אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

שב"כ ניסה לגייס צעיר יהודי בחקירה – וישלם פיצויים

שב"כ יפצה צעיר יהודי שעבר ניסיון גיוס במהלך חקירה משטרתית - בניגוד להוראת בג"צ. מבת"ן החליטה לפנות לשב"כ בכדי לחדד נהלים. בעקבות הפיצויים ארגון חוננו הסיר תביעה נגד שב"כ

שב"כ ניסה לגייס צעיר יהודי בחקירה - וישלם פיצויים
  אילוסטרציה (Nati Shohat/Flash90)

המחלקה לתלונות נחקרים במשרד המשפטים, קיבלה את התלונה שהגיש ארגון חוננו בשם צעיר יהודי שזומן לשיחת שב"כ במסווה של חקירה משטרתית בניגוד לחוק, והחליטה לפנות לשב"כ "לטובת חידוד נהלים והפקת לקחים".

לפני כשלוש שנים זומן צעיר יהודי לחקירה בתחנת המשטרה על ידי טופס זימון משטרתי, אולם משהגיע לתחנה התברר כי מדובר בשיחת שב"כ, שנועדה לגייסו כמקור מידע. הדבר מהווה עבירה על החוק, היות ובג"צ אסר באופן חד משמעי על השב"כ להשתמש בדרך זו של זימון משטרתי להבאת אזרחים לשיחת שב"כ.

עוד באותו נושא

בתום הדיון: הכנסת אישרה להאריך את מעקב השב"כ

בתחילה התקשר אל הצעיר שוטר, והזמינו להגיע אל תחנת המשטרה. לאחר שנועץ בארגון חוננו ביקש הצעיר שישלח אליו זימון כתוב, ולאחר שבוע קיבל טופס זימון משטרתי בו מצוין כי מטרת הזימון הינה חקירה. אולם, משהגיע הצעיר לתחנת המשטרה נדהם לגלות כי מדובר בשיחת שב"כ, ללא קשר לחקירה משטרתית.

במהלך השיחה ניסה איש השב"כ לגייס את הצעיר ולשכנעו לקיים עימו שיחות קבועות, אך הצעיר לא שיתף פעולה. בשום שלב של התשאול לא נמסר לצעיר כי הוא לא חייב לשתף פעולה בתחקור, כי באפשרותו לעזוב את המקום, כי דבריו לא ישמשו כנגדו וכי אם יעזוב את התחקור לא יופעלו נגדו סנקציות כלל, כפי שהנחה בג"ץ את השב"כ לנהוג כלפי האזרחים הנשאלים.

הצעיר יפוצה באלפי שקלים (אילוסטרציה. צילום: Nati Shohat/Flash90 )

לאחר שיחת השב"כ, הגיש ארגון 'חננו' המייצג את הצעיר תלונות הן למבת"ן, המחלקה לבירור תלונות נחקרים נגד השב"כ במשרד המשפטים, והן לקצין תלונות הציבור של משטרת מחוז צפון בה אירע המקרה. בנוסף, פנה הצעיר לתביעה אזרחית בבית משפט השלום בצפת, יחד עם תובע נוסף שעבר מקרה דומה. לאחר משא ומתן בתביעה האזרחית עם באת כוח השב"כ וללא הגשת כתב הגנה מצדם, הוסכם על דחיית תביעת הצעיר בתמורה לתשלום פיצויים של 6,500 שקלים מידי השב"כ.

כאמור, כעת, לאחר שלוש שנים, התקבלה תגובת מבת"ן לתלונה שהגיש הצעיר באמצעות ארגון חוננו, בה התקבלו טענותיו. במבת"ן החליטו שלא לפתוח בהליכים משפטיים או משמעתיים נגד עובדי שירות הביטחון הכללי, אולם הודיעו כי יפנו לשב"כ לשם חידוד נהלים והפקת לקחים.

עו"ד מנשה יאדו מארגון חוננו מסר: "הקביעה של מבת"ן כי השב"כ לא רשאי לזמן אדם לשיחה על גבי טופס זימון משטרתי משתלבת עם הפסיקה שקיבלנו לאחרונה, לפיה כאשר נדרשת המשטרה לבצע פעולות עבור השב"כ היא לא אמורה להחליף את שיקול דעתה בשיקול דעת השב"כ, אלא להפעיל שיקול דעת עצמאי. שורת הדין מתבררת, לא בכל מקרה השב"כ רשאי לפעול כלפי בני אדם במסווה של פעולה משטרתית, ועל כך אנו מברכים".

עו"ד מנשה יאדו: "לא בכל מקרה השב"כ רשאי לפעול כלפי בני אדם במסווה של פעולה משטרתית" (צילום: חוננו)

 

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו