אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

לא בגלל שהיה נחמד לחילונים: איך נבחר הלל הזקן לנשיא?

בני בתירה בחרו אותו לראש רבני ארץ ישראל רק בגלל ידיעותיו בתורה. הם לא שאלו אותו על יכולתו לקרב גרים, או להבליג על פרובוקציות מצד אנשים השונאים תורה. הם שאלו אתו רק שאלה אחת "האם אתה יודע אם הפסח דוחה את השבת ?" הקריטריון היחיד לבחירת רב ראשי הוא ידיעותיו בתורה.

לא בגלל שהיה נחמד לחילונים: איך נבחר הלל הזקן לנשיא?
  יודע את ההלכה או לא?

בחודשים האחרונים, סביב סוגיית בחירת הרבנים הראשיים לישראל, אנחנו עדים לדעות האומרות כי יש לבחור במועמד מסוים בגלל שהוא יכול לקרב את הרבנות הראשית לציבור החילוני.

עם ישראל בוחר כבר קרוב לשלושת אלפים שנה רבנים ומעולם קריטריון זה של קירוב התורה לציבור שאינו מקיים מצוות היה שיקול בבחירת הרבנים.

אחת הדוגמאות המפורסמות בגמרא למינוי נשיא סנהדרין היא של הלל כפי שמסופר במסכת פסחים (סו.)

תנו רבנן: הלכה זו נתעלמה מבני בתירא. פעם אחת חל ארבעה עשר להיות בשבת, שכחו ולא ידעו אם פסח דוחה את השבת אם לאו. אמרו: כלום יש אדם שיודע אם פסח דוחה את השבת אם לאו? אמרו להם: אדם אחד יש שעלה מבבל, והלל הבבלי שמו, ששימש שני גדולי הדור שמעיה ואבטליון ויודע אם פסח דוחה את השבת אם לאו.

שלחו וקראו לו. אמרו לו: כלום אתה יודע אם הפסח דוחה את השבת אם לאו? אמר להם: וכי פסח אחד יש לנו בשנה שדוחה את השבת? והלא הרבה יותר ממאתים פסחים יש לנו בשנה שדוחין את השבת. [וכאן מביא התלמוד את דרכי הלימוד של הלל את ההלכה] … מיד הושיבוהו בראש ומינוהו נשיא עליהם, והיה דורש כל היום כולו בהלכות הפסח.

הגדה זו של התלמוד צריכה עוד אריכות ודיוק ביחס המזלזל בתחילה של חכמי ישראל ל"אדם אחד יש שעלה מבבל והלל הבבלי שמו", כשהם לא פוסחים על הזכרת מוצאו, לבין הסיום, בו מוותרים בני בתירה שהיו עד אז בראשות הסנהדרין (ב"מ, פה.) על כסאם לטובת אותו בבלי.

לא בגלל שקרב את הגרים

אם נבקש לחפש דמות לחיקוי בכל הנוגע לאהבת הבריות ולקירובן, אין ספק כי הלל הזקן יהיה בראש הרשימה. דבריו המובאים במסכת אבות הוי מתלמידיו של אהרון – אוהב שלום ורודף שלום, אוהב את הבריות ומקרבן לתורה, הן תכונות שראוי לאמץ בכל הדורות אצל כל הרבנים.

יחסו המקל כלפי גרים כשהוא מקבל אותם בסבר פנים יפות (למרות שזו תכונתו של שמאי במסכת אבות), קרבה אותם לפני המקום בעוד קפדנותו של שמאי ביקשה לטורדם מהעולם. ואי אפשר גם להתעלם מכך שאפילו על כסאו בתור נשיא ישראל לא הקפיד על נודניק שבא להרגיז אותו ביום שישי.

אלא שכפי שראינו בגמרא, הלל הזקן לא נבחר בגלל מידותיו ואופיו. בני בתירה בחרו אותו לראש רבני ארץ ישראל רק בגלל ידיעותיו בתורה. זהו הקריטריון היחיד שמוזכר לגבי בחירתו. הם לא שאלו אותו על יכולתו לקרב גרים, או להבליג על פרובוקציות מצד אנשים השונאים תורה. הם שאלו אתו רק שאלה אחת כלום אתה יודע אם הפסח דוחה את השבת אם לאו? הקריטריון היחיד לבחירת רב ראשי הוא ידיעותיו בתורה.

ובמילה קצרה אוסיף רק, כי מי שמינה את הלל הזקן לנשיא, הם בני בתירה  – ראשי הסנהדרין, כלומר הרבנים עצמם. לא הגרים, לא החילונים ואפילו לא אנשי המלוכה. בטח ובטח שהוא לא נבחר בדיל עם מפלגה אחרת. כדאי לזכור גם את הנתון הזה לקראת הבחירות הקרובות לרבנות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
14 תגובות - 14 דיונים מיין לפי
1
טעות בידך
יובל | 06-05-2013 15:57
מינו אותו עליהם, על הקהילה שלהם, לא כרב ראשי בארץ ישראל
2
האם נשיא=רב ראשי?
איציק | 06-05-2013 16:03
3
לצערי לא דומה
איציק | 06-05-2013 16:06
לצערנו מזמן הרב הראשי אינו בעל סמכות... האם הוא הקובע את ההלכות לכל מקיימי ההלכה בארץ ישראל? בגלל הפוליטיזציה של המוסד הוא הפך לפקיד שמארגן שירותי דת, לצערנו... אני עדיין תומך ברב אריאל, בגלל גדלותו אני סומך על החלטותיו בנושאי שירותי הדת... אבל לצערנו הוא לא יהיה נשיא, אלא ת"ח עצום שייצג בכבוד את היהדות במדינה.. לא יותר מזה..
4
אם לדייק
מיכאל | 06-05-2013 16:18
בני בתירא לא בחרו רב ראשי, אלא משנוכחו שהלל יודע את התורה טוב מהם ויתרו בענוותנותם על נשיאותם. גדולתו של הלל לא היתה שידע לדרוש את ההלכה, כי גם בני בתירא ידעו לעשות זאת, אלא ששימש את גדולי הדור שמעיה ואבטליון כמו שצריך ועל-כן היה לו על מה להסתמך.
5
יישר כח!!
| 06-05-2013 16:20
סוף כל סוף קול שפוי בנושא כל כך חשוב!
6
דילמת הרבנים הראשיים
מישהו | 06-05-2013 16:53
ובכן מר נגר היקר נניח שאתה צודק. אז על מי בדיוק אחראי הרב הראשי? עבור מי הוא פוסק? החילוניים אינם מתעניינים בפסקיו. מקסימום כדי לצטט כקוריוז בעיתון. החרדים - יש להם כל אחד את הרב שלו, וגם הם מתעניינים רק במה שהרבנות יכולה לתת להם - קרי כסף מינויים וג'ובים למיניהם. הפסקים של הרבנים הראשיים מעניינים אותם כשלג דאשתקד. אז מי נשאר? הציבור הדתי לאומי? מי בדיוק? המרכזניקים והר המורדים יקשיבו רק לראשי הישיבות שלהם. כנ"ל כל מוסדות הקו. אפילו הרב הצבאי הראשי לא פוסק בעצמו אלא שואל רב מחוץ לצבא - וכמה צפוי - זה לא הרב הראשי. אז מי? היחידים שעוד מתעניינים קצת הם המזרוחניקים, אבל אתה הרי פוסל אותם מלהחליט מי יהיו הרבנים האלה. בעיניך רק מי שהרבנות לא מעניינת אותו בכלל זכאי לקבוע? זה לא נראה לך קצת מוזר? או אולי תפקיד הרב הראשי אפילו לא דומה קצת לתפקיד הנשיא של אז? אולי זה סתם פקיד דת בכיר נטול סמכות הלכתית?
7
ישר כח
| 06-05-2013 17:05
8
לא בגלל שידע תורה אלא גם ששימש שני גדולי הדור.
אחד שיודע | 06-05-2013 18:16
את מי שמשו המועמדים לרבנים הראשיים? אף אחד לא יודע ספק אם הם יודעים. התלמוד הירושלמי אף מוסיף (מסכת פסחים פרק ו דף לג טור א /ה"א) : "אע"פ שהיה יושב ודורש להן כל היום לא קיבלו ממנו עד שאמר להן יבוא עלי כך שמעתי משמעיה ואבטליון. כיון ששמעו ממנו כן עמדו ומינו אותו נשיא עליהן. תורה בלי שימוש ת"ח עם הארץ: תלמוד מפורש: (בבלי מסכת ברכות דף מז עמוד ב): "תנו רבנן: איזהו עם הארץ? ... אחרים אומרים: אפילו קרא ושנה ולא שמש תלמידי חכמים הרי זה עם הארץ. אמר רב הונא: הלכה כאחרים.
9
ורבן גמליאל הודח מתפקיד ה"רה"ר" רק בגלל שלא היה "נחמד"
| 06-05-2013 18:33
כמתואר במסכת ברכות פרק רביעי אך כמובן שזה קשקוש מוחלט כמו גם תוכן המאמר
10
כותב ענייני. אז אני מבין שזה לא מתאים לרב סתיו
| 06-05-2013 18:40
11
סתיו בעז"ה כמו שאומרים יהרוס את הרבנות
חילוני אתאיסט | 06-05-2013 23:07
סוף סוף אנחנו בדרך הנכונה להפרדת דת ומדינה.
12
הכי חשוב רב חתיך, בעל זקן יפה בפוטו שופ , וחיוך ממזרי..
מילתא דבדיחותא | 06-05-2013 23:16
בנט זה לא תחרות פופלאריות ידתי לייט שכמותך
13
יש להוסיף
דורון | 07-05-2013 1:28
אצל הלל גם לא הוזכר גם שירות צבאי, למרות שהיום כפי הנראה זהו קרטריון מכריע בבחירת רב, אצל אותם שעשו את המדינה לאלוה-הים.
14
אתה מנסה לרמוז שהרב סתיו לא תלמיד חכם גדול?
דן | 07-05-2013 8:53