אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרבנות הראשית: לא נוכל להבטיח מזון כשר לבתי חולים

בעקבות פסק הדין של בית המשפט העליון על כך שלבתי החולים לא תהיה סמכות לאכוף אי כניסת חמץ בפסח, ברבנות הראשית מגיבים: "הכנסת חמץ לבתי החולים במהלך חג הפסח תגרום לשומרי כשרות להדיר את עצמם מבתי החולים ובכך לסכן את בריאותם"

הרבנות הראשית: לא נוכל להבטיח מזון כשר לבתי חולים
  (צילום: הרבנות הראשית לישראל)

הרבנות הראשית לישראל מצרה מאוד על החלטת בית המשפט העליון להתיר הכנסת חמץ בפסח לבתי חולים, כך נמסר היום (חמישי) בתגובה להחלטת בג"ץ. הרבנים הראשיים הודיעו כי בכוונתם לפעול להגשת בקשה לבית המשפט לקיים דיון נוסף בתקווה שיביא לשינוי ההחלטה המצערת.

בהודעה שהוציאו נכתב כי "למרבה הצער, בפסק הדין לא ניתן משקל מספק למרבית אזרחי מדינת ישראל אשר נמנעים מצריכת ומגע עם חמץ בפסח ונזקקים להתאשפז בבתי החולים בחג הפסח והועדפה עמדת המיעוט ובכך נוצרה פגיעה אנושה ברוב הציבור".

עוד באותו נושא

יהדות התורה נגד בג"צ: "נתמוך בפסקת ההתגברות"


13

עוד נאמר כי "הרבנות הראשית מביעה את חששה כי מעבר לפגיעה בצביונה היהודי של מדינת ישראל, הכנסת חמץ לבתי החולים במהלך חג הפסח תגרום לשומרי כשרות להדיר את עצמם מבתי החולים תוך הימנעות מקבלת טיפול רפואי, ובכך אף לסכן את בריאותם, למרבה הצער וכתוצאה מפסק הדין הרבנות הראשית תתקשה להבטיח מזון כשר בבתי החולים".

מוקדם יותר קיבל בית המשפט העליון את את העתירות שהוגשו בטענה כי האיסור שהונהג על ידי בתי חולים על הכנסת דברי חמץ לתחומם במהלך חג הפסח נעשה בחוסר סמכות. העתירות הוגשו נגד האיסור להכניס מזון פרטי לבתי החולים בחג הפסח, ובפרט לחדרי המטופלים. האיסור המדובר לא נקבע בהחלטה של משרד הבריאות, אלא הוטל על ידי מרבית בתי החולים בארץ בעקבות דרישה של הרבנות הראשית.

בית המשפט העליון קבע בדעת רוב של השופטים עוזי פוגלמן ועופר גרוסקופף כי האיסור הגורף על הכנסת מזון שהוא לא ירקות ופירות טריים או מזון ארוז הנושא תווית כשרות לפסח במהלך חג הפסח פוגע בזכויות יסוד מן השורה הראשונה לאוטונומיה של הפרט ולחופש מדת. עוד נקבע כי האיסור פוגע בכבוד המטופל ובהכרה בזכותו להגדרה עצמית ולמימוש בחירותיו והעדפותיו. בהינתן הנסיבות המובילות בדרך כלל לאשפוז בבית חולים, ונוכח מאפייני מתכונת האשפוז, אשר במסגרתה חדרו של המטופל הוא מרחב המחייה האישי היחידי העומד לרשותו, נקבע כי עוצמת הפגיעה בזכויות אלו היא ניכרת.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
16 תגובות - 10 דיונים מיין לפי
1
פיגול-מן שופטים לא חכמים במיוחד שנכנסים לצלחת
עודד | 30-04-2020 19:20
הם חושבים צר מאוד מבלי לראות את התמונה כולה. עאלק חכמים.
עודד - אף אחד לא נכנס לך לצלחת. דחפו לך לחם?
המורה להיסטוריה | 30-04-2020 23:08
מישהו מונע ממך לאכול מה שאתה רוצה? מישהו בודק מה אתה אוכל?
2
ומה עם הטבעונים?
בהחלט | 30-04-2020 19:48
מדוע מאפשרים הכנסה של בשר גבינה וביצים? מי שהוא טבעוני אדוק, לא יכול להיות בחדר בו יש מותרים מין החי.
הסיכוי שיהיה טבעוני בבית חולים הוא אפסי לעומת
אביחי | 30-04-2020 21:43
הסיכוי שיהיה דתי בבית החולים. הנקודה היא זה לא ההכנסה אלא נניח עכשיו אחד העובדים מכניס חמץ לבית חולים מספיק הוא מחמם את האוכל במקרוגל/תנור אסור להשתמש בתנור
3
בית חולים זה לא מסעדה
חצופים | 30-04-2020 19:52
דג
4
שופטים ארורים ערב רב ימח שמם
שחר | 30-04-2020 20:10
קאפויים ונאצים
שימו לב לתגובות הנאצה שלכם .
המורה להיסטוריה | 30-04-2020 23:05
תגידו - אתם אמיתיים? אתם באמת מאמינים שאם מישהו אוכל פיתה 10 קומות מתחתיכם - יקרה לכם משהו? אתם באמת מאמינים שפירורי לחם במסדרון יגרמו לאלוהים לכעוס עליכם? אתם לא מסוגלים להבין שלמנוע מחולה אוכל מזין ומנחם מהבית שלו זו התעללות? אתם לא מבינים שאין לכם שום זכות להגיד למישהו אחר מה לאכול ומתי? רוצים לא לאכול לחם - אל תאכלו. הייתם מסכימים שצמחוני ימנע מכם לאכול דג או בשר כי הוא לא יכול לראות בשר? הייתם מוכנים שטבעוני ימנע מכם לאכול חביתה כי הידיעה שאכלתם חביתה קשה לו נפשית ומונעת ממנו לחיות את חייו ? מתי תבינו מה אתם גורמים לאחרים בהתנשאות שלכם - במחשבה שלכם שהפולחן שלכם נעלה ושווה יותר מהאמונות והערכים של האחר? מתי? כשיהיה מאוחר מידי?
בג"ס
אפרים | 30-04-2020 21:51
א. בגס = ביד גבוהה לסדק. ב. הם פסקו דין אנטי יהודי במדינת היהודים שמזכיר את גזרות אנטיוכוס. ג.בטוח שאם היהודים יציעו לאסור ברית מילה ו/או שחיטה כשרה הם יאסרו אותם. ד.נראה שבתפילת על המינים ראוי לכוון שכל העונשים יבואו על הרשעים הארורים הללו.
5
חצופים !!! מפקירים את ציבור שומר המסורת
אחד העם | 30-04-2020 20:23
מפלים אותנו . אנחנו הרוב במדינה וזה פוגע בסטטוס קוו פשוט הזוי מטומטם וטיפשי ... מקווה שהכנסת תטפל בזה
6
לאסור הכנסת גלוטן לבי''ח כל השנה
רון | 30-04-2020 20:24
ישנם רבים שרגישים לגלוטן (צאליקים) ואפשר לקדם חקיקה שאסור להכניס חומרים אלרגניים לבתי החולים - גלוטן, אגוזים, מוצרי חלב ... כך יובטח שבפסח לא יהיה חמץ בבית החולים בלי להיכנס לחקיקה דתית. כמובן שזה ידרוש שאנשים יוותרו על לחם כל בשנה, אבל זה מחיר קטן לשלם תמורת הזכות לאוכל כשר לפסח בכל בתי החולים.
טבעונות נטולת גלוטן וכשרה לכל עם ישראל
רון | 01-05-2020 7:34
נסגור את כלל המאפיות בצו. נשלח את השוחטים לצבא שאם כבר נולדו במזל מאדים לפחות יהרגו אויבים ושונאים ולא בעלי חיים תמימים. אם גם נאסור על מכירת יין בארץ (כדי למנוע אלכוהוליזם ) נסגור את הפינה של יין נסך וכל האוכל במדינה יהיה כשר מהגדרתו. מפתיע שהמפלגות הדתיות לא הלכו על הקו הזה או שכל כך להוטים שם אחרי הבורקס והגפילטא שהם מוכנים להכשיל את כלל ישראל באוכל לא כשר.
לאסור כל מזון מין החי!
בהחלט | 30-04-2020 20:49
רק טבעונות. בשר זה רצח.
7
יי איך היה לפני עשר שנים?
א.ש | 30-04-2020 20:58
ממתי ההקפדה הזאת בבתי החולים? לפי מיטב זכרוני רק מהשנים האחרונות. איך היה לפני זה? האם בימי המנדט הבריטי לא התאשפזו דתיים בבתי החולים? האם בחוץ לארץ, באירופה הדתיים לא מתאשפזים בפסח? ובכלל. האוכל החמץ נמצא רק בחזקתו הפרטית של אוכלו ולא במרחב הציבורי. ובעצם מה זה חמץ ... ? איך הוא נראה? האם הוא עף ברוח ?
8
פקידונים גויים סוגדים לבעל ולעגל הזהב
גימי-יהודי מיהודה | 30-04-2020 21:21
מאחל לכם סוף כמו ל-70 נביאי הבעל שירדה אש משמים ושרפה אותם בכרמל בזמנו של אליהו הנביא כך גם עכשיו תרד אש משמים בחג לג השנה ותשרוף את פקידוני הבעל ועגל הזהב ותשמידם !!
9
רבנות אימפוטנטית
אלי | 01-05-2020 2:28
הרבנות מרכזת את כל הפחדים והנסיגות שהצטברו במשך הגלות - וקוברת את עצמה תחתם. העם דורש רבנים על פי התורה!
10
כשרות
ישראל | 01-05-2020 7:59
כאילו שהיום האוכל כשר .יש אישור אין השגחה צחוק עשה לי אלוהים כל השומע יצחק לי