אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"החלת ריבונות וחקיקת התגברות": תגובות זועמות על החלטת בג"ץ

מקריאה להחלת ריבונות במיידי, לחקיקה של פסקת ההתגברות ועד להצהרה לחקיקת החוק מחדש. כל התגובות של הפוליטיקאים נגד ובעד החלטת בג"ץ לביטול חוק ההסדרה

ריבונות והתגברות: תגובות זועמות על החלטת בג"ץ
  (צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90)

בתגובה לפסילת חוק ההסדרה על ידי 8 מתוך 9 שופטי בית המשפט העליון, במערכת הפוליטית מגיבים בזעם: מקריאה להחלת ריבונות במיידי, לחקיקה של פסקת ההתגברות ועד להצהרת הליכוד כי יקדמו את החוק מחדש. כל התגובות של הפוליטיקאים.

בליכוד הודיעו שיחוקקו את החוק מחדש: "מצער שבג״צ התערב ופסל חוק חשוב להתיישבות ולעתידה. נפעל כדי לחוקק את החוק מחדש". שר הבריאות יולי אדלשטיין שכבר נכנס בשנה האחרונה למלחמה מול בית המשפט העליון אמר כי "בג"ץ איבד את זה. הוא הופך את עצמו לרשות המחוקקת, לרשות המבצעת ולרשות השופטת בו זמנית. חייבים לשים לכך סוף. הדרך לכך היא באמצעות פסקת ההתגברות. אם בג"ץ לא מכיר במגבלותיו על הכנסת לשרטט את המגבלות".

יו״ר הכנסת יריב לוין החריף את הטון: "בית המשפט העליון רמס היום שוב, כמנהגו הפסול, את הדמוקרטיה הישראלית ואת זכויות האדם הבסיסיות של רבים מאזרחי ישראל. בית המשפט העליון צועד בצעדי ענק אל עבר משבר חוקתי שלא היה כמותו בישראל. הכנסת לא תחריש עוד נוכח הפגיעה המתמשכת בסמכויותיה ובמעמדה".

נתניהו עם ראשי ישע (צילום: מועצת יש"ע)

ריבונות עכשיו ביהודה ושומרון

השר ירושלים רפי פרץ קרא להחיל את הריבונות: "המענה לפסילת חוק ההסדרה – ריבונות עכשיו ביהודה ושומרון. עלינו לפעול בכל הכוח כדי שזה יקרה בהקדם".

ימינה יעלו להצבעה את פסקת ההתגברות

שרת המשפטים לשעבר, ח"כ איילת שקד שבכהונתה קודם החוק אמרה על פסילת חוק ההסדרה כי זה מוכיח (שוב) את חשיבותה של פסקת התגברות. היא קראה לראש הממשלה וליו״ר הכנסת לוין: "לתמוך בפסקת ההתגברות שאביא להצבעה כדי להסדיר אחת ולתמיד את היחסים בין הרשות השופטת לרשות המחוקקת ולא להסתפק בספינים והודעות לתקשורת".

על השופט נועם סולברג אותו מינתה שקד והיה היחיד שהתנגד לביטול החוקה, אמרה: "מינוי שופטים שמרנים שוב הוכח כמשמעותי בדעת המיעוט של השופט סולברג. גם מאמץ זה יבלם בממשלת השמאל של גנץ נתניהו".

יו"ר ימינה, ח"כ נפתלי בנט אמר כי התשובה לפסילת חוק ההסדרה היא בשתי פעולות: "החלת ריבונות וחקיקת התגברות. ריבונות על כלל ההתיישבות ביהודה ושומרון ובקעת הירדן. בלי גמגום. בלי מדינה פלסטינית. ופיסקת ההתגברות שתחזיר את הכוח לנציגי הציבור".

ח״כ משה ארבל מש"ס אמר כי "היום קבלנו תזכורת פעם נוספת בחשיבות הגיוון בבית המשפט העליון. גיוון בדעות וגיוון ברקעים. לא מפתיע שפעם נוספת הקול הבודד שנשמע, המתנגד היחיד לדעת הרוב המוחלט בבית המשפט העליון הוא השופט נועם סולברג, תושב אלון שבות".

ח"כ סמוטריץ' מימינה האשים את ראש הממשלה, וכורך את ביטול חוק ההסדרה עם הרשעת נתניהו: "החבל שנמתח היום סביב צוואר ההתיישבות הוא אותו החבל שייכרך על צווארך. אתה זה שמאפשר את זה כבר שנים רבות ואין לך להלין אלא על עצמך".

ח"כ שלמה קרעי: "נראה ששופטי בג"ץ מאוד קשובים ללו"ז במגרש הפוליטי ואיכשהו תמיד מטים את המשפט לטובת השמאל ההזוי. קבוצה ללא קהל, הקובעת כללים משל עצמה במשחק, כשהשופט הוא אחד משחקניה. במחי יד מבטלים מדיניות ממשלתית וחוקי כנסת. זו לא דמוקרטיה. זו בגצוקרטיה. פשוט בושה".

הפגנה מול הכנסת, להעביר את חוק ההסדרה (צילום: יונתן זינדל)

שר התקשורת יועז הנדל ויו״ר ועדת החוץ והביטחון חה״כ צבי האוזר הגיבו יחד כי "יש לכבד את החלטות בגצ גם ברגעים קשים כשאינן מתיישבות עם רצוננו. עתיד ההתיישבות לא יקבע באולם בית המשפט אלא על ידי ממשלת ישראל שלפתחה מונחת הזדמנות היסטורית להחיל ריבונות".

ח״כ ניר ברקת: "מצער שבג"ץ מפר שוב את הפרדת הרשויות ומחליט בניגוד לעמדת הציבור ונבחריו, לפסול את חוק ההסדרה שהתקבל בכנסת. חוק ההסדרה הכרחי להמשך הבנייה בארץ ישראל, נותן מענה ראוי ומפצה את בעלי הקרקעות. חייבים להחזיר את האיזון הנכון בין הרשויות".

ח"כ מיקי זוהר:‏ "בג״צ ממשיך בהתערבות הגסה שלו ומבטל את חוק ההסדרה. הפגיעה היא כמובן במפעל ההתיישבות אך גם ברשות המחוקקת. אין מנוס מפסקת התגברות שתאזן את המצב ההזוי הזה בו הרשות השופטת מבטלת חוקים שנחקקו ע״י הרשות המחוקקת במחי יד.

עו"ד אריה ארבוס המייצג את היישוב תפוח מערב מסר: "פסק הדיון מבקש לקבוע שיוון בהתנהלות המדינה בין מי שהוא אזרח המדינה לבין מי שאינו. על בסיס הגיון זה יש להעניק לפלסטינים את מלא הזכויות המוענקות לאזרחים ישראלים. כמי שייצג ומייצג בהליכים לא מעטים בנוגע לבניה בלתי חוקית ביו"ש, בין של יהודים ובין של ערבים, נראה כי לא נעשתה כאן עבודה משפטית סדורה בבירור העובדות שהוא הנושא החשוב ביותר בעבודה שיפוטית".

טוב עשה בג"צ שפסל את חוק ההפקעה

בשמאל כינה יו"ר מרצ ח"כ ניצן הורוביץ את חוק ההסדרה, "חוק ההפעקה" ובירך את בג"ץ על המהלך: "טוב עשה בג"צ שפסל את חוק ההפקעה. החוק הגזעני נועד לנשל פלסטינים מאדמותיהם הפרטיות לטובת בניה בלתי חוקית בהתנחלויות. זה חוק שמתאים לתקופות ולמדינות מהסוג החשוך ביותר".

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
15 תגובות - 9 דיונים מיין לפי
1
ממתי אסור לגנוב קרקע? הכנסת אישרה.
זועם | 09-06-2020 19:33
אם הכנסת אישרה שמותר לגנוב אז מה פתאום בית המשפט מונע? הפלסטינאים הם אויב ולכן מותר לקחת את רכושם. לדתיים מותר לגנוב אם הרב או הכנסת מרשים. חוק ומצפון זה לחלשים.
מותר לגנוב קרקע
אאא | 10-06-2020 16:07
תשאלו את שר החינוך הוא מומחה לנושא.
אתה לא גונב;
אזרח ותיק | 09-06-2020 21:31
כאשר אתה משיב את מה שנגזל ממך. כאשר מה שבידך.הושכ כשהתגוננת מפני תוקפנות, שמקורה שם.
מחוקקי העבר דאגו לעצב את המציאות
כתוב בתורה | 09-06-2020 20:36
מחוקקי העבר המציאו את כל התורה (מיוחד ספר בראשית) כדי להוכיח את הזכות על הקרקע. בגץ גם יכול להמציא סיפור על זה שבעלי הקרקע הם בעצם עבדים חסרי זכויות מאחר ולא כיבדו הורים ולכן איבדו את הירושה שלהם.
2
אלו קרקעות יהודיות עוד מתקופת בתי המקדש
זה לא של הערבים | 09-06-2020 19:37
המלך חוסיין גנב אותן ונתן אותן למקורביו.
אלו אדמות כנעניות גזולות.
אוריה החתי | 09-06-2020 20:24
העיבריים גזלו אדמות מהכנענים וכתבו לשעבד ולאבד את בעלי הקרקע החוקיים. ארצם של בני אברהם היא מעבר לנהר. דורשים צדק לכנענים.
אז לך להקריב פרה בבית המקדש
בהצלחה | 09-06-2020 19:52
תמסור דש לתרח.
3
ניסנקורן
יהודה | 09-06-2020 19:51
ביבי בבקשה ממך אין לנו יותר עצבים לכחול לבן זרוק אותם מיידית מהממשלה
4
השופט ניל הנדל פסק נגד החוק
אלון | 09-06-2020 19:59
כיוון שהוא יודע כי החוק פוגע בהתיישבות. ומי שלא מבין שישאל מדוע גם בנט תמך בפסילת החוק
5
שופטי בג"ץ
משה | 09-06-2020 20:13
חברים לא לכעוס בקרוב מאוד כל שופטי בגץ יהיו מתנחלים.ואז הכל ברור.חחחחח
6
כל השופטים נתמכים על ידי הקרנות
ירון שאול | 09-06-2020 20:37
כל שופטי בגצ בדיוק כמו כל המדינה שלנו נתמכים על ידי הקרן להשמדת ישראל וקרן וקסנר הבזויים והבוגדים והמושחתים והשקרנים.ויש כבר עשרות הוכחות מוצקות לכך שאין אפשרות לערער עליהן או להתווכח איתם.עד מתי רשעים יעלוזו עד מתי.
אתה מחופש ליהודי?
שאלה לירון | 09-06-2020 20:58
נראה שאתה איש מסובך ומסוכסך עם עצמו. מציע לך ללכת לרב או למטפל ולדבר על מצבך. בהצלחה.
7
שוב וכרגיל מראה לנו הכנופייה השמאלנית מי שולט
אני | 09-06-2020 22:23
במדינה. נתניהו אוכל את מה שהוא בישל במשך כל שנות שלטונו - ליקוק לחונטה.
8
לחוקק
הזמנה | 09-06-2020 22:28
חוק המגביל את בגץחוק. לפני חוק הסדרה חדש. הם הזמינו זאת.
9
לא יעזור
עברי | 11-06-2020 0:49
כל ההתפרצות הזו החוזרת ונשנית נגד עולם המשפט לא תעזור למתלהמים. ענין הריבונות תלוי באמריקאים כמו בעצם כללית גורלה של המדינה. נתניהו מודע לזאת היטב. מאידך האמריקאים תובעים מנתניהו הסכמה לאומית רחבה בענין תכנית המאה והם גם בערוץ קשר ישיר עם גנץ-אשכנזי. אפילו החרדים התנו תמיכה בכל מהלך בענין הריבונות שיהיה בתאום אמריקאי. בקיצור אפשר להגביר את הווליום אך בפועל ידיהם כפותות.