אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

הרב סתיו: 'נאמני תורה ועבודה' יהרסו את הנישואין בישראל

בכנס רבני בית הלל שעסק בנושא הרבנות הראשית תקף המועמד לתפקיד הרב הראשי את רעיון הפרטת הרבנות, אותו הציעה תנועת נאמני תו"ע: "מימוש של המודל הזה נותן בעצם אישור לנישואין אזרחיים בישראל ומחסל את הנישואין הדתיים במדינת ישראל".

הרב סתיו: 'נאמני תורה ועבודה' יהרסו את הנישואין בישראל
  הרב דוד סתיו (בית הלל)

"לרבנות הראשית תפקיד מרכזי ביצירת הלכידות החברתית בחברה הישראלית, תפקיד היסטורי חשוב ביצירת תא יהודי משותף של מרבית עם ישראל", כך אומר היום המועמד לרב הראשי לישראל, הרב דוד סתיו, בכנס רבני בית הלל, העוסק בדמותה של הרבנות בישראל.

הרב סתיו תקף בדבריו את המודל הקהילתי, שמציגה תנועת נאמני תורה ועבודה, שמשמעותו הפרטת הרבנות הראשית לרבני קהילות בערים השונות,שיקבלו שכר מטעם המדינה: "המודל הקהילתי, שמציגה תנועת נאמני תורה ועבודה, מהווה בעצם אישור לנישואין אזרחיים בישראל והוא בעייתי ביותר מבחינה זו. מימוש של המודל הזה מחסל את הנישואין הדתיים במדינת ישראל".

הרבנות צריכה לקרב

הרב סתיו ציין עוד, כי "התפקיד השני של הרבנות הראשית היא להוות כתובת אמיתית לשיח רוחני אמיתי. לצערי, זה לא קיים היום ברבנות. כל נושא חברתי וכלכלי שעלה עד היום על סדר היום בחברה הישראלית – לא זכה לשום התייחסות והתמודדות ערכית של הרבנות. הרבנות צריכה לשמש קול של תורה וערכים.

החברה הישראלית מחפשת סמל ייצוגי לתורה. בחודשים האחרונים אני מבלה הרבה מאד עם אנשים חילוניים. אני לא זוכר שהחברה הישראלית עסקה אי פעם באינטנסיביות כזו בבחירת הרב הראשי, כמו בבחירות הללו, הציבור החילוני מחפש את קול הרבנות הציונית, הקשובה. יהדותה של מדינת ישראל והחברה הישראלית הוא נושא שקשור ושייך לכולם. גם אדם חילוני רוצה זיקה ליהדות. גם אדם חילוני היה רוצה שהילד שלו יתחתן עם יהודי או יהודיה.

לרבנות הראשית יש פוטנציאל אדיר לקרב את האנשים – ויש לה פוטנציאל אדיר לעשות את ההיפך הגמור. אם היינו מקימים לשכת רישום לנישואין באוניברסיטת תל אביב, אם היינו יוצרים מפגשים של צעירים בעקביות עם המערכת – הכל היה נראה אחרת. התהליך היום מסורבל ולא ידידותי. אם מייצרים תחרות בתוך המערכת – זה יועיל למערכת. הרבנות המקומית תיאלץ לשפר את השירותים שלה, אם ייפתחו אזורי הרישום.

הרב חזר על מה שפורסם ב'סרוגים' לפיהם הקשיים הגדולים ביותר אותם הוא חווה במסגרת המרוץ לתפקיד הרב הראשי, הם דווקא מתוך העולם הדתי הלאומי החרדל"י, לדבריו משום שזה מאבק על החברה הישראלית ולהיכן היא הולכת.

הרב סתיו סיים את דבריו ואמר, כי "הרבנים צריכים להתמודד עם קשיים ולתת פתרונות. אנחנו צריכים להביא מנהיגות רבנית ורוחנית, אחרת ניכנע לעסקנים חרדיים, שמבקשים לקבע את ההלכה בעולם של פוליטיקה ואינטרסים. כולנו צריכים להיות שותפים למערכה הזו, לכינונה של רבנות ראשית ממלכתית קשובה".

בתנועת 'נאמני תורה ועבודה' הגיבו על הדברים במילים: "ברב השיח שהתקיים אמש ב"בית הלל" הביע הרב סתיו תמיכה בעקרונות רבים מתוך המודל הקהילתי של תנועת נאמני תורה ועבודה. אנו שמחים כי ישנה כיום הסכמה רחבה, הכוללת גם את סגן שר הדתות הרב אלי בן דהן,  על הצורך בהעברת מרכז הכוח אל הקהילות, כפי שהצענו במודל זה.

המחלוקת עליה דובר בשיח שבין הרב סתיו לד"ר הדר ליפשיץ מנאמני תורה ועבודה, הינה בשאלת מערך הנישואין בישראל: בניגוד לרב סתיו אנו סבורים כי התחרות והבחירה יחזקו את מעמד ההלכה והרבנות ולא להיפך.

אנו ממליצים לרב סתיו לבחון באומץ, בתבונה ובאחריות את סוגיית הסדרי הנישואין. חשוב להזכיר כי בין חשובי הרבנים, כמו הרב בקשי-דורון שליט"א, יש תמיכה בהנהגת נישואין אזרחיים. כל מי שמצוי בתחום יודע שלצערנו, ספרי היוחסין נכתבים כבר שנים רבות, ושחלום הבלהות ממנו אנו חוששים כביכול, הפך מזמן למציאות יומיומית. אנו קוראים לציבור הדתי לפתוח בדיון הלכתי מעמיק ואחראי סביב הצעות שונות, כמו למשל הצעת רעיון ברית הזוגיות, להנהגת מסלול לנישואין אזרחיים. ישנן דרכים אשר יחזקו את דת משה וישראל ובמקביל יוכלו לצמצם את הבעיות ההלכתיות אשר מתרחשות כבר בימינו אנו ואל לנו להתעלם מהן.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
11 תגובות - 11 דיונים מיין לפי
1
או סוף סוף אחד יוצא נגד התנועה הזאת ונגד מודל הקרן החדש
| 03-04-2013 23:49
2
הבזיון הלאומי הוא עולם הכשרויות כדמי חסות ואין פתרון
צחי | 04-04-2013 1:07
3
הוא שומע את עצמו?
| 04-04-2013 9:31
הוא יוצא נגד "נאמני תורה ועבודה" והוא צודק לגמרי. לגביהם בכל אופן. אבל בחירת רב ראשי לפי אנשים חילוניים שאינם שומרי תורה ומצוות - זה מגוחך! הם מחפשים את הקול הקשוב? אחלה, אבל עשה לך רב משמעו רב לפי ההלכה, ולא רב שפוסק לך לפי מה שנח לך. מה עם כל אותם שומרי תורה ומצוות שרוצים רב שאפשר לסמוך על הפסיקות שלו? מה זה משנה לחילוני האם הרב צמוד להלכה או לא?
4
רבני בית הלל = רבני צוהר = נאמני תורה ועבודה
| 04-04-2013 13:36
5
יישר כוח לנאמני תו"ע
חבר בתנועה | 04-04-2013 13:39
הם דווקא צודקים וזה רק יתרום להלכה.
6
נאמני תורה ועבודה - הם נאמני היהדות. נאמני תורה בלי
מאיר | 04-04-2013 13:59
עבודה - הם לא נאמני היהדות!
7
למה מועמד לרב ראשי לא מוקיע את חילול הקודש שנעשה ע"י
| 05-04-2013 7:46
ערבים במצפה יריחו????????
8
לא שווה תגובה. לא הוא ולא הם ולא המארחים. חבורת רפורמים
אהרוני | 05-04-2013 14:56
בתחפושות שונות
9
איכס מזרוחניק מגעיל
איכס מזרוחניק מגעיל | 05-04-2013 18:12
איכס מזרוחניק מגעיל
10
יועצי התקשורת והלוביסטים של סתיו שווים כל שקל!!!
דובר אמת בלבבו | 06-04-2013 22:16
המטרה- שייתיחסו אליו כרב רציני...
11
סתיו מנסה " להראות" שהוא לא כזה ליברל ...
יח"צן עם תעודות | 07-04-2013 21:42
הרבנות ,לצערנו, ירדה לרמה תקשורתית נמוכה ביותר. לוביסטים , יח"צנים, גיוס כספים בחו"ל לצורך הבחירות... בושה וגועל נפש!!