אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

יציאת מצרים רק מיתוס? תשובות היסטוריות לאמונה

למען תזכור את יום צאתך מארץ מצרים כל ימי חייך. חברי מכון ידעיה מתמודדים עם ההיסטוריונים שטענו שיציאת מצרים לא התרחשה. "הוכחנו בצורה שאיננה משתמעת לשני פנים כי אף אחד מהם איננו עומד למעשה בפני הביקורת"

יציאת מצרים רק מיתוס? תשובות היסטוריות לאמונה
  צילום: שאטרסטוק

סקירה מקיפה שנעשתה לאחרונה על ידי מכון ידעיה מציגה שורה של ממצאים ארכאולוגיים שמצביעים על התאמות מדויקות בינם לבין סיפור יציאת מצרים. במסגרת המחקר המכון אף שלל לחלוטין את כל טענות החוקרים לפיהן מדובר במיתוס בלבד.

בהרצאה שזכתה בכבר לעשרות אלפי צפיות ביוטיוב, הם מסבירים איך אפשר ליישב את השאלות שמציגים חלק מההיסטוריונים לסיפור יציאת מצרים.

"בדור האחרון קמו כאלו שביקשו לצערנו להכחיש את יסוד ההיסטוריה היהודית בטיעונים שונים. הקורא המצוי אינו מסוגל להתמודד עם טיעונים אלו, ולמעשה אינו מבין אותם ואת הבסיס הקונספטואלי עליו טענות אלו עומדות. נדרש הוא לידע רב ולהבנה היסטורית של הדברים על מנת להבין את האמינות המופלאה של פרשיית יציאת מצרים", מסבירים במכון ידעיה.

הם מזכירים כי עד לא מכבר מוסכם היה על כל ההיסטוריונים לתת אמון בסיפור הישראלי על יציאת העם מצרים. "זאת על בסיס העובדה שלכל אומה יש זיכרון כלשהו – מאין באו, כיצד נוסדה הקבוצה וכו'. הניסיון ההיסטורי אכן מלמד אותנו שמאורעות כאלה בהחלט מבוססים על אירועי אמת. אך לא רק זאת, הסיפור אודות יציאת מצרים לא מופיע רק בתורה – אלא הוא מוזכר גם בדברי הנביאים, הראשונים והאחרונים, ובמזמורי תהילים".

במכון מציינים שהנביאים שפונים אל העם ומזכירים לו כיצד ה' הוציאו ממצרים וטיפל בו טיפול מסור. הם לא מנסים לשכנע את העם שזה קרה, אלא פשוט מזכירים עובדות מפורסמות הידועות לכל. אין הסיפור הזה נחלת אליטה רוחנית, אלא זיכרון קבוצתי משותף של כל העם. משום כך, מופרך לומר שמאורע כה מוסכם ומרכזי בהיסטוריה של העם, המצאה הוא.

והם גם מצטטים את פרופסור שמואל ייבין שכתב: "אם תימצא במסורתו של עם מן העמים אגדה בודדה על 'תור הזהב׳ בראשית ימיו, יהיה הדבר מסתבר מכוח עצמו: אך בדותת אגדה על זמן שעבוד וכפייה בראשית תולדותיו של עם מן העמים אינה מסתברת כלל, ועצם הקושי שבדבר ערובה נאמנה היא לאמתותה ההיסטורית של מסורת כזו".

"יציאת מצרים הינה הפרשה ההיסטורית העומדת ביסוד הזהות והדת היהודית. מיציאת מצרים שאבו עם ישראל והעולם כולו את ערכי החירות והחופש. 3300 שנה עברו מאז יצאו בני ישראל ממצרים, ולנו הקוראים במאה ה-21 דרוש תרגום לדברים.

התורה נכתבה בתקופה זרה לנו, הערכים, הרעיונות, הפרטים והסיפורים שנראו ברורים לקורא העתיק אינם כאלו בשבילנו. כאשר אדם בעת העתיקה קרא על תחנת המסע ממצרים ששמה 'סוכות', ידע הוא היטב על מצודת הגבול המצרית. כאשר קרא על תיאור המלכתו של יוסף, ידע היטב כי רביד הזהב והטבעת היו טקס ההמלכה הרשמי במצרים. פרטים אלו ואחרים אינם חשופים לפני הקורא הפשוט. הרקע ההיסטורי של פרשיה אדירה זו נחוץ לנו להבין את כוונותיה ואת התרחשותה".

"אין מדובר במסורת בלבד" מזכירים חברי המכון: "למעשה, הקורא את סיפור התורה איננו יכול שלא להשתאות אל מול המציאות המצרית המדויקת העולה ממנו ותואמת לחלוטין לממצא ההיסטורי. אם כי לא נוכל להיכנס לפרטים במסגרת זו (הרוצה בכך – יעיין בהרחבה, בפרסומינו אשר בנושא), נציין כי על אף שמעולם לא נמצאה וכנראה לא תימצא תעודה מצרית אשר תאזכר במפורש את האירוע, מהסיבה הפשוטה שהמצרים נהגו לטשטש ולא לתעד אירועים מביכים עבורם – כל ראיה שכן היינו מצפים למצוא, אנו מוצאים בהחלט".

מסקרת המחקר של חברי המכון, אשר כללה מעבר על כל הספרות המעודכנת בנושא, דנו בארוכות בטיעונים הספקניים כלפי הסיפור (כגון: ממצאי נדודי ישראל במדבר, השפעתה של מצרים על כנען וטיעונים מוטעים על זמני שפע במצרים בת הזמן), הם טוענים כי הוכיחו "בצורה שאיננה משתמעת לשני פנים", כי אף אחד מהם איננו עומד למעשה בפני הביקורת, ואף יותר מכך – כל אלו דווקא מחזקים את סיפור התורה, ועוזרים לשפוך אור רב על כמה פרטים מפרשיה מופלאה זו.

אם בכתבה נמצאה טעות או פרסומת לא ראויה. דווחו לנו >
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
2 תגובות - 2 דיונים מיין לפי
1
שמעתי. מדהים!!
שלמה לוי | 07-04-2020 17:01
הרבה זמן חיפשתי מישהו שבקיא באמת בטיעונים המחקריים.
2
מרשים מאוד! גם ההרצאה וגם המאמרים באתר
איתן | 07-04-2020 19:50
המאמר על תקופת ההתנחלות מומלץ!