אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

"שקולה מיתת צדיקים כשריפת בית אלוקינו": לזכר הרב אליהו בקשי דורון

"אם נפטר גדול הדור, מספידים אפילו בחוה"מ - ומכל מקום בוודאי שמותר לציין את מעלותיו ומידותיו של הנפטר הדגול כדי שנוכל ללמוד מדרכיו": הרב אליעזר שמחה וייס, חבר מועצת הרבנות הראשית, נפרד מהרב אליהו בקשי דורון

"שקולה מיתת צדיקים כשריפת בית אלוקינו"
  (צילום: יעקב כהן\פלאש 90)

השבוע הסתלק מאתנו מרן הראשון לציון הגאון הרב אליהו בקשי דורון זכר צדיק לברכה. "אמר רב יהודה אמר רב: כל המתעצל בהספדו של חכם – ראוי לקוברו בחייו" (שבת קה,ב). ובגמרא במועד קטן נאמר (כז,א): "אין מניחים (במועד) את המטה ברחוב שלא להרגיל את ההספד. אמר רב פפא אין מועד בפני תלמיד חכם, וכל שכן חנוכה ופורים. והני מילי בפניו, אבל שלא בפניו לא".

ונחלקו הפוסקים האם יש בזמננו דין "תלמיד חכם" לעניין הזה, ומכל מקום כתב בספר פני ברוך בשם הגר"ש דבליצקי זצ"ל שאם הנפטר גדול הדור, מספידים בפניו אפילו בחוה"מ. ואפשר שבזמן מיוחד זה שאי אפשר להספיד בפניו ממש, הספד שנשלח באמצעים אלקטרוניים נחשב כהספד בפניו. מכל מקום בוודאי שמותר לציין את מעלותיו ומידותיו של הנפטר הדגול כדי שנוכל ללמוד מדרכיו ו"דבריהם אלו הם זיכרונם".

עוד באותו נושא

קווים לפסיקתו ההלכתית של הרב אליהו בקשי דורון


5

אין כאן המקום לפרט את כל מעלותיו הגדולות של מרן הראשון לציון זצ"ל, אך מכל מקום אציין את העיקריות שבהם לפי עניות דעתי. הגאון זצ"ל היה "רב רבנן" במה דברים אמורים, הנפטר היה תל תלפיות "תל שהכל פונים אליו" סתם עמך ישראל ורבנים גדולים. הרב זצ"ל היה מקבל רבנים החל בשעות הבוקר המוקדמות ועד לשעות הלילה המאוחרות להיות להם לעזר בעצה ותושיה בדבר הלכה או הנהגה. רבנים מהארץ והתפוצות ידעו שיש לה כתובת לשאלותיהם בהנהגת הקהילות, כתובתו של הרב זצ"ל.

כשם ספרו "בנין אב", הרב היה "אבא". המונח "אבא" חזר על עצמו בהספדים ובדברי תנחומים שכתבו רבים, רבנים, אישי ציבור ועמך ישראל. "אבא" נותן לבניו כל מה שהוא יכול. הרב זצ"ל נתן את כל כולו לטובת עם ישראל, הרב השליך את עצמו למרות בריאותו הרופפת למען עם ישראל. חיבק, עודד חלאים ונדכאים, ענה תשובות בהלכה ולא פחד מאיש בין לקולא ובין לחומרא. הרב זצ"ל הקים בעשרת אצבעותיו מוסדות מפוארים כאילו מאחוריו צבא של עוזרים ועובדים. הרב זצ"ל פעל רבות באופן יוצא דופן ובהצלחה גדולה מול ראשי הדתות האחרות והפיץ בגאון את אמונת ישראל ואת השליחות של עם ישראל.

אך אופייני שהרב זצ"ל הלך לעולמו בחג החירות. וידוע מה שמקשים הכיצד עם ישראל יצאו לחירות והלא היו עבדי פרעה והשתא עבדי ה'. אלא כמו שאמר רבי יהודה הלוי, עבד ה' – שאין מעליו רק עול מלכות שמים – הוא לבד חופשי. הרב זצ"ל היה ידוע בכך שאין עליו אלא מורא שמים. הרב הקל כשחשב שיש להקל אף שהיו אלו "קולות שאין הציבור יכול לעמוד בהם" ואף סבל בשל כך מתקפות, אך הרב בשלו מקיים את הציווי "לא תגורו מפני איש". הרב גם לא חשש להחמיר ולערער על מוסכמות כאשר חשב שכך הדין נותן.

יאה לו לרב זצ"ל שהיה בן חורין אמיתי שאין מעליו אלא עול מלכות שמים להסתלק דווקא בחג החירות. יהי רצון שהנפטר הדגול יהיה מליץ יושר על כל עם ישראל ו"בלע המות לנצח ומחה ה' אלוקים דמעה מעל כל פנים".

=====

הרב אליעזר שמחה ווייס הוא חבר מועצת הרבנות הראשית לישראל

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
ומה דינו של מי שניצל את מעמדו, לקח שוחד,
שאלה | 14-04-2020 18:05
חילק הסמכות לרבנות תמורת שלמונים, והורשע כדין?
2
איפה המוסר?
יהודי גאה | 14-04-2020 18:42
מה קרה למוסר ביהדות בת ימינו? האם מותר לקבל שוחד? יהדותי חשובה לי למרות הרבנים מהממסד. אני מקוה שבמהרה יפרידו את הדת מהמדינה כדי שהיהדות תוכל לצמוח ולשגשג. יהדות של אהבה וכבוד ולא של פרנסה.