אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

סופדים לאברהם מינץ ז"ל: "מאנשי ההתיישבות הגדולים שחיו בתוכנו"

אברהם מינץ ז״ל מראשי גוש אמונים הלך אמש לעולמו, בכירים בהתיישבות ובימין ספדו לו על התרומה הענקית לבניית יהודה ושמרון, בין העליה לביריה והעליה לאלון מורה וגם איש המשפחה עם חוש הומור וחיוך חם

סופדים לאברהם מינץ ז"ל: "מאנשי ההתיישבות הגדולים"
  (צילום: שלומי שלמוני)

אברהם מינץ ז״ל מראשי גוש אמונים הלך אמש לעולמו, בכירים בהתיישבות ובימין ספדו לו על התרומה הענקית לבניית יהודה ושמרון, בין העליה לביריה והעליה לאלון מורה וגם איש המשפחה עם חוש הומור וחיוך חם.

שר החינוך הרב רפי פרץ ספד: "מאנשי ההתיישבות הגדולים שחיו בתוכנו. איש תורה ועבודה במלוא מובן המילה, מחלוצי העלייה לביריה, דרך ההתיישבות בבקעה ועד אלון מורה. חבל על דאבדין ולא משתכחין".

 

אחיינו עדי מיינץ כתב: "דודי האהוב אברהם מינץ נפטר בחג הוא היה ממקימי גוש אמונים, ההתנחלות הראשונה של גרעין אלון מורה יצאה מביתו במחולה. שימש עבורי מנטור, למדתי ממנו המון על הדבקות בארץ ישראל ועל חיי הקרבה ועשיה למען עם ישראל".

קונסול ישראל בניורק וראש מועצת יש"ע לשעבר, דני דיין, התייחס גם הוא לפטירה: "שמעתי בצער על פטירתו של אברהם מינץ, מראשוני החלוצים והמנהיגים של ההתיישבות היהודית בשומרון. אהבתי אותו מאד. חבל על דאבדין".

דניאלה וויס סיפרה עליו ארוכות: "אברהם מינץ היה דמות בעלת מימד היסטורי. אברהם ויפה מינץ השתתפו בעליה ההמונית של תנועות הנוער לביריה, בי״א באדר ה׳תש״ו (מרץ 1946). לציבור הדתי היה חלק בולט בעליות אלו. אציין כי למאבק על ביריה יש איפיונים מעשיים ששוכפלו לאחר 28 שנה בעליות של גרעין אלון מורה לשומרון. חשוב לזכור כי המאבקים נגד תקדימים מסוכנים של איסור התיישבות וגאולת קרקעות, גם בהם יש קווי דימיון בין העליה לביריה והעליה לאלון מורה.

העליה הראשונה של גרעין אלון מורה לשומרון התקיימה בסיון, ה׳תשל״ד. ההתכנסות של כ 100 איש היתה בביתם של אברהם ויפה מינץ במחולה, בבקעה. אברהם מינץ הציע להגיע ממזרח כדי להפתיע. הגרעין התמקם בזריזות צמוד למחנה חורון (בה״ד 3). אל מאהל מתנחלי אלון מורה הגיעו: הרב צבי יהודה קוק, הח״כים יהודה בן-מאיר, זבולון המר, גאולה כהן ואריאל שרון. בלילה היה פינוי כואב.

רוגע המופלא ותושיה במצבים קשים

אברהם מינץ, כחבר מזכירות אלון מורה, היה פעיל בכל שמונה העליות לשומרון. לאחר העליה השמינית הושג הסכם סבסטיה וכתוצאה ממנו הקים גרעין אלון מורה את קדומים דהיום, ראשון הישובים בשומרון. אברהם מינץ הקים בקדומים, מפעל מתכת לעיבוד שבבים עבור משרד הבטחון. מקדומים עברו אברהם ויפה לגבעת רוגב ב-1981, ולאחר 11 חודשים פונה המקום והם עברו עם משפחות גרעין אלון-מורה להר כביר, במקום בו ממוקם הישוב אלון-מורה המוכר לכולנו היום.

כחברה במזכירות הישוב אלון-מורה, זכיתי לקיים מאות דיונים ופגישות עם אברהם מינץ וללמוד מחוכמתו, מניסיונו בחיים, מדרך החשיבה המקורית שלו ומתכונת העדינות, השלווה הנפשית, הרוגע המופלא והתושיה במצבים קשים.

לאברהם היה חוש הומור מחמם לב וחיוך מפיג מתח. זכיתי להיות עם אברהם בביקור אצל מנחם בגין, בבקר לאחר המהפך הפוליטי (ביחד עם בני קצובר ומנחם פליקס). התוצאה של מפגש מיוחד זה היתה הופעתו של בגין באלון-מורה (קדומים היום), וההכרזה ההסטורית: 'יהיו עוד אלוני מורה'!

על פגישתם האחרונה: "נפגשנו לפני מספר חודשים, בבית משפחת שבות, נפרדתי מאברהם. שנינו מאד מאד התרגשנו. עכשיו אני מבינה מה התרחש בלב של שנינו באותה שניה. שנזכה להמשיך ללכת בדרכו של אברהם, בהתמדה וללא מורא".

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
7 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
יהי זכרו ברוך!הבדל תהומי בינו לבין סמוטריץ'
שומרונית ותיקה | 10-04-2020 13:52
פעם היו אנשי עשיה אנשי התיישבות אנשים חלוצים אידיאליסטים שברחו מאור הזרקורים והפרסום ועסקו כל חייהם בנתינה עשיה ותרומה לציבור .לצערנו הרב היום נציגי הציבור רצים אחרי כל מצלמה ואחרי כל מיקרופון ומונעים אך ורק מכבוד עצמי ושיקולים פרטיים מה יתן להם יותר פרסום ויותר כבוד כמו מר סמוטריץ שמוכן לדרדר את כולם לבחירות רבעיות רק כדי לנסות לשמר את מעמדו ולנסות בכל כוחו לשרוד בתפקיד שר . יהי זכרו של אברהם מינץ ברוך וחבל על דאבדין ולא משתכחים.
אין להשוות ביניהם
מה הקשר? | 12-04-2020 13:26
סמוטריץ הוא חבר כנסת ושר ולכן יש לו הרבה פרסום.לפני שהיה חכ אף אחד לא הכיר אותו. נערה לא במקום
חבל לנסות בכלל להשוות בינהם,חג שמח.
ניצה | 12-04-2020 11:49
אברום היה איש אשכולות עניו ובעל מידות נעלות , תכונות שלא תמצא אצל בצלאל סמוטריץ גם אם תתאמץ, חג שמח.
ל 1. ובמי תמך אברום בעצמו?
רמירם | 12-04-2020 11:29
למה בדברי הספד צריך להכניס את כל הגועל נפש שלך?
2
אבד חסיד מן הארץ דיבר מעט ועשה הרבה
קדומים | 10-04-2020 14:29
שלא כמו הפוליטיקאים הנוכחיים של המחנה שמדברים המון המון ועושים מעט מאד ודי למבין
על תגובות כאלו היה אברום אומר:קליינע מענצ'אלע
רמירם | 12-04-2020 11:32
אנשים קטנים. למה לדחוף כאן את הפוליטיקה הנמוכה הזו??
3
אחלה בן אדם רגיש ואנושי
אליצור | 10-04-2020 16:02
זכרונו לברכה