילוקי דעות לפעמים, זה לגיטימי ולא סיבה לפסול! וסתם שאלה למחשבה: האם אותם אלו שפוסלים את הר המור הם לא אותם אלו שממהרים בריצת מרתון להתחנף לרפורמים????? או במילים אחרות: אמור לי את מי אתה פוסל, ואומר לך מי אתה....
יושר
יהודי | 11-06-2020 13:15
הוא אמנם חייך אך לא מתוך בוז......מי שמכיר ויודע מדובר באנשים משפחות אציליות בצורה בלתי רגילה....פוסלים?? מי שנאבק בתופעות שליליות הוא פלגן......בושה
ל3, ניסית פעם להידבר עם ביגור הר המור?
דוד ס"ט | 11-06-2020 12:25
הוא ענה לך? או רק חייך לך ורמז לך שאתה לא תבין גם ככה?
4
בור כרה ויחפרהו
שמעון | 11-06-2020 12:07
המוסד הנאלח המתקרא ישיבת הר המור מומחה בפלגנות שנאת האחר והוצאת שם רע. הם מחרימים אנשים שלדעתם פסולים ורשימת הפסולים ארוכה. סוף סוף רב פתח את בור הביוב של הר חמור וחשף את לשונם הארוכה
בושה לכם
הרמה של התגובות | 11-06-2020 21:57
עם רמה כזו של תגובות,ובהנחה שאין כאן מטקבקים בשכר מקבלי משכורות מהקרן החדשה כפי שכבר התגלה לא מעט,אז חשבון נפש גדול הציונות הדתית נזקקת לו,אין מילים לבטא את הבושה שיש בטופס כזה של ישיבה, ב ו ש ה !!!
תתביש בוגרי הישובה מתו שאתה תכתוב פה תגובות
מתנחל | 11-06-2020 12:15
בושה וחרפה לך לקבר של דגן ורטהימר וכל הקצינים הענקיים ותבקש סליחה
5
וואלה
יצחק | 11-06-2020 12:09
כזה פלפול מפולפל לא שמעתי הרבה זמן... סחטיין עליכם ישיבת חולון שהצלחתם לקבל כותרת בסרוגים.. אולי בזכות זה מישהו ידע שאתם קיימים...
יפה, הגבת בצורה מאד עניינית
יהושע | 11-06-2020 18:27
הפלפול לא כל כך מפולפל, ויש כאן טענה, תתמודד איתה. הוא מביא מקורות מחזל שאומרים שכך צריך לנהוג עם בעלי מחלוקת. אתה חולק על כך שהר המור בעלי מחלוקת? אתה חושב שהמקורות בחזל לא נכונים? דבר!
6
זה לא חוקי שיתנצלו
מתנחל | 11-06-2020 12:13
במקום להגיד שזה הפצת שנאה. מה עם גדגן ורטיהמר היד ובוגרים רבים שמוברים נפשם למען עם ישראל. לא צריך להסכים אבל חבל שיש החרמות
7
הר המור כת של קנאים מסוג של אלא ששרפו
יוסלה | 11-06-2020 12:19
את האוכל במצדה.
תגובה
פחחחחח באמת תתתבייש | 11-06-2020 17:49
פחחח
8
כמובן שאני שותה בצמא את תורתם ומרגיש שייכות ע
שלום | 11-06-2020 12:21
אפילו המחרימים את הר המור- שותים בצמא את תורתם ומרגישים שייכות עמוקה לבית מדרש זה...
למר אגב
תגובה | 11-06-2020 23:15
הישיבה מוציאה את התלמידים האלה בסוף שחיים את הרב ואת הישיבה ועל הדרך את הדברים הפחות טובים. אפשר לא להיות תלמיד בישיבה עצמה, וללמוד את דרכה.
רק הוא
אגב | 11-06-2020 19:47
מסוגל לאכול את התוך ולזרוק את הקליפה,ושאר התלמידים?? בקיצור דמגוגיה,לפחות אל תאמר שאתה שותה בצמא.
תוכו אכל קליפתו זרק
מגיב | 11-06-2020 16:44
תוכו אכל קליפתו זרק. דבריך לא סותרים דבר.
אכן
מנשה | 11-06-2020 14:44
כמובן שגם הרב אביב מעריך ולומד מרבני הר המור , את מה שראוי ללמוד . אומנם על רב להוכיח דפוסי דור ששגויים בעיניו , לזה אני קורא רב . ושלילת דרכם של כל מי שלא זהה בדיוק לתפיסתם חמורה בעייני . אני מעריך עד מאד רב עם אומץ להוכיח טעויות בדור ועל ידי כך לחתור לאמת ולשלום יחדיו .
