אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

בשידור חי: בג"צ ידון האם נתניהו ירכיב ממשלה למרות כתב האישום שהוגש נגדו

בג"צ ידון היום בהרכב מורחב ונדיר האם בנימין נתניהו יוכל להרכיב את ממשלת ישראל ה-35 למרות היותו נאשם בפלילים. מחר יתקיים יום דיונים נוסף. הדיונים יועברו בשידור חי באתר סרוגים

בשידור חי: בג"צ ידון האם נתניהו ירכיב ממשלה
  יונתן זינדל/ פלאש 90

בג"צ יקיים היום (ראשון) דיון דרמטי בשאלה האם נאשם בפלילים יכול לקבל את המנדט להרכבת הממשלה, ובכך יקבע האם ממשלת האחדות בין הליכוד וכחול לבן תצא לפועל. הדיון יפתח בשעה 10 בבוקר ויעבור בשידור חי באתר סרוגים.

בהרכב השופטים ישבו הנשיאה אסתר חיות; המשנה לנשיאה חנן מלצר; השופט ניל הנדל; השופט עוזי פוגלמן; השופט יצחק עמית; השופט נעם סולברג; השופטת דפנה ברק-ארז; השופט מני מזוז; השופטת ענת ברון; השופט ג'ורג' קרא; והשופט דוד מינץ.

עוד באותו נושא

בכנסת ובבג"צ: כך יראה השבוע הדרמטי של נתניהו


5

הצעד החריג לקביעת הרכב נרחב כל כך, מהווה אישור כי בבית המשפט העליון לוקחים את העתירות המדוברות ברצינות רבה, וכי מנסים לייצר לגיטימציה נרחבת ככל האפשר לפסק הדין הדרמטי שיכריע את הכף האם ממשלת ישראל ה-35 תקום, או שמא מדינת ישראל תאלץ ללכת למערכת בחירות רביעית.

הדיון ייערך באולם הגדול ביותר שנמצא בבית המשפט העליון, ויעבור במעגל סגור לשני אולמות סמוכים מפאת כמות האנשים הצפויים להגיע לדיונים, בהם עיתונאים. בנוסף, הדיון יערך בשידור חי ויעבור גם כאן באתר סרוגים. מפאת הצפיפות בדוכן השיפוט ותקנות הקורונה, מחיצות שקופות יותקנו בין השופטים ויפרידו בניהם. מחר יתקיים יום דיונים נוסף לגבי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד וכחול לבן.

תגובות לעתירות שידונו היום:

בכחול לבן משיבים לטענות נגד מינוי נתניהו כראש הממשלה, וטוענים כי החוק קובע שראש ממשלה יבחר מבין חברי הכנסת, וכי הקריטריונים לבחירת אותו חבר כנסת אמורים להיות בידי הציבור שבחר בו, במקרה זה למרות כתב האישום. לטענת כחול לבן מן הראוי שהכנסת תקבע תנאי כשירות הנדרשים מחבר כנסת עליו מוטלת מלאכת הרכבת הממשלה, אך מציינים כי הנסיבות הפוליטיות לא מאפשרות לממש הסדר חקיקתי בעת הזאת.

עוד מוסיפים בכחול לבן כי אם בית המשפט יקבע כי צריך לשנות את הסדרת תנאי הכשירות הקיימים יש לאפשר לכנסת לקבוע אותם. עוד מוסיפים כי במידה ויוחלט שלא להשאיר את הדבר לידי המחוקק וכי הדבר מחייב התערבות של בית המשפט, עדיין צריך לדון בנושא בהתחשב בנסיבות המאוד מיוחדות שמדינת ישראל עומדת בהן.

בסייעת יש עתיד-תל"ם התייחסו לנושא וטענו כי מניעה מלבחור אדם ספציפי מחברי הכנסת לראשות הממשלה לא פוגעת בזכות הציבור לבחור את מנהיגיו, כיוון שבישראל לא נהוגה שיטת בחירות ישירה של העומד בראשות הממשלה. עם זאת, ביש עתיד-תל"ם לא מתכחשים לפגיעה בזכויות שונות הנובעת ממניעה כזאת, אך טוענים כי הדבר נדרש בכדי לחזק את אמון הציבור במערכות השלטון, בטוהר המידות ובאינטרס הציבורי במובנו הרחב.

הכנסת מגיבה לעתירות, וקובעת כי אין להתערב בשיקול דעתם של חברי הכנסת לגבי זהות העומד בראשות הממשלה, שהאמון בה ניתן על ידי רוב נבחרי העם. עו"ד אביטל סומפולינסקי מהמחלקה המשפטית בכנסת קובעת כי בנאי הכשירות הנדרשים לכהונה בראשות ממשלה לא קובעים כי חבר כנסת שהוגש נגדו כתב אישום לא יכול לכהן בתפקיד, וכי חוק היסוד לא קובל את שיקול דעתם הכנסת בסוגיה, אלא מותיר בידי חברי הכנסת שיקול דעת רחב להכריע בה במסגרת החלטתם האם לתת אמון בממשלה, או להביע אי אמון בה.

נשיא המדינה, ראובן ריבלין, בחר שלא להגיב לטענות לגופן, אלא טען כי סוגיית מועמדותו של נתניהו לתפקיד הרכבת הממשלה איננה עומדת לפתחו של נשיא המדינה ואין מקום לדון בה במסגרת סמכותו של נשיא המדינה. בנוסף, רמז לגבי שיקול דעתו של הנשיא לגבי השלב בו חברי הכנסת ממליצים על מועמד מטעמם לאחר שהחברים שקיבלו את המנדט מידי הנשיא כשלו בתפקיד, וצטט את דבריו של ח"כ יצחק הנס קלינגהופר בועדת חוקה משנת 1962 בנוגע לחקיקת הסעיף שעוסק בשלב בו המנדט להרכבת הממשלה מצוי בידי הכנסת:

"יוכלו נציגי סיעות, שחבריהן מהווים רוב חברי הכנסת, להמליץ לפני נשיא המדינה להטיל את התפקיד על חבר כנסת פלוני ואז יהיה הנשיא שוב חייב, ולא רק רשאי, להטיל את התפקיד על אותו חבר כנסת… אם ישתמשו בה, לא תהיה לנשיא המדינה ברירה אלא לפעול על פי המלצת נציגי הסיעות".

בליכוד טוענים בתגובתם לעתירות כי הבקשה למנוע מנתניהו להרכיב את הממשלה חייבת להסתמך על הוראה חוקתית מפורשת, ומציינים כי הוא עומד בראש המפלגה הגדולה בישראל, לה הצביעו למעלה ממיליון ושלוש מאות אלף אזרחים אשר שמו בקלפי פתק עליו שמו. בליכוד מוסיפים כי בחוד יסוד: הממשלה קיימת הוראה חוקתית מפורשת המאפשרת לראש ממשלה שתלויים ועומדים נגדו כתבי אישום בעבירות שיש עימן קלון להמשיך ולכהן בתפקיד עד למועד בו הורשע וחברי הכנסת בחרו להדיח אותו מתפקידו, או שפסק הדין נעשה חלוט וסופי.

היועץ המשפטי לממשלה הגיב כי מצד אחד חוק יסוד: הממשלה לא כולל הוראה לפיה הגשת כתב אישום נגד חבר כנסת מונעת ממנו להרכיב ממשלה, וכי הכנסת סברה בסוגיה משיקה כי הפסקת כהונת ראש ממשלה תיעשה באופן אוטומטי רק לאחר פסק דין חלוט, כך שמצב בו ראש ממשלה יואשם בפלילים לא נעלם מעיני הכנסת בעת שהחוקים עברו בה.

מצד שני, מציין היועמ"ש כי פסיקות בית המשפט בשלושת העשורים האחרונים הבחינו בין תנאי כשירות פורמליים  לכהונה ציבורית ביחס לכהונת שרים וראשי רשויות מקומיות שהוגש נגדם כתב אישום חמור, למרות שגם היחס אליהן לא נקבע בחוק כי הדבר מונע את כהונתם. בשל כך, קובע היועמ"ש כי קיימים קשיים ממשפטיים משמעותיים, אך אין בהם כדי להקים עילה להתערבות שיפוטית.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
6 תגובות - 4 דיונים מיין לפי
1
הם כבר החליטו לפסול את ביבי. עכשיו זה רק הצגה
סתם הצגה | 03-05-2020 8:32
הם כבר החליטו לפסול את ביבי. עכשיו זה רק הצגה
מדינות ערב הם בדיוק בשבילך
אולי תעבור | 03-05-2020 9:51
שם לא צריך את בית המשפט העליון, וטוהר מידות לא נחוץ
3 כתבי אישום חמורים
ביבי שמיבי | 03-05-2020 9:49
אם הוא היה ראש ממשלה מטעם השמאל היית צועק בדיוק ההפך
2
הוא
בג"צ | 03-05-2020 9:11
תאטרון האבסורד. 11 שופטים דעה אחת. הם משובטים של אהרון ברק. ההחלטה בנושא נקבעה מראש כך שחבל על הזמן המיותר. הכל הצגה אחת גדולה ששוכתבה מראש. רק בבחירות הרביעיות הכנסת תחזיר את בגצ למקום שבו הוא צריך להיות.
3
למה לא סיקרתם את הפגנת הימין, האם זה לא אינטר
דנה | 03-05-2020 9:29
אינטרס גם שלכם ממשלת ימין? זאת הבעיה של הימין הם לא משתפים פעולה ולכן הם חלשים, הגיע הזמן להתאחד למאבק
4
לא תקום עוד ממשלת ערב רב בארץ ישראל!!!
מאיר - עברי אנכי | 03-05-2020 9:30
לא תקום עוד ממשלת ערב רב בארץ ישראל!!!