אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

קצר על הפרשה | אולי מסתירים מאיתנו ורוב היהודים כבר בארץ?

בפרשת השבוע מוזכר הסיפור על שלומית בת דברי והילד שיש לו אב מצרי שלפי רש"י נאלץ להתגייר. מי קובע מיהו יהודי, ולמה זו שאלה עם השלכה דרמטית? רעיון פרשת השבוע בפחות מ3 דקות. צפו:

קצר על הפרשה | הדיון מול הרפורמיים על מיהו יהודי
  Photo by Sophie Gordon / Flash90

פרשת אמור: מי קובע אם התינוק יהודי או גוי? האימא. אימא יהודיה- תינוק יהודי, אימא גויה- תינוק גוי. זה אמת ככה? בפרשת השבוע זה לא נראה.

בסוף הפרשה יש לנו את הפרשיה של מקלל ה' או מברך ה', ובפרשה הזאת יש לנו אימא יהודיה שלומית בת דברי ואבא מצרי, והילד עושה מה שעושה. אבל כתוב על הילד והוא בן איש מצרי בתוך בני ישראל. מה זה בתוך בני ישראל? אומר רש"י בשם חז"ל מלמד שהתגייר. רגע? למה הוא צריך להתגייר אימא שלו יהודיה. אולי הלכו לפי האבא?

אז באמת יש לזה הרבה פירושים. בעלי התוספות, רש"י כנראה, החזקוני, והרבה מחכמי ישראל בצרפת אומרים שעד מתן תורה זה הלך לפי האבא, ואחרי מתן תורה זה הלך לפי האימא. גם כשיעקב מגיע למצרים, כתוב שמתוך 70 הילדים שיורדים למצרים נזכר גם שאול בן כנענית כאחד מבני ישראל.

כשמסתכלים בתנ"ך, בצורה הפשוטה, ואני מדגיש בצורה פשוטה, זהות הילד הולכת לפי האבא. לא לפי האימא. עד שמגיעים לסוף התנ"ך. עזרא ונחמיה מגרשים את הנשים הנוכריות למה? לכאורה בפשט התנ"ך, כי הם עשו שינוי ועברו לפי האימא- אבל זו צורת הפרשנות הרפורמית, אנחנו נאמנים לחז"ל. ולפי חז"ל הדבר תלוי במתן תורה ואפילו מאברהם יצחק ויעקב, זו סוגיה סבוכה. הרפורמיים כידוע לא נאמנים לחז"ל והם אומרים שזה לא משנה הולכים או לפי האבא או לפי האימא, ואם אחד מהם יהודי אז הכל טוב.

ולמה זה מעניין אותי הרפורמיים? כי כשעכשיו אנחנו אומרים שבערך 44% מהעולם היהודי חי בארצו ועוד למעלה מ50% חיים בחוץ לארץ. רגע? מי נקרא יהודי? אולי חלק מהיהודים שמוגדרים כיהודים בסטטיסטיקות וחיים בארה"ב ובארצות אחרות, נספרים על פי הספירה הרפורמית? ואם אני צודק, אז יכול להיות שכבר היום רוב העם היהודי נמצא כבר בארץ. אף אחד לא סופר את זה ואף אחד לא רוצה לפתוח את תיבת הפנדורה הזאת, אבל זו נקודה למחשבה".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 5 דיונים מיין לפי
1
תגובה
הנביא | 08-05-2020 10:06
גם היום לפי התורה .יהודי הוא מי שנולד לאב יהודי .קשקשת ועבודה זרה .הפכו את היוצרות .רשי לפעמים על תקן רבי שלמה יצחקי .ולפעמים אולי .על תקן רבנו שטיות ידבר .עם שמעדיף פסיקות בשר ודם .על פסיקות של בורא עולם .מעיד כמה חמור המצב .וכמה רדודים הם המנהיגים
לתגובה 1
החכם | 08-05-2020 11:23
מאיפה להתחיל לענות לרדידות שפיזרת? אולי מהמחאה על כבוד תח, או שעדיף מהמסקנה ההלכתית, ושמא מתמקד בעובדות? כן, זה הכי טוב. אז תורת ישראל מגדירה בתור מישהו מהעם רק מי שנולד לאמא יהודיה. לפי התורה, האם מעניקה את הזהות שמבחינה בין ישראל לעמים, והאבא מעניק את הזהות שמבחינה בין שבט לשבט. יש שותפות בין ההורים במתן הזהות. אבל, האמא היא הקומה הראשונה, הבסיסית, החיונית. התורה היא שם קוד לתושבכ ולתושבע. מעולם הם באו ביחד, ולא ניתן ללמוד מהתורה שבכתב כמעט כלום בלעדיה. זו התורה קיבל משה מסיני ומסרה ליהושע וכו'.
2
תגובה
חוני המעגל | 08-05-2020 11:00
תורה אסור לה שתשתנה .אם זה קורה זה עצוב .זאת היהדות במיטבה .רבנים משלו בנו .ולא בורא עולם ותורתו .ועל אחת כמה וכמה שהם רדודים.וזה בדוק .הם אומרים אנחנו גאונים .ואנחנו אומרים נבובבים אותה גימטריה
3
מי הוא יהודי
הנביא יבגני | 08-05-2020 14:11
קואליציה של חזל לא תשנה את האמת התורנית .האומרת שהולכים לפי האבא למשפחותם לבית אבותם מהפסיקה שנפסקה אתה למד שהמקלל לא יהודי .איש כי יקלל אלוהיו ונשא חטאו .המקלל לא קילל את אלוהיו הוא גוי ולכן משה לא ידע מה עושים איתו ואז נפסק כל אדם באשר הוא אם הוא מקלל את השם אלוהי ישראל(שזה לא אלוהיו ) סופו מיתה .פסק הלכה אלוהי .ולא פסק הלכה רבני שמעיד על שלומיאליות בינו בוערים בעם וכסילים מתי תשכילו .רמת הרבנים רמת גן הלב בוכה זוהי היהדות אינפלציה של רבנים שלא מבינים כלום
4
מי הוא יהודי
הרבנית גרישה | 11-05-2020 13:34
לרב הלא מזוהה .התחלתה טוב .חלקת על רשי עוד יותר טוב .לצערנו התעיפת וסיימת גרוע .אין בתורה רפורמים .יוסף התחתן עם גויה ואבא יעקב אהב את הילדים שלפי הרבנים היו גויים גמורים לא לפי התורה .גם משה רבינו התחתן פעמיים .לא יהודיות כשרות ממאה שערים. ולא מבני ברק .במקרה של האשה הכושית מי שהתרעם ננזף על ידי בורא עולם לידעת מנהלי היהדות
5
8 מיליון חיים מחוץ לישראל. זו עובדה
יהודי | 26-07-2020 5:03
וכנראה שיש להם סיבה טובה לכך