9
לא הייתי רוצה שילדי יחשפו לר"מ מהר המור
גבעת שמואל | 11-06-2020 12:21
אנשי כת הר המור מפיצים שנאה, ניכור ודחייה של כל האנשים השונים מהם. ולכן לא מובן למה הם רוצים להגיע למוסדות יהודיים. הם יכולים להכנס לאיזה מחנה פליטים סמוך אליהם וללמד את ילדי החמאס הקרובים אליהם רעיונית את משנתם הדוחה.
מזעזע
בת ציון | 14-06-2020 12:45
הזדעזעתי מהרעל הנוטף מהכתובים ממש מתאים לאתר אנטישמי רק תחליפו את שם הישיבה במילה יהודים ואתם יכולים להצטרף לכל שונאי היהדות חבל שהמסיכה רק על הפה ולא גם על העיניים אתם כמו החזיר שמראה את כשרותו אתם מדברים בשם הליברליות וכולכם מלאים שנאה ולשון הרע פשוט מפחיד!!!
אם אתה לא רוצה הר המור
אחימאיר | 11-06-2020 21:47
אם אתה לא רוצה הר המור. אז אל תזכיר את דגן ורטמן אל תזכיר את אביטל שרנסקי אל תזכיר את רועי קליין. אל תזכיר את הרב עודד וולנסקי. אל תזכיר את דרור ויינרג. הקיצר לך לנמלה עצל ראה דרכיה וחכם. אבל אנחנו נלך למקור מים חיים נלמד תורה. מפי תלמידי רבותינו הרציה ותלמידיו
שכל
יהודי | 11-06-2020 13:13
אשתי עבדה בבח פסיכאטרי.....אם אתה צריך עזרה. מוזמן.
10
תראה שלך יש 5 תלמידים ולמוסדות שקשורים אליהם
שמואל | 11-06-2020 12:30
יש עשרות אלפי תלמידים
תגובה לעניין
אני | 11-06-2020 14:16
פשש ממש פירקת את כל הסברות של הרב אביב בתגובה הזאת... אני מבין שזה תגובות אבל בא נהיה קצת יותר בוגרים ונדבר לעניין יש לך הסתייגות תסביר למה.
11
תגובה חיובית
שלמה | 11-06-2020 12:37
כל מילה בסלע יישר כוחך הרב אביב זגלמן שאמרת את האמת וקיימת 'לא תגורו מפני איש' וכך היה מורנו ורבנו הראיה קוק זצל אחרת לא היינו זוכים לתורות שלו שעד כמה הוא מדריך את הדור.
חשבתי
מעניין | 11-06-2020 19:48
שהרב קוק היה אוהב וכו רק כשזה מתאים לכם
12
מעניין
קווניק | 11-06-2020 12:49
אז לדבריו הוא הרמורניק קלאסי: פסלן ומחרחר ריב ומחרים ואומר שזה שלילת השלילה. כנראה בית המדרש הזה שהוא למד בו משפיע עליו עד היום. ועוד אומר שאין לו שום דבר נגד הר המור. עצוב כל הסיפור הזה
תתייחס עניינית ותפסיק לקטר
דניאל רוזן | 11-06-2020 15:12
.
13
יושר
יהודי | 11-06-2020 12:54
אתה חצוף מחוצף.....אנחנו פוסלים את הישיבות שהזכרת....אחרי שקלונך נראה ברבים אתה מעז להוציא שם רע....אני מכיר אותך ואת הרם שלך אישית...הוא היה תלמיד שלי....יכול להבטיח לך שבחור בשיעור ה ו שם גדול ממך בגמרא באמונה באצילות הנפש ומידות טובות וכו וכו.....בושה אתה באמת בושה.
עכשיו ידוע לכל
תגובה | 11-06-2020 23:12
אם היית רמ בישיבה זה אומר דרשני. איך יכול להיות שרמ בישיבה מתנהג באלימות מילולית כזו.
תשובתך האלימה מתאימה להר המור....
אבי | 11-06-2020 17:46
תלמידי חכמים מרבים....חחח
14
הר המור
חדג | 11-06-2020 12:59
הגיע הזמן שהדברים יאמרו בקול רם ולא עוד בחדרי חדרים.יש בעית אמת שלא ניתן עוד להתעלם ממנה וגם אם לא הוגדרה במדויק בכתבה
השאלה מה
יהודי כלשהו | 11-06-2020 13:28
נוקשות וחוסר נעימות אל מי שמסביב אולי, אבל לא קטנוניות ושנאה, כמו במאמר לעיל. יש שם מסירות נפש על התורה כמו שאין באף מקום אחר. וכולם בסופו של דבר מעריצים אותם בזה גם אם כועסים עליהם. זה הישיבה הכי רצינית בציונות הדתית.
15
הרב זגלמן גילה אומץ נדיר, והוא ראוי לכל הערכה
יוסף, ירושלים | 11-06-2020 13:03
אין מילים בפי כדי לבטא את הערכתי להרב זגלמן. כך צריך לנהוג רב, כך צריך לנהוג ראש ישיבה, והלוואי והייתי מסוגל לנהוג כמותו.
16
לצערי זה מעציב שכך עולם התורה נראה
אלי | 11-06-2020 13:04
לצערי זה מעציב שכך עולם התורה נראה. אוי לנו כדאי לעשות חשבון נפש אמיתי בתוך המחנה
17
אהבתי, גדול
הנחוש | 11-06-2020 13:05
.. נחוש להילחם נגד חרמות ופסילות... אירוני משהו ממש לא נחוש להילחם בצביעות , כבוד הרב
אבל אחי הוא העלה את הנקודה הזו ודן בה
יהושע | 11-06-2020 18:34
ואמר שבהתחלה הוא חשב שצריך לנכיל ולהבליג ואז למד מהתורה ומהמציאות שצריך לנהוג אחרת. קראת את זה?
18
ישיבת חולון
דניאל | 11-06-2020 13:08
האם באמת מישהו מבוגרי הר המור ניסה להתקבל לישיבה בחולון? תגובה עלובה. קצת מצחיק לכתוב שהר המור מחרימים את מרכז הרב כאשר רבני הר המור סולקו וגורשו מהישיבה בבושת פנים. גם תגובה מפולפלת לא תוציא את ראש הישיבה המהוללה הזו בכבוד.
אתה פשוט לא מכיר את הסיפור ממקור אובייקטיבי
אחי | 11-06-2020 18:35
תנסה לשאול מישהו שאיננו ממרכז ולא מהר המור מה היה שם
אפפ
יהודי | 11-06-2020 16:57
אפפפ אפפ יה חי בסרט. מי שלא מבין בפילוג שלא ידבר. אפאחד לא גירש אותם הם גרשו את עצמם מתוך ביזוי תלמידי חכמים.
איך יכול להיות, הרי ר' אברום כעס כשהם הלכו
אני | 11-06-2020 15:13
חירטטת אחי
19
בורות, פוביות,
אביב | 11-06-2020 13:11
רבני הר המור לא פסלו מעולם רבנים אחרים, לגיטימי לחלוק על דעות, פשוט מדובר אברכים תלמידי חכמים גדולים לעיתים יותר מראשי ישיבות בארץ, וזה באמת קצת מאיים
התנסיתי בעצמי עם עשרות רבנים מהר המור
ידידי | 11-06-2020 18:36
ובנותיה, שלא מוכנים לשבת עם רבנים שלא מתאימים להם, גם לקידום המיזמים הכי חשובים כמו משפט התורה ואחרים. והם אמרו את זה מפורש - אני לא מוכן כי הרבנים האלה שם
יושר
יהודי | 11-06-2020 16:17
לא פוסלים גם את רבני הר עציון באופן אישי....ישנה מלחמת תרבות קשה אשר אדם בוגר אחראי ותח אמיתי יודע לעשות הפרדות.....הר המור מעולם לא עוסקת בפרודים....היא בהחלט מעמידה עמדה רדיקלית ובלתי מתפשרת כנגד כל אותם תנועות המכרסמות בעולם היהודי ובמשמעות העמוקה של הציונות היא היהדות. הדברים ארוכים ואמל....
לא פסלו מעולם
אהרון | 11-06-2020 14:08
ומה עם רבני ישיבת הר עציון ובוגריהם? או שהם לא נחשבים בעיניך...אל תתמם.
20
אם אנשים כמוהו שונאים את הר המור כנראה ש
קובי | 11-06-2020 13:17
הכל בסדר .
21
יש אברכים בישיבת חולון?!
דוד רוזנבלום | 11-06-2020 13:28
ישיבה שולית עם ראש ישיבה עם נזלת באף. לא צריך להתייחס לכל מוישה גרויס..
תגובה דוחה ולא עניינית.
חולון | 11-06-2020 14:21
לפחות היית נשאר אנונימי..
22
ראש ישיבה משקר בלי להתבייש?
אביב | 11-06-2020 13:31
בהר המור לא מתחתנים עם כלאלו? לא משתפים פעולה? אסופת שקרים
23
ברור למה הוא לא רוצה רב מהר המור
קובי | 11-06-2020 13:38
רב מהר המור נאמן לאמת ותמיד ידאג ליישר אותו לפיה והוא לעומת זאת רוצה להיות גמיש עם ראש העיר וגורמים נוספים
לאהרון
קובי | 12-06-2020 9:17
אני לא אומר מידעה אני משער, אבל אם יש לך דוגמא אחרת אשמח לשמוע, מתי יעשה הרב סקנדל? באיזה מקרה שלא ימלא חן בעיניו? מה יכניסו לימודי ביקורת המקרא לישיבה?תן דוגמא
אתה אומר מידיעה בטח נכון...
אהרון | 11-06-2020 14:09
איך אתה כותב כך בלי להכיר את ראש הישיבה הרב אביב
24
למה קוראים להם ישיבות הקו? כי הם רק בקו שלהם
יוסי, חולון | 11-06-2020 13:44
ישיבות הקו ידועות בכך שיש להם דרך מאד מצומצמת וסגורה, והם שוללים כל דרך אחרת. הם בעצמם מתגאים בזה, אז מה הפלא שקשה להסתדר איתם והם הופכים להיות בעלי מחלוקת פעמים רבות?
25
עם נבר תתבר ועם עקש תתפל
יוסי, חולון | 11-06-2020 13:46
לפי מה שאני מבין הרב זגלמן לא מחרים אותם, הוא פשוט לא רוצה שאצלו בישיבה יהיו אנשים שהחרם הוא אומנותם. לגיטימי לגמרי
הבל
מד | 12-06-2020 11:42
.
26
כל הכבוד! כך צריך לנהוג כלפי הכת האומללה
אהבה | 11-06-2020 13:47
כל הכבוד. לא מהם ולא מדובשם. לא מבתי מדרשם ולא מחינוך ילדים.
27
מספיק עם הצביעות של המגיבים
אהרון | 11-06-2020 13:47
כל ראש ישיבה יכול להחליט איזה רמים לקבל ואיזה לא. לראש הישיבה יש מספיק ניסיון כדי להחליט שעדיף לכתוב זאת במפורש בשאלון. אפשר לחשוב שישיבת הר המור מקבלת כל אחד...הר המור מנחים את התלמידים שלהם לא להתחתן עם כל אחד ולא לכבד את כל רבני הציונות הדתית במידה שוה. מי שמכיר את הרב אביב יודע שהוא רחוק מכל הרוחות הליברליים. מעבר לזה עדיף שראש הישיבה ישים את הבעיות על השולחן בלי להתחבא או להגיד אחרי זה לא נעים לי אבל אתה לא מתאים. חוץ מזה, יצביע בוגר ישיבת הר המור שחשב בכלל ללמד בישיבת ההסדר חולון, הרי הר המור נגד כל התפיסה של ישיבת מעלות ושלוחותיה.
28
צודק
צודק | 11-06-2020 13:48
מי שלמד בבתי המדרש יודע שהוא צודק
29
איזה גבר!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
תותח | 11-06-2020 13:49
אין עליך ימלך
30
ישיבה אומללה פרימיטיבית חסרת כבוד לתלמידי חכמ
הר המורניק | 11-06-2020 13:51
מזלזלת בכל מי שאינו כמותם.
31
ורבני הקו "לא מכילים"
דור אלון | 11-06-2020 14:26
שוב מבט חד צדדי על הר המור ותלמידיה. יש מבט יותר לא מכיל, יותר פוסל וחד צדדי מהמאמר הנל. ???
32
זו גדולה
מנשה | 11-06-2020 14:29
אני אישית נפעם מאומצו הרב אביב . לעניות דעתי , כאשר אנו מעניקים לגיטימציה למי ששולל אותה מכל מי שלא הולך בקו המסוים שלו ,אנחנו מגדילים את השנאה והמחלוקת . (גדול השלום, עם כל חולק. חוץ מאחד: בעל מחלוקת) אני שמח שיש מי שמוכן להגיד זאת באומץ .
33
צודק ב100% גם אנחנו נכוונו מהר המור
גדי | 11-06-2020 14:30
קלטנו רב תח מהר המור, דרך קבע פסל רבנים, מי שלא היה מהקו היה פסול בעניו, זרע מחלוקות וחרמות. הר המור בראשות הרב טאו אמנם תלמידי חכמים אבל מובילים במחלוקות וחרמות. הם הכי רחוקים מדרכו של הרב קוק, במקום להוסיף צדק הם מוסיפים מחלוקת.
34
לכל המלעיזים על ישיבת הר המור ורבניה שליט"א
הרב אביב זנגלמן | 11-06-2020 14:37
כמובן שאני שותה בצמא את תורתם ומרגיש שייכות עמוקה לבית מדרש זה
פלא על כבודו..
מכיר ממעלות | 12-06-2020 8:15
במקום לנסוע להפגש עם הרב טאו והרב שטרנברג ולדון איתם בדבר גרמת לעוד מחלוקות וגידופים.
35
פרופורציות
פרופורציות | 11-06-2020 14:38
אני רואה בתגובות כאילו הכתבה היא האם אוהבים או שונאים את הר המור. זה ממש לא זה! יש כאן עניין עקרוני שלא מתיחסים אליו והוא איך להתייחס לקבוצה באוכלוסיה שמדירה את מי שלא בדיוק בדיוק כמוה. ואפשר לראות את זה בישובים עם הועדות קליטה ובישיבות לדעתי התשובה של הרב אביב היא התשובה שכולנו צריכים ליישם בשביל למגר את המחלוקות בעם. מתוך היכרות עם ראש הישיבה אני מבטיח לכם שזה הדבר היחיד שהניע אותו
מדויק
שלום | 11-06-2020 15:00
מסכים לגמרי עם כל מילה , אשריך צדיק
36
מדויק ממש , כל מילה!!!
ישראל | 11-06-2020 14:46
אשריך, השתיקה כלפי המחלוקות של הר המור אינה ענווה אלא הפקרה של בית המדרש
שתיקה
השותק | 11-06-2020 15:27
שתיקה כלפי כל כך הרבה תופעות קשות בציבוריותנו, אינה מתינות ואינה ענווה, אלא אדישות והסכמה. הרב טאו שליטא, אינו אדיש וכשכואב לו הוא זועק.
מסכים
אור גדול | 11-06-2020 15:05
מסכים איתך .
37
אמיץ ביותר.
משה לוי | 11-06-2020 15:11
ישר כוח על התגובה. החכמת אותי
38
סוף סוף..כמה כואב
אשריך | 11-06-2020 15:32
כמה כאב לב עבר ועובר על רבים, אכן הגיע הזמן להעמיד לדיון על השולחן את אחד הגורמים המרכזיים, אם לא המרכזי לכך שאין אחדות בין רבני המגזר. הגורם הוא הגישה הפוסלת של הר המור, רבים ניסו להביא לאחדות, כמו הרב זלמן מלמד ואחרים, ולרוב הר המור המתימרת ללכת בדרכו של הראיה בעל האחדות הכוללת, מעכבת את הגאולה..... אולי יתעוררו ויבינו. ולכל התלמידים הצעירים שמגיבים בפזיזות, תמתינו, תחשבו, תבררו, מי מעכב כינוס של כל לומדי התורה בציונות הדתית???? תבקשו תשובות אמת, אולי תצליחו להביא לשלום.
39
ט'חלס
יונתן | 11-06-2020 15:38
אני לא כל כך מבין בכל החילוקים האלה (מרכז, קו, הר המור, גוש וכל הקבוצות השונות). אני אומר משהו פשוט, מי שעושה בלאגן ומחלוקות לא צריך במה. זה גם מה שעושים בחינוך, ילד שמתפרע ומקלל לא מתיחסים אליו. הילד רואה שהוא לא מקבל צמת לב והוא מפסיק. ובנוסף, הרב זגלמן הביא דוגמא למה שעושים שכקורה עוול לסובבים אותנו או לאנשים אחרים אסור לנו לשתוק. בברכת אהבה לכל עם ישראל.
40
בוגר הר המור
דוד | 11-06-2020 16:13
רוב התוכן כאן פשוט לא נכון . ובגלל כל מיני פוסטים בסגנון הנל כולם חושבים שהר המור מחרימה כל דבר שזז . בעיה הרצינית ביותר שכל משפט שהר המור אומרים בתוך הבית מדרש (ברמה האידאית ) לוקחים וזורקים אותו ישר על המעשה ונוצר חוסר נעימות . אם היה לכם באמת חשוב להבין ולא רק לחפש מישהו להכנס בו הייתם מבינים שהר המור ברמה הפרקטית מעשית עושה חיל בכל התחומים ובטח לא אוהבת מחלוקת
ברמה הפרקטית - הם לא מוכנים לשתף פעולה
אחי | 11-06-2020 18:44
עם אף אחד - מניסיון אישי. הם ובנותיהם. אני יכול לספר לך סיפורים רבים, ואני צעיר....
תמים
אהרון | 11-06-2020 16:47
אם אתה באמת תלמיד של הר המור, הינך מיוחד במינך... אמור לי בבקשה מה ישיבת הר המור וראשיה חושבים על ישיבת הר עציון, על הרב אהרן ליכטנשטיין, על ארגון צוהר, על גיור כהלכה של הרב נחום רבינוביץ. תיכף תגיד גם שהרב אליעזר וולדמן מישיבת ניר בקרית ארבע סתם נפגש מהם, נכון? אף אחד לא מבין אותם חוץ מהם עצמם...מדהים.
41
כשאין תלמידים מחפשים כותרות
אביב | 11-06-2020 16:52
אביב תירגע, התלמידים בקורונה לכן לא בא לישיבה שלך אף שבוש, תרגיע גם את בוקובזה, להערכתי אתם מתואמים
42
אני הייתי שם
שלום | 11-06-2020 16:54
אני הייתי בפילוג. מצטער, אבל המחלוקת הייתה מקרב ישיבת מרכז הרב, ובהר המור שמרו על שתיקה ולא חרפו. זו הסיבה שעברתי להר המור, ושאף אחד לא יספר לי סיפורים.
גם הרב הכותב היה שם, וראה אחרת
יהושע | 11-06-2020 18:42
אולי תדבר איתו?
43
וואלה הוא צודק ב100 אחוז
תלמיד הסדר | 11-06-2020 17:19
אם הם רואים אותנו כלא דתיים אז אנחנו גם לא נעסיק אותם...
44
הזוי הזוי הזוי
גיא | 11-06-2020 17:35
אין לי מילים, הרב אביב אתה באמת קראת את מה שכתבת?! נניח ואתה צודק (ואתה לא ) אז הפיתרון שלך זה להשתשמש במה שאתה יצאת נגדו?! זה רי טירוף. מחילה מכבודך כן אבל אני מזועזע. מה שעשית מפריד מפלג ומוסיף שנאה לאין ערוך יותר ממה שהר המור כביכול עשו!
תפתח מקורות
מקורות | 11-06-2020 18:57
אני מסכים איתך שזה נראה ההפך ממה שצריך לעשות אבל תפתח את המקורות ותראה שזאת התשובה לבעלי מחלוקת.
45
כל הפוסל במומו פוסל. פוסלים ישיבות עושים סקנד
שרה גרינברג | 11-06-2020 19:24
כל הפוסל, במומו פוסל. פוסלים ישיבות עושים סקנדל תורה בוכה על הצורה המבזה שבה מחרימים פוסלים.
46
יישר כח - בין שתי נקודות עובר קו
דוד רוזנברג | 11-06-2020 20:32
יישר כח - ניכרים דיברי אמת. זרם הר המור סבור שיש קו אחד של הלכה ושל חיים. לכן, מן הראוי, שישארו בקו שלהם. אין בכך זילזול בתורתם ובדרכם אלא תוצאה - מי שסבור שיש קו אחד, ילך עליו ולא יצא מהקווים.
47
בהצלחה לשני הצדדים...
יאיר | 11-06-2020 21:50
אין דבר כזה ציונות דתית. רק מקבץ גופים שהמשותף לכולם הוא לקיחת כסף והטבות מהמדינה ותמיכה בכיבוש.
48
בית שמאי
יהושע | 11-06-2020 21:54
לענ'ד הר המור הם בית שמאי - שואפים לשמים, חרדים לקודש, נשמרים מאד מכל תערובת של טוב ורע מחשש שהרע יתגבר... אבל הם נופלים ביצר הרע של הגישה הזו - חיפוש הפגמים של כולם והתפלגות מתלמידי חכמים יראי שמים שלדעתם אינם על טהרת הקודש. לצערי העמוק הם הפכו את ההתפלגות הזו לאידיאולוגיה, ועכשיו אזניהם סולדות ממילים כשיתוף פעולה ואחדות התורה (מניסיון אישי בכמה ישיבות קו). נראה שעכשיו חייבים להתפלג מהם עד שיראו בעיניים שהמתבדלים כלים ונעלמים אם אינם מצטרפים לכלל (האמיתי, לא הנשמתי), וישובו להיות הצורה המתוקנת של בית שמאי שנשאו נשים מבית הלל והיו חלק כל כך מרכזי מבניין התורה בעם ישראל
49
רה"י הנכבד- המשך להגדיל תורה ולהאדירה
חילול ד שלא יאמן | 11-06-2020 22:48
תתבייש
50
ביזוי מאות ואלפי לומדי תורה!!!
אבי | 11-06-2020 23:47
הישיבה הכי גדולה ומצליחה היום בציבור הדתי לאומי... מאות ואלפים של תלמידים ותלמידי תלמידים שלומדים תורה בשקידה, עמל ואהבת תורה נפלאה. כנראה שיש משהו באמת הזו (שכל כך מפריעה לראש הישיבה הנל) אם כל כך הרבה לומדים שם! הלוואי שילדי ילמדו רק בישיבות הללו! ישיבת חולון (פעם ראשונה שאני שומע על הישיבה הזו) תתביישי! וכנראה שיש פה הרבה טוקבקיסטים מחולון שמנסים להגן על הדברים הבזויים האלו!
51
למדתי בעלי, אני יכול להתקבל אליכם???
רועי | 11-06-2020 23:56
בבקשה בבקשה תקבלו אותי! אני לא הר המורניק... בעצם כן! בנשמה! וגאה בזה עד השמיים! וגאה שזו התורה שאני לומד ושאלו רבותיי, תח מלאי ענווה, אהבה לכל עם ישראל (כן כן, גם לרבני הגוש ובית אל), נאמנים לאמת בלי להתקפל ולגמגם. ונכון - האמת לפעמים קשה וכואבת, אבל אשרינו שרבותינו לא יראים מפני איש! כולם יצקצקו והר המור ובנותיה ימשיכו לגדול ולגדול! הרחיבי מקום אוהלך!
על אוהבים כאלה נאמר שה' יציל אותי מאוהביי....
זאב | 12-06-2020 18:28
אין כזה דבר אהבה בלי כבוד
52
מה הבעיה בזה
טלי | 12-06-2020 0:55
שום בעל עסק או ראש מוסד מנסה למנוע לדעתו בעיות , ושיהיה הכול כמה שיותר חלק זה חשיבה הכי נכונה בעולם מה הבעיה
53
ב"ה הציבור לא במחלוקת ומתחתנים אלו עם אלו
אריאל | 12-06-2020 1:57
הציבור מצביע ברגלים ואינו נכנע למחלוקות מיותרות. בה ויוצאי הר המור מתחתנים עם משפחות מרכז הרב. ויוצאי מרכז הרב מתחתנים עם משפחות הר המור. וכל מי שנותן ידו למחלוקת רחמנות עליו ומי שעוזר לשלום זוכה לברכת ד' מעל. שהשלום שלו ישים עלינו ברכה ושלום
54
קצת עובדות
ד | 12-06-2020 8:41
מעניין הרשימה שהר המור מחרימים, ואני מצטט: לפי הסדר: חרדיות, הר עציון 'הגוש', בית אל וקרית ארבע, מרכז הרב, מעלות, עתניאל, אורות שאול, עולי הר הבית, אקדמיה, ועוד. חרדיות ממש לא נכון, זו הישיבה שהכי מעריכה את העולם החרדי. בית אל- יש מחלוקת אין החרמה, סקופ קטן, לפני כשנה ראש ישיבת הר המור הלך לראש ישבת בית אל לדון על המחלוקות ביניהם. לאחר השיחה הרב זלמן העביר שיחה בישיבתו במה הוא לא מסכים עם הר המור. בקיצור יש מחלוקת אין החרמה. קרית ארבע (הכוונה כנראה לניר) ומעלות- לא ידוע לי דבר כזה. מרכז- בהר המור לא מחרימים את מרכז, היתה מחלוקת לפני 20 שנה והם התפצלו. בנות רבנים של אלו התחתנו עם אלו ונכדי רבנים של אלו לומדים באלו. בהר המור מאד מכבדים את מרכז הרב. אקדמיה - לא שמעתי שזו ישיבה... אז מי נשארו? הגוש עותניאל ואורות שאול (של הרב שרלו) שיש להם כיוון משותף.. ועולי הר הבית. מה זה מחרימים? נראה לי שכוונתו למה שהרב אבינר אמר לא ללמוד חברותא עם עולים להר הבית. הרב אבינר לא מהר המור, אלא שכנראה הכוונה לכל הזרם. שכולל עשרות ישיבות ומספר התלמידים הכי גדול של לומדי תורה. אז נכון שכשרב אחד מעורר מחלוקת אולי אנחנו צריכים למחות, אבל כשרוב עולם התורה הדתל יוצא נגד כיוון מסוים אולי אנחנו צריכים לבדוק למה...
55
עד כדי כך תורה שונה
יניב | 12-06-2020 9:10
אוי לציבור הלאומי המפולג על לא דבר איבדתם בוחרים, ועכשיו מאבדים רבנים לא יהי חלקי עימכם
56
נו באמת. ואת זה הור עושה לשם השלום
ג | 12-06-2020 9:38
גיבוב של שטויות. אם הוא שותה את תורתם ואף הוא מודה שלא כולם שם כאלה. אז שיקח את המועמד לראיון עבודה ויתהה על קנקנו כמו בעולם מתוקן. מעולם לא נתקלתי בשיטה חדשנית וייחודית כזאת לפסול מקום מסויים בצורה כזו.
57
לא תאומן הצביעות של הליברלים
עמוס | 12-06-2020 9:58
נלחמים נגד חרמות ומחרימים רק על סמך המקום שבו למד
לא תאומן הצביעות של החרדלים
שמואל | 12-06-2020 18:24
מחרימים את כולם וצועקים כשמחרימים
58
כל הפוסל במומו פוסל
אליהו1 | 12-06-2020 10:06
הסעיף הנ'ל בשאלון הוא מורה על בעליו שהוא בעל מחלוקת ולא איש שלום. כי גם לשטתו שיש בעיה בבוגרי הר המור, הסעיף הנ'ל של בעל השלום היה צריך להיות מנוסח, 'באלו ישבות למדת והתחנכת? או מי הם רבותיך בעבר ובהווה? אבל הוחלט לנסח באופן שמטיל דופי בישיבת הר המור. כל ההתנהלות הזו וביתר שאת התגובה עזת הפנים היא חלול ה' נוראי. למד לתואר שני איך מקבלים עובדים ושכח מה זה כבוד רבנים וכבוד תורה שזה המסר החשוב ביוצר שלומדים בישיבה ולא מספר דפי הגמרא ועומק העיון
59
גיבובי דברים. פסלו חרדים, בית א-ל ק.ארבע? אקד
דח | 12-06-2020 11:47
אקמדי'ה זה גם ישיבה ? ... אין הכי נמי יש ישיבות עם הטיות זרות לאקדמי'ה וכד', גם בהשראת משרד החינוך, ועל כך יצאה הצעקה, באמת צריך זהירות מהן.
60
גדול השלום
גדול השלום | 12-06-2020 12:41
סוף סוף מישהו מרים את הכפפה. נמאס מהחילוק הנורא הזה בתורה, בעם ובין תלמידי חכמים. רק בדרך הזו זה יפסק. יישר כח לרב זגלמן
61
משל למה הדבר דומה?
מעין | 12-06-2020 18:34
דמיין שאתה הולך ברחוב ולפתע אתה רואה בריון מתנפל על אדם חף מפשע ומפליא בו את מכותיו. אתה מבין שלא יספיק רק לעמוד ביניהם ולנסות לחסום את הבריון כי הוא מאד חזק אלא כנראה תצטרך להתנפל על הבריון ולנסות להילחם איתו ממש. ואז אתה נמצא בדילמה - להתערב או לא? אם האדם המותקף הוא אדם זר אז אתה מתחיל לשכנע את עצמך שאין לך סיכוי לעזור ואתה רק תצא פצוע מכל העניין ובכלל, לא כדאי לרדת לרמה שלו. אבל אם האדם המותקף הוא בנך יחידך אשר אהבת, אז כנראה שאתה תיכנס למלחמה עם המתקיף בכל נפשך (אפילו נוטל את נפשך) ואתה לא תתחיל לחשב חשבונות ולומר זה לא לרמה שלי, ואולי אפגע. אתה פשוט תנסה לעצור אותו בכל האמצעים העומדים לרשותך. וזו הסיטואציה שאנו נמצאים בה. הרבה מאוד אנשים נפגעים. גם במישור הרוחני וגם במישור הבריאותי והכלכלי ובכל המישורים. אפשר להגיד אני לא יורד לרמה ואפשר מצד שני לקחת אחריות על הציבור הנפגע ולמחות! בכל האמצעים העומדים לרשותינו!
62
צריך להעריך את המסירות נפש
נפתלי | 15-06-2020 17:09
אני בטוח שהרב אביב פועל לשם שמיים. נטיתי הראשונה היא להתנגד להחרמות אך הוא נתן דברי טעם שקשה לסתור אותם. מתפלל שיצא מזה שייח חיובי שיביא שלום בין אוהבי ה'.
63
כמה גועל בעולם...
יאירה | 11-08-2020 22:46
כמה גועל בעולם הדת. כמה גועל
את האמת אני...
יעקב ב | 26-08-2020 14:05
את האמת אני לא מספיק מכיר את כל הקורה בציונות הדתית כי עם כל אהבתי והערכתי אליה אני בחור חרדי, אמנם ביקרתי כמה פעמים בישיבת הר המור ואני יכול להעיד כאלף עדים שעל אף שהייתי נראה כחרדי בכל מהותי, קיבלתי יחס נפלא הן מהבחורים והן מהרבנים שעם חלקם אני עדיין מתייעץ טלפונית ותמיד היחס שלהם מכבד, לא הרגשתי מהם שום פסילה על היותי חרדי, להפך בכל שיחותי עם רבני הישיבה ותלמידיה חשתי כבוד והערכה למגזר החרדי ולרבניו.
64
חולון? מי הם בכלל חחחח
דורון | 29-08-2021 10:47
רבנים באיכות שגבוהה של הר המור לא יתקרבו לישיבה כמו חולון. לא רואה שמישהו בככל יציע את עצמו לכהן כרב במקום הזה. הא יכול להיות רגוע, הם כבר יסננו את עצמם לכתחילה מלהיכנס לישיבה שלו:-)
65
זה נבלה וזה טרפה.תפסיקו כבר לחפש משרות רבניות
דורון | 29-08-2021 10:53
עשיתם את התורה מסחר. איפה הזהירות מלקבל שכר על לימוד תורה? למדתם מהמגזר החרדי הבזוי? שהוא ראש וראשון לעשיית התורה גרדום לחפור בה! תפסיקו כבר לשלוח את ילדכם לישיבות שבהם רבנים מקבלים שכר על לימוד תורה כנגד דעת התורה. תבוזו לכל אלו הסוחרים בתורה ומצוותיה וגורמים לביזוי הדת וכיבוי מאורה. חשבתם לנונים להם מלגות קיום? הצחקתם...קודם כל גם זה אסור והותר שלא כהוגן וגרם לנזק עצום לאיכות התורה. דבר שני אם קצת תבדקו תראו רבנים שמקבלים שכר שלא היה מבייש עובדי היי-טק, מהנדסים ורואי חשבון...עכשיו תגידו לי כמה הם ממיתים עצמם באוהלה של תורה. ממש מבדח. חברים מומלץ ביותר להיכנס לאתר מלמת תורה (חיפוש פשוט בגוגל) ולהיווכח בנזק העצום שגרמו לנו ליהדות הטהורה והקדושה אותם אלו אשר התירו את הרסן שקבעו קדמונינו