אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

ליל הסדר בצל הקורונה: עוזר הרבצ"ר בראיון לסרוגים

רגע לפני ליל הסדר שייערך השנה בצל הקורונה, ולאחר חודש של התארגנויות שהצריכו חשיבה מחוץ לקופסא בעקבות מגבלות משרד הבריאות, שוחחנו עם רס"ן הרב אודי שוורץ, עוזרו של הרב הצבאי הראשי, הרב אייל קרים

ליל הסדר בצל הקורונה: עוזר הרבצ"ר בראיון לסרוגים
  (צילום: דובר צה"ל)

רגע לפני ליל הסדר שייערך השנה בצל הקורונה, ולאחר חודש של התארגנויות שהצריכו חשיבה מחוץ לקופסא בעקבות מגבלות משרד הבריאות, שוחחנו עם רס"ן הרב אודי שוורץ, עוזרו של הרב הצבאי הראשי, הרב אייל קרים.

בוא תעשה לנו קצת סדר בדיווחים; דווח שתחת מגבלות הקורונה היו קשיים בהתארגנות הכשרות לפסח בחלק מהמקומות. איך זה נפתר בסוף?

א. מה נשתנה הפסח הזה מכל השנים? שבכל השנים מבצע פסח מוטל על הרבנות הצבאית, ואילו השנה היו מעורבים בו הדרגים הבכירים ביותר בצה"ל. במספר דיונים שהתקיימו בפיקוד הבכיר הובהר, שעל אף האתגרים, יחגג חג הפסח בצה"ל כהלכתו. המשימה שהוטלה על הרבנות הצבאית הייתה למצוא פתרונות יצירתיים לקשיים שעלו במעלה הדרך, ולהבטיח את הכשרת המטבחים וחדרי האוכל, ואת ביצוע ליל הסדר באופן המיטבי האפשרי בהתאם לנתונים.

עבודת המעבדה (קרדיט דובר צה"ל)

היצירתיות של הרבנות הצבאית, כמו גם הגיבוי, העידוד והליווי מצד הפיקוד הבכיר, הם שהובילו בסופו של דבר לפיתרון. שלשום בערב (י"ב בניסן, 6 באפריל 2020) דיווח הרב הראשי לצה"ל בשמחה ובסיפוק רב, כי צבא ההגנה לישראל כשר לפסח.

ב. התארגנות לליל הסדר, תחת האיסור להתכנס בקבוצות גדולות, יצרה אף היא אתגר משמעותי. בפיקוד הבכיר, בתיאום הרבנות הצבאית ומערך המזון, סוכם על כך שליל הסדר יתקיים בשתי תצורות, בהתאם להחלטת מפקד היחידה:

תצורה א' – פיצול לצוותים קטנים, שיקיימו סדר כהלכתו ללא מגבלת זמן במקומות רבים ביחידה (כיתות, אוהלים, ואף בפריסות בשטח);

תצורה ב' – סדרי פסח במספר "סבבים" בחדר האוכל היחידתי.

עוד באותו נושא

קורונה בצה"ל: מפקד פיקוד מרכז נכנס לבידוד

רבני היחידות בשיתוף המפקדים בחרו לכל יחידה את התצורה המתאימה לה, והרבנות הצבאית הציעה מענה בהתאם. במקום שבו סוכם על סדרים קטנים ומצומצמים, מינה רב היחידה "עורך סדר" לכל חבורה. עורך הסדר קיבל חוברת ייחודית שהודפסה באלפי עותקים במיוחד, ובה הנחיות ודגשים הלכתיים ורעיוניים לעריכת הסדר. כמו כן, הופץ סרטון קצר, שעלה גם לערוץ היוטיוב של הרבנות הצבאית, ובו הסבר קצר על עריכת הסדר. כל חבורה כזאת קיבלה מארז ייעודי עם כלל הפריטים הנחוצים לליל הסדר: מיץ ענבים, מצות שמורות, חסה למרור וכן הלאה.

במקום שבו סוכם על סדר ב"סבבים" נערך לוח זמנים מדוייק, שיאפשר לכל סבב לבצע סדר כהלכתו. במקומות שבהם נדרשים סבבים רבים, יתבצע קיצור קל בסדר, וגם כאן – הרבנות הצבאית הפיצה "הגדה מקוצרת" למקומות שבהם תהיה דרישה לקיום סדר מזורז יותר. אך גם במקומות אלה, יתבצע סדר פסח כהלכתו, כדי שכלל החיילים יוכלו לחגוג את החג.

ג. כוחות צבאיים רבים נדרשו להשתתף במשימות פיקוד העורף ומשטרת ישראל, לאכיפת נוהלי הממשלה ומשרד הבריאות. גם כאן, התבצעה חשיבה מעמיקה הן כדי לקבוע את המותר והאסור בשבת ובחג, והן כדי לקבוע דרכי התנהלות וביצוע ליל הסדר במהלך הפעילות. הרבנות הצבאית, בשיתוף פעולה הדוק עם חטיבת המבצעים של צה"ל, ניתחה את הצורך המבצעי-רפואי בכל פעולה, וקבעה באופן מתואם ומוסכם את הפעולות שמצוה וחובה להתמיד בהן בשבת ובחג, תוך הנחייה מדוייקת על האופן הנכון לביצוע הפעולה בשבת. הדירקטיבה ההלכתית הברורה שהתווה הרב הראשי לצה"ל הינה ש"חמירא סכנתא מאיסורא", ויש לבחון בגישה מרחיבה את מגוון הפעולות הנחוצות, ולהבהיר ש"פיקוח נפש ציבורי", הנוגע לשלום הציבור כולו, מגדיר פעולות רבות כחיוניות ומותרות בשבת ובחג. המענה ההלכתי המדוייק והרלוונטי של הרבנות הצבאית זכה לתהודה רבה ולשבחים בצה"ל ומחוצה לו, והבהיר את מקומה החשוב של הרבנות הצבאית בצה"ל כגוף מקצועי ודומיננטי.

עוד באותו נושא

הצבא רוצה להעסיק את 'צהר'? שיחזיר את הרב יגאל


18

להבנתי הייתה גם בעיה מבחינת כוח האדם בהכשרות המטבחים. איך הדבר נעשה בסופו של דבר?

מבצע ההכשרה לפסח התחלק השנה לשלושה חלקים:

א. ביחידות הקדמיות (בגבולות המדינה, בטייסות של חיל האוויר, בכלי שייט בחיל הים ועוד) הוגדר כי ההכשרה תתבצע על ידי סגלי הרבנות הצבאית בסדיר (חוגרים וקצינים), בעזרת מפקדים וחיילים מתוך היחידה. המטרה היתה למנוע כניסת אזרחים או אנשי מילואים לקצה המבצעי של צה"ל, למעט במקרים חריגים ביותר ובאישור פרטני. סגלי הקבע של הרבנות הצבאית – רבני היחידות בעזרת רבנים וקצינים מן המטה – ביצעו את המשימה "במו ידיהם".

ב. ביחידות הנמצאות בכוננות (בסיסי הכשרה והדרכה וכדומה) התבססה ההכשרה על "קציני שליטה" במילואים, אשר נעזרו אף הם בחיילים מתוך, וכן בבני ישיבות בשל"ת (=שירות ללא תשלום; בוגרי צבא שכבר חזרו לישיבות ההסדר)

ג. בבסיסים העורפיים ה"פתוחים", שבהם בכל מקרה יש תנועה ערה אל היחידה וממנה בכל יום, התבססה ההכשרה על קצינים וחוגרים במילואים, כמקובל בכל שנה.

המודל המשולש יצר ויסות נכון של כח האדם, כך שכלל הבסיסים הוכשרו כהלכה. כל זאת, בצד הקפדה יתירה על פקודות צה"ל ביחס לכניסת אנשי מילואים ליחידות: כל איש מילואים נדרש למלא הצהרה כי לא חזר מחו"ל ולא שהה בקרבת חולה קורונה; וכמו כן תוכננה ההכשרה כך שהיה מגע מינימלי בין איש המילואים שנכנס מבחוץ ובין חיילים ומפקדים בתוך היחידה.

המודל הנ"ל איפשר להתגבר גם על הפער בסגלי רבנות (רבנים ומשגיחי כשרות) המצויים בבידוד או שנדבקו בקורונה. כאמור, השיטה הוכחה כמוצלחת, והיחידות הוכשרו בזכות מסירות נפשם של הרבנים, הנגדים והחיילים ביחידות הקצה.

היו מספר תיעודים של הפרת ההנחיות דווקא בצה"ל. איך צה"ל נערך לאכוף אותן?

כמו כל נושא אחר, אכיפת הנחיות הינה באחריות המפקדים. סגלי הרבנות הצבאית הקפידו באופן מיוחד על כך שהעוסקים בהכשרה לפסח יתנהלו באופן המדוייק ביותר בהתאם להנחיות: ללא התקהלות, תשאול והצהרה לאנשי מילואים ועוד.

עוד באותו נושא

צה"ל פתח בבסיס הרבנות מעבדה לבדיקת קורונה

האם בעקבות הגבלות הקורונה ישנן הקלות הלכתיות מסויימות בפסח השנה?

בספר "תורת המחנה" מבית מדרשה של הרבנות הצבאית ישנו "נוהל הגעלת כלים בחירום". עם תחילת משבר הקורונה, בחנו את האפשרות להוציא לפועל נוהל זה, ואף נערכנו לכך. אך לשמחתנו, בסופו של דבר לא נדרשנו לכך, ובעזרת רתימת כח האדם המתאים כנ"ל, ההכשרה התבצעה כהלכתה, בלי הקלות והחרגות.

בפסח השנה יש המון חיילים בבסיסים ביחס לשנים קודמות בגלל עוצר היציאות. איך הייתה ההיערכות מבחינת כמויות האוכל? במה שונה ההערכות השנה במטבחי צה"ל משנים קודמות?

גם מצד התפריט, אנו מתנהלים השנה בהתאם למקובל מדי שנה, והמטבחים כשרים למהדרין – ללא קטניות, כדי לאפשר לכלל החיילים מכל העדות לסעוד יחד סביב שולחן אחד. ישנם מעט "סלטים אישיים" שיש בהם שמן קטניות שאושרו השנה לשימוש, כדי להרחיב מעט את התפריט, אך ככלל – ההתנהלות בנושא המזון היא בהתאם לכל שנה.

כמו כן, נרכשה מבעוד מועד תגבורת משמעותית של הפריטים הנחוצים לליל הסדר: מיץ ענבים, מצות שמורות, חסה למרור ועוד. ערכות הסדר האישיות תוגברו באופן משמעותי, כך שלכל חייל בכל מקום יהיו פריטי המצווה הנחוצים לליל הסדר.

האם הצבא מקיים מניינים בחג? ובאיזו מתכונת?

הנחיות משרד הבריאות אסרו על כל התכנסות והתקהלות, ובכלל זה לשם תפילה במניין. ככלל, הנחייה זו תקפה גם בצה"ל, וביחידות עורפיות ובבסיסים פתוחים יצאה הנחייה מטעם הרב הראשי לצה"ל האוסרת להתקהל לתפילה במניין, גם תחת כיפת השמיים.

עם זאת, בבסיסים סגורים, שבהם החיילים אוכלים יחד, לנים יחד, ומשתמשים באותם חדרי שירותים ומקלחות, נקבע כי מותר להתאסף גם לשם תפילה במניין, בהתאם לאופי הפעילות ביחידה, ובהתאם להנחיות משרד הבריאות שהתירו התקהלות של "משפחה גרעינית" המתגוררת בבית אחד. כך, למשל, בבסיסי הדרכה שבהם מתבצעת למידה בכיתות עד 30 חיילים בכיתה, רשאים אותם 30 חיילים להתכנס גם לשם תפילה במניין.

עם זאת, כדי להקפיד ולהחמיר יותר, הובהר שגם באותם מקומות שהותר להתפלל בהם במניין, תתקיים התפילה מחוץ לבית הכנסת תחת כיפת השמיים, ותוך שמירת מרחקים בין המתפללים.

ההנחייה המבדלת בין הבסיסים בהתאם לאופיים, וכן הנחיות הלכתיות לתפילה ולקריאת התורה מחוץ לבית הכנסת, התפרסמו מטעם הרב הראשי לצה"ל, והופצו על ידי סגלי הרבנות הצבאית בכל היחידות.

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
3 תגובות - 3 דיונים מיין לפי
1
יישר כח לצבא שעוזר בשמירת דיני פקוח נפש!
שאפו | 08-04-2020 12:41
שאפו!
2
המון מילים ומעט מעשים
אמא של חייל | 08-04-2020 15:27
אופייני
3
האם נכון שהרבנות שלחה חיילים הביתה בגלל דירות
המורה להיסטוריה | 09-04-2020 16:20
שלא נוקו לפסח? כאשר מדובר בחיילים שמקיימים קייטנות לילדי צוותים רפואיים ובאים במגע יומיומי הדוק עם רופאים ואנשי רפואה ? יש לומר כי ההתעקשות על הכשרות לפסח עלולה לגרום להדבקה המונית של בסיסים שלמים ומשפחות של אותם חיילים. האם נכון שהחיילים ביקשו לא לפנות אותם הביתה - כי הם יודעים שיש סיכוי גבוה שנדבקו? האם נכון שרבנות הצבאית אמרה שיותר חשוב שחיילים שכשרות בכלל לא מעניינת אותם, יסכנו את המשפחות שלהם, כי הכשרות לפסח חשובה יותר? האם יכול להיות שזה סדר העדיפוית בצבא ההגנה לישראל? האם יכול להיות שרב צבאי מחליט מי יסכן את משפחתו או בסיסו ? הייתכן?