אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

איך האמנות יכולה לטפל במשבר הקורונה?

מטבע בריאתה האמנות מהווה כלי לביטוי מצוקות ועידונן למבע שמאפשר הסתכלות והתבוננות על מה שחוויתי בו זמנית מבחוץ ומבפנים. היכולת להרחיב זאת לחוויה קבוצתית מאפשר קיום דיאלוג מעבר למצוקות

איך האמנות יכולה לטפל במשבר הקורונה?
  (צילום במקור: תמר וייסברג /פלאש 90)

כמעט כל המומחים בעולם צופים עליה דרמטית במספר האנשים, מבוגרים וילדים, שיזדקקו לסיוע או טיפול נפשי בעקבות משבר הקורונה. כמי שעוסק בתחום הטיפול והשיקום של קהילות אחרי אסון אני יכול לומר בברור כן תהיה עליה במספר הפונים ויחד עם זה רבים מהאנשים בחלוף זמן יחזרו לחייהם הרגילים.

ובכן במה שונה הקורונה מאירועים אחרים שהכרנו בעבר?

ראשית, היקף האוכלוסייה המושפעת. בשום תרחיש מהעת האחרונה, כמעט, לא היה מצב שכל המדינה הושפעה מאיום ומהפחד שגורם אירוע אחד. בנוסף, ההחלטה על סגר או בידוד חברתי הוא אחר ושונה. כמו כן, קיימת אפשרות תמידית כי הקורונה תחזור לגל נוסף. ולצד זאת ההשפעה של ההשלכות ארוכות הטווח בהקשר הכלכלי.

עוד באותו נושא

איך מחזירים עכשיו את הילדים לשגרה?

האגף לבריאות הנפש במשרד הבריאות צופה שכ- 1%-3% מהאוכלוסייה תזדקק לטיפול נפשי על רקע משבר הקורונה. מדובר על 88 אלף ל-266 אלף אזרחים. מספר המובטלים הצפוי בישראל הוא כ-200,000. מחקרים בעולם מצביעים השפעתה של אבטלה על המצב הנפשי של המובטל ומשפחתו ועל הסיכון לעליה באובדנות.

אז איך נטפל במטופלים החדשים? מה יהיה מוקד הטיפול? והאם בהיקף שכזה לא ראוי לחשוב על מודל קבוצתי ממוקד כוחות ותקווה?

תיקווה מתבססת על היכולת שלנו לדמיין עתיד ולהיות במצב משחקי יצירתי. יכולת זו ייחודית למין האנושי שהוא היחיד שיש לו תפיסת עתיד. גם כשהעתיד נראה לוט בערפל הדמיון המשחקיות והיצירתיות יכולים להפיח בנו תקווה שתהיה עבורנו יעד נפשי להתכוונן אליו. אין כוונתי לאשליה, אלא, לאותו כח נפשי שמאפשר במצבי 'אין מוצא' ו'אי ודאות' לבנות איים של שפיות.

לצערי אין לנו שליטה על הקורונה או על משך הבידוד אבל יש לנו חופש, החופש הנפשי לדמיין ולחלום. משחק, הומור ויצירה, יכולים להיות כלי התמודדות בבית בשגרת הקורונה, ומהווים בסיס ליצירת חוויה יחד, ולחלום על העתיד שבוודאי יבוא.

זה בדיוק המענה שמציעות גישות הטיפול באמצעות אמנויות. משחר ההיסטוריה אנו יודעים כי מצוקות פרטניות, שבטיות וקהילתיות, קיבלו מענה באמצעות טקסים קבוצתיים שהתמקדו בשילוב של ריקוד, שירה, דרמה צבע וסיפורים. כל אלו נסכו באנשים תחושה של יחד, משמעות וביטחון. מזה כמאה שנה הפך תחום זה למתודות סדורות לטיפול פרטני קבוצתי ומערכתי. אולם החשוב מכל הטיפול באמצעות אומנויות מבוסס על עירור הכוחות, החוסן והאמונה בעתיד הטוב.

מטבע בריאתה האמנות מהווה כלי לביטוי מצוקות ועידונן למבע שמאפשר הסתכלות והתבוננות על מה שחוויתי בו זמנית מבחוץ ומבפנים. היכולת להרחיב זאת לחוויה קבוצתית מאפשר קיום דיאלוג שהוא מעבר ל'מה קרה לנו?' ו'כמה רע לנו' ו'מה מדאיג אותנו?'. בתהליך העיבוד והטרנספורמציה שהעבודה באומנויות מאפשרת, הופך סבל וכאב לחלק מהחיים ולמקור לצמיחה.

הצבע הכהה והמדכא על הדף יכול בהינף מכחול צהוב או לבן לשנות את מראהו ולשפר את התפיסה שלנו על מה שעובר עלינו הן במילים ולא פחות מכך בלי מילים. השפעתן של האמנויות היא מעבר לחלקים הקוגניטיביים של המוח, לאמנות לסוגיה יש יכולת לעקוף את החלק הביקורתי המתחכם ולהגיע לאזורים מוחיים של חוויה, רגש ותחושות. בכך בעצם לסייע לנו לא רק לחשוב על המציאות באופן אחר אלא לחוות אותה דרך ערוצי התחושה והרגש.

ברור שמשבר הקורונה מפחיד, כולא, מצמצם, פוגע בפרנסה. אלו מחשבות מטרידות ובחלקן מבוססות מציאות. אולם, בעבודה קבוצתית המשלבת שיחה עם התנסות חוויתית באמצעים יצירתיים, יש גם תקווה ואפשרות באמצעות הדמיון לברוא עולם טוב שרבים כל כך מתגעגעים אליו.

דווקא העובדה שאין חובה לפרש ולהסביר נותנת לטיפול באמנות תוקף במצב שאליו נקלעים רבים כל כך עקב משבר הקורונה, אנשים שלא רגילים לשתף ולדבר על מצוקותיהם. היכולת לביטוי עצמי תחת הריחוק שמאפשרת העבודה באומנויות הוא כלי לטיפוח בריאות נפשית וחוסן.

תחומי האמנויות המרכיבות את המקצוע הטיפולי הן: אמנות חזותית, מוזיקה, דרמה, פסיכודרמה, מחול ותנועה, וביבליותרפיה. אלה מהווים אלטרנטיבה טובה כמענה למשבר הקורונה בהיבטיו השונים ומאפשרים ביטוי מוגן לעבודה בקבוצות, כולל עם צרכים מיוחדים, המגיעות מרקעים תרבותיים שונים וטווח גילאים רחב.

 

פרופ' מולי להד, פסיכולוג רפואי ומדריך בטיפול בדרמה-תרפיה וביבליותרפיה, מומחה בתחום התמודדות פרטים וקהילות עם משברים ואסונות. מלמד במכללה האקדמית תל חי

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו