אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב אליהו: לא ליפול לטעות של דור המדבר

אם אנחנו לא רוצים ליפול לטעות של דור המדבר, נשווה גם אנו בין הקושי של ארץ ישראל לטוב ארצות העמים ונראה גם אנחנו את טובה של ארץ ישראל ששומרת על חיי בניה

הרב אליהו: לא ליפול לטעות של דור המדבר
  הרב שמואל אליהו (צילום: איגוד רבני קהילות)

בפרשת בהעלותך אנו קוראים את טענת עם ישראל שלא רוצה לעלות לארץ ישראל: "זָכַרְנוּ אֶת הַדָּגָה אֲשֶׁר נֹאכַל בְּמִצְרַיִם חִנָּם אֵת הַקִּשֻּׁאִים וְאֵת הָאֲבַטִּחִים וְאֶת הֶחָצִיר וְאֶת הַבְּצָלִים וְאֶת הַשּׁוּמִים". (במדבר יא ה).

התורה מספרת את הזוטות הללו כדי שנבין כי הזוטות הללו הם בסופו של דבר גורם ההחלטה. הם משכיחים את הרע של מצרים וקוראים לה "זבת חלב ודבש" "הַמְעַט כִּי הֶעֱלִיתָנוּ מֵאֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבַשׁ לַהֲמִיתֵנוּ בַּמִּדְבָּר כִּי תִשְׂתָּרֵר עָלֵינוּ גַּם הִשְׂתָּרֵר". (במדבר טז יג).

השכחה הזאת מביאה אותם בסופו של דבר לחטא המרגלים שתקע אותם במדבר 40 שנה. אם רק היו עושים השוואה אמיתית בין כל רוע גלות מצרים עם הילדים ביאור, לטוב ארץ ישראל על כל קשייה, בוודאי לא היו מגיעים להחלטה מוטעית זו.

אם אנחנו לא רוצים ליפול לטעות שלהם, נשווה גם אנו בין הקושי של ארץ ישראל לטוב ארצות העמים ונראה גם אנחנו את טובה של ארץ ישראל ששומרת על חיי בניה.

הקושי העיקרי בארץ ישראל הוא המלחמות שגבו חיים של 23,816 חיילים יהודים יקרים מפנינים. אם נספור רק את היהודים שנהרגו כחיילים במלחמת העולם הראשונה נגיע ל-150,000 חיילים יהודים שנהרגו במלחמה בשירות גרמניה, רוסיה, צרפת, אנגליה ואמריקה. ופעמים רבות הרגו היהודים זה את זה.

היהודים הללו נלחמו מלחמה שאינה שייכת לנו כלל. השותפות שלהם לא הביאה להם שום זכויות. גם הרוסים וגם הגרמנים פרעו באחיהם היהודים של הלוחמים. בסך הכל גורשו במלחמה זו מיליוני יהודים מביתם ורכושם, כל זאת מלבד חצי מיליון יהודים אחרים שנרצחו באכזריות בפרעות ובמיתות משונות על ידי החיילים הגויים בצבאות גרמניה, רוסיה ואחרים.

המספרים הללו מלמדים כי ארץ ישראל לא "אוכלת יושביה" כמו שאמרו המרגלים, ארץ ישראל היא ארץ ששומרת על בניה ומעניקה להם חיים, כמו שאנו רואים במגיפת הקורונה האחרונה.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
4 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
פניה לרב
אזרח צמא לתורה | 31-05-2020 12:07
טוב יעשה הרב הגאון. אם יפרסם טלפון לשאלות בעניני תורה .כדי שעם ישראל ועמי הארצות כמוני ישכילו .נראה שלא נקבל התיחסות .הרב מעדיף לשמור את הידע אצלו .
הרי הרב ידועד בשו"ת סמס ובשיעורים הרבים
מוזר | 31-05-2020 20:14
כנראה שאת הידע הרב לא שומר אצלו, אבל יש שמתעצלים לקום ולקחת...
2
ארץ חמדה טובה ורחבה היא!
מאיר - עברי אנכי | 01-06-2020 7:33
ארץ חמדה טובה ורחבה היא!
3
את הזבל בצפת כבר פינו?
מדהים | 01-06-2020 11:29
פקיד העירייה מספר 1 בכל הארץ! את תפקידו בעירייה שעליו מקבל משכורת מצליח הפקיד שמואל לבצע בשעה אחת, ובשאר הזמן תורם מכישוריו לשאר ישראל!