אתר הבית של המגזר הדתי
דואר אדום
זמני היום

עשרות רבנים יוצאי מרוקו נגד 'פסק הזום'

עשרות דיינים ורבני ערים בארץ ובחו"ל יוצאי מרוקו, יוצאים נגד פסק הזום המתיר להשתמש במחשב בחג לצורך עריכת ליל הסדר עם הקשישים הבודדים ואומרים כי כמו כל סוגייה של פיקוח נפש ניתן להתיר על אישור רופא בלבד

עשרות רבנים יוצאי מרוקו נגד 'פסק הזום'
  (צילום: הדס פארוש\ פלאש90)

אחרי 'פסק הזום' במסגרתו התירו רבנים יוצאי מרוקו להשתמש בתכנת 'זום' בליל הסדר על מנת להפיג את בדידותם של המבוגרים, מכתב עליו חתומים עזרות רבנים יוצאו מרוקו אחרים מבהירים כי מדובר באיסור גמור אלא אם כן ניתן לכך אישור מפורש מרופא, כמו כלל הסוגיות העוסקות במתח שבין ההלכה לרפואה.

עוד באותו נושא

משרד החינוך מזמין אותך לנצח את הקורונה מרחוק

במכתב, עליו חתומים עשרות דיינים ורבני ערים, נכתב: "זה כמה ימים שהונח לפנינו פסק הלכה, בו התירו להשתמש השנה בזום בליל הסדר. האמת, כי מראש לא חשבנו להביע דעתנו בעניין זה, וגם עתה אין בכוונתנו כלל ועיקר להתעסק בנימוקי הפסק הנ"ל וטענות המתירים, כי פשוט לכל בר בי רב שכל העניינים הללו תלויים בידיעת המציאות ועוד פרטים רבים וחלילה מלהכריע כלאחר יד בעניינים שהרבה איסורי תורה ואיסורי דרבנן תלויים בהם".

עוד כתבו הרבנים: "ולא באנו כי אם לגדור גדר ולאסור באופן ברור את הפרצה הנ"ל, אם לא במקרים שיש בהם פיקוח נפש. הנה, לצערינו בשעה זו שעת צרה היא ליעקב, ברור לכל כי החובה לציית להוראות משרד הבריאות הוא בכלל פיקוח נפש. מכלל זה נגזר החיוב לעריכת הסדר באופן נפרד, וחובה על כל משפחה לערוך את הסדר בחוג המצומצם לפי הוראות משרד הבריאות".

"ובעניין הזקנים והעריריים המצויים לבדם בביתם, ללא ספק אם יקבלו היתר מרופא מצד סכנת פיקוח נפש או ספק סכנה, יהיה מותר להם להשתמש בזום. אולם כל זמן שאין היתר מפורש מרופא לפי כל עניין לגופו להתיר, הרי זה בכלל איסור ואין להתיר בדבר. ומחובתנו להדגיש, כי היתר חילול שבת ויום טוב במקרה של פיקוח נפש מותר מן התורה ואינו נתון כלל ועיקר לפי מנהג או לפי איזה חכמים מבני עדה מסויימת. וכיוצא בזה כל שאין בדבר סכנת נפשות או ספק סכנת נפשות, הדבר אסור אליבא דכולי עלמא ואינו קשור לעדה או למנהג".

עוד באותו נושא

זקוקים לכם כמו אוויר לנשימה: עזרו ליד שרה

"אשר על כן", כתבו הרבנים בסוף המכתב: "דווקא בעת הזאת שמידת הדין מתוחה, חובתנו להחמיר בקיום המצוות ודקדוקיהן ולא לחפש פרצות. וכל מי שאינו בכלל היתר של רופא מצד פיקוח נפש, אסור בשימוש בחג על ידי זום. וכל זה מפורש בפסק ההלכה שפורסם ע"י רבותינו הרבנים הראשיים לישראל ביום ו' ניסן תש"פ. ומפורש בפסק ארוך גם מהראב"ד מקודש בעיה"ק ירושלים הגאון רבי אליהו אברג'ל .ויה"ר שעל ידי קיום ההלכה באמת, יזכו כל חולי עמו ישראל לרפואה שלימה, ונזכה כולנו לגאולה קרובה בב"א, אמן".

מצאת טעות בכתבה? התוכן בכתבה מפר זכויות יוצרים שבבעלותך? נתקלת בפרסומת לא ראויה? דווח/י לנו
תגובה חדשה * אין לשלוח תגובות הכוללות מידע אסור, לרבות דברי הסתה, דיבה ולשון הרע. נפגעת מתגובה? דווח לנו
10 תגובות - 7 דיונים מיין לפי
1
אני כנראה אשתמש בזה ,זה חשוב מאוד
יהודי | 03-04-2020 10:22
ובכלל ידוע שבעבר חכמים התירו פלוריסנט ביום טוב ,חבל על כל ההחמרות האלו ,אם לא היו מקצינים כל כך ,לא היו כל כך הרבה חילונים
תפעיל גם טלויזיה בחג ונטפליקס
אני | 03-04-2020 15:49
שלא תשעמם חו
התורה זה לא מסתיק...
רם | 03-04-2020 14:25
אתם חילונים בגלל שאתם לא מדברים על יצרים בהמיים.
2
הם אכן יוצאי מרוקו
דרומי | 03-04-2020 10:40
אך כל קשר בינם לבין חכמי מרוקו הגדולים והמקוריים לא קיים כלל....כל אלה שסניקים שקיבלו הוראה לחתום! זה הכל
מדויק
אורי | 03-04-2020 15:00
אין קשר בין רבני מרוקו של פעם לבין רבני יוצאי מרוקו הנוכחים שהם כולם חונכו על ברכי הליטאיות ויצרו את שס
3
גאה ברבנים שלנו שמקבלים החלטות כאלה.
מרוקאי | 03-04-2020 11:23
בניגוד לחדלי האישים האשכנזים והמשתאכנזים שמחמירים בכל מקום שלא לצורך. הרבנים הספרדיים חוזרים לכור מחצבתם. בטוח שציבור ענק, מסורתי, חילוני ודתי רק ממתין לעלייתם של הרבנים המתונים על חשבון החרדלים האפסיים.
4
הרבנים יערכו בחירות
פנחס בן אלעזר | 03-04-2020 11:55
יהדות בדיחה .ולא מהיום .אם אתה ספרדי מותר לך לאכול קטניות. אם אתה מומצא אשכנז חס ושלום לאכול קטניות דינך גהינם אם תאכל .משה רבנו אכל קטניות אם כן זה מותר אם לא אסור,היהדות פשטה את הרגל מזמן .זה לא תורה .ליצמן דוגמא טובה .מוציא הלכות בלילה. בבוקר הולך ועושה אחרת.ורחמיו על כל מעשיו עד מתי .
5
תחזרו למרוקו
הצעה | 03-04-2020 15:13
תוכלו לצחצח את נעליו של חסן מלך מרוקו
6
די כבר להרחיק את הציבור ולהתעלל בו.תקלו וזהו
מרחיקים במקום לקרב | 03-04-2020 16:25
גם ככה כולם בשעת דחק ומצוקה. די כבר להגיד מה לא. תגידו מה כן.
7
אין כאן שום התנגדות לפסק המתיר
יהודי | 01-05-2020 0:16
הרבנים הנל אינם יצאים נגד הפסק, אלא שישנה טעות אצל הרבה אנשים שהפסק מתיר הרבה יותר מצבים מאשר שהוא באמת, וזו הפרצה אשר הם באים לגדור